Bazylia w doniczce. Jak ją uprawiać, by mieć pod ręką świeże zioło?
Uprawa bazylii w doniczce nie jest szczególnie wymagająca i dzięki kilku sprawdzonym radom można cieszyć się młodymi listkami w okresie wegetacyjnym. O czym warto pamiętać, aby z powodzeniem uprawiać bazylię w doniczce?
Dlaczego bazylia w doniczce jest tak popularna?
Bazylia to znane zioło, które dla wielu stanowi ulubioną przyprawę. Można uprawiać ją przez cały rok w domu celem wzbogacenia aromatu i smaku potraw. Aromatyczne i nieco pikantne liście wykorzystuje się w wielu kuchniach na świecie jako doskonały dodatek do sałatek, sosów, dań z makaronu, pizzy i wielu innych dań.
Nie można też zapominać, że bazylia doceniana jest dzięki działaniu dla zdrowia. Zielone listki obfitują w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i mogą wspierać zdrowie serca. Olejek eteryczny, który odpowiada za zapach tego zioła, posiada działanie przeciwzapalne. Bazylia dostarcza witaminy K, A, C oraz minerały takie jak mangan, magnez i żelazo. Wykorzystywana jest do poprawy trawienia i kojenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia czy zgaga.
Jak uprawiać bazylię w doniczce?
Doniczka, do której trafi bazylia, powinna mieć średnicę ok. 15-20 cm, oraz otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Do środka warto włożyć próchniczną, lekką i przepuszczalną glebę. Od razu po przyjściu ze sklepu przesadzamy zioło do większej doniczki, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu.
Bazylia w doniczce potrzebuje dużo światła, z tego powodu najlepiej sprawdzi się dla niej parapet okna południowego lub zachodniego. Niedobór słońca spowoduje wolniejszy wzrost i mniej intensywny smak liści. Zioło to nie lubi przeciągów, a najlepsza temperatura dla jej wzrostu wynosi 20-25 ℃.
Bazylię w doniczce trzeba podlewać regularnie, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Należy robić to uważnie, gdyż przesuszenie bardzo jej szkodzi, a nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Nie poleca się moczenia liści, ponieważ to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Nie ma też konieczności nawożenia bazylii, ale można stosować do podlewania wodę z biohumusem.
Regularne przycinanie wierzchołków bazylii pobudzi wzrost nowych pędów i silniejsze rozkrzewienie. Gdy roślina zaczyna kwitnąć, warto usuwać pojawiające się kwiatostany, ponieważ ich utrzymanie osłabi charakterystyczny aromat liści.
Źródło: zielonyogrodek.pl
Źródło zdjęcia: Rasa Kasparaviciene/Unsplash
- Jak uprawiać oregano w doniczce? To prostsze niż myślisz
- Mięta meksykańska w doniczce. Jak ją uprawiać?
- Cytrusy w domu i na balkonie. Jak je uprawiać?
- Mięta w doniczce. Jak ją uprawiać, by mieć pod ręką świeże ziele?
- 10 roślin, które według NASA usuną toksyny z twojego mieszkania
- 6 gatunków roślin doniczkowych, które warto mieć w sypialni
- Forsycja – słoneczny krzew. Jak kwiaty forsycji wpływają na zdrowie?