Chodzenie najprostszą formą aktywności – poznaj jej zalety i podejmij wyzwanie liczby kroków
Chodzenie to najprostsza forma aktywności. Nie wymaga od nas specjalnej odzieży, sprzętu, ani kondycji fizycznej, wystarczą chęci. Jest to niewątpliwie dobra opcja dla tych, którzy za sportem nie przepadają, nie lubią się męczyć lub z powodów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na inne ćwiczenia.
Spacerowanie to także odpowiedni pierwszy krok w kierunku zmiany trybu życia, wdrożenia codziennego ruchu i powrotu do formy po chorobach, urazach, czy operacjach. Spacery są obecnie również zalecane przez lekarzy dla osób, które przechorowały m.in. COVID-19, nie wróciły jeszcze w pełni do zdrowia i odczuwają dyskomfort ze strony układu oddechowego. W tym przypadku podobno bardzo dobrym ćwiczeniem jest nordic walking.
Generalnie chodzenie i zwracanie uwagi na ilość przebytych kroków w ciągu dnia staje się coraz bardziej popularne, szczególnie (mam wrażenie) teraz w czasach pandemii, kiedy mamy ograniczone możliwości, jeśli chodzi o swobodę w spędzaniu wolnego czasu i uprawiania sportu.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi służących do liczenia kroków, a ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca robienie ich w okolicach ośmiu, a nawet dziesięciu tysięcy, coraz chętniej decydujemy się na zakup takich gadżetów lub instalację aplikacji na smartfona i mobilizujemy do działania.
Zalet chodzenia jest sporo i jeśli jeszcze ich nie dostrzegliście, wciąż zastanawiacie się, czy ruszyć tyłek z kanapy, czy zamienić podróżowanie wszędzie autem na spacerowanie, to weźcie pod uwagę kilka aspektów…
ZALETY CHODZENIA:
- Chodzenie nie wymaga od nas żadnego wysiłku, dzięki czemu pozwolić sobie na nie może w zasadzie każdy, niezależnie od wieku, płci, trybu pracy i statusu społecznego.
- Intensywny marsz sprawia, że serce pompuje więcej krwi, co wzmacnia układ krążenia, zapobiegając tym samym wielu chorobom i zmniejszając ryzyko zawału.
- Prowadzone przez różne organizacje zdrowotne badania wykazują, że regularne (przynajmniej) trzydziestominutowe spacery pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom cukru, a co za tym idzie ryzyko cukrzycy.
- Spacer w przeciwieństwie do biegania nie obciąża kolan i stawów.
- Chodzenie żwawym tempem usprawnia metabolizm, co pozwala spalić kalorie, a także usunąć zbędne produkty przemiany materii.
- Spacerowanie na świeżym powietrzu dotlenia cały organizm, a dzięki temu dodaje energii, poprawia samopoczucie, koncentrację i ogólnie pracę mózgu.
- Regularny, umiarkowany wysiłek, taki jak maszerowanie poprawia sen, rozładowuje stres i zapobiega stanom chronicznego zmęczenia.
- Chodzić można zawsze i wszędzie – niezależnie od pory dnia, czy roku, niepotrzebna jest też specjalna nawierzchnia, ani obiekt sportowy.
- Chodzenie to w pewnym sensie oszczędność czasu, ponieważ nie musisz iść na typowy trening (np. na siłownię czy do klubu fitness), żeby się poruszać, wystarczy, że (na ile to możliwe) zamienisz auto na własne nogi. Przemierzaj pieszo trasę z domu do pracy, przedszkola, sklepu… i z powrotem.
- Skoro już o oszczędnościach mowa, to z pewnością warto podkreślić, że spacerowanie jest ekonomiczne, wszak nasze nogi nie wymagają tankowania paliwa, ani zakupu biletów 😉
- Maszerowanie to zdecydowanie najbezpieczniejsza i najbardziej uniwersalna forma ruchu, a przy tym bardzo przyjemna, bo nie jest męcząca.
- Spacerować możesz wedle uznania – samotnie, wyciszając się przy tym, albo w towarzystwie: psa, partnera, dzieci, przyjaciółki czy babci, której również przyda się taka aktywność. ? Jest to również doskonała okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli ruchu z rozmową i ploteczkami ?
Jak widać, zalet chodzenia jest sporo, przeciwwskazań nie ma chyba żadnych, a przynajmniej nic nie przychodzi mi do głowy…
To co, podejmiesz wyzwanie codziennych spacerów i/lub liczby kroków? ?