Ciąża urojona – gdy kobieta za bardzo chce być matką
Ciąża urojona (ciąża rzekoma lub histeryczna) to temat, który znamy przede wszystkim ze świata zwierząt. Jednak ciąża urojona może pojawić się także i u kobiet. Z czego wynika ten stan i jakie daje objawy?
Ciąża urojona – przyczyny i objawy
Ciąża urojona jest rzadkim zaburzeniem na tle psychicznym, które dotyka kobiety. Główną przyczyną jest silne pragnienie zostania matką lub też wielka obawa przed macierzyństwem. Dotyka ona kobiety długo starające się o dziecko (np. po licznych poronieniach, cierpiących na bezpłodność lub depresję) oraz te, które z różnych przyczyn na macierzyństwo nie są gotowe.
Siła sugestii kobiety powoduje rozpoczęcie produkcji hormonów przez przysadkę mózgową, które wpływają na jej ciało, podobnie jak w przypadku rzeczywistej ciąży. Kobieta w sposób subiektywny odczuwa zmiany, które interpretuje jako oczywiste sygnały rozwijającej się ciąży. Najczęściej pojawiają się mdłości, wymioty, zatrzymanie miesiączki, powiększenie obwodu brzucha, powiększenie się piersi (a nawet laktacja), zmęczenie, senność, wahania nastroju, zachcianki typowe dla ciąży.
Ciąża urojona – jak ją rozpoznać i leczyć?
Ciąża urojona możliwa jest do rozpoznania w prosty sposób – przez badanie USG. W tym przypadku, mimo objawów towarzyszących kobiecie, ginekolog nie zauważy na obrazie aparatu USG płodu, nie zarejestruje bicia jego serca. Jednak mimo takiego wyjaśnienia pacjentka zazwyczaj nie przyjmuje go do wiadomości. W wielu przypadkach kobieta jest nadal tak silnie przekonana o ciąży, że mimo diagnozy może “odczuwać” ruchy nieistniejącego płodu, a nawet skurcze macicy. Ciąża rzekoma jest stanem, który może powodować nerwicę, obsesję, a nawet silne zaburzenia osobowości.
Zaburzenie, jakim jest ciąża rzekoma, wymaga leczenia. Niezbędne jest tu wsparcie najbliższych, działanie lekarza ginekologa oraz psychiatry. Połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii jest w stanie pomóc kobiecie zrozumieć swoje odczucia i poukładać emocje.
Podobnym stanem, tyle że występującym u mężczyzn, jest zespół kuwady. W tym przypadku partner ciężarnej kobiety odczuwa dolegliwości przypisywane ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak podczas oczekiwania na pierwsze dziecko mężczyzny, szczególnie jeśli partnerzy są ze sobą emocjonalnie bardzo silnie związani. Zespół kuwady ustępuje od razu po porodzie.