Czego nie czyścić octem?
Czego nie czyścić octem? To pytanie może wywołać konsternację, bo istnieje przekonanie, że „ocet jest dobry na wszystko”. Okazuje się, że nie do końca. Są powierzchnie, które bardzo źle znoszą kontakt z octem.
Czego nie czyścić octem?
Czego nie czyścić octem poza ubraniami potraktowanymi wcześniej wybielaczem? Sam pomysł wybielania ubrań octem wydaje się nieco abstrakcyjny, ale ponoć internet zna takie przypadki. Jednak nie róbcie tego w domu! Gaz, który pojawi się po połączeniu octu z wybielaczem, jest trujący.
Czego jeszcze nie czyścić octem? Te przedmioty mają „bana” na ocet:
Żelazko
A konkretnie stopa żelazka, czyli spód, którym prasujemy, nie powinien mieć kontaktu z octem, bo to prosta droga do korozji. Teoretycznie w nowszych żelazkach stopy te mają powłokę ochronną, ale ocet zawiera kwas, który może się przez nią przeżreć. Nowoczesne żelazka mają funkcję samoczyszczenia i warto w takowe zainwestować. Jeśli jednak potrzebna jest nasza interwencja, na pewno nie można sięgać po ocet.
Kamienne blaty kuchenne
Marmur, granit, piaskowiec, wapień i każdy inny blat kamienny nie może być myty octem, chociaż intuicja podpowiada takie ekologiczne rozwiązanie. Jednak kamienie i ocet nie żyją ze sobą w zgodzie. Po kontakcie z octem kamienne blaty stracą blask i gładkość. Staną się matowe, porowate – po prostu brzydkie.
Zmywarka do naczyń
Kamień w zmywarce do naczyń nie jest niczym niezwykłym (chyba że zainwestujemy w odkamieniacz wody) i wiele osób sądzi, że można się go pozbyć za pomocą octu. Ma on być dodawany do płukania albo wlewany do miski i wkładany do zmywarki. Teoretycznie rzecz wydaje się logiczna, wszak ocet świetnie radzi sobie z kamieniem.
W internecie można przeczytać, że ocet jest zabójcą dla gumowych uszczelek w zmywarkach, pralkach i innych urządzeniach.
W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, jednak musielibyśmy się bardzo postarać, żeby zniszczyć zmywarkę octem. Bardzo klarownie opisała to Mama Chemik → https://www.google.com/url?q=https://mamachemik.pl/czy-ocet-niszczy-zmywarke
Ekrany urządzeń elektronicznych
Ocet do mycia okien? Jak najbardziej! Będą lśniące i pozbawione smug. Ocet do mycia telewizorów, telefonów, ekranów laptopów? Nigdy! Co prawda smug może uda się pozbyć, ale na tym koniec korzyści. Powierzchnia zostanie trwale zniszczona, o efekcie antyodblaskowym można zapomnieć, o reakcji na dotyk w smartfonie, tablecie lub laptopie też. Ocet i elektronika nie idą ze sobą w parze.
Drewno
Drewno jest wykorzystywane w domu na wiele sposobów. Ostatnio nawet częściej, bo nastała moda na naturalne wnętrza: boho, eko, rustykalne. Drewno mamy więc na podłogach, framugach, futrynach, schodach i poręczach. Także meble coraz częściej są drewniane, a nie ze sklejki.
Niestety ocet i drewno (szczególnie woskowane) nie lubią się tak samo, jak ocet i kamienie. Ocet może wejść w reakcję z zewnętrzną warstwą drewna, która zazwyczaj jest dodatkowym zabezpieczeniem przed porysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. W efekcie będziemy zmuszeni do zapomnienia o gładkich, nieporysowanych meblach i podłogach.
Aluminiowe, żeliwne i miedziane garnki
Po okresie zachłyśnięcia się garnkami ze stali nierdzewnej wraca moda na aluminium. Miedziane garnki i inne akcesoria kuchenne nie są może tak popularne, ale też czasem używane.
Jedne i drugie tak samo bardzo nie lubią octu. Odkażanie garnków miedzianych i aluminiowych octem zniszczy ich powierzchnię.
Jeśli chodzi o żeliwo, to istnieje ryzyko, że po kontakcie z octem zardzewieje.
Noże
Mnie osobiście trudno sobie wyobrazić potrzebę odkażania noży octem, ale każdemu, co lubi. W sensie potrzeb – niekoniecznie ich realizacji. Kontakt z octem może się bowiem źle skończyć dla noży. Idealnie gładkie krawędzie przestaną być nieskazitelne, mogą ulec skorodowaniu, a nóż będzie się nadawał do wyrzucenia.
Brudne naczynia
Ocet co prawda jest sprzymierzeńcem w wielu trudnych przypadkach, ale nie rozpuszcza tłuszczu. Mycie nim naczyń co prawda nie zrobi im krzywdy, ale jest pozbawione sensu, bo brakuje mu skuteczności.
Jak widać, lista przedmiotów, których nie można czyścić octem, nie jest bardzo długa. Sam ocet natomiast ma tak wiele zastosowań, że na pewno warto mieć go w kuchni.
- Domowy ocet jabłkowy – przepis w 6 krokach
- 7 sposobów na czyste okna
- Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową – skuteczne sposoby bez chemii
- 10 przedmiotów w domu, których nie czyścisz, choć powinnaś
- 10 zastosowań cytryny w domu, które pokochasz
- 7 przepisów na naturalne środki do czyszczenia w łazience. Nikt nie powie, że się nie da!