Dlaczego nastolatki łatwo wpadają w złość i jak sobie z tym radzić?
Dlaczego nastolatki łatwo wpadają w złość, krzyczą, trzaskają drzwiami i ogólnie są nie do wytrzymania? Niestety, taki to już urok okresu dojrzewania, zmian w układzie hormonalnym i trwającej ciągle przebudowie mózgu. Zlikwidować krzyków się nie da, ale można sobie z nimi poradzić.
Dlaczego nastolatki łatwo wpadają w złość?
Bo mogą. Jak się dobrze przyjrzymy ich reakcjom, okaże się, że zdecydowana większość tych wybuchów ma miejsce w domu. I chociaż brzmi to absurdalnie, powinniśmy się cieszyć, oznacza to, że nasza pociecha – nasza wczorajsza przylepa, która nam z kolan nie schodziła – nadal nas kocha, ufa nam i czuje się przy nas na tyle pewnie, by poluzować hamulce. Owszem, nie jest to przyjemne, ale umówmy się – lepiej, żeby takie akcje miały miejsce w domu niż w szkole, na ulicy czy gdziekolwiek indziej.
Gwałtowne reakcje i wybuchy złości to nic innego jak problem z działaniem układu emocjonalnego nastolatka. I nie chodzi o to, że ten układ nie działa, ale że działa… za bardzo. Kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem, racjonalne argumenty przestają docierać, niezrozumienie na linii rodzic – dziecko odbierane jest jako atak, jest tylko kwestią czasu, kiedy nastolatek wybuchnie.
Brak równowagi emocjonalnej to z kolei efekt zmian zachodzący w budowie mózgu. Kora przedczołowa wyraźnie nie nadąża za innymi obszarami tego najważniejszego organu i młody człowiek, mówiąc obrazowo, nie ma czym pohamować emocji. Obszary, które odpowiadają za racjonalne myślenie, dopiero się tworzą.
Nie tylko kora mózgowa – jak hormony wpływają na emocje
Jakby mało było zmian w obrębie mózgu, dużą rolę w rozchwianiu emocjonalnym zaczynają odgrywać hormony płciowe – testosteron u chłopców i estriadol u dziewczynek. Zaczyna rodzić się seksualność, a wraz z nią reakcje o nieznanym wcześniej podłożu. Rzeczywistość zaczyna być interpretowana właśnie przez pryzmat zachowań i reakcji o charakterze seksualnym. Co więcej – chociaż nie wszystkie sytuacje mają podłoże seksualne, mogą być mylnie odczytywane. Nastolatek wkracza w obcy sobie świat i minie trochę czasu, zanim nauczy się w nim odnajdywać. W tym okresie jego reakcje mogą być, delikatnie rzecz ujmując, przesadzone.
Jak sobie radzić ze złością u nastolatków?
Teoretycznie sprawa jest prosta. Nastolatka w chwili napadu złości trzeba traktować mniej więcej tak samo, jak dwulatka w okresie buntu.
O ile jednak bunt dwulatka można w przypływie czułości uznać za słodki, to z nastolatkiem nie jest tak łatwo. Z jego ust często padają agresywne słowa, wśród których oskarżenia o permanentny brak zrozumienia trzeba uznać za najmniej przykre dla rodziców.
Co wtedy? Złoty środek na taką okazję to przeczekanie. Dopóki dziecko się nie wykrzyczy, emocje nie opadną, a dopóki nie opadną, podjęcie konstruktywnej rozmowy mija się z celem. Żaden racjonalny argument do nastolatka nie dotrze. Co więcej, w przypływie złości może zostać bezmyślnie odrzucony, a nie każdy młody człowiek ma dość odwagi cywilnej, żeby się przyznać do błędu.
Jeśli wybuch złości skierowany jest w stronę rodziców, powinni – czy chcą, czy nie – postarać się wsłuchać w wykrzykiwany słowotok. Zwykle da się w nim wychwycić motyw przewodni, który później będzie można przedyskutować.
Jak rozmawiać z rozchwianym emocjonalnie nastolatkiem?
Kiedy pierwszy wybuch złości opadnie, można przejść do drugiego etapu. Wylewający żółć nastolatek może w pewnym momencie poczuć wyrzuty sumienia z tego powodu. To prosta droga do błędnego koła – złość spowoduje wyrzuty sumienia, wyrzuty sumienia jeszcze większą złość. Rolą rodzica w tym momencie jest zapewnienie dziecka, że negatywne emocje są normalne. Podobnie normalne jest ich nasilenie w okresie dojrzewania. Nie zwalnia to nastolatka z próby panowania nad emocjami, ale musi wiedzieć, że „wszyscy tak mają”. Nagłe rozchwianie emocjonalne i napady złości są uwarunkowane biologicznie – nastolatek ma prawo o tym wiedzieć.
Niewykluczone, że dziecko w tym wieku będzie potrzebowało pomocy w uspokojeniu się i trzeba mu tego wsparcia udzielić. Sposoby są różne. U mnie w domu ciągle działa przytulenie. Można też zaproponować relaksujące techniki oddychania (to akurat u nas nie działa) lub skupienie się na prostych domowych czynnościach, które nie są postrzegane jako przykre obowiązki, np. podlewaniu kwiatków czy nakarmieniu zwierzaków.
Ponadto nastolatek musi wyraźnie usłyszeć, że jest rozumiany. O to nie powinno być trudno, bo nawet jeśli jego reakcja jest przesadzona, to jej źródło na ogół łatwo ustalić. Natomiast szczera empatia ze strony rodzica i świadomość, że jest rozumiany, a więc wszystko z nim w porządku, pozwoli mu łatwiej uporać się z odnalezieniem równowagi między reakcją emocjonalną a racjonalną. Później trzeba tylko przedyskutować całą sytuację na spokojnie i… czekać na następny wybuch złości. Wcześniej czy później na pewno nadejdzie.
- Dlaczego nastolatki hejtują siebie w sieci?
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Bunt nastolatka – czy jest potrzebny i jak go przetrwać
- Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
- Co grozi za hejt? Wszystko zależy od tego, ile masz lat
- Co kupić na gwiazdkę nastolatkowi lub nastolatce?
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Czego nie mówić nastolatkom?
- Czy nastolatek może sam jechać na wakacje?
- Czy nastolatki mogą pracować? Jak rozliczyć dochody nieletnich z Instagrama, TikToka i innych źródeł
- Czy płacić dzieciom za pomaganie?
- Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?
- Dlaczego nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru?
- Dlaczego nastolatki nie chcą brać udziału w spotkaniach rodzinnych?
- Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć?
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki nie jedzą śniadań?
- Dlaczego nastolatki powinny pracować w wakacje?
- Dlaczego nastolatki przeklinają? Co robić, gdy nastolatek przeklina?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki są złośliwe dla siebie nawzajem?
- Dlaczego nastolatki uciekają z domu?
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
- Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? Nie rób siary!
- Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie?
- Dlaczego nastolatki łatwo wpadają w złość i jak sobie z tym radzić?
- Dlaczego nastolatki śpią do południa?
- Dlaczego nastolatkowie mają bałagan w pokoju?
- Dlaczego warto przekonać nastolatka do wolontariatu?
- Dzieci i młodzież pod wpływem internetowych zdjęć
- Jak przekonać nastolatka do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia?
- Jak reagować, gdy nastolatek pyskuje?
- Jak rozmawiać z nastolatkiem o polityce?
- Jak rozpoznać depresję u nastolatka? Te objawy łatwo zlekceważyć