Dlaczego nastolatki uciekają z domu?
Dlaczego nastolatki uciekają z domu? Biorąc pod uwagę, że co roku notuje się kilka tysięcy ucieczek nieletnich spod mniej lub bardziej opiekuńczych skrzydeł rodziców, problem na pewno jest poważny. Jeśli chodzi o powody, to są bardzo różne, ale bez trudu można wyodrębnić kilka najczęściej się powtarzających. Dominują konflikty w rodzinie, przemoc i brak poczucia wolności.
Kiedy nastolatki uciekają z domu?
Kiedy rodzą się problemy, a te nie zwracają uwagi na kalendarz. Niektóre statystyki wskazują, że latem jest więcej ucieczek z domu, niż w miesiącach zimowych. Jednak jest to swego rodzaju zakłamanie, bo spora część tych ucieczek to wyjazdy wakacyjne bez zgody rodziców. Młodzi ludzie faktycznie „uciekają”, ale z zamiarem powrotu. Natomiast rzeczywiste ucieczki odnotowywane są przez cały rok i rzadko bywają starannie przemyślane i długo planowane. Częściej jest to impuls wywołany spiętrzeniem się problemów oraz sytuacji stresowych.
Dlaczego nastolatki uciekają z domu?
Jest wiele powodów, dla których młodzi ludzie decydują się na ucieczkę. Niektóre jawią się jako poważne, inne błahe. Warto jednak pamiętać, że dla nastolatków nie ma błahych powodów. Okres dojrzewania to czas, w którym nastolatki (już nie dzieci, jeszcze nie dorośli) mają skłonność do wyolbrzymiania i nadinterpretacji. Każdy ich problem jest tak samo ważny i wszystkie zasługują na uważność ze strony rodziców. Jej brak może mieć różne skutki, ucieczka z domu to tylko jeden z przykładów.
Powody, dla których nastolatki uciekają z domu:
Problemy rodzinne
Pod tym ogólnikowym określeniem tak naprawdę kryje się bardzo dużo różnorakich przyczyn ucieczek z domu, począwszy od klasycznych awantur między rodzicami, rodzeństwem czy nieustannego krzyku rodziców na dzieci, aż do przemocy fizycznej, psychicznej i molestowania seksualnego.
Do problemów rodzinnych można też zaliczyć nieustanną presję rodziców oczekujących, że ich nastolatki będą idealne – na świadectwie obowiązkowo same szóstki, pokój posprzątany i wyglądający jak z katalogu, garderoba stonowana, nobliwa, najlepiej wybrana przez rodziców lub dziadków, sukcesy w sporcie lub czymkolwiek innym, do tego grono „porządnych” przyjaciół, całodzienna pomoc w domu itp. Święty by nie wytrzymał.
Co ciekawe, z domu uciekają nie tylko nastolatki z tzw. nizin społecznych (cokolwiek by to pojęcie dziś nie znaczyło), ale też dzieci z „dobrych domów”, którym rodzice są w stanie zapewnić wszystko, łącznie z wakacjami za granicą dwa razy w roku. Wbrew pozorom status materialny nie ma wiele wspólnego z decyzją o ucieczce.
Brak poczucia samodzielności
Albo raczej brak zgody na samodzielność ze strony rodziców. Tu sprawa jest bardzo delikatna, bo chociaż nastolatkowi wydaje się, że jest dorosły i odpowiedzialny, to rodzice często widzą, że nie do końca tak jest. Mogą wówczas zabronić wyjazdu na wakacje z kolegami lub sympatią, słusznie (w ich mniemaniu) sądząc, że na taki krok jest za wcześnie. Zdesperowany nastolatek lub nastolatka może wówczas uciec z domu. Najczęściej jednak taka ucieczka ma z góry zaplanowany powrót.
Jeśli jednak brak samodzielności i poczucie osaczenia ze strony rodziców dotyczy nie tylko wakacyjnych planów, ale też aspektów życia codziennego, sprawa może być bardziej skomplikowana. Nastolatki uciekają, jeśli czują stałą presję i kontrolę ze strony dorosłych, nie mają prawa do swojego zdania i w zasadzie całe ich życie składa się jedynie z obowiązków.
Chęć przeżycia przygody
Powód wydaje się wręcz śmieszny, ale i takie są odnotowywane. Nastolatkom zdarza się uciekać z domu, jeśli wydaje im się, że ich życie jest tak bardzo uporządkowane, że aż nudne. Wówczas, najczęściej w wakacje, decydują się na ucieczkę, mylnie sądząc, że to fajna przygoda. Życie jednak szybko weryfikuje ich poglądy, jasno pokazując, że na gigancie trzeba sobie samemu zapewnić posiłek i kąt do spania, nocowanie w parkach lub lasach nie jest taka fajne, jak na filmach, a pieniądze zabrane z domu topnieją nadspodziewanie szybko.
Konflikty w grupie rówieśniczej
Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku dom powinien być azylem dla skonfliktowanego z kolegami nastolatka, jednak nie do końca tak jest. Bardzo często nastolatki uciekają z domu właśnie dlatego, że czują się nieakceptowane lub wręcz odrzucone przez rówieśników. Ucieczkę postrzegają jako szansę na znalezienie innych znajomych i rozpoczęcie wszystkiego od początku.
Problemy z nauką
Jeśli nastolatkowi, mówiąc najogólniej, „nie idzie w szkole” i przeżywa z tego powodu silny stres, dodatkowo spotęgowany przez rodzicielskie wymagania, może rozważyć ucieczkę z domu. Ma to być sposób na zostawienie wszystkich problemów za sobą.
Nałogi
Nastolatki, które popadły w rozmaite nałogi często uciekają z domu, szukając środowiska, które pozwoli im w spokoju oddawać się uzależnieniom. To poważny problem, którego nie da się rozwiązać przez znalezienie dziecka i siłowe sprowadzenie do domu. Zwykle potrzebna jest terapia, także dla rodziców.
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki nie chcą brać udziału w spotkaniach rodzinnych?
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
- Bunt nastolatka – czy jest potrzebny i jak go przetrwać
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Czego nie mówić nastolatkom?
- Co kupić na gwiazdkę nastolatkowi lub nastolatce?