W szkole 26 czerwca 2023

Dlaczego nastolatki uciekają z domu?

Dlaczego nastolatki uciekają z domu? Biorąc pod uwagę, że co roku notuje się kilka tysięcy ucieczek nieletnich spod mniej lub bardziej opiekuńczych skrzydeł rodziców, problem na pewno jest poważny. Jeśli chodzi o powody, to są bardzo różne, ale bez trudu można wyodrębnić kilka najczęściej się powtarzających. Dominują konflikty w rodzinie, przemoc i brak poczucia wolności. 

Kiedy nastolatki uciekają z domu?

Kiedy rodzą się problemy, a te nie zwracają uwagi na kalendarz. Niektóre statystyki wskazują, że latem jest więcej ucieczek z domu, niż w miesiącach zimowych. Jednak jest to swego rodzaju zakłamanie, bo spora część tych ucieczek to wyjazdy wakacyjne bez zgody rodziców. Młodzi ludzie faktycznie „uciekają”, ale z zamiarem powrotu. Natomiast rzeczywiste ucieczki odnotowywane są przez cały rok i rzadko bywają starannie przemyślane i długo planowane. Częściej jest to impuls wywołany spiętrzeniem się problemów oraz sytuacji stresowych. 

 

Dlaczego nastolatki uciekają z domu? 

Jest wiele powodów, dla których młodzi ludzie decydują się na ucieczkę. Niektóre jawią się jako poważne, inne błahe. Warto jednak pamiętać, że dla nastolatków nie ma błahych powodów. Okres dojrzewania to czas, w którym nastolatki (już nie dzieci, jeszcze nie dorośli) mają skłonność do wyolbrzymiania i nadinterpretacji. Każdy ich problem jest tak samo ważny i wszystkie zasługują na uważność ze strony rodziców. Jej brak może mieć różne skutki, ucieczka z domu to tylko jeden z przykładów. 

 

Powody, dla których nastolatki uciekają z domu:

Problemy rodzinne 

Pod tym ogólnikowym określeniem tak naprawdę kryje się bardzo dużo różnorakich przyczyn ucieczek z domu, począwszy od klasycznych awantur między rodzicami, rodzeństwem czy nieustannego krzyku rodziców na dzieci, aż do przemocy fizycznej, psychicznej i molestowania seksualnego. 

Do problemów rodzinnych można też zaliczyć nieustanną presję rodziców oczekujących, że ich nastolatki będą idealne – na świadectwie obowiązkowo same szóstki, pokój posprzątany i wyglądający jak z katalogu, garderoba stonowana, nobliwa, najlepiej wybrana przez rodziców lub dziadków, sukcesy w sporcie lub czymkolwiek innym, do tego grono „porządnych” przyjaciół, całodzienna pomoc w domu itp. Święty by nie wytrzymał. 

Co ciekawe, z domu uciekają nie tylko nastolatki z tzw. nizin społecznych (cokolwiek by to pojęcie dziś nie znaczyło), ale też dzieci z „dobrych domów”, którym rodzice są w stanie zapewnić wszystko, łącznie z wakacjami za granicą dwa razy w roku. Wbrew pozorom status materialny nie ma wiele wspólnego z decyzją o ucieczce. 

 

Brak poczucia samodzielności 

Albo raczej brak zgody na samodzielność ze strony rodziców. Tu sprawa jest bardzo delikatna, bo chociaż nastolatkowi wydaje się, że jest dorosły i odpowiedzialny, to rodzice często widzą, że nie do końca tak jest. Mogą wówczas zabronić wyjazdu na wakacje z kolegami lub sympatią, słusznie (w ich mniemaniu) sądząc, że na taki krok jest za wcześnie. Zdesperowany nastolatek lub nastolatka może wówczas uciec z domu. Najczęściej jednak taka ucieczka ma z góry zaplanowany powrót. 

Jeśli jednak brak samodzielności i poczucie osaczenia ze strony rodziców dotyczy nie tylko wakacyjnych planów, ale też aspektów życia codziennego, sprawa może być bardziej skomplikowana. Nastolatki uciekają, jeśli czują stałą presję i kontrolę ze strony dorosłych, nie mają prawa do swojego zdania i w zasadzie całe ich życie składa się jedynie z obowiązków. 

Chęć przeżycia przygody

Powód wydaje się wręcz śmieszny, ale i takie są odnotowywane. Nastolatkom zdarza się uciekać z domu, jeśli wydaje im się, że ich życie jest tak bardzo uporządkowane, że aż nudne. Wówczas, najczęściej w wakacje, decydują się na ucieczkę, mylnie sądząc, że to fajna przygoda. Życie jednak szybko weryfikuje ich poglądy, jasno pokazując, że na gigancie trzeba sobie samemu zapewnić posiłek i kąt do spania, nocowanie w parkach lub lasach nie jest taka fajne, jak na filmach, a pieniądze zabrane z domu topnieją nadspodziewanie szybko.

 

Konflikty w grupie rówieśniczej 

Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku dom powinien być azylem dla skonfliktowanego z kolegami nastolatka, jednak nie do końca tak jest. Bardzo często nastolatki uciekają z domu właśnie dlatego, że czują się nieakceptowane lub wręcz odrzucone przez rówieśników. Ucieczkę postrzegają jako szansę na znalezienie innych znajomych i rozpoczęcie wszystkiego od początku. 

 

Problemy z nauką 

Jeśli nastolatkowi, mówiąc najogólniej, „nie idzie w szkole” i przeżywa z tego powodu silny stres, dodatkowo spotęgowany przez rodzicielskie wymagania, może rozważyć ucieczkę z domu. Ma to być sposób na zostawienie wszystkich problemów za sobą. 

 

Nałogi 

Nastolatki, które popadły w rozmaite nałogi często uciekają z domu, szukając środowiska, które pozwoli im w spokoju oddawać się uzależnieniom. To poważny problem, którego nie da się rozwiązać przez znalezienie dziecka i siłowe sprowadzenie do domu. Zwykle potrzebna jest terapia, także dla rodziców. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 26 czerwca 2023

23. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka – „Tańcz Ogrody!”

23. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się 30 czerwca i potrwa do 31 lipca 2023 r. w Warszawie. W tym roku organizatorzy zapraszają na projekcje do kina Wisła na Żoliborzu – tuż obok tego kina mieszkał Ryszard Kubiak – dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Ogrody Muzyczne. Koncerty będą się natomiast w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

Festiwal Ogrody Muzyczny – program

Jak co roku, na program festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live. W ramach festiwalu odbędą się retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych. Program obejmuje 25 wydarzeń: 6 koncertów live i 19 seansów filmowych.

Już 5 lipca w Studio Koncertowym Polskiego Radia zagra Martín García García – laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. który należał do ulubieńców XVIII Konkursu. Wystąpi też duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie czy Sinfonia Varsovia Camerata. Ponadto podczas tegorocznej edycji zagrają też w jednym koncercie: wybitny, polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, wirtuoz akordeonu Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.

Atrakcją programu filmowego będą balety Johna Neumeiera („Sen nocy letniej”) i Edwarda Cluga („Peer Gynt”). Zostanie pokazana najnowsza premiera zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji, a jest nią „Madama Butterfly” G. Pucciniego. W ramach tegorocznego Bregenzer Festspiele będzie ją można oglądać na żywo od 20 lipca, a po raz pierwszy na ekranie w Ogrodach Muzycznych pojawi się 1 lipca. Będzie to już trzecia w Ogrodach inscenizacja z Bregencji, po Carmen G. Bizeta i Rigoletcie G. Verdiego.

Inną perełką w programie będzie mało znana opera Rossiniego „Le comte Ory” („Hrabia Ory”) z ubiegłorocznego Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W obsadzie ulubieniec publiczności Juan Diego Flórez i młody baryton Andrzej Filończyk, który dołączył do czołówki polskich śpiewaków operowych, występujących w najlepszych teatrach operowych na świecie.

22 i 23 lipca (sobota i niedziela) organizatorzy zapraszają do Ogrodów Zamku Królewskiego – przez całą sobotę i niedzielę w plenerze, w pięknym otoczeniu kwitnących roślin, zostaną wyświetlone filmy, który cieszyły się uznaniem widzów w poprzednich Ogrodach Muzycznych. Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Program festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl.

 

Źródło informacji: Festiwal Ogrody Muzyczne
Obraz sobima z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 25 czerwca 2023

Rabarbar powraca do łask – szef kuchni odkrywa potencjał tego składnika 

Rabarbar powraca na nasze talerze, a Daniel Kamasz – szef kuchni Setek Powodów tłumaczy, dlaczego warto docenić jego niezwykłe właściwości smakowe. Poznaj przepisy na oryginalne dania, które orzeźwią podniebienie i przypomną, dlaczego rabarbar zasłużył na miejsce w kuchni.

Rabarbar to niezwykła roślina, która wciąż zaskakuje nas swoimi właściwościami. Jego smak, wszechstronność i korzyści dla zdrowia przyciągają uwagę kucharzy, naukowców i miłośników dobrej kuchni na całym świecie. Co ciekawe, był on w przeszłości wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w domowej apteczce. Obecnie stał się jednym z najmodniejszych wiosenno-letnich produktów w kartach menu najlepszych restauracji. O tym, dlaczego warto eksperymentować z rabarbarem, odkrywając jego niezwykły potencjał w kulinarnej podróży, mówi Daniel Kamasz, szef kuchni warszawskiej klubokawiarni Setki Powodów.
Rabarbar nie tylko pobudza nasze podniebienia, ale również może działać korzystnie na nasze zdrowie. Od wieków był stosowany w medycynie ludowej jako naturalne remedium na różne dolegliwości. Zawiera szereg cennych substancji, takich jak antocyjany, flawonoidy i kwas szczawiowy, które posiadają potencjalne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki nim rabarbar był wykorzystywany w leczeniu problemów trawiennych, zaparć oraz infekcji skórnych. Jednak należy pamiętać, że skoncentrowane ilości substancji toksycznych znajdują się w liściach rabarbaru. Spożycie liści może prowadzić do zatrucia, objawiającego się m.in. nudnościami, wymiotami i bólami brzucha. W związku z tym zawsze należy pamiętać, że jadalne są wyłącznie łodygi rabarbaru.
Nieodłącznym elementem rabarbaru jest jego rola w kuchni. Ten niezwykle popularny składnik jest często wykorzystywany w przygotowywaniu deserów, takich jak placek z rabarbarem, tarta czy kompot. Jego charakterystyczny kwaśny smak nadaje daniom wyjątkowego charakteru, a zwłaszcza połączenie z innymi owocami, takimi jak truskawki, cieszy się ogromną popularnością. Rabarbar daje nieskończone możliwości kulinarne i stanowi prawdziwe źródło inspiracji dla szefów kuchni na całym świecie.
Według Daniela Kamasza rabarbar można przygotować na wiele sposobów – zarówno na słodko, jak i na słono. Oprócz już kultowego ciasta z rabarbarem, z którego często korzystały nasze babcie, można go też wykorzystać np. do przygotowania tart, babeczek czy orzeźwiającego, lekko kwaśnego kompotu, choć nie tylko.
„Bardziej oryginalnym wykorzystaniem rabarbaru jest przygotowywanie potraw wytrawnych, w których świetnie kontrastuje z pozostałymi składnikami. Rabarbar może być wykorzystywany w różnych formach, od kawałków po puree i sosy. W nowoczesnej kuchni można go znaleźć w postaci żelek, pianek, granitów czy sorbetów, dodając ciekawe tekstury i doznania smakowe do potraw.

Rabarbar: kilka z propozycji na wykorzystanie go w nieoczywisty sposób:

Sorbet z rabarbaru i truskawek z dodatkiem czerwonego pieprzu – klasyczne połączenie rabarbaru z truskawkami tworzy doskonałe połączenie kwasowości i słodyczy a czerwony pieprz dodaje tej parze charakteru. Sorbet z rabarbaru i truskawek z odrobiną czerwonego pieprzu, można podawać samodzielnie lub jako dodatek do deserów.
Sałatka z grillowanym kurczakiem, rabarbarem i ogórkiem – rabarbar nadaje się nie tylko do dań słodkich, ale także do dań wytrawnych. Kombinacja grillowanego kurczaka, rabarbaru, ogórka, mieszanki zielonych liści i orzechów stworzy smaczne i zdrowe danie.
Coulis (lekki sos owocowy lub warzywny) rabarbarowe z jałowcem. Rabarbar doskonale sprawdza się również jako dodatek do dań mięsnych. Daniel Kamasz proponuje podawanie kaczki albo jagnięciny z dodatkiem rabarbarowo-jałowcowego coulis.
Wieloletnie doświadczenie w kuchni nauczyło Daniela, że warto eksplorować różnorodność składników i odkrywać ich niezwykłe właściwości smakowe. W barze „Setki Powodów” stawia na kreatywność i sezonowość, a rabarbar doskonale wpisuje się w tę filozofię. Z tego powodu, w menu można znaleźć różnorodne dania przygotowane z tego i innych sezonowych składników, np. szparagów.

Setki Powodów

Pełne neonów, energetyczne miejsce, tętniące życiem nie tylko w weekendowe wieczory, przyjazne i otwarte na każdego gościa. To lokal, do którego warto wybrać się zarówno na randkę, jak i na piątkowy wypad ze znajomymi. Setki Powodów to nie tylko wyśmienita, nieszablonowa kuchnia, oparta na koncepcji food sharingu, czy autorskie drinki z kija, ale także miejsce pełne muzyki, gdzie młodzi artyści mogą pokazać swoje umiejętności, dzięki cyklicznym wydarzeniom na scenie.
Źródło informacji: Kplus
Obraz Mirka z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close