Przesądy o butach powoli zanikają. Niewiele osób je zna, jeszcze mniej przestrzega. Tym bardziej warto je przypomnieć, bo to ważny element naszej kultury. Powstawały w czasach, kiedy buty nie były tak łatwo dostępne jak obecnie. Dziś mogą szokować lub śmieszyć, kiedyś były traktowane bardzo serio.
Przesądy o butach – spróbuj ich przestrzegać i zobacz, co się zmieni w Twoim życiu: 😉
– Nie dawaj butów w prezencie. Nieważne, czy będą nowe, czy używane, czy też może twoje dziecko z nich wyrosło i chcesz „puścić” dalej. Ubranka jak najbardziej, buty już nie.
Od ortopedy możesz usłyszeć, że to źle wpłynie na rozwój stóp Twojej pociechy. Nasze babki uważały jednak, że podarowanie butów oznacza, że odtąd każdy pójdzie w swoją stronę.
Na szczęście jest prosty sposób odczarowania tej przepowiedni: osoba, która otrzymuje buty, powinna za nie zapłacić choćby symboliczną złotówkę.
– Nie kładź butów na stole. Słusznie, kto by to pomyślał! Toć nieszczęście gotowe! Skąd to przekonanie? Buty raczej nie są czyste od spodu, a stół niegdyś służył przede wszystkim do spożywania posiłków. Faktycznie łatwo było o nieszczęście, zwłaszcza gdy założymy, że przesądy rodziły się i były najmocniej przestrzegane w środowiskach wiejskich. Dziś też nie kładź butów na stole – są lepsze miejsca, na przykład… parapet!
– Jeśli jesteś kobietą i szykujesz się do ślubu, już na tydzień przed ceremonią połóż buty ślubne na parapecie. Jeśli dobrze ukryjesz je wśród kwiatów, nie będą bardzo widoczne. Ten zabieg ma zagwarantować szczęście w miłości. Osobiście obstawiałabym raczej szczęście w małżeństwie, bo skoro za tydzień ślub to na szukanie szczęścia w miłości chyba za późno?
– Dbaj o sznurówki. I to nie tylko dlatego, że w rozwiązanych butach źle się chodzi. Zerwanie sznurówki było niegdyś uważane za zwiastun wielkiego nieszczęścia. Zapewne dlatego, że w niektórych środowiskach ciężko było o nowe. Niemniej dbaj o sznurówki, a gdy są przetarte, wymień. One potrafią się zrywać w najmniej odpowiednich momentach!
– Kolejność zakładania butów jest bardzo ważna. Aby wszystko się udało, załóż najpierw prawy but, później lewy. Nowe buty możesz założyć tylko rano. Niegdyś nowe rzeczy zakładało się najpierw do kościoła, dziś chyba nikt już nie przestrzega tej zasady.
– Nigdy nie zaczynaj ubierania się od butów, bo Twoje plany wezmą w łeb. Słusznie, ciężko się zakłada majtki przez buty ;-P
– Buty przyniosą szczęście, jeśli odpowiednio je wyposażysz. Grosik pod wkładkę będzie w sam raz. Możesz też włożyć nieduży (naprawdę nieduży!) kamień szlachetny albo półszlachetny. Ta druga opcja jest lepsza, doprawdy nie wypada nosić diamentów w butach!
– Masz za mało butów, a na nowe brakuje pieniędzy? Mądrość ludowa i na to zna sposób. Jeśli w Wigilię spalisz stare buty, kolejny rok przyniesie ci kilka par nowych. Niegdyś ludzie mieli piece, więc można było czynić takie eksperymenty, dziś trudno mi sobie wyobrazić palenie butów. Może jednak nie próbujcie.
– Masz koszmary senne? Najwyraźniej nie umiesz ustawić butów przy łóżku. Nie kładź ich obok siebie, ale ułóż w literę T. Drugi sposób to postawienie butów przy drzwiach sypialni – jeden skieruj na zewnątrz, drugi do środka. Nocne potwory poczują się zdezorientowane i pójdą straszyć kogoś innego.
– Nie noś jednego buta, to zwiastuje śmierć jednego z rodziców. Obstawiam, że w ten sposób straszono dzieci, chcąc uchronić je przed skrzywieniem kręgosłupa.
– Chcesz podarować komuś szczęście? Rzuć za nim butem. Niestety internet nie był łaskaw poinformować mnie, czy but ma trafić w tę osobę, czy niekoniecznie.
– Uważaj przy zakładaniu butów, bo jeśli założysz prawy but na lewą nogę lub odwrotnie, niechybnie dopadnie cię pech. Chcesz się go pozbyć? Napluj do buta przed założeniem go na właściwą nogę. Bleee, ja tak nie robię, a Wy jak sobie chcecie.
– Masz nowe buty? Nie wybieraj się w nich na cmentarz, bo śmierć szybko się o Ciebie upomni. Może uzna, że masz już buty do trumny.
– Jeśli musisz wybrać się do szewca, nie rób tego przed ważnym wydarzeniem. Naprawianie butów może bowiem przynieść pecha. Obstawiam raczej, że to sposób na tych, co to „zawsze mają czas”. Faktycznie lepiej, żeby te buty naprawili z odpowiednim wyprzedzeniem.