Ciąża 4 marca 2024

Kod płodności – marcowa premiera wydawnictwa Prószyński i S-ka

Kod płodności to marcowa premiera, która opowiada o problemie męskiej płodności. Bardzo przystępnym językiem, na podstawie konkretnych przypadków, lekarze opowiadają o leczeniu i zapobieganiu problemowi, który WHO uznała już za chorobę cywilizacyjną.

Dwoje znakomitych specjalistów – dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach (lekarz medycyny męskiej i ogólnej, internista) i dr n. med. Ireneusz Marek Salata (specjalista endokrynolog i ginekolog-położnik, androlog kliniczny) – o problemach z męską płodnością.

W dzisiejszych czasach coraz częściej „mieć dziecko” to wyzwanie. Niepłodność to wspólny problem pary. Trudności z zajściem w ciążę leżą mniej więcej w połowie po stronie kobiet i mężczyzn. Płacimy cenę za zanieczyszczenie środowiska. Jemy, pijemy i wdychamy chemię. To ona jest między innymi przyczyną spadku produkcji testosteronu i wpływa negatywnie na płodność mężczyzn. Z kolei u kobiet zmniejsza libido i zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz przedwczesnego przekwitania. Do tego nieustannie towarzyszący nam stres.

W wielu przypadkach mogą pomóc proste rzeczy. O tym warto mówić i o tym warto pisać.

W książce Kod płodności przedstawione są możliwe przyczyny niepłodności, a także postępowanie diagnostyczne i leczenie.

I chociaż będziemy się przyglądać problemom współczesnych par, to skoncentrujemy się na mężczyznach. Bo to męska płodność jest dzisiaj zagrożona, o czym świadczą zmiany w jakości nasienia.

 

Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach – ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, pracowała w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami macierzystej uczelni. W 1981 roku wyjechała do Niemiec, gdzie założyła prywatną klinikę, w której przez trzydzieści dwa lata zdobywała kolejne stopnie specjalizacji. Jest internistą, specjalistą chorób ogólnych, jedynym w Polsce certyfikowanym lekarzem medycyny męskiej, autorką książek: Chorzy ze stresu, Chorzy ze stresu 2, Testosteron. Klucz do męskości oraz Książka tylko dla mężczyzn. Bywa częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych jako ekspertka w wielu dziedzinach medycyny holistycznej, a szczególnie medycyny męskiej.

Dr n. med. Ireneusz Marek Salata – specjalista endokrynolog i ginekolog-położnik, androlog kliniczny. Były wieloletni pracownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Katedry Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Obecnie współpracuje z Kliniką Leczenia Niepłodności Bocian w Łodzi i Warszawie oraz z Centrum Medycznym MULTI-MED w Łodzi. Ma ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz zaburzeń endokrynologicznych u kobiet i mężczyzn. Współzałożyciel i wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Andrologicznego oraz członek Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologicznego. Autor i współautor około 50 prac naukowych i doniesień zjazdowych, opublikowanych w Polsce i za granicą. Laureat Nagrody „Motyl 2014” w kategorii Mój Ginekolog i Seksuolog na II Międzynarodowej Konferencji „Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety”.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Marabunta – dziel i rządź, czyli idealna gra na dokuczenie przeciwnikowi

Marabunta to gra przeznaczona dla dwóch graczy. Rozgrywki mogą być lekkie i przyjemne, jak spacerek po lesie, ale może także dojść do przelewu krwi. Niedosłownie, ale wiązanki słowne, złość, a przede wszystkim satysfakcja z rozgrywki, nie są obce w Marabuncie.

Marabunta to gra autorstwa Reinera Knizia, bardzo znanego i lubianego autora gier planszowych. W naszej bazie znajdziecie wiele recenzji gier jego autorstwa, choćby San Francisco, El Dorado, Kurnik, Ryki Afryki i inne. Gra Marabunta przeznaczona jest dla graczy od dziesiątego roku, ale śmiało możecie zagrać z ogranymi ośmiolatkami. Uważajcie jednak, bo młodsi gracze potrafią być podstępni.

Marabunta – o czym jest gra?

W Marabuncie gracze wcielają w Królowe Mrówek, których zadaniem jest rozszerzenie swojego terytorium i zbieranie po drodze jak najwięcej cennych surowców. Problem w tym, że dostępny teren jest ograniczony i chcąc nie chcąc musimy się nim podzielić z drugą kolonią. Od naszej czujności i uprzejmości zależy, w jakiej atmosferze będzie przebiegała rozgrywka. 

Marabunta

Fot. Archiwum prywatne

Przygotowanie do rozgrywki 

 

Plansza do gry w Marabuntę jest dwustronna i składa się z trzech elementów, które należy złożyć ze sobą. Uzgodnijcie z drugim graczem, w którą wersję zagracie. Następnie wybierzcie kolor markera (czerwony lub niebieski) i odpowiadającą mu planszetkę gracza, którą należy połączyć z główną planszą. 

Z ośmiu kafelków odłóżcie na bok ten z przekreśloną babeczką. Pozostałe przetasujcie i ułóżcie w zakryty stos. Na jego spód połóżcie odłożony wcześniej kafelek. 

Kości połóżcie w zasięgu ręki wszystkich graczy. Pozostaje wybrać pierwszego gracza.

Fot. Archiwum prywatne

Gotowi do rozgrywki?

Marabunta, jak w nią zagrać i wygrać?

Gra w Marabuntę podzielona jest na rundy i dobiega końca, gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:

  1. wszystkie pola w dowolnym obszarze zostały wypełnione lub przekreślone
  2. ostatnie koło na liściu punktacji zostało zapełnione
  3. wszystkie dwanaście pól z babeczkami na planszy zostało wypełnione lub przekreślone. 

Gdy któryś z powyższych warunków zostanie spełniony, należy dokończyć rundę i podliczyć punkty.

Wróćmy jednak do początku, czyli jak sprawnie grać w Marabuntę.

Na początku każdej rundy pierwszy gracz odkrywa jeden kafelek i rzuca sześcioma kośćmi. Następnie dzieli kości na dwie pule. W każdej puli musi znajdować się przynajmniej jeden element (kafelek lub kość). 

Marabunta

Fot. Archiwum prywatne

Następnie drugi gracz wybiera jedną z dwóch dostępnych puli, rozpatruje jej efekty i oznacza je na planszy, a potem pierwszy gracz rozpatruje efekty z drugiej puli. 

W kolejnej rundzie drugi gracz jako pierwszy rzuca kośćmi i rozdziela je na dwie pule. I tak do spełnienia jednego z wspomnianych warunków końca gry. 

Fot. Archiwum prywatne

Na kościach i kafelkach mamy różne efekty, z którymi warto się zapoznać przed rozgrywką. Ważne, aby pamiętać, że kiedy wpisujemy na główną planszę cyfrę, to musi ona sąsiadować z polem, które zostało już przez nas oznaczone. W pierwszej rundzie zakładamy pierwsze mrowisko. W trakcie gry będziemy mogli założyć jeszcze jedno mrowisko. Wybierajcie dobrze, bo zła decyzja może przynieść Wam wiele strat.

Wrażenia z rozgrywek

Marabunta to gra, którą zabierzecie na wycieczkę, czy wizytę u znajomych. Bez problemu zmieści się w plecaku. Komponenty gry wykonane są z dobrej jakości materiałów, wiele wytrzymają. Przed pierwszą rozgrywką sprawdźcie, czy zabezpieczająca folia dobrze przylega do planszetek. W naszym przypadku jedna z planszetek gracza jest uszkodzona, ale mimo tej wady można grać.

Fot. Archiwum prywatne

Graficznie nie mam zarzutów, jest kolorowo i estetycznie, przede wszystkim czytelnie. Instrukcja, choć to mała książeczka, wyjaśni wszelkie zawiłości i po pierwszej rozgrywce nie będzie Wam już potrzebna. 

Marabunta to połączenie prostych zasad i przyjemnej rywalizacji. To jedna z moich ulubionych gier dla dwóch osób. Od graczy zależy, czy rozgrywka będzie w klimacie współpracy i przyjaźni, czy będzie bój o każdy obszar. 

Fot. Archiwum prywatne

Czas rozgrywki uzależniony jest od obranej strategii, jeśli zbyt szybko wypełnicie jeden obszar lub liść punktacji, gra skończy się zbyt prędko i nie dotrzecie do momentu kiedy możecie czerpać profity ze zdobytych babeczek czy kanistrów paliwa. Wszak to cenne surowce dla nowych kolonii mrówek. 

Fot. Archiwum prywatne

Marabuntę polecam każdemu, kto lubi rywalizację i nie boi się sromotnej porażki. 

Na koniec podsumowanie, co znajdziecie w pudełku:

  • dwustronną planszę terytorium
  • 2 dwustronne planszetki gracza
  • 2 markery suchościeralne
  • 6 różnych kości
  • 8 kafelków
  • instrukcję.

Tytuł: Marabunta
Autor: Reiner Knizia
Ilustracje: Ingrid Desmidt
Wiek graczy: od 10 lat
Liczba graczy: 2 osoby
Czas rozgrywki: 30 minut
Wydawca: Rebel

 

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Rebel, które nie ma wpływu na treść recenzji. 

Fot. Archiwum prywatne

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 3 marca 2024

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej – skorzystaj z jednej z 2800 darmowych konsultacji dentystycznych

Badania wykazują, że choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób naczyniowo-sercowych, a nawet Alzheimera – mogą więc nie tylko prowadzić do utraty zębów, lecz także poważnie wpływać na zdrowie całego organizmu. Zapalenie przyzębia to szósta najczęstsza choroba na świecie, a mimo to niejednokrotnie pozostaje niezdiagnozowane i nieleczone. 1 marca rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Polska mówi aaa”, prowadzona przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i wspierana przez markę Oral-B, należącą do Procter & Gamble. W ramach kampanii partnerzy ufundowali 2800 darmowych konsultacji dentystycznych w całej Polsce obejmujących m.in. kontrolę stanu uzębienia, instruktaż higieny jamy ustnej czy spotkanie z higienistką stomatologiczną. Kampania ma na celu edukację społeczeństwa na temat znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej i jej wpływu na zdrowie ogólne.

Zdrowy styl życia zaczyna się na linii dziąseł

Zalegająca płytka bakteryjna sprzyja rozwojowi problemów z dziąsłami, które mogą zwiększać powikłania ogólnoustrojowe. Zapalenie przyzębia to infekcja tkanek otaczających ząb, wykazująca najsilniejszy związek między zdrowiem jamy ustnej a poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlaczego tak się dzieje? Badania wskazują, że niebezpieczne bakterie lub ich toksyny nagromadzone w jamie ustnej mogą przedostać się wraz z krwią do praktycznie każdej części naszego ciała, wywołując stany zapalne i inne poważne komplikacje – w tym choroby naczyniowo-sercowe. Z kolei w przypadku diabetyków nieleczone zapalenie przyzębia może utrudniać kontrolę poziomu glukozy we krwi, pogarszając stan cukrzycy. Ponadto aktywna cukrzyca utrudnia leczenie zapalenia przyzębia, co może prowadzić do pogłębiania się problemu – z powodu tej dwukierunkowej korelacji dbanie o zdrowie jamy ustnej jest dla diabetyków kluczowe. Istnieje także powiązanie między stanem uzębienia i dziąseł a występowaniem choroby Alzheimera i demencji. Nieleczone zapalenie przyzębia może pogorszyć stan zdrowia – badania prowadzone przez okres 6 miesięcy wykazały, że u osób z chorobą Alzheimera i jednocześnie zapaleniem przyzębia zaobserwowano 6-krotnie szybszy spadek funkcji poznawczych według skali ADAS-cog.

„Nieleczona choroba przyzębia stanowi nie tylko problem w jamie ustnej, ale także dla całego organizmu” – podkreśla dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska. „Leczenie chorób przyzębia jest niezwykle kosztowne: pochłania 4,6% światowych wydatków na zdrowie, czyli 298 miliardów dolarów rocznie. W 28 państwach członkowskich UE choroby przyzębia zajmują trzecie miejsce pod względem kosztów zdrowotnych, generując wydatki w wysokości 90 miliardów euro rocznie, tuż za cukrzycą (119 mld euro rocznie) i chorobami układu krążenia (111 mld euro rocznie). Co może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami? Przede wszystkim profilaktyka” – dodaje dr n. med. Beata Golan.

Dobór szczoteczki to pierwszy krok do sukcesu

Kontrola biofilmu, czyli płytki nazębnej, jest kluczowa dla zdrowia jamy ustnej. Szczotkowanie zębów stanowi istotny sposób usuwania zanieczyszczeń, a badania kliniczne wykazały, że szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej niż tradycyjne szczoteczki manualne. Szczoteczki magnetyczne Oral-B z serii iO usuwają nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż zwykłe szczoteczki manualne (1) oraz o 62% więcej płytki z linii dziąsła brzeżnego niż szczoteczki soniczne (2). Dzięki małej okrągłej główce precyzyjnie docierają do trudno dostępnych miejsc. Sam proces mycia zębów jest bardzo prosty – wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba na około 1,5-2 sekundy, a ruchy oscylacyjno-rotacyjne połączone z mikrowibracjami skutecznie usuną płytkę bakteryjną. Szczotkowanie szczoteczką magnetyczną jest zatem prostsze i bardziej efektywne niż w przypadku tradycyjnych szczoteczek manualnych. Dodatkowo iO informuje wizualnie lub dźwiękowo o upływie czasu podczas mycia, a inteligentny czujnik nacisku wskazuje optymalną siłę, jaką należy stosować w trakcie szczotkowania, by nie narażać się na urazy zębów lub dziąseł. Takiej zaawansowanej funkcjonalności nie znajdziemy w szczoteczkach manualnych.

Co jeszcze?

Oprócz odpowiedniego doboru szczoteczki warto sięgać po pastę do zębów z fluorkiem cyny (SnF₂) – składnik ten ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz zmniejszające objawy zapalenia. Badania wykazały, że fluorek cyny zmniejsza zdolność bakterii i ich toksyn do uszkadzania tkanek, a także redukuje produkty przemiany materii bakteryjnej, co ma istotne znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. SnF₂ zawierają pasty do zębów z serii Oral-B Pro Science Advanced i Ora-B Pro-Expert, które wykazują korzystne działanie kontrolujące wzrost płytki bakteryjnej oraz wspierające kondycję zębów i dziąseł. W codziennej higienie jamy ustnej ważne jest także regularne nitkowanie nicią dentystyczną – pozwala to oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, bakterii oraz eliminuje przykry zapach z ust. Dodatkowo zapobiega powstawaniu ognisk zapalnych i próchnicy. Warto również sięgać po płyny do płukania ust zawierające biodostępny chlorek cetylopirydyniowy (CPC) w stężeniu 0,07%, który pomaga redukować płytkę nazębną.

„Jednym z najważniejszych punktów dbania o higienę jamy ustnej są także regularne przeglądy stomatologiczne. Jedynie lekarz jest w stanie prawidłowo zdiagnozować stan naszych zębów i dziąseł” – zaznacza dr n. med. Beata Golan.

Darmowe konsultacje dentystyczne

W kontekście przypadającego na 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej kampania „Polska mówi aaa” pod hasłem „Zdrowa jama ustna to zdrowe ciało” kładzie szczególny nacisk na edukację społeczeństwa w temacie związku pomiędzy stanem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym. Partnerzy akcji udostępnili 2800 darmowych konsultacji dentystycznych w wybranych gabinetach stomatologicznych sieci Lux Med Stomatologia oraz w gabinetach partnerskich Oral-B. Lokalizacje placówek biorących udział w akcji wraz z danymi kontaktowymi zostały umieszczone na stronie Oral-B (https://www.oralb.pl/pl-pl).

Partnerem komercyjnym marki Oral-B w ramach marcowej kampanii „Polska mówi aaa” jest Hebe.

Sieć drogerii przygotowała bogatą ofertę produktów Oral-B do higieny jamy ustnej, aby każdy mógł wybrać  odpowiedni zestaw dla siebie. Oferta dostępna jest w sklepach stacjonarnych oraz na www.hebe.pl.

 

Oral-B

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów o wartości ponad 5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, pasty, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne.

Procter & Gamble

P&G posiada jedno z najbardziej rozbudowanych portfolio wiodących marek, które cieszą się zaufaniem konsumentów na całym świecie. Są to m.in: Always®, AmbiPur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks® i Whisper®. P&G prowadzi działalność w około 70 krajach. Zapraszamy na stronę http://www.pg.com, aby dowiedzieć się więcej o firmie P&G i jej markach.

1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32243573/

2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33544990/

 

 

Źródło informacji: Oral-B

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close