Ciąża 13 czerwca 2023

Niepłodność to także męska rzecz

Niepłodność dotyka pary – nie tylko kobiety, a diagnostyka mężczyzn, w tym badanie nasienia, to wciąż temat niedoceniany w staraniach o potomstwo. Tymczasem czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów borykających się z problemem niepłodności. Kiedy naturalne sposoby zawodzą, a badania wskazują na problem z płodnością, warto udać się do specjalistycznej kliniki, aby uzyskać kompleksową pomoc i spełnić marzenia o rodzicielstwie. 

Niepłodność tu liczby mają znaczenie

Przez cały proces diagnostyki oraz leczenia niepłodności lekarze i pary analizują liczby. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Rokicki, specjalista leczenia niepłodności z kliniki InviMed Warszawa – Każda rozmowa z pacjentami to sprawdzanie wyników, w których pojawiają się liczby. Dla przykładu: ważnym parametrem
u kobiety jest AMH, którego poziom koreluje z ilością wzrastających pęcherzyków jajnikowych, tym samym orientacyjnie ocenia tzw. rezerwę jajnikową czyli ilość komórek jajowych w jajnikach. W związku z tym, że kobieta z wiekiem sukcesywnie traci komórki jajowe, to zdecydowanie wyższego poziomu AMH spodziewamy się u 25 latki niż u kobiety w wieku 40 lat. U mężczyzn natomiast zwracamy szczególną uwagę na kilka kluczowych parametrów: jednymi z istotniejszych są ilość, ruchliwość oraz budowa. Czasem na podstawie analizy samych liczb jesteśmy w stanie postawić  diagnozę i zaproponować leczenie.

Według WHO, o niepłodności mówimy po 12 miesiącach, bezskutecznego starania się o dziecko. Choroba ta dotyczy ok. 1,5 miliona par w Polsce, a jej rozpoznanie wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki. Jedno jest pewne – zarówno czynnik żeński jak i czynnik męski mają wpływ na powodzenie w zajściu w ciążę. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów. Istotą niepłodności u mężczyzn są głównie obniżone parametry nasienia, które wykrywane
są podczas prostego badania. Dzięki niemu uzyskujemy wiele odpowiedzi mówi dr Aneta Kozioł, specjalista ginekolog-położnik z  kliniki InviMed we Wrocławiu. 

Kobieta do ginekologa, a mężczyzna… Do kogo?  

Mężczyzno – zaprzyjaźnij się z andrologiem! Niepodważalnym faktem jest, że niepłodność to problem pary,
a nie tylko kobiety. Szkoda marnować czas, więc kiedy naturalne starania o dziecko zawodzą, warto aby również mężczyzna udał się do właściwego specjalisty, który przeanalizuje wyniki np. badania nasienia i zaproponuje odpowiednio dobrane działania – przekonuje dr Piotr Dzigowski, specjalista urolog, androlog kliniczny z InviMed Warszawa. Podczas wizyty urolog/androlog przeprowadza specjalistyczny wywiad lekarski, analizując takie elementy jak: przebyte choroby, styl życia czy zaburzenia seksualne. Zleca również badanie nasienia. Wynik badania (spermiogram), pokaże jakie są rzeczywiste parametry nasienia. Jeśli wyniki są poza normą, androlog może poszerzyć  diagnostykę zalecając USG, badania hormonalne czy genetyczne. Wszystko po to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, które ułatwi uzyskanie oczekiwanej ciąży. 

Płodność męska – sprzymierzeńcy i wrogowie

Od ponad 20 lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa parametry nasienia oraz ich dolną granicę referencyjną. Wyliczenia opierają się na przykładach mężczyznach, którzy poczęli dziecko w ciągu 1 roku od rozpoczęcia starań uzyskania potomstwa. Podczas wyboru ścieżki leczenia bardzo dokładnie analizujemy wynik badania nasienia. Embriolodzy badając nasienie sprawdzają, m.in. takie parametry jak: całkowita liczba plemników – wg obowiązujących norm WHO powinno być ich ponad 39 milionów w ejakulacie, koncentracja (ilość plemników w 1 ml nasienia), która powinna wynosić przynajmniej 16 milionów, ich ruchliwość postępowa, która ma wykazywać przynajmniej 30% plemników czy morfologię – a więc plemniki o prawidłowej budowie, których odsetek powinien być większy lub równy 4% – wyjaśnia dr Aneta Kozioł. Co wpływa na spadek jakości nasienia? Lekarze wskazują głównie na choroby przewlekłe, do których zaliczymy cukrzycę czy nadciśnienie, a także niewłaściwy styl życia – związany z nieodpowiednią dietą, stresem, siedzącym trybem życia czy stosowaniem używek typu palenie papierosów lub nadmierna ilość alkoholu.

Gdy niepłodność męska staje się faktem

Niestety, zdarza się tak, że specjalista potwierdza u mężczyzny albo małą liczbę plemników – oligozoospermię, albo całkowity ich brak – azoospermię. Kiedy pacjent z niską liczebnością plemników wyrazi chęć posiadania potomstwa, można przeprowadzić biopsję – czyli pobranie materiału bezpośrednio z jąder. Następnie posłużyć on może do przeprowadzenia inseminacji lub procedury in vitro. W przypadku całkowitego braku plemników – a dotyczy to ok. 1% męskiej populacji, możliwe jest zapłodnienie pozaustrojowe, ale wówczas do rozważenia przez parę jest skorzystanie z dawstwa nasienia” – mówi dr Piotr Dzigowski. 

Bank nasienia – nadzieją na rodzicielstwo

Niecałe 6 milionów mieszkańców, nieco ponad 40 tysięcy m2 powierzchni – to Dania. W tak małym kraju drzemie jednak ogromny potencjał w zakresie wspierania płodności i rozrodu. Tutaj znajdują największe banki nasienia, z których korzysta Europa i świat. Według raportu ESHRE coraz więcej dzieci rodzi się dzięki metodzie in vitro, w Danii jest to aż 5,7% narodzin. Dla porównania w Polsce to zaledwie 1,6%. Born Donor Bank, to duński bank nasienia i międzynarodowy partner dla wielu klinik leczenia niepłodności w Europie i na świecie, w tym dla pacjentów InviMed w Polsce. Codziennie dajemy radość i nadzieję parom starającym się
o dziecko, a dla wielu z nich spełnia się marzenie o rodzicielstwie. Działamy w oparciu o procedury i regulacje prawne określone przez Ministerstwo Zdrowia Danii, organy ds. bezpieczeństwa pacjentów, dyrektywy UE w sprawie tkanek i komórek oraz bardzo wysokie standardy medyczne. Dostosowujemy się też do przepisów obowiązujących w krajach, gdzie znajdują się współpracujące z nami kliniki – mówi Marlene Stensballe Vium,  Prezes  Born Donor Bank.  Każdy potencjalny dawca przechodzi przez szereg badań lekarskich, genetycznych i przesiewowych. W doborze dawcy wykorzystujemy m.in. metodę GeneMatch – czyli opcjonalnego dopasowania genetycznego między pacjentami a dawcą, gdzie obie strony są badane pod kątem 400 chorób genetycznych – dodaje Marlene Vium. Zgodnie z wymogami duńskiego prawa, dawcy muszą zamieszkiwać
na terenie Danii i mieć od 18 do max. 45 lat. Parom, u których nie ma możliwości pozyskania  plemników, bank nasienia daje szansę  na udany proces leczenia i spełnienie marzeń o byciu rodzicami – podkreśla dr Aneta Kozioł. 

W Polsce dawstwo nasienia reguluje Dyrektywa 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich, a także ustawa o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 roku i rozporządzenie wykonawcze  do tej ustaw. Uregulowane  zasady związane m.in. z kwalifikacją dawców, ich wiekiem, procedurami przeprowadzania badań medycznych i genetycznych czy przechowywaniem materiału, a także gratyfikacją finansową. 

Niepłodność – kliniki InviMed

InviMed to sieć klinik leczenia niepłodności, obecna na rynku od 22 lat. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś InviMed to 6 specjalistycznych placówek w: Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku InviMed znalazł się wśród brandów Medicover. Wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami w zakresie niepłodności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i skutecznie leczy niepłodność, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Pacjenci mogą korzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. InviMed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom InviMed  na świat przyszło już ponad 13 tys. dzieci.  InviMed jest partnerem wielu samorządowych programów dofinansowania in vitro. 

Więcej informacji o leczeniu niepłodności oraz klinikach InviMed na www.invimed.pl 

niepłodność męska

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz NoName_13 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 12 czerwca 2023

Gry dla jednej osoby – poznaj „Hotel” i „Ptaki” nową serię gier logicznych od Muduko

Gry planszowe są idealną propozycją na spędzanie czasu w towarzystwie i zażegnanie nudy. Większość tytułów wymaga jednak obecności pewnej grupy osób. Co zrobić, gdy mamy ochotę na podobną zabawę, ale w samotności? Wystarczy wybrać gry dla jednego gracza!

Przeważająca większość gier planszowych dostępnych na rynku pozwala bawić się czterem osobom jednocześnie. Część z nich oferuje niekiedy osobny tryb rozgrywki dla jednej osoby, ale często polega on tak naprawdę na symulowaniu zabawy we dwójkę i kontrolowaniu wirtualnego przeciwnika, co nie do końca oddaje ideę gry w pojedynkę. 

Zupełnie inaczej jest w przypadku tytułów skrojonych z myślą o wyłącznie jednym graczu. W nowej serii kompaktowych gier logicznych wydawnictwa Muduko mierzymy się bezpośrednio z wyzwaniem i próbujemy je rozwiązać na własną rękę. 

Gry dla jednej osoby: Przegnaj nudę w 5 minut!

Zarówno “Hotel” jak i “Ptaki” oferują aż 60 zagadek o rosnącym poziomie trudności. Te najłatwiejsze, oswajające z mechaniką gry, będą doskonałe już dla siedmiolatków, ale późniejsze etapy będą rozgrzewać szare komórki u nastolatków, a nawet i dorosłych. 

Idea w obu częściach jest podobna. Każda karta to jedno wyzwanie, które polega na odpowiednim rozmieszczeniu wskazanych elementów. 

W „Ptakach” gracz stara się znaleźć na magicznym drucie miejsce dla kolorowych ptaszków. Każdy z nich ma indywidualne wymagania – niektóre będą chciały zająć wyłącznie skrajne miejsce, a inne nie będą tolerowały towarzystwa ptaszka o danym kolorze. Z kolei w „Hotelu” gracz będzie musiał ulokować gości o potwornych wymaganiach. Niektórzy będą chcieli podziwiać widoki z najwyższego piętra, inni nie pogardzą towarzystwem mumii, a pozostali zapragną pokój wyłącznie dla siebie.

Gry dla jednej osoby: Nie tylko dobra zabawa

Gry solo nie tylko zrelaksują po ciężkim dniu, czy urozmaicą chwile samotności. To także świetne narzędzie rozwijające wiele wartościowych umiejętności. 

Po pierwsze, gry takie jak „Hotel” czy „Ptaki” wymagają od nas skupienia i koncentracji. Musimy analizować zadanie i rozpatrywać różne możliwości, przez co doskonalimy zdolność logicznego myślenia, która przydaje się na co dzień. 

Po drugie, ćwiczymy w nich także samodyscyplinę i cierpliwość. Każdą odpowiedź możemy oczywiście sprawdzić na rewersie karty, ale wykazując się wytrwałością w dążeniu do celu, zapewnimy sobie o wiele większą satysfakcję. Poprawnie rozwiązana łamigłówka dostarcza nie mniejszych endorfin niż wygrana z żywym przeciwnikiem!

Po trzecie zaś, gry logiczne rozwijają nasze umiejętności rozpoznawania wzorców, wnioskowania dedukcyjnego, wykorzystywania strategii i znajdowania kreatywnych rozwiązań problemów. Im częściej będziemy po nie sięgać, tym nasz mózg będzie lepiej radził sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu. 

Gry dla jednej osoby: Zabierz je z sobą wszędzie

W serii gier Muduko pudełko stanowi właściwy element gry. W “Ptakach” rozmieszczamy zwierzątka na krawędzi pudełka, a w “Hotelu” lokujemy gości we wnętrzu podzielonym na pokoje. Nie musimy zatem wcale grać przy stole. Równie dobrze możemy bawić się na kanapie, w samochodzie czy nawet podczas stania w kolejce do kasy — zwłaszcza że czas rozgrywki zależy od nas samych i tego jak szybko rozwiążemy daną łamigłówkę. 

Kolorowe, sympatyczne postacie zachęcają do zabawy młodszych i starszych graczy. To świetna opcja na prezent dla jedynaka, którego rodzice nie zawsze mają czas na wspólną zabawę, dla dziadków, którzy lubią rozwiązywać różne szarady, czy też dla singla, któremu ciężko znaleźć chętne osoby do gry.

gry dla jednej osoby hotel

gry dla jednej osoby ptaki

 

Źródło wpisu: informacja prasowa wydawnictwa Muduko
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 12 czerwca 2023

Robimy piknik idealny – instrukcja w trzech krokach

W tym roku prawdziwa wiosna przyszła później niż zwykle, dlatego jeszcze z większym utęsknieniem czekaliśmy na leniwe spędzanie czasu pod chmurką. I wreszcie możemy wybrać się na piknik – zielona trawa, piękne słońce, koc i koszyk pełen smakołyków kuszą. O czym pamiętać, aby relaks był jeszcze przyjemniejszy?

Nieważne czy wybieramy się do pobliskiego parku, na działkę czy jedziemy za miasto, żeby rozkoszować się piękną pogodą i naturą. Każda z poniższych zasad ułatwi organizację i sprawi, że piknik będzie udany zarówno dla nas, jak i dzieci.

Piknik idealny Krok 1: Wybierzmy piknikową zastawę 

Co to za piknik bez jedzenia? Od razu robi się milej, kiedy możemy sięgnąć po przekąskę czy napić się zimnej lemoniady. O ile oczywiście jedzenie dotrze na piknik w nienaruszonej postaci, a lemoniada nie wyleje się do torby. Dlatego tak ważne jest odpowiednie opakowanie i dobór piknikowej zastawy.

– Zanim stworzymy menu, pomyślmy o solidnym pakowaniu i zastawie, która nie potłucze się podczas transportu, a podczas serwowania jedzenia na trawie będzie bezproblemowa. Ceramiczne talerze, szklanki czy porcelanowe kubeczki mogą się nie sprawdzić. Zamiast tego przygotujmy przekąski w opakowaniach, które później możemy wyrzucić lub postawmy na lekkie naczynia wielokrotnego użytku, papierowe foremki pełniące funkcję miseczek i woreczki strunowe ze szczelnym zamknięciem. To opcja wprost idealna na posiłki w plenerze – pozwoli w łatwy sposób przetransportować wszystko, co chcemy. Takie naczynia będą też bezpieczne podczas serwowania, a to bardzo ważne, jeśli na piknik zabieramy młodsze dzieci – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan.

Piknik idealny Krok 2: Pomysły na smakowite przekąski 

Przygotowując menu piknikowe, warto kierować się 2 zasadami – jedzenie ma być zarówno smaczne, jak i łatwe w transporcie. Dlatego wybierzmy te przekąski, które zjemy wygodnie przy użyciu rąk, bez zbędnych sztućców i wielu naczyń. Na pierwszy ogień pójdą „wypasione” kanapki – przełóżmy kromki chleba świeżą sałatą, dodajmy ulubiony ser i wędlinę, nie żałujmy warzyw. Następnie możemy zapakować w papier lub torebki śniadaniowe, które pozwolą nam zachować czyste dłonie. Jeśli mamy ochotę na słodką przekąskę, to dobrym pomysłem będą szybkie muffiny lub chlebek bananowy, który ma zwartą formę i jest łatwy w transporcie (wystarczy papierowa keksówka). Świetną i zdrową przekąską są też owoce i warzywa.

– Drobne owoce najlepiej umyć i zapakować w szczelne woreczki z suwakiem. Zamknięcie pozwoli na wielokrotne otwieranie i zamykanie torebki, a także ochroni żywność przed owadami. Nie musimy rezygnować z większych owoców, jak arbuzy czy melony, wystarczy wcześniej je pokroić w mniejsze cząstki i umieścić w szczelnym woreczku. Ciekawym pomysłem, który szczególnie spodoba się najmłodszym, jest przygotowanie owocowych lub wytrawnych szaszłyków, które nie wymagają pieczenia. Wystarczy zabrać ze sobą patyczki lub wykałaczki i nadziać na nie to, co przygotowaliśmy – mówi Marta Krokowicz i dodaje: co ważne, woreczki z suwakiem przydadzą nam się też do transportu brudnych sztućców lub naczyń po pikniku. Warto o tym pomyśleć wcześniej i szykując plenerowe przekąski wyposażyć się w większe woreczki, które posłużą nam (co najmniej) dwukrotnie. 

Piknik idealny Krok 3: Zadbajmy o nastrój

Piknik w zielonym anturażu będzie jeszcze bardziej udany, jeśli zadbamy o odpowiedni nastrój. Dlatego warto wyposażyć się w kilka dodatkowych elementów:

  • Zdecydowanie lepiej odpoczywa się w komfortowych warunkach. Zbudujmy więc strefę wypoczynku złożoną z większego koca i poduszek – sprawdzą się przy czytaniu i umilą drzemkę. Jeśli obawiamy się zbyt mocnego nasłonecznienia, warto pomyśleć o małym namiocie turystycznym, który spodoba się szczególnie najmłodszym.
  • Aby woda i napoje były schłodzone, dorzućmy do nich kilka dużych kostek lodu, a następnie zapakujmy je do torby termicznej. 
  • Zabierzmy ze sobą wilgotne chusteczki lub ręczniki papierowe i żel antybakteryjny do rąk, co ułatwi zachowanie higieny w terenowych warunkach.
  • Jeśli piknik to wieczorna romantyczna randka w plenerze, to nie zapominajmy o nastrojowej muzyce i świeczkach lub lampkach solarnych.
  • „Czasoumilacze” – zabierzmy ze sobą gry karciane, frisbee, piłkę czy latawce do wspólnej zabawy z dziećmi.

Pamiętając o kilku elementach, możemy zorganizować bardzo miłe śniadanie na trawie albo popołudniowe spotkanie za miastem i to bez większego wysiłku i logistyki. Jednak najważniejsze jest nasze nastawienie i dobry nastrój – tego zapakujmy najwięcej do naszego koszyka!

 

www.paclan.pl
https://www.facebook.com/paclanpl/
https://www.instagram.com/paclanpl/?hl=pl
Paclan. Robi różnicę każdego dnia. Marka należy do Cedo Sp. z o.o. – firmy, która od ponad 50 lat produkuje artykuły gospodarstwa domowego jednorazowego użytku, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Poza szerokim wyborem worków na odpady, ściereczek, gąbek i papierów do pieczenia, w ofercie można znaleźć także folie spożywcze, torebki na mrożonki oraz woreczki na pieluszki. Paclan zachęca do dbałości o środowisko naturalne – stworzył linię For Nature, którą tworzą ekologiczne artykuły do gotowania, pieczenia, sprzątania oraz worki na śmieci z materiału z recyklingu. Więcej informacji na http://www.paclan.pl

 

Źródło wpisu oraz zdjęć: informacja prasowa
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close