Kulinaria 14 czerwca 2014

Muffinki uniwersalne w wersji wytrawnej

Lubię eksperymentować w kuchni choć bardzo często kończy się to niepowodzeniem – cóż, przynajmniej wiem czego już nie robić, a co warto powtórzyć. Te muffinki bez wahania mogę zaliczyć do eksperymentów udanych. Co je wyróżnia? Zapraszam na muffinki wytrawne.Uniwersalność i to, że są to muffinki „na winie” – co się nawinie to dodać 😉 Mogą być na słodko: z owocami np. mrożonymi – i takie też dodajemy do ciasta, z czekoladą, z bakaliami, lub na słono tak jak moje.

Składniki:

2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1  płaska łyżeczka soli (w wersji słodkiej szczypta soli)
2 jajka
1 szklanka mleka
100 g roztopionej, przestudzonej margaryny lub masła

(w wersji słodkiej dodatkowo ¾ szklanki cukru)

opcjonalnie:

5 plasterków żółtego sera (im bardziej słony, tym mniej soli)
5 plasterków szynki

  1. W jednej misce mieszam mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sól. W drugiej jajka, mleko i margarynę (masło), następnie wszytko razem  łą do uzyskania jednolitej masy.
  2. Pokrojony w drobne słupki ser i szynkę dodaję do ciasta i mieszam.
  3. Przekładam masę do foremki z papilotkami (ok 20 szt).
  4. Miffinki piekę w nagrzanym piekarniku (200 stopni) 25 min.

Gotowe!

muffiny1

muffiny2

muffiny3

muffiny4

Zdjęcia: (nie)Magda(lena)

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena Marczuk Romanowska
Magdalena Marczuk Romanowska
9 lat temu

Inne, wyjątkowe – PRZEPYSZNE!!!!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
9 lat temu

MNIAM!

Asia
Asia
9 lat temu

Mmmmm ale mi smaka narobiłaś!!
Koniecznie wypróbuję!

Olga
Olga
9 lat temu

Takie wytrawne muffinki często goszczą u mnie na kolację. Najczęściej używam mozarelli i nie raz do środka dodaję dodatkowo pomidorki oraz zioła prowansalskie.

Zdrowie 11 czerwca 2014

Sapka, sapka i po sapce. Co można zrobić?

Gdy przychodzi maleństwo na świat, rodzice nawet przez chwilę nie myślą o kłopotach, jakie mogą ich spotkać w najbliższym czasie. A jest tego trochę – kolka, ulewanie, kłopoty ze snem oraz – tak jak w naszym przypadku – sapka. Ta nieszczęsna sapka długo spędzała, i to dosłownie, sen z naszych powiek. Temu, kto nie wie czym jest to ustrojstwo, rozjaśnię trochę w głowie. Nosek dziecka przestaje być drożny, maluch ma trudności ze swobodnym oddychaniem, świszczy, bulgocze i sprawia wrażenie, jakby miał duży katar. A nosek nie jest zatkany, lecz obrzęknięty w środku.

Sapka to częsty kłopot u maluchów

Sapka to niby nic strasznego, a jednak biorąc pod uwagę że niemowlę oddycha przede wszystkim noskiem, to zaczyna się prawdziwy problem. Koniec ze spokojnym karmieniem, o śnie w moim przypadku również mogliśmy zapomnieć. Czego ja nie próbowałam żeby ułatwić małemu oddychanie! Oczywiście najpierw odwiedziliśmy pediatrę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat sapki. Tam dostaliśmy wskazówki co zrobić, i niestety również informację, że czasem nie da się pozbyć sapki i trzeba poczekać aż maluszek wyrośnie z niej. A czasem to może trwać nawet do roku czasu. Rok czasu bez zdrowego snu? O nie, ja się na to nie pisałam!

Sapka – moje sposoby na niemowlęcy problem

Najpierw zadbałam o zapewnienie w sypialni nawilżonego powietrza (nie mam nawilżacza, więc w ruch poszedł garneczek z zagotowaną wodą i zmoczony ręcznik, dobrze wypłukany z detergentów) oraz obowiązkowe wietrzenie przed każdą drzemką. Przykręciłam kaloryfery tak, aby było chłodniej, ale nadal komfortowo. Przy okazji, okropnie się bałam że zaziębię synka, ale jedyny efekt był taki, że mały wysypiał się naprawdę o niebo lepiej. Ja zresztą też.

Kolejna rzecz to regularne spacery (w zimę nie zawsze o nie łatwo) bo sapka często pojawia się u dzieci przebywających non stop w domu. Zimno obkurczało śluzówkę noska i to był jedyny moment w ciągu dnia, gdy Wojtek potrafił ciągiem przespać dwie godziny. Jak nie było opcji spacerów, a w nosku charczało mocniej, nawilżałam go wodą morską w sprayu. Jak trzeba było to oczyszczałam nos katarkiem. Może efekt nie był spektakularny, a jednak mały oddychał lżej.

Za radą pediatry zwróciłam uwagę na to co jem, ponieważ sapka bywa efektem alergii na pewne produkty u dzieci karmionych piersią, szczególnie nabiał. Dietę odpuściłam po 3 tygodniach bo nie było żadnej poprawy u Wojtka.

Oczywiście mimo zamiłowania do ładu i czystości w domu, zwróciłam większą uwagę na kurz, oraz za radą koleżanki usunęłam pierzynę z gęsiego puchu z sypialni. I bingo!. Wydawało się że to przyczyna całego zła, bo sapka jak ręką odjął minęła. Choć tylko na dwa tygodnie i wszystko zaczęło się na nowo, i nie pytajcie mnie z jakiej przyczyny.

Od innej koleżanki dostałam podpowiedź, że można kupić krople doustne dla alergików dla dzieci po 1 miesiącu życia. Najpierw zapytałam pediatry, i faktycznie dostałam zalecenie 3 razy dziennie po 5 kropelek. Okazało się że  poprawa (nie pozbyliśmy się sapki do końca) przyszła szybko. Do tej pory jak coś się dzieje u Wojtka w nosku, to sięgam po te kropelki.

Nie sprawdził się u nas natomiast preparat w spray`u obkurczający śluzówkę nosa dla dzieci po 3 miesiącu życia. Ale cóż, jak człowiek w desperacji, to każdego sposobu się chwyci, byle tylko pomóc dziecku.

Koniec końców sapka męczyła małego 3 miesiące, a minęła pewnego pięknego dnia, gdy mały miał gorszy humor i postanowił zapłakać się na amen. Po prostu. Nie wiem jak, nie rozumiem, ale po płaczu wydzielina spłynęła z noska i nigdy więcej nie usłyszałam już charakterystycznego sapania.

Subscribe
Powiadom o
guest

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
9 lat temu

Ja na szczęście nie doświadczyłam tej całej sapki, ale cieszę się, że o tym napisałaś bo po pierwsze nie wiedziałam że coś takiego w ogóle istnieje! 😛 A po drugie – na przyszłość będę mądrzejsza! 😉

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lat temu
Reply to  Asia

Oby Cię to w przyszłości ominęło, bo naprawdę osiwieć można 😉

monika
monika
7 lat temu

Jakie kropelki pomogły? My też szukamy pomocy

Marta k.
Marta k.
7 lat temu
Reply to  monika

Z chęcią i ja się dowiem co to za krople. Mam ten sam problem, córka ma sapke i szukam jakiegoś rozwiązania.

Uma
Uma
7 lat temu

Witam, czy mozna prosic o nazwe „cudownych” kropli. Pozdrawiam

Żaklina Kańczucka
7 lat temu
Reply to  Uma

Cudowne, nie cudowne, ale pomogły – Fenistil 🙂

Kasia Karol
Kasia Karol
7 lat temu

A jak dlugo Pani stosowała te krople?

Żaklina Kańczucka
7 lat temu
Reply to  Kasia Karol

Do 3go miesiąca życia

Kasia, mama Madzi
Kasia, mama Madzi
7 lat temu

U mojej Madzi ten sam problem, nie dość że sapka to i kolki, wysypka. Ja juz na waflach ryżowych jade. U Nas pediatra powiedział, że dopiero od 6 miesiaca można podać coś na alergie. Chyba nie zna tych kropelek.

Beata W.
Beata W.
7 lat temu

A jaka była wydzielina w tej Space ? Bo u nas jest gęsta o biała ale nie od mleka .bylo jej duzo ?

dede ef
dede ef
7 lat temu

A jakie produkty poleca pani wykluczyc z diety?

bogusia t
bogusia t
6 lat temu

oj, my tez zmagamy sie z tym dziadostwem, dobrze, że tu trafilam…musze sama dzialac…pediatra powiedziala ze sobie z tym poradzi, ato juz trwa 2 m-ce, wkrecam sie , ze to alergia pokarmowa..nie jem nabialu o 4 miesiecy…mysle o wycofaniu pieczywa…bo moze na gluten uczzulona…wyrzuce koldre z puchu, kupie fenistil…może cos w koncu zadziala na te przeklete gluty w gardelku, dziekuje…

Mela
Mela
6 lat temu

My też walczymy z sapką od 2 dnia życia mała ma teraz 2,5 mies w pokoju 19 st materac podniesiony o 30 st inhalacje z nebu fenistil woda morska i poprawy nie ma byłam u 3 pediatrów i wszyscy rozkładają ręcę nie ma na to leku trzeba cierpliwie czekać tylko szkoda mi strasznie malutkiej że tak się męczy a ja nie mogę jej pomóc

Basia Dz-ska
6 lat temu

Fajnie ze przeszło. ja dalej szukam przyczyny…… córa w lipcu bedzie miałą rok i sapka ciągle jest…. najgorzej jest teraz w upały 🙁 u góry w sypialni mamy koło 30 stopni w lato 🙁 mała śpi na golasa tylko w pampersie, okno otwarte od godziny 3-4 nad ranem żeby sie przewietrzyło.
Byłam z nią u laryngologa, powiedział że moze to trwać nawet i rok własnie. JEdnak chyba jeszcze wybiore sie z nią do szpitala pedriatycznego. moze tam nam pomogą…. sapke dostała po 1 nocy w domu 🙁 tej nocy mieliśmy włączoną płytke na komary (dla dzieci)

Beata, mama Boni
Beata, mama Boni
6 lat temu

Sapka zsapuje całą rodzinę, ani spać, ani jeść. Cieszę się, że Pani synkowi przeszło. U mojej córci męczarnia sapki trwa od urodzenia, już dwa miesiące. Jesteśmy obie wyczerpane, i rzeczywiście pediatrzy albo to olewają, albo działają, jak na katar.

MarZar
MarZar
6 lat temu

U nas tez sapka meczy juz ok 2 miesiecy. A czy u Was tez dziecko przy tej sapce tak mocno plakalo ? Bo u mojej malej codziennie jest placz z powodu noska, czasami ciężko do uspokojenia :/

Roksana
Roksana
5 lat temu

Witam. Chciałabym się poradzić czy to jest sapka czy katar. Moj synek kończy za parę dni 3 miesiące. W nosku zalega mu wydzielina tak jak odciągam gęsta czasami biała czasami zielonkawa. Jak rozrzedze sola to mu spływa. A tak to siedzi głęboko. Czasami jak mocniej pociqgnie to mocno zacharczy i to słychać jakby miał bardzo duży katar. W nocy zdarza mu się zakaslac ale jak mu spływa.

Monika
Monika
3 lat temu

Ja też mam problem u syna z Sapką od urodzenia doktorka twierdzi że to normalne, lecz gdy pewnego dnia zadzwoniłam do lekarza i powiedziałam o salce to stwierdziła że za duży jest bo ma już 6 miesiecy, i nawet nie chce lekarz zbadać go w kierunku astmy. Chyba spróbuję te krople może ma na coś alergię

Róża
Róża
3 lat temu

Moj synus za chwile ma 2 miesiace a po 2 tyg zycia byl leczony na przeziebienie poprzez inhalacje wietrzenie i wode morska z tym ze wydzielina z nosa caly czas bialo przezroczysta po spryskaniu woda morska rzadsza ale nic nie przechodzilo a maly zaczol charczec i swistac tak akby mial po zatykany nosek kichanie i oskaslywanie do tego kolki bardzo ciezkie od urodzenia probowalam rozne sposoby nic nie pomaga czy z takich objawow mozna by stwierdzic ze to ta sapka?

Ciąża 8 czerwca 2014

Z wizytą u noworodka

Wybierasz się z wizytą do noworodka? Zastanawiasz się co kupić, jak się zachować? Pójść rano czy wieczorem? Samemu/samej czy z kimś?

Jako mama, która już ma za sobą takich gości, powiem Ci na co wypada zwrócić uwagę.

  1. Umów się wcześniej – bardzo nieelegancko jest składać wizytę u noworodka bez zapowiedzi.
  2. Pampersy to naprawdę dobry prezent. Podobnie chusteczki nawilżane. Jeśli obawiasz się, że paczka pampersów wygląda mało efektownie, zrób tort pieluszkowy!
  3. Jeśli chcesz kupić ubranko to kup większe, dużo większe, tych małych na ogół rodzicom nie brakuje.
  4. Po wejściu umyj ręce.
  5. Jeśli chcesz wziąć dziecko na ręce, zapytaj czy możesz – nie każda mama to lubi.
  6. Całowanie w stópki to bardzo dobry zwyczaj – pamiętaj, że zostawiasz na dziecku swoją florę bakteryjną,  nie całuj w usteczka, nie całuj rączek, bo te dziecko często wkłada do buzi. Stópki albo czółko – to jest rejon do obcałowywania noworodka przeznaczony dla gości.
  7. Jeżeli nie jesteś babcią lub bliską ciocią to w ogóle daruj sobie całowanie, wystarczy pogilgać w stópkę i pozachwycać się maluchem. Podobnie jak nie każda mama lubi gdy ktoś bierze jej dziecko na ręce, tak samo nie każda lubi jak wszyscy rzucają się całować jej dziecko. Uszanuj to.
  8. Nie przedłużaj wizyty u noworodka – to bardzo nieeleganckie.
  9. Przyjdź punktualnie, to tylko Tobie się wydaje, że pół godziny spóźnienia to pikuś, opóźnienie karmienia lub kąpieli to nie jest dobry pomysł.
  10. Nie bój się zapytać czy możesz w czymś pomóc, nie musi to być noszenie dziecka, czy przewijanie, być może naczynia od rana leżą w zlewie, a pranie nie chciało się samo powiesić.
  11. Zadzwoń przed wyjściem z domu, może młoda mama potrzebuje czegoś ze sklepu za rogiem? Nie zawsze wyjście z niemowlakiem jest możliwe.
  12. Zrób rachunek sumienia, zastanów się czy nie masz żadnych, nawet najdrobniejszych kłopotów ze zdrowiem. Lekki katarek? Nawet się nie waż zbliżać do noworodka!
  13. Godzina 19.00 to nie jest dobra pora na wizytę. No chyba, że idziesz do drugozmianowego dziecka, takiego jak moje 😉 Jednak w większości wypadków to za późno.
  14. Zanim kupisz grającą zabawkę zapytaj czy możesz, nie zawsze jest to mile widziany prezent.
  15. Zorganizowanie pielgrzymki do noworodka to nie jest dobry pomysł, dwie – trzy osoby na jeden raz, więcej znajomych nie zabieraj.
  16. Najedz się przed wyjściem. Nawet jeśli idziesz w porze obiadowej nie oczekuj, że zostaniesz nakarmiona/y.
  17. Nie zakładaj najbardziej eleganckich ubrań jakie masz – jeśli weźmiesz malucha na ręce wszystko się może zdarzyć 😛
  18. Powstrzymaj się od dawania rodzicom „dobrych rad” – to bywa bardzo irytujące – nawet jeśli masz pięcioro dzieci.
  19. Pamiętaj, idziesz do dziecka nie na randkę, wylanie na siebie butelki perfum to nie jest dobry pomysł.
  20. Twoim znajomym urodził się wcześniak? To w ogóle do niego nie idź, chyba że rodzice wyraźnie o to proszą. Takie malutkie dziecko potrzebuje spokoju, im mniej bodźców z zewnątrz tym lepiej. O bakteriach nie wspominam bo chyba nie muszę?
  21. Jeżeli noworodek ma starsze rodzeństwo pamiętaj by jemu również kupić jakiś drobiazg i porozmawiać z nim.  Niech nie poczuje się zlekceważony przez ukochaną ciocię czy wujka.
  22. Młodej mamie na pewno będzie miło, jeśli jej również okażesz zainteresowanie, zapytasz jak się czuje, czy kupisz jakiś drobiazg. To, że jest matką nie oznacza, że przestała być kobietą!
  23. Na koniec jeszcze uwaga do nałogowych palaczy – to tylko wam się wydaje, że nie czuć od was wypalonego przed pięcioma minutami papierosa. Idziesz z wizytą do dziecka – pohamuj się od palenia. Nie umiesz się pohamować – nie idź.

Nastraszyłam? Oj, nie przesadzajcie.  Tak naprawdę o tym wszystkim wiecie, no może nie zawsze pamiętacie. A i moja pamięć już nie ta co dawniej, pewnie nie o wszystkim pamiętałam. Chcecie coś dopisać do tej listy? Może przydarzyły Wam się jakieś przygody, którymi się z nami podzielicie ku przestrodze?

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
9 lat temu

Dobre!
Człowiek sobie nawet nie uzmysławia pewnych rzeczy.

Maria Ciahotna
Maria Ciahotna
9 lat temu

My zawsze dla nowej mamy zabieramy też herbatkę, taką dla mam karmiących (jak karmi oczywiście) – sama wiem ile się tego zużywa i fajnie jest mieć więcej różnych, pić na zmianę.
A tekst bardzo udany, gratuluję 🙂

Mirella
Mirella
9 lat temu
Reply to  Maria Ciahotna

Sympatyczny i oryginalny pomysł 😉

pocopotka j
pocopotka j
9 lat temu

Przy drugiej ciąży informowałam całą rodzinę,że gości po porodzie przyjmujemy w szpitalu, a w domu dopiero po tygodniu co najmniej.w szpitalu telefon skakał od smsow ale gości nie było oprócz potrzebnych mi męża z naszą straszą córeczką i moich rodziców.dzień po powrocie do domu czekamy na położoną,dzwonek do drzwi otwieram a tu…moja teściowa! „Bo ona chciała zobaczyć dzidzie” i wchodzi do domu nie zwracając uwagi na mnie-totalnie osłupiałą i mojego męża tlumaczącego, że to nie pora na wizyty.zamykam za nią drzwi i słyszę „auuuuaaaaa”.okazało się,że zamknęłam drzwi na nosie babci mojego męża(mamy teściowej mojej), która również przyjechała na wizytę:/

Mirella
Mirella
9 lat temu
Reply to  pocopotka j

Gratuluję męża, nie każdy by mamusi odmówił 😉

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lat temu
Reply to  pocopotka j

Ale niespodzianka. Ja przy pierwszym dziecku miałam dobre 3 tygodnie luzu od wizyt jako że byliśmy rodzicami pierwszy raz i dano nam się najpierw oswoić z sytuacją. Z drugim dzieckiem już po tygodniu dość niespodzianie wpadli znajomi. nawet nie próbowałam tłumaczyć dlaczego znikam na dłuższy czas w czeluściach pokoju dziecka.

Asia
Asia
9 lat temu
Reply to  pocopotka j

O matko, co za babsztyle (przepraszam 😛 ) !!

Asia
Asia
9 lat temu

Wizyta u noworodka…. och jak ja tego nie lubiłam! 🙂 Wszyscy mnie denerwowali, swoim zachowaniem i pouczaniem!! 😛

Mirella
Mirella
9 lat temu
Reply to  Asia

A ja lubiłam, może dlatego, że nikt nie śmiał mnie pouczać 😛

Małgorzata
Małgorzata
9 lat temu

ja bym może jeszcze dodała że jak masz kupić coś bez sensu tak na odczep się lub np.ubranko zimowe w rozmiarze takim że będzie dobre w środku lata ( u mnie tak się zdarzało) to lepiej daj pieniądze nawet jakby to miało być tylko 20 zł.Z takiego ubranka dziecko nie skorzysta a np.z chusteczek czy kremu kupionego za te pieniądze tak. Ja cieszyłam się jak ktoś przyszedł i nie wiedząc co kupić maleństwu dawał mi pieniądze żebym sama kupiła bo ja najlepiej wiem co jest potrzebne.

Agnieszka Cisoń
9 lat temu

Amen!

Magda Burek
9 lat temu

Lepiej tego ująć nie można 😉

Agnieszka Oleksik
9 lat temu

Prawda! 😀

Katarzyna Sawicka
9 lat temu

punkt z pampersami wymaga powtórzenia 😉 naprawdę lepiej dostać paczkę pieluch niż kolejny gryzaczek czy nie daj Boże hałaśliwą zabawkę

Cwana Mama
8 lat temu

24- nie wylewaj na siebie flakonu perfum! 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Cwana Mama

Jest pod 19 😉

Cwana Mama
8 lat temu
Reply to  Cwana Mama

o jaj! pora robi swoje- przeoczyłam 😀 może dlatego że jak przeczytałam o dawaniu dobrych rad to przeszły mnie ciarki jak sobie przypomniałam ile się musiałam nasłuchać 😉

Siostra Ania
8 lat temu

Przydatne rady 🙂 Można też dodać, aby dać rodzicom i dziecku chwilę oddechu i nie składać wizyty zbyt szybko po narodzinach. Delegacja z pracy w 4 dni po porodzie to raczej nienajlepszy pomysł (z życia wzięte!), a nie wszyscy mają wyczucie 😉

Milenka
Milenka
8 lat temu

Ja poprosiłam moja mame o zakup rzeczy praktycznych, kosmetyków, pampersów itd Kupiła mi również stosowany juz w szpitalu preparat FFbaby, który kolonizuje flore bakteryjna układu pokarmowego właściwymi bakteriami. Niestety mały urodził sie cc i w pierwszej dobie nie był karmiony piersią, nie nabył więc mojej flory.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close