Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?
Odchody połogowe to jeden z elementów kobiecej fizjologii po porodzie. Początkowo ich ilość i zapach mogą sprawiać świeżo upieczonej mamie pewien kłopot, ale z upływem kolejnych dni sytuacja się uspokaja. Jak powinny wyglądać prawidłowe odchody połogowe, jak długo mogą się utrzymywać i kiedy powinny wzbudzać niepokój?
Czym są odchody połogowe?
Pojawienie się odchodów połogowych po porodzie związane jest z oczyszczaniem się macicy z niepotrzebnych już tkanek. Oksytocyna powoduje obkurczanie się macicy i powrót do dawnych rozmiarów, a tym samym wydalanie niepotrzebnych jej elementów, takich jak: skrzepy krwi, śluz, czy fragmenty nabłonka.
Kolor odchodów połogowych oraz ich ilość i gęstość ulegają zmianom z upływem kolejnych dni. Na początku, w pierwszych trzech dobach, zazwyczaj są one krwiste i mogą kojarzyć się z bardzo obfitą miesiączką. Niekiedy pojawiają się w nich skrzepy krwi. Na początku pachną dość specyficznie, nieco mdło, ale z upływem dni zapach staje się neutralny. Po kilku kolejnych dniach kolor jest już bardziej brązowy, a pod koniec drugiego tygodnia biało-żółtawy. W trzecim tygodniu odchodów jest coraz mniej i stają się bardziej wodniste. Po upływie od czterech do sześciu tygodni powinny zaniknąć. Dokładny czas, w którym to następuje, jest indywidualną kwestią kobiecego organizmu. Natomiast to, co łączy każdą położnicę, to fakt, że wydalanie odchodów połogowych będzie wyglądało w ten sam sposób niezależnie od tego, czy poród nastąpił siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie.
Higiena podczas połogu
Odchody połogowe są znakomitą pożywką dla bakterii, które mogą powodować stany zapalne. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej higieny. Aby ułatwić sobie funkcjonowanie na początku, gdy odchodów połogowych jest więcej i pojawiają się częściej, warto stosować podkłady poporodowe. Wygodne przy tym jest stosowanie jednorazowych majtek poporodowych wykonanych z siateczki. Później można zamienić je na chłonne podpaski, które należy zmieniać regularnie, zgodnie z potrzebą. Nie wolno natomiast stosować tamponów w okresie połogu. Ważne jest w tym czasie podmywanie okolic intymnych, zakładanie bawełnianej, przewiewnej bielizny, oraz wietrzenie krocza po porodzie.
Kiedy odchody połogowe powinny niepokoić?
Ne zawsze powrót do pełnej formy po porodzie przebiega bez komplikacji. Czasem pojawiają się sygnały, które niepokoją kobietę i mogą być skutkiem pewnych nieprawidłowości. Co powinno wyostrzyć czujność i skłonić do wizyty u lekarza?
Zaniepokoić powinna sytuacja, gdy:
- krwawienie po czasie uspokojenia ponownie staje się bardzo intensywne i jasnoczerwone;
- w odchodach pojawiają się większe kawałki tkanek;
- odchody połogowe zaczynają nieprzyjemnie pachnieć;
- pojawiają się dreszcze i gorączka oraz gorsze samopoczucie;
- odchody połogowe przestały się nagle pojawiać, choć powinny, i przerwa trwa dłużej niż pół doby.
W powyższych przypadkach kobieta powinna zgłosić się na konsultację do lekarza ginekologa.
Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/aUtvHsu8Uzk
- ,,W bólach rodzić będziesz” – a może nie? Znieczulenie przy porodzie
- Dziewiąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Ósmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Siódmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Szósty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Piąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?