Tajemniczy podwodny świat Bałtyku bliżej niż myślisz


Popularne jest przekonanie, że z powodu niskiego zasolenia wód w Bałtyku żyje niewiele zwierząt. Nie stanowi to jednak przeszkody w odkrywaniu morskiej fauny i flory. Warto wiedzieć, że nasze morze to nie tylko dorsze, łososie i foki szare. Właśnie dlatego powstało Balticarium.

Projekt łączy w sobie elementy sztuki, nauki oraz ekologii. Tworzą go artyści, oceanografowie, poeci, muzycy, podróżnicy i inni specjaliści zainspirowani Morzem Bałtyckim. Co może powstać z takiego połączenia? Mnóstwo kreatywnych pomysłów.

balticarium

Balticarium to platforma internetowa, która pozwala poznać ponad 30 morskich mieszkańców. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Kolorowe ilustracje oraz interaktywne gry zachęcają najmłodszych do zgłębienia morskich wód. Na stronie znajdują się również najświeższe informacje, a także artykuły zainspirowane morskimi przygodami.  

Dlaczego narodził się ten projekt? Do tej pory nie powstała żadna strona internetowa, ani książka dla dzieci, która porusza ten fascynujący temat. Wynikiem tego jest brak dostępu do podstawowej wiedzy o Morzu Bałtyckim. Przyszłość i stan Bałtyku leży w rękach potomnych, więc warto zaprzyjaźniać dziecko z tematem od najmłodszych lat.

Oprawę artystyczną Balticarium tworzy artystka i pomysłodawczyni projektu Natalia Uryniuk w ramach otrzymania nagrody z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Jej prace były wystawiane w galeriach m.in. w Pekinie, Singapurze, czy Porto. Nad projektem patronat merytoryczny objęła Profesor Jadwiga Okrassa: Profesor Pracowni Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dr Stella Mudrak-Cegiołka: Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Edukacji i Kształcenia w Instytucie Oceanografii UG w Gdyni.

balticarium

Autorzy projektu uczestniczyli w edukacyjnych wydarzeniach. Przykładem były zajęcia z ilustracji dla dzieci w ramach Święta Morza organizowane przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak również prowadzili wykład i warsztaty podczas festiwalu Gdynia Design Days. W trakcie lektoratu słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpoznać i obserwować bałtycką faunę, jak być dobrym sąsiadem naszego morza, jak wesoło, rodzinnie, mądrze i kolorowo spędzić czas na plaży.

Przykładem na to, że dzieci interesują się zwierzętami Bałtyku jest historia 12-letniego Łukasza, który opisał swoją pasję na łamach bloga Balticarium:

„Pierwsze obserwacje prowadziłem już w przedszkolu. Byłem wtedy ciekawy jak nazywają się ptaki, które widywałem podczas spacerów po parku. Patrzyłem z zachwytem na pojawiające się tam regularnie sójki, muchołówki, dzwońce, sikorki.”

Czytelnicy na stronie znajdą również ciekawostki związane z innymi krajami nadbałtyckimi. Autorzy bloga Wędrowniki (http://wedrowniki.blogspot.de) zabiorą Was w podróż po nieodkrytej Estonii. Z kolei jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Morzu Bałtyckim jest słona woda, Delfina, twórca bloga Na Litwie (http://nalitwie.com), prezentuje pouczającą Litwińską legendę o dwóch braciach z Kłajpedy.

Nie brakuje także artykułów o ekologii, morskiej faunie i florze, a także poezji i designu inspirowanego podwodnym światem. Z myślą o dzieciach, blogerzy udostępnili instrukcję do tworzenia edukacyjnych gier i zabaw. Autorzy projektu zachęcają także czytelników do dzielenia się swoimi talentami i doświadczeniami.

Chociaż inicjatywa nie ma nawet roku już zjednała wierną grupę Przyjaciół. Jest to zespół twórców, którzy swój talent i wiedzę udostępnili na potrzeby rozwoju projektu. Wśród nich jest: muzyk Euzebiusz Domagalski, animatorka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA, a także Janusz Mizerny i Filip Otto autorzy bloga Green Projects.

Celem Balticarium jest pomoc w eksploracji podwodnego świata. Platforma internetowa to dopiero początek, w najbliższym wspólnie z poetami autorka projektu Natalia Uryniuk wyda ilustrowaną książkę o zwierzętach Bałtyku. W planach jest organizacja kolejnych warsztatów oraz konferencji, które pomogą rodzicom, jak i nauczycielom w edukacji dzieci. Planowany jest także: spektakl teatralny, bajki animowane oraz muzyczne słuchowisko dla dzieci inspirowane morzem.

Dotychczasowe działania można znaleźć na portalu Facebook www.facebook.com/balticarium, a strona internetowa dostępna jest pod adresem www.balticarium.com, która już niedługo będzie dostępna we wszystkich językach krajów nadbałtyckich.

balticariium

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Woźniak
7 lat temu

Super pomysł.

Balticarium
7 lat temu

Dziękujemy! 🙂

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Kojący dotyk mam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji skóry dziecka pod pieluszką


Większość mam, jeszcze będąc w ciąży, oczekując narodzin dziecka, szuka informacji dotyczących opieki i pielęgnacji nad maluszkiem. Przeglądają pod tym kątem Internet, czytają poradniki, biorą udział w szkoleniach. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ, aby w pełni wykorzystać szczególny czas jakim jest macierzyństwo i czerpać z niego maksimum przyjemności konieczna jest znajomość podstawowych zasad dbania o zdrowie i higienę malucha. Najwięcej kłopotów może sprawiać pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry pod pieluszką, która ze zrozumiałych względów jest najbardziej narażona na podrażnienia. Wspólnie z ekspertem, prof. dr hab. n. med. Magdaleną Czarnecką-Operacz, dermatologiem, podpowiadamy, jak właściwie opiekować się tą częścią skóry naszego dziecka.

 Skóra – bariera ochronna już od urodzenia

Skóra nazywana jest największym narządem naszego organizmu. U dorosłego człowieka jej powierzchnia to około  2 metry kwadratowe. Skóra rozpoczyna rozwijać się w drugim miesiącu ciąży, gdy zarodek ma długość około 1 centymetra. Stanowi ona łącznik pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym. To poprzez nią odczuwamy dotyk, ciepło czy wilgoć i wiele innych zróżnicowanych doznań. Przede wszystkim stanowi ona barierę pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem zewnętrznym.

Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania temperatur oraz zanieczyszczenia. Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli dopiero około 4. r.ż. Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 – 6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych[1] – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne i terapeutyczne. Nie ma wówczas czasu na eksperymentowanie i testowanie szeregu maści czy kremów. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem[2].

 Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne  oraz dodatkowo zdolność absorbowania wilgoci. Jednym z takich preparatów, wysoko ocenianych przez rodziców, jest Sudocrem, który można stosować już od 1. dnia życia – podsumowuje ekspert, dermatolog-wenerolog, alergolog, prof. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Codzienna pielęgnacja krok po kroku

Zmiana pieluszki, choć na początku może przyprawiać świeżo upieczonym rodzicom pewne trudności, po jakimś czasie staje się rutyną. Warto od samego początku wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać?

  • Zmieniaj pieluszkę tak często jak zachodzi potrzeba. Każdy rodzic sam najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by również w nocy, np. gdy dziecko przebudza się, by napić się mleka, pamiętać o zmianie. Ważna jest synchronizacja z rytmem snu malucha.
  • Zamiast chusteczek nawilżających od czasu do czasu należy umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki.
  • Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii.
  • Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą im więcej tym lepiej. Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.
  • Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać[3].

71% rodziców oceniło bardzo dobrze walory kosmetyczne preparatu Sudocrem w łagodzeniu objawów pieluszkowego zapalenia skóry5. Dodatkowo produkt uzyskał pozytywną ocenę Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.

Więcej informacji oraz ciekawostek na temat pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci znajduje się na profilu Facebook preparatu Sudocrem https://www.facebook.com/SudocremPolska.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu pt.: ”Kojący dotyk mam”

Sudocrem – krem barierowo-ochronny dla dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, pielęgnacja skóry narażonej
na odparzenia, odleżyny, otarcia, odpieluszkowe odparzenie skóry. HIPOALERGICZNY

Sudocrem wspomaga regenerację skóry, działa łagodząco i ochronnie. Tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami np. moczem w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry. Specjalna hipoalergiczna formuła sprawia, że Sudocrem to wyjątkowy produkt, który chroni i łagodzi zaczerwienioną i wrażliwą skórę. Sudocrem jest również skuteczny w łagodzeniu innych stanów, w tym popękanej
i podrażnionej skóry.

 SUDOCREM® działa wielopłaszczyznowo dzięki pięciu składnikom[4]:

Tlenek cynku – Środek ściągający o działaniu łagodzącym i ochronnym
Alkohol benzylowy – Środek miejscowo znieczulający o właściwościach dezynfekujących
Benzoesan benzylu – Środek roztoczobójczy, wszobójczy, odstraszający owady, farmaceutyczny środek solubilizujący

Cynamonian benzylu – Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sklasyfikowany jako środek o łagodnym działaniu antyseptycznym ze względu na obecność kwasu cynamonowego i jego pochodnych
Lanolina – Hypoalergiczny środek nawilżający o właściwościach natłuszczających podobnych do ludzkiej skóry

[1]Pietrzak A: Pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci – podstawy. Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej UM w Lublinie. http://www.medph.pl/kacik_pacjenta/artykul-2013-1-1.html

[2]Czarnecka-Operacz M, Sadowska-Przytocka A: Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry, Dermatologia po Dyplomie 2014; 4.

[3],5 Kaszuba A, Placek W, Czerwionka-Szaflarska M, Kaszuba A, Romańska K, Michalak I: Wieloośrodkowe badanie porównawcze właściwości pielęgnacyjnych i tolerancji preparatów Alantan, Bepanthen, Linomag i Sudocrem® u dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry. Postępy Dermatologii i Alergologii XXVI; 2009/1; str. 1-7.

[4]Goldman M, Lodhi I. The Sudocrem Real World Evidence (SURE) Study. A novel design for real world data capture using social media. November 2015.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Kreatywne warsztaty z Empikiem


Przed nami drugi tydzień odpoczynku od szkoły. Ten zimowy, wolny czas najlepiej spędzić w kreatywny sposób. Ferie z Empikiem pomogą najmłodszym choć na chwilę stać się prawdziwymi artystami. Podczas zimowych warsztatów będą mieli okazję poznać tajniki decoupage oraz własnoręcznie wykonać karnawałowe ozdoby.

Zimowe warsztaty to idealna okazja, żeby odkryć w sobie twórczy potencjał i zdobyć nowe umiejętności. Tegoroczny program na ferie jest niezwykle bogaty. Dzięki spotkaniom z doświadczonymi specjalistami od technik DIY (Do It Yourself) najmłodsi będą mieli szansę na stworzenie własnej biżuterii, wykonanie spersonalizowanych planerów z notatnikiem czy karnawałowych masek. Zajęcia poprzez nieskrępowaną zabawę pozwalają na oderwanie się od codzienności i przeniesienie się do świata artystów.

Spotkania będą odbywały się do 24 lutego w salonach: Empik Galeria Mokotów, Empik Junior, Empik Blue City oraz Empik Nowy Świat w Warszawie.

Empik Galeria Mokotów, Warszawa, ul. Wołoska 12

KARNAWAŁOWE MASKI
20 lutego , godz. 10:30-12:00 oraz 12:30-14:00

Zapraszamy na warsztaty Decoupage, podczas których wykonamy fantastyczne maski, rodem z weneckiego karnawału. Przekonasz się, jak łatwo stworzyć własnoręcznie zrobione ozdoby, które będą budzić zachwyt (wiek 10+).

Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

BIŻUTERIA – RÓŻNE TECHNIKI
21 lutego , godz. 10:30-12:00, 12:30-14:00
W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o technikach i narzędziach oraz różnego rodzaju koralikach. Wykonają razem niepowtarzalne kolczyki, wisiorki i bransoletki (wiek 10+).

Empik Blue City, Warszawa, Al. Jerozolimskie 179

KARNAWAŁOWE POMYSŁY

23 lutego , godz. 10:30-12:00 oraz 12:30-14:00

Daj ponieś się kolorowej fantazji. Podczas karnawałowych warsztatów najmłodsi wykonają krok po kroku karnawałowe ozdoby i dodatki do balowych kreacji oraz elementy wystroju do domu (wiek 10 +).

Empik Nowy Świat, Warszawa, Nowy Świat 15/17

KARNAWAŁOWE POMYSŁY
24 lutego , godz. 10:30–12:00, 12:30–14:00
Daj ponieś się kolorowej fantazji. Podczas karnawałowych warsztatów najmłodsi wykonają krok po kroku karnawałowe ozdoby i dodatki do balowych kreacji oraz elementy wystroju do domu (wiek 10 +).

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
7 lat temu

U nas niestety już po feriach

Aldona Chmielewska
Aldona Chmielewska
7 lat temu

Takie zajęcia mocno rozwijają w dziecku wyobraźnię. U mojej córki w przedszkolu praktycznie co miesiąc mają organizowane zajęcia typowo kreatywne z modrejsov’y. Za tydzień mają ozdoby wielkanocne robić. Nie samo liczenie i czytanie trzeba rozwijać. To bardzo dobry pomysł 😉

Sprawdź nasz kolejny artykuł

ZdobywcyWiedzy.pl – dobry wybór dla naszych dzieci


Mama to bardzo ważna rola – na naszych barkach spoczywa trud wychowania i wykształcenia dzieci. Wspólnie z mężami dbamy o rozwój maluchów i zapewnienie im odpowiednich do tego warunków. Zawsze jednak przychodzi moment, kiedy dzieci zaczynają interesować się Internetem i naszym zadaniem jest zdecydować, co w wirtualnej przestrzeni będzie dla naszych maluchów pożyteczne i pomocne, innymi słowy: musimy “odsiać ziarna od plew”. Jak zaspokoić chęć wiedzy u dzieciaków dopiero zaczynających naukę w podstawówce? W jaki sposób pobudzić w nich kreatywność? To już nie lada wyzwanie! Dlatego właśnie postanowiłam zmierzyć się z tym tematem.

Od pewnego czasu śledziłam uważnie nowości w dziedzinie edukacji poprzez Internet dla dzieci z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Jak same się pewnie domyślacie, zatrzęsienie reklam może przyprawić o niezły ból głowy i trudno wybrać w gąszczu propozycji ten jeden, wyjątkowy produkt. Aż w końcu, gdy powoli zaczynałam tracić nadzieję, zauważyłam portal edukacyjny ZdobywcyWiedzy.pl. Pomyślałam sobie “co mi szkodzi?”, zajrzałam na stronę i nie żałuję ani chwili spędzonej przy tym produkcie!

Po zapoznaniu się z wersją demonstracyjną zdecydowałam się na zakup. Spędziłam już wiele godzin z moją pociechą nad platformą i muszę Wam powiedzieć, że nauka stała się prawdziwą przyjemnością. Wspólnie mogliśmy układać puzzle z częściami mowy, znajdować na mapie państwa i dopasowywać do nich flagi (nigdy nie myślałam, że tak szybko uda mi się nauczyć mojego szkraba najbliższych sąsiadów Polski!), wykonywać proste rachunki i wiele, wiele innych. To zresztą nie wszystko, ponieważ nagrodą dla Twojego dziecka jest nie tylko porcja wiedzy, ale też punkty naliczane pod postacią diamentów. Czy muszę tłumaczyć, jak duży to miało wpływ w zmobilizowanie dziecka do dalszych ćwiczeń?

ZdobywcyWiedzy.pl to platforma edukacyjna dla dzieci w wieku 5-10 lat. Na materiał składa się aż 10 000 interakcji multimedialnych w obrębie quizów, testów i gier edukacyjnych. To, co mi się na początku rzuciło w oczu, to przykuwajaca uwagę, kolorowa szata graficzna. Waszym dzieciom na pewno się to spodoba! Zadania na platformie są podzielone na trzy klasy i cztery różne edukacje: polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą i język angielski. Co najlepsze, to Wy, jako rodzice, możecie decydować o tym, którą część materiału wykorzystacie do nauki. Sądzicie, że Waszej pociesze przyda się kilka gier matematycznych? A może wolicie, aby zapoznało się ze światem roślin i zwierząt? Nie ma żadnego problemu – z panelu administracyjnego możecie dziecku wybrać gry lub quizy i zindywidualizować jego cykl nauczania. I jeżeli zastanawiacie się, czy obsługa konta nie przysporzy Wam kłopotów – nic z tych rzeczy! ZdobywcyWiedzy.pl posiadają przyjazny, intuicyjny interfejs.

Warto pamiętać, że ZdobywcyWiedzy.pl to materiał opracowany w całości w naszym kraju, zgodny z podstawą programową MEN. Mało tego, gdy skontaktowałam się z platformą dostałam informację, że autorzy mają w planach rozszerzenie materiału o kolejne klasy szkoły podstawowej. Oznacza to, że nawet, jeśli Wasze dzieci mają odrobinę więcej niż 10 lat, to i tak będą mogły z niej korzystać! Za tak niewielkie pieniądze, które oczekuje wydawca (zaledwie 10 złotych miesięcznie za konto dla jednego dziecka!), gwarantuję Wam, że się opłaca, a Wasze dziecko zacznie spędzać czas przed komputerem w wartościowy sposób. Nie tylko zresztą dziecko, ale i Wy – ja w każdym razie nie mogę się doczekać, aż znowu zostaniemy wspólnie Zdobywcami Wiedzy!

Gdy już zdecydujecie się na zakup konta, wykorzystajcie kod rabatowy (to aż 20% zniżki), który specjalnie dla Was przygotował sponsor.
Kod: wrolimamy

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata Tylec
Beata Tylec
7 lat temu

Kupiłam na miesiąc, moje dziecko jest zadowolone 🙂 największa frajda ze zdobytych odznak za rozwiązywane zadania.

Patrycja
Patrycja
7 lat temu

Dokładnie tak jak piszesz… mamy to samo 🙂
Zapraszam http://zakatekmaly.blogspot.com/

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close