Pierwsza miłość. Po czym poznać, że nastolatek jest zakochany?
Po czym poznać, że nastolatek jest zakochany? Objawy są widoczne jak na dłoni, szczególnie dla rodziców, bo nastolatkowie nie zawsze umieją rozpoznać swoje emocje. Widzisz gwałtowne zmiany w zachowaniu u swojego dziecka? Nie wpadaj w panikę. Być może to właśnie pierwsza miłość.
Po czym poznać, że nastolatek jest zakochany?
Przywiązuje znacznie większą niż do tej pory wagę do wyglądu
Niegdyś ubierał się szybko i byle jak, w łazience spędzał ledwo kwadrans, niewiele wiedział na temat kosmetyków, szczególnie perfum.
Dziś jest dokładnie odwrotnie. Godzinami kontempluje niedoskonałości urody, w nieskończoność zajmuje łazienkę, kieszonkowe wydaje w drogerii albo naciąga rodziców na coraz to nowe niezbędne mu kosmetyki. Mało tego, nagle koniecznie musi zmienić garderobę, najlepiej całą.
Nastolatki zakochują się przede wszystkim w wyglądzie i dlatego odgrywa on tak ważną rolę. Nie neguj potrzeb dziecka, ale staraj się skierować je na racjonalne tory. Wymiana całej garderoby rzadko jest potrzebna, ale może warto zerknąć na wyprzedaże i kupić ze dwie nowe bluzki, spódnice albo spodnie?
Podobnie z kosmetykami. Nie ma sensu powtarzać wyświechtanego frazesu, że woda i mydło najlepsze pachnidło. Zamiast tego lepiej kupić zestaw kosmetyków dobrze dobrany do młodej cery i jakąś fajną wodę perfumowaną. Nastolatki tyle tego na siebie wylewają, że nie ma sensu inwestować w prawdziwe perfumy.
Zainteresowania idą w kąt, rodzice też
To, że nastolatek w pewnym wieku nie chce spędzać czasu z rodzicami, to nic dziwnego. Taki etap przyjdzie zawsze, niezależnie od pierwszej miłości. Jednak gdy w ślad za tym idzie ograniczony kontakt z przyjaciółmi i nagła niechęć do zajęć pozalekcyjnych (lekcyjnych tym bardziej), warto zachować czujność.
Stuprocentową pewność można uzyskać, obserwując zachowania młodego człowieka. Okres dojrzewania to klasyczna burza hormonów, zakochanie zmienia tę burzę w cyklon. W jednej chwili śmiech, w następnej płacz? Niemal na pewno pojawiła się pierwsza miłość.
Co się dzieje z nastolatkiem? Nic złego. Właśnie zdobywa cenne doświadczenie w radzeniu sobie z emocjami, których nie potrafi tak do końca nazwać ani opisać. To właśnie ten proces pochłania całą jego energię. Nam się wydaje, że dziecko nic nie robi, a ono przeżywa, analizuje, rozważa, planuje kolejne kroki…
Nie znaczy to oczywiście, że trzeba zakochanemu nastolatkowi wszystko odpuścić i pozwolić żyć samą miłością (odwzajemnioną lub nie). Paradoksalnie to, czego mu potrzeba to wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, a ono ma bardzo konkretne ramy. Ustanowione niegdyś zasady teraz są na wagę złota.
Zaufanie i kontrola – tym muszą wykazać się rodzice
Zakochanie potrafi odebrać rozum dorosłym, tym bardziej nastolatki są narażone na utratę zmysłów dosłownie i w przenośni. Dlatego właśnie rodzice powinni trzymać rękę na pulsie.
Oczywiście łatwiej rozmawia się z nastolatkiem, który otwarcie mówi o swoich uczuciach, niż tym, który warczy, że wszystko w porządku, a starzy jak zwykle się czepiają. Niemniej w każdym przypadku trzeba podjąć trud rozmowy, jako pretekstu używając np. prawdziwej (lub nie) sytuacji u znajomych: „Bo wiesz, moja koleżanka ma taki problem z synem – weź mi wyjaśnij, czemu nastolatki robią to, czy tamto…”. (Działa, sprawdzałam przy okazji podpytywania Duśki o różne tematy tekstów, które dla Was pisałam. Zaczynałyśmy od ogółu i gładko przechodziłyśmy do jej odczuć).
Na pewno warto poruszyć tematy intymne, porozmawiać o antykoncepcji i zakażeniach przenoszonych drogą płciową. Rozmowa powinna mieć spokojny przebieg, dziecko nie może odnieść wrażenia, że rodzic moralizuje.
Z drugiej strony trzeba zachować czujność. Zakochane nastolatki myślą, że są w stanie góry przenosić i nic złego im nie grozi. Warto rozłożyć dyskretny parasol ochronny, oczywiście tak, żeby nastolatek go nie zauważył.
Pierwsza miłość jest bardzo ważna, choć… szybko przeminie
Pierwsza miłość jest zazwyczaj burzliwa i… krótkotrwała. Wynika to z niedojrzałości nastolatków, ich zmiennych oczekiwań, szybkich rozczarowań i nieumiejętności panowania nad emocjami. W skrócie można powiedzieć: łatwo przyszło, łatwo poszło.
Nie znaczy to, że nastoletnie związki powinny być przez rodziców lekceważone. To prawda, że są powierzchowne i dość krótkotrwałe, jednak to właśnie dzięki nim buduje się w młodym człowieku poczucie własnej wartości, które będzie miało wpływ na późniejsze relacje damsko-męskie.
Kto bardziej przeżywa miłość – nastolatek czy nastolatka?
I tu można poczuć zaskoczenie, bo to chłopcy kochają mocniej, przynajmniej w wieku nastoletnim. Powody są dość proste – dla nich uczucie, którym obdarowują drugą osobę, jest czymś zupełnie nowym. Tymczasem dziewczynki niejako uczą się miłości na przyjaźni, którą obdarowują siebie nawzajem. Dla nich więź emocjonalna nie jest niczym nowym, aczkolwiek ta związana z pierwszą miłością jest wielokrotnie silniejsza, niż uczucia żywione do przyjaciółki.
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?