Emocje 26 kwietnia 2023

Pobyt z dzieckiem w szpitalu – jak uprzykrzyć życie współlokatorom

Pobyt z dzieckiem w szpitalu to pewnie ostatnia rzecz, o jakiej marzy rodzic. Niemniej w życiu bywa różnie, dzieci chorują, mają mniej lub bardziej poważne wypadki, czasem potrzebują wykonania jakiegoś zabiegu i chcąc nie chcąc, lądujemy z nimi na oddziale. Z doświadczenia wiem, że sam fakt siedzenia tam bywa przygnębiający, szczególnie jeśli nasza pociecha cierpi i martwimy się o jej zdrowie. Miarka się jednak przebiera, gdy razem z nami na sali zameldują się niezbyt sympatyczni współlokatorzy, albo tacy, którzy kompletnie nie zwracają uwagi na innych.

Ten, kto choć raz w życiu spędził w szpitalu choćby kilka dni, dobrze wie, że to z kim dzielimy małą przestrzeń pozbawioną prywatności (24h/dobę) i swobody, ma ogromne znaczenie dla samopoczucia – naszego i małych pacjentów. Sprawa wydawać by się mogła oczywista – jesteśmy w miejscu publicznym, wśród ludzi, którzy w większym bądź mniejszym stopniu potrzebują spokoju, należy więc pomyśleć nieco o innych i zachować względną ciszę, prawda?

Cóż, nie dla wszystkich jest to jasne. Podczas moich kilku(nastu) wizyt w szpitalach miałam okazję mieszkać z tyloma różnymi ludźmi, że doskonale wiem, jak za sprawą współtowarzyszy czas potrafi płynąć tam całkiem przyjemnie, albo być prawdziwą męczarnią.

Pobyt z dzieckiem w szpitalu – jak można uprzykrzyć życie współlokatorom?

  1. Dźwięki w telefonie ustaw na tyle głośno, by wszyscy słyszeli, że ktoś do Ciebie pisze lub dzwoni. Nie przejmuj się, jeśli prowadzisz zaciekłą konwersację na WhatsApp`ie czy Mesendżerze, niech dzwonki brzęczą za każdym razem, gdy ktoś się do Ciebie odezwie – to są na pewno bardzo ważne sprawy i nie możesz ich przegapić.
  2. Daj dziecku do zabawy smartfon lub tablet. Włącz mu bajki albo ulubione piosenki, na tyle głośno, by wszyscy mogli słuchać i podśpiewywać razem z nim. Nie zwracaj uwagi, jeśli w tym samym czasie inne dziecko w sali również ogląda coś na telefonie – możecie wzajemnie się zagłuszać, w końcu każdy ma prawo oglądać w danym momencie to, na co ma ochotę, nie trzeba czekać na swoją kolej (aż inni się naoglądają).
  3. Bez skrępowania (czytaj: głośno) rozmawiaj ze swoją pociechą, czy z innymi bliskimi przez telefon – niech każdy wie, co macie sobie do powiedzenia. Nie zważaj też na porę dnia i godzinę – w szpitalu chyba nie obowiązuje oficjalna cisza nocna? No a jeśli obowiązuje, to przecież jesteś w nadzwyczajnej sytuacji, każdy zrozumie, że akurat o godzinie 23.00 musisz zadzwonić do swojej mamy i opowiedzieć jej to i owo.
  4. Pozwalaj dziecku do woli płakać i krzyczeć – przecież jest małe, wolno mu okazywać w ten sposób swoje emocje.
  5. Głośno jedz, Twoje dziecko również – mlaskanie, ciamkanie, chrupanie, to miód dla uszu w szpitalnej sali.
  6. Nie ograniczaj dziecka do przebywania tylko w obrębie Waszego łóżka, niech sobie biega i skacze po całej sali, gdzie chce – przecież musi się wyszaleć.
  7. Jeśli Twoje dziecko upodoba sobie kogoś na sali i zapragnie go zaczepiać, ciągle szukać jego atencji, wchodzić na jego (okrojoną) przestrzeń, jaką ma pomiędzy jednym a drugim łóżkiem, czy dotykać go – spoko, w szpitalu wszyscy jesteśmy spragnieni kontaktów z innymi i chętnie na to przyzwolimy.
  8. Nie wyłączaj budzika – w szpitalu i tak trudno jest się wyspać, bo ciągle ktoś płacze, pielęgniarki bez przerwy przychodzą z lekami, kroplówkami i innymi termometrami, nikt się więc nie pogniewa, jak o 6.00 rano zadzwoni Twój budzik. Nawet jeśli obudzi małe dzieciątko, które później już nie zaśnie – ku niezadowoleniu jego rodzica.
  9. W szpitalu nikt nie ma ciekawych rzeczy do roboty, śmiało więc możesz zabawiać swoich współlokatorów rozmową i zwierzeniami z życia prywatnego – na pewno chętnie Cię wysłuchają, wszak to ich jedyna rozrywka. Nie zrażaj się, jeśli łapią do ręki książkę z nadzieją na przyjemną lekturę. Czytać mogą później, jak już im wszystko opowiesz.
  10. Toalety i łazienki, szczególnie te, które przydzielone są do konkretnych sal, to luksus – nie krępuj się więc i korzystaj z nich do woli. Wchodź bez pukania i nie zaprzątaj sobie głowy utrzymywaniem porządku – od tego są odpowiedni ludzie.

A tak bardziej serio – będąc z dzieckiem w szpitalu, myślcie o innych. Próbujcie zachować względną ciszę. Wiem z doświadczenia, że z małym dzieckiem bywa ciężko, ale zawsze trzeba pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami. Głośne rozmowy, ciągle dzwoniące telefony, bajki włączane tak, że człowiek nie jest w stanie skupić się na niczym innym, ani odpocząć, czy zdrzemnąć się… to istny koszmar. Szczególnie jeśli pobyt na oddziale się wydłuża i sytuacja ta – sama w sobie – zaczyna być frustrująca. Człowiek zamknięty w czterech ścianach, gdzie zmuszony jest dzielić przestrzeń z obcymi ludźmi, nie czuje się dobrze – delikatnie mówiąc. Warto więc wykazać się przynajmniej odrobiną empatii. 

 

Obraz iqbal nuril anwar z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 26 kwietnia 2023

Sezon grillowy – czas start! Przepis na grillowaną paprykę

Maj pachnie… grillem. Aromat podsmażanego mięsa, rumieniących się na ogniu warzyw i grillowanych ziół – już za chwilę spędzając czas na świeżym powietrzu, będzie można wyczuć znacznie bardziej charakterystyczne nuty. Przydomowe ogródki, tarasy i balkony, a także miejskie parki, czy podmiejskie polany, wypełnią się biesiadnym gwarem. Od wielu lat „majówka”, czyli pierwsze dni maja, są wolne od pracy. To symboliczna data oficjalnego rozpoczęcia sezonu grillowego. Co w tym roku zaserwować, by pozytywnie zaskoczyć zaproszonych gości? Podpowiadamy.

Przywitaj wiosnę przy ruszcie

Wiosna w pełni, czas więc rozpocząć z przytupem nowy sezon grillowy! Wspólny posiłek na świeżym powietrzu to doskonała okazja do rozmów z przyjaciółmi, aktywnego spędzenia czasu z dziećmi oraz uważnego budowania relacji rodzinnych.

Przygotowując się do grillowania, należy zadbać przede wszystkim o najwyższą jakość produktów, które będziemy spożywać. Zanim jednak wrzucimy cokolwiek na ruszt, musimy go dokładnie wyczyścić, a na koniec wypłukać z wszelkich substancji chemicznych. W trakcie grillowania należy zachować szczególną ostrożność i wyposażyć się w specjalne rękawice ochronne i szczypce. Warto pamiętać, że każdy produkt wymaga innego czasu pieczenia.

Zacznij sezon grillowy od zaskoczenia swoich gości

Wspólne spotkania przy ogniu towarzyszą nam od zarania dziejów. Mamy je głęboko zakorzenione w naszym DNA. Nic dziwnego, że podczas grillowania towarzyszą nam wyłącznie przyjemne emocje. To doskonała okazja do rozmów, wspomnień i podtrzymywania relacji, dla których brakuje nam czasu na co dzień. Każdego roku próbujemy zaskoczyć naszych gości nowymi przepisami, które do końca sezonu będą wędrować dalej, od grilla do grilla.

Choć wspólne grillowanie to synonim mniej lub bardziej aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, jedzenie jest jego nieodzownym elementem. Na polskim ruszcie najczęściej pojawiają się kiełbaski, plastry karkówki, steki, szaszłyki, kaszanki, boczek, skrzydełka z kurczaka, ryby, owoce morza oraz plastry warzyw. Towarzyszą im kolorowe sałatki oraz hektolitry różnego rodzaju napojów.

Jednym z pomysłów na nietypowe danie na grilla jest pizza. Na stosunkowo cienkim cieście możemy umieścić dowolne składniki, które pod kołderką z dobrej jakości sera żółtego z pewnością przypadną do gustu wszystkim biesiadnikom – poleca Ewa Polińska, MSM Mońki. Sekretem tego dania jest oczywiście ser. Szczególnie polecany jest holenderski ser typu gouda, który doskonale się topi pod wpływem wysokiej temperatury, a jego śmietankowy smak idealnie komponuje się z różnego rodzaju warzywami i ziołami. Aby pizza nie spłynęła z rusztu, należy umieścić ją na kawałku folii aluminiowej lub użyć specjalnego kamienia.

 Jak grillować smacznie i zdrowo?

Grill długo kojarzył się z ociekającymi tłuszczem, solidnymi kawałkami różnego rodzaju mięs. Tymczasem, tak jak w każdej dziedzinie, trendy się zmieniają i od kilku lat Polacy zaczęli „odchudzać” swoje grille. Na ruszcie zaczęły dominować warzywa i sery pod różną postacią. Steki z kalafiora, grillowane pomidory, burgery z buraka lub różnego rodzaju sery w panierce – są doskonałą alternatywą, która z pewnością pozwoli nam na wspólną zabawę bez ewentualnych uciążliwości żołądkowych.

Idealnym towarzyszem dań z grilla jest Aldamer, łagodny ser żółty typu szwajcarskiego o zwartej i sprężystej konsystencji, który delikatnie rozpływa się na gorących kawałkach mięsa, burgerach oraz plastrach warzyw. – podpowiada Ewa Polińska, MSM Mońki. Pasują do niego w szczególności białe lub różowe wina, o delikatnym bukiecie, oraz piwo i inne niskoprocentowe napoje alkoholowe.

Charakter grillowanym potrawom dodają przede wszystkim marynaty. To właśnie mieszanka ziół, przypraw, oleju i soku z cytryny smak, kolor i aromat, a także zmiękcza mięso i przedłuża jego świeżość. Każda gospodyni ma swój własny patent na marynatę i dodaje do nich własne, tajemnicze składniki, np. miód, konfitury, orientalne przyprawy czy sok z kiszonek.

Innym sprawdzonym pomysłem na zaskakujące danie z rusztu są grillowane papryki wypełnione różnego rodzaju farszami mięsnymi lub wegetariańskimi. Jeżeli chcesz w tym roku zaskoczyć swoich gości, wypróbuj przepis na papryki z pikantnym farszem z baraniny, zamieszczony na końcu artykułu.

Aby wspólne grillowanie wzbudzało tylko pozytywne emocje, należy pamiętać, że nie wszędzie grillowanie jest dozwolone. Absolutnie zakazane jest rozpalanie ognia w pobliżu budynków mieszkalnych, dlatego w tych miejscach możemy korzystać jedynie z grillów elektrycznych. Zasada ta obejmuje zarówno blokowiska, jak i miejskie parki. Choć rozpalanie grilla na balkonach i tarasach w blokach wielorodzinnych to często spotykana praktyka, może to być dokuczliwe dla sąsiadów. Aby ustrzec się przed ewentualnym mandatem, przed organizacją spotkania warto zaznajomić się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej oraz zapytać o zdanie pozostałych lokatorów.

 

Sezon grillowy – przepis na…

Grillowane papryki z pikantnym farszem

Składniki:

– 3 świeże papryki kolorowe

– 600 g mielonej baraniny (można zastąpić innym mięsem, np.: wieprzowo-wołowym)

– 1,5 łyżeczki płatków chili

– 300 g sera żółtego Gouda MSM Mońki

– 2 gałązki świeżego rozmarynu

– sól do smaku

Wykonanie:

Paprykę umyć, przekroić wzdłuż na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Ser żółty zetrzeć na tarce, na grubych oczkach i połowę wymieszać z mięsem. Dodać również posiekany rozmaryn, płatki chili, sól do smaku i całość wymieszać. Tak przygotowanym farszem luźno (nie ubijając) wypełnić połówki papryk. Posypać pozostałym serem i grillować na wolnym ogniu pod przykryciem. Podawać z bagietką pszenną.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Pexels z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 25 kwietnia 2023

Jak wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi – poradnik pełen ćwiczeń, rad i strategii

Wiele dzieci doświadcza dłuższych okresów cierpienia, na przykład niepokoju, złości czy smutku. Ból dziecka oznacza także strapienie rodzica. Jakie działania podjąć w momencie, kiedy nasze dziecko sobie nie radzi? Na to pytanie, w swojej książce, starają się odpowiedzieć dwie psycholożki kliniczne oraz kobieta zajmująca się pozyskiwaniem funduszy na cele charytatywne. Roz Shafran, Ursula Saunders oraz Alice Welham łącząc wspólne doświadczenie zawodowe i osobiste, starają się pomóc rodzicom w trudnych, czasem wręcz przerażających chwilach. „Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi” na półkach księgarń od 19 kwietnia!

Bycie rodzicem dziecka, które cierpi, to niewiarygodnie trudne, i wyczerpujące zadanie. Problemy pociechy niewątpliwie odbijają się na rodzicach, istnieje zależność między nastrojem i zachowaniem rodzica a nastrojem i zachowaniem dziecka. Dlatego autorki skupiają się nie tylko na tym, jakie techniki i strategie zastosować, aby pomóc swojemu dziecku w trudnych momentach, ale także, w jaki sposób zadbać również o siebie, aby nasza kondycja psychiczna pozytywnie wpływała na nasze możliwości pomagania dzieciom.

Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi” to bardzo praktyczny, pełen ćwiczeń, sugestii, rad i strategii poradnik. Wszystkie objaśnione są w prosty i przystępny sposób. Książka jest połączeniem badań psychologicznych z konkretnymi doświadczeniami zwykłych ludzi. 

Bez względu na to, z jakich powodów dziecko sobie nie radzi, książka będzie odpowiednim narzędziem do zauważenia problemu, zrozumienia go i podjęcia odpowiednich kroków, aby zawalczyć o zdrowie psychiczne swojego dziecka.  Autorki pozostawiają także miejsce na własne notatki i przemyślenia, zachęcając do zgłębiania niektórych zagadnień. 

 

Roz Shafran – jest profesorką psychologii translacyjnej w University College London Great Ormond Street Institute of Child Health. Jest psycholożką kliniczną z bogatym doświadczeniem klinicznym i badawczym w dziedzinie teorii poznawczo-behawioralnej oraz w leczeniu zaburzeń psychologicznych w różnych grupach wiekowych. Jest współautorką trzech poradników psychologicznych i jednej pracy zbiorowej, między innymi „Overcoming perfectionism”, „The CBT handbook” oraz „The complete CBT guide for Anxiety”; napisała ponad 250 recenzowanych publikacji. Ma troje dzieci.

 

Ursula Saunders – zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na cele charytatywne. Wcześniej pracowała w stacji Radio 4 jako researcherka i producentka. Ma dwoje dzieci.

 

Alice Welham – jest psycholożką kliniczną i wykładowczynią na University of Leicester. Ma rozległe zainteresowania w zakresie psychologii i jej zastosowań klinicznych, opublikowała wiele badań z tej dziedziny. Ma dwoje dzieci. 

 

Tytuł: Jak skutecznie wspierać dziecko
Autorki: Roz Shafran, Ursula Saunders, Alice Welhman
Przekład: Ewa Ziembińska
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 256
Cena: 49,90
Data premiery: 19.04.2023 r.

jak wspierać dziecko kiedy sobie nie radzi

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close