Boże Narodzenie 1 grudnia 2023

Podaruj bliskim wspólne chwile, czyli gry planszowe na święta!

Spośród wszystkich prezentów, które możemy podarować bliskiej osobie, najważniejszy jest czas. Czas, którego nie można kupić ani nadrobić. To właśnie te chwile, które spędzamy wspólnie, dzieląc się pysznym jedzeniem, bawiąc na śniegu, czy śpiewając kolędy. Doskonałym upominkiem w takim kontekście są również gry planszowe, które zacieśniają więzi, emocjonują i tworzą niezapomniane momenty.

Gry planszowe są jednym z niewielu prezentów, które z powodzeniem przemawiają do różnych grup wiekowych. Niezależnie od tego, czy są to najmłodsi członkowie rodziny, czy starsi przyjaciele, na pewno znajdzie się planszówka dopasowana do ich preferencji. Od klasycznych gier rodzinnych po zaawansowane strategie, świat gier bez prądu oferuje coś dla każdego. W tym artykule znajdziecie kilka porad, które ułatwią wybór idealnego prezentu.

Wielki Straszny Potwór – gra dla małych artystów

Najlepsze gry dziecięce muszą nie tylko bawić, ale i rozwijać. W przypadku „Wielkiego Strasznego Potwora” gracze nie tylko uczą się szacowania ryzyka i kalkulacji, ale zachęcani są do popuszczania wodzy fantazji poprzez rysowanie stworków o kilku atrybutach. Wygrywa gracz, który jako pierwszy stworzy najbardziej przerażającego potwora. To wyścig, którego wygrana cieszy równie mocno jak prace, które powstają w trakcie rozgrywki na kartkach.

Dużym atutem gry jest fakt, że zasady są banalne i poradzi sobie z nimi nawet pięciolatek. Równocześnie jednak dorośli nie będą tu narzekać na nudę i chętnie dołączą do zabawy – a o to przecież chodzi, byśmy nie tylko w święta spędzali czas razem.

gry planszowe pod choinkę

Trening pamięci z Rudym

Gry pamięciowe w stylu znajdywania par, wśród zakrytych obrazków są jednymi z pierwszych, jakie podsuwa się kilkuletniemu dziecku. Utarło się zatem, że ten gatunek nie ma zbyt wiele do zaoferowania starszym graczom. A jednak! ”Rudy” to fantastyczna gra pamięciowa, która, choć ma proste zasady, to potrafi wykręcić mózg na drugą stronę. 

Zabawa polega na uważnym obserwowaniu kart, na których widnieje 9 różnych gatunków zwierząt. Co turę odkrywana jest nowa karta, która zasłania poprzednie. Zadaniem graczy jest zapisywanie, ile zwierząt gatunków widocznych na bieżącej karcie pojawiło się wcześniej w grze. Jeśli nie możemy przypomnieć sobie faktycznej liczby, zawsze można oszacować bezpiecznie. Punktów nie dostaniemy bowiem tylko w sytuacji, gdy przedobrzymy, czyli zapiszemy wyższy wynik od rzeczywistego. To ten typ gry, który angażuje i bawi niezależnie od wieku! Super sprawą jest fakt, że możemy w „Rudego” grać w nieograniczonym składzie – wystarczy wydrukować bezpłatne arkusze i zapewnić graczom coś do pisania, co czyni z tego tytułu również fajną alternatywę na duże sylwestrowe spotkanie lub inną imprezę.

gry planszowe pod choinkę

Cezar – gra kościana, w którą zagrasz nawet w podróży

Nie wszyscy mają duże stoły. Osobom, które narzekają na brak miejsca na większe gry możemy polecić kompaktową kościankę. “Cezar. Kostki zostały rzucone” zabiera graczy w podróż do starożytnego Rzymu, w którym pies Cezar i kot Konsul toczą zażarte boje o władzę. Wygrywa ten, kto uzyska głosy większej liczby senatorów, ale może tu dojść także do przewrotu! 

W tej dynamicznej grze gracze rzucają kośćmi, starając się uzyskać jak najwyższy wynik lub pozbyć się aktualnie panującego konsula w inny sposób. Tytuł ten sprawdzi się zwłaszcza wśród osób, które wychowały się na kościanym pokerze i które lubią nieskomplikowane gry o wysokim poziomie ryzyka. Grę można zakupić nie tylko w wydaniu samodzielnym, ale także w zestawie razem z dedykowaną tacką na kości, którą wygodnie składa się i rozkłada. 

gry planszowe na święta

Tracks – nietuzinkowe śledztwo na słuch!

Wśród gier kooperacyjnych, które wymagają od graczy połączenia swoich sił, zdecydowanie wyróżniają się “Tracksy”. To pierwsza detektywistyczna gra na rynku, która opiera się na wirtualnej rzeczywistości dźwiękowej. Zabawa polega na uważnym wsłuchiwaniu się w odgłosy otoczenia i analizowaniu kart kamer monitoringu w celu odtworzenia trasy przestępców i zlokalizowania ich kryjówek lub innych miejsc (w zależności od scenariusza). 

Dzięki nowoczesnej formule (gra z aplikacją), tytuł przyciągnie do stołu zarówno nastolatków uwielbiających gry mobilne jak i osoby spragnione unikalnych doświadczeń. Przystępne zasady z kolei przyciągną do stołu nawet osoby, które na co dzień nie grają, ale lubują się w tematyce kryminalnej. 15 scenariuszy zawartych w grze wystarczy spokojnie na całe święta.

gry planszowe na święta

Spór o Bór – poznaj przepięknie ilustrowaną serię gier ze zwierzętami

Nie wszyscy lubią kosmos, średniowiecze czy chodzenie po podziemiach w poszukiwaniu skarbów, ale jest jeden temat, który podoba się większości – zwierzęta. Te ilustrowane ręką Piotra Sokołowskiego mają antropomorficzne kształty i urzekające detale, które sprawiają, że nie da się obok nich przejść obojętnie. Seria karcianych gier zapoczątkowana przez “Spór o Bór” zaprojektowana została przez Reinera Knizię – najpopularniejszego autora gier planszowych na świecie. Choć łączy je spójne uniwersum, każda cechuje się odmiennymi zasadami.

“Spór o Bór” oraz “Spór o Bór 2. Na tamę marsz” to jedyne gry z serii dedykowane wyłącznie dwuosobowym potyczkom. Cechuje je maksimum strategii i niespieszne tempo pozwalające na analizowanie sytuacji. Pierwsza część pozwala tworzyć formacje bitewne ze zwierząt leśnych, z kolei druga, o asymetrycznej strukturze gry stawia przeciwko sobie zwierzęta wodne. Te dwie gry szczególnie lubią miłośnicy ostrych potyczek strategicznych. 

“W pył zwrot” podoba się najczęściej paniom z uwagi na zachwycające ilustracje kwiatów i owadów. W tej grze owady dzielą się na cztery frakcje, które wysyła się do walki o kwiatowy pyłek. Tu również liczy się taktyka, ale i nieco szczęścia oraz korzystanie z nieuwagi przeciwników. Z kolei w “Rykach Afryki” najważniejszy jest blef – w tej emocjonującej karciance dokładamy karty zwierząt do wspólnych kolumn i pobieramy żetony, których wartość jest zależna od ostatniej wyłożonej karty. Te dwie pozycje sprawdzą się nawet na luźnych domówkach dzięki łatwym regułom i dynamicznej rozgrywce. 

Najnowszy z serii “Sojusz na już” będzie świetnym prezentem dla fanów zbierania zestawów. W tej przebiegłej grze karcianej należy uważnie obserwować poczynania innych graczy i starać się jak najszybciej rozmieścić wszystkie swoje podarki na kartach misji. Tych ostatnich jest aż 12 – połowę stanowią władcy, a połowę podarki.  

gry planszowe na święta

Książka zamiast gry? Nie! Książka, która JEST grą!

Wiele rodziców ma problem z zachęceniem dzieci do czytania książek. W takim przypadku doskonałą opcją na prezent jest gra książkowa. “Zielobór” adresowany dla 7-9 latków pozwala pokierować losami jeża Jagody i wiewióra Waldemara, którzy przeżywają liczne przygody chcąc uratować swoje miasteczko. W przeciwieństwie do zwykłych książek, ten rodzaj powieści daje czytelnikowi wybór – zamiast czytania kartka po kartce, skacze się tu po paragrafach i odkrywa inne rodzaje zakończeń. Dodatkowym atutem są klimatyczne ilustracje Tomka Kaczkowskiego oraz łamigłówki, które uatrakcyjnią lekturę. 

Ten rodzaj książek nie jest jednak wyłącznie domeną najmłodszych. W dzisiejszym świecie, gdy czasu na wspólne spotkania jest niewiele, paragrafówki mogą być świetną rozrywką solo, która umili czas w podróży ze szkoły czy pracy. Młodych łowców przygód z pewnością rozbawi “W mrokach podziemi”. Ta gra książkowa pozwala zanurzyć się w lochach wypełnionych tajemnicami i skarbami, o jakich śmiałkom się nie śniło. Z kolei wszystkich fanów grozy ucieszy seria paragrafówek Jonathana Greena. To zainspirowane klasycznymi bajkami dla dzieci powieści, w których roi się od potworów i przygód, z których nie wszystkie mają szczęśliwe zakończenia. “Koszmar Alicji w Krainie Czarów” zabiera czytelnika do jeszcze bardziej pokręconej rzeczywistości, “Zły Czarnoksiężnik z Oz” pozwala pokierować losami kilku steampunkowych bohaterów, “Dracula. Klątwa wampira” cieszy bezpośrednimi nawiązaniami do klasycznej powieści Stokera, a “Nibylandia. Tu żyją potwory!” to popkulturowy misz-masz znanej historii o chłopcu, który nie chciał dorosnąć. 

gry planszowe na święta

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 30 listopada 2023

Rumień pieluszkowy — jak radzić sobie z odparzeniami skóry pod pieluszką?

Rumień pieluszkowy, znany również jako pieluszkowe zapalenie skóry, to częsta przypadłość u niemowląt. Polega ona na odparzeniu okolicy genitaliów oraz pośladków, co z reguły wynika z pewnych błędów pielęgnacyjnych. Skóra maluszków jest bardzo delikatna i nietrudno o powstanie takich dokuczliwych zmian. Dlaczego powstaje rumień pieluszkowy, jak można go leczyć i kiedy należy udać się do lekarza?

Czym jest rumień pieluszkowy?

Wspomniany rumień pieluszkowy to określenie na odparzenie skóry, które może pojawić się dosłownie u każdego niemowlęcia. Najczęściej cierpią z jego powodu maluchy w drugim półroczu życia. W przypadku rumienia pojawiają się charakterystyczne zmiany, które skłaniają rodziców do interwencji. Widoczne są zaczerwienienia, mogą pojawiać się krostki, plamki, drobna wysypka, pęcherzyki, czy łuszczenie się skóry. Często towarzyszy im świąd oraz pieczenie, a powyższe objawy obejmują pośladki, genitalia i często też wewnętrzne powierzchnie ud. Nasilenie objawów bywa różne, trzeba mieć jednak na względzie, że takie zmiany zawsze powodują dyskomfort lub ból u dziecka. Należy też pamiętać, że rumień pieluszkowy w krótkim czasie może się bardzo nasilić.

Co powoduje powstanie rumienia pieluszkowego?

Przyczyną problemów jest kontakt skóry z moczem i kałem malucha. Gdy do tego dodamy ciepło pod pieluszką oraz obcieranie naskórka przez nią, po kilku godzinach bardzo łatwo o powstanie problemów, a nawet rozwinięcie się nadkażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Poza zbyt rzadką zmianą pieluszki, rumień pieluszkowy może zaistnieć w wyniku niedostatecznej higieny, uczulenia dziecka na pieluchę lub dany kosmetyk, biegunki oraz pomijania stosowania ochronnych maści na problematyczny obszar.

Jak leczyć rumień pieluszkowy?

Właściwa pielęgnacja sprawia, że rumień, który tworzy się pod pieluszką, znika najczęściej samoistnie w ciągu doby. Jeżeli podrażnioną czy nawet uszkodzoną skórę zaatakują drobnoustroje, czyli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, sytuacja się komplikuje. 

Przy zwykłym odparzeniu przede wszystkim należy pamiętać o na tyle częstej zmianie pieluchy, by skóra nie była obłożona kompresem z drażniącymi czynnikami. Oczywiście malucha przewijamy za każdym razem, kiedy w niej wyląduje kupa. Po każdej zmianie pieluszki zaleca się obmyć narządy płciowe oraz pupę dziecka za pomocą wacików zmoczonych ciepłą wodą lub naparem z nagietka. Należy odłożyć na jakiś czas korzystanie z chusteczek nawilżanych, które często działają jeszcze bardziej drażniąco na zmiany.

Po obmyciu drażliwych okolic warto miękkim ręcznikiem osuszyć skórę i pozwolić maluchowi poleżeć przez kilka minut bez pieluszki. To ważne, ponieważ powietrze przyspiesza gojenie się ran i koi podrażnienia. Następnie skórę trzeba zabezpieczyć maścią na odparzenia lub lekiem do smarowania, który zalecił lekarz. Warto kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej, co koi podrażnienia.

Przy odparzeniu kosmetyki należy ograniczyć do minimum i zwrócić uwagę na ich skład. Im prostszy i bardziej naturalny, tym lepiej. Jeżeli rumień wynika z uczulenia na pieluszki, trzeba poszukać innego rodzaju pieluszek, które nie będą powodowały u dziecka takich problemów.

Kiedy do lekarza z rumieniem pieluszkowym?

Mimo iż odparzenie przy właściwej pielęgnacji z reguły mija samoistnie, to jednak może się zdarzyć, że dojdzie do nadkażenia i wtedy trzeba udać się z maluchem do pediatry. Ponadto, jeśli po maksymalnie trzech dniach sytuacja nie ulega poprawie, warto odwiedzić lekarza. Pilna wizyta konieczna będzie w przypadku, gdy na skórze pojawią się pęcherze, otwarte rany, gorączka lub rumień zacznie się rozszerzać na obszary skóry, które dotychczas nie były nim objęte. Jeżeli zapalenie ma ciężki przebieg, wdraża się leczenie ogólne, które może polegać na podawaniu antybiotyków, leków przeciwhistaminowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Powyższe objawy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą, by wcześnie podjąć właściwe leczenie i oszczędzić maluchowi bólu.


Źródło: mp.pl, edziecko.pl
Źródło zdjęcia: Picsea/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Desery 30 listopada 2023

Soki, koktajle, a może sorbety? Zdrowe napoje i desery z wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings. Przepisy

Jedna szklanka naturalnego soku dostarcza organizmowi wiele substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy błonnik, w dodatku w najprostszej i najbardziej lekkostrawnej formie. W zależności od tego, jakich użyjemy składników, śmiało może zastąpić posiłek. Warto więc każdego dnia przygotowywać świeże soki lub koktajle z ulubionych warzyw i owoców. A na deser sorbety…  

Dlaczego warto włączyć do codziennej diety świeże soki i koktajle warzywno-owocowe?

Soki i koktajle mogą zastąpić właściwie każdy posiłek, zwłaszcza jeśli wzbogacimy ich skład o białko i zdrowe tłuszcze roślinne.

Posiłek w płynie jest wygodny – można go spożyć w drodze do pracy czy szkoły. To idealne rozwiązanie dla osób zabieganych lub takich, które nie lubią zaczynać dnia od typowego śniadania.

Płynna postać sprawia, że organizm szybciej otrzymuje substancje odżywcze, a ponieważ zmiksowane produkty żołądek łatwiej trawi (bo są poddane już wstępnej obróbce), po spożyciu czujemy się lekko.

Przygotowanie soku czy koktajlu jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Ponadto w łatwy sposób możemy zaserwować rodzinie prawdziwą bombę witaminową.

Świeżo wyciskane soki i koktajle dają możliwość spożywania różnorodnych składników, takich, których z różnych powodów nie uwzględniamy w codziennym menu, bo np. nie wiemy, jak je przyrządzić lub z czym podać, albo mamy do czynienia z dziećmi, które nie chcą jeść warzyw i owoców – z doświadczenia wiem, że to, co ukryte, czyli zmiksowane, łatwiej przemycić niejadkom. Nie twierdzę oczywiście, że mały wybredny człowiek wypije wszystko, co mu się pod nos podstawi, ale jest większa szansa na to, że sięgnie po sok, przygotowany na bazie szpinaku lub selera naciowego, jeśli nie zobaczy w nim kawałków liści czy łodyg.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania soków i koktajli?

Po pierwsze – zawsze używaj świeżych produktów, ewentualnie mrożonych. Unikaj owoców zamkniętych w puszkach, ponieważ znajduje się w nich mnóstwo cukru.

Po drugie – miksuj dojrzałe warzywa i owoce, bo są smaczne, odpowiednio słodkie i łatwe do strawienia.

Po trzecie – pamiętaj o tym, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nie łącz więc codziennie wielu różnych składników. Najłatwiej przyswajalne są takie soki i koktajle, które stworzone zostały z dwóch lub trzech produktów.

Po czwarte – to oczywiste, ale warto przypomnieć – zawsze myj wszystkie warzywa i owoce, nawet te, które obierasz ze skórki.

Po piąte – jeśli do koktajlu chcesz dodać orzechy, namocz je wcześniej w wodzie. Będą wówczas smaczniejsze, zdrowsze, gdyż proces ten pozbawia je inhibitorów enzymów, które zabezpieczają przed wczesnym kiełkowaniem, a także szybciej trawione.

Jak przechowywać świeżo wyciskane soki i koktajle?

Napój przygotowany z surowych składników najlepiej wypić od razu, zanim część witamin zdąży się utlenić. Jeśli jednak nie możesz go spożyć w całości, przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku. Przed spożyciem wymieszaj sok, by połączyć oddzieloną od miąższu wodę.

Przykładowe przepisy na soki i koktajle przygotowane w wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings Revo 830 

  • SOKI W RÓŻNYCH KOLORACH…

Żółty – ulubiony sok moich dzieci

Pomarańcze x 2 szt.

Mandarynki x 2 szt.

Mango x 1 szt.  

Opcjonalnie:

Brzoskwinia x 1 szt.

Marchewka x 1 szt.

Wszystkie składniki myję. Pomarańcze, mandarynki i mango obieram ze skórki, kroję na mniejsze kawałki. Marchewkę, jeśli nie jest zbyt gruba, wrzucam w całości. Z brzoskwini i mango usuwam pestkę. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki.

Moje dzieci uwielbiają ten sok za jego słodycz i kremową konsystencję, którą zawdzięcza brzoskwini i mango.

przepisy na soki i koktajle

Zielony sok – mój faworyt

Seler naciowy x 3-4 łodygi

Ogórek zielony x 1 szt.

Jabłko x 1 szt.

Szpinak x 1 garść

Gruszka x 1 szt.

Cytryna x ½

Wszystkie składniki myję. Szpinak i seler naciowy moczę w zimnej wodzie przez około 10 minut. Cytrynę obieram ze skórki i dzielę na pół. Ogórek kroję na mniejsze kawałki – w całości nie zmieści się we wlocie. Wrzucam produkty na przemian do wyciskarki.

 

Kiwi Max – mój drugi zielony ulubieniec

Kiwi x 4 szt.

Jabłko x 1 szt.

Szpinak x 1 garść

Wszystkie składniki myję. Kiwi obieram ze skórki. Szpinak moczę w zimnej wodzie około 30 minut. Wrzucam produkty na przemian do wyciskarki.

Picie zielonych soków i koktajli to najprostszy sposób na zwiększenie ilości zieleniny w codziennej diecie. Warto to robić, ponieważ warzywa liściaste zawierają cenne składniki odżywcze, między innymi kwas foliowy, enzymy roślinne i chlorofil, który wspiera oczyszczanie organizmu. 

 

Pomarańczowy kolor, czyli marchewkowo – cytrusowy sok

Marchew x 3 szt.

Grejpfrut x 1 szt.

Pomarańcza x 1 szt.

Imbir x 1 cm korzenia

Opcjonalnie:

Jabłko x 1 szt.

Wszystkie składniki myję. Grejpfruta i pomarańczę obieram ze skórki, kroję na pół. Wrzucam produkty do wyciskarki na przemian: twarde i miękkie.

Piękny odcień różu – zasługa granatu i malin  

Pomarańcza x 1 szt.

Granat x 1 szt.

Ananas x 4 plastry

Maliny x 1 garść świeżych lub mrożonych

Wszystkie składniki myję. Granat, pomarańczę i ananasa obieram ze skórki. Wrzucam produkty do wyciskarki.

Bordowy sok multiwitaminowy

Burak x 1 szt.

Szpinak x 1 garść

Biała kapusta x ¼ główki

Jarmuż x kilka listków

Jabłko x 1 szt.

Pomidory x 2 szt.

Marchew x 1 szt.

Seler naciowy x 1 gałązka

Opcjonalnie: miód i cytryna do smaku 

Wszystkie składniki myję. Buraka i kapustę kroję na mniejsze kawałki, tak by zmieściły się do małego wlotu wyciskarki. Szpinak, seler naciowy i jarmuż moczę w zimnej wodzie przez około 30 minut. Z pomidorów usuwam ogonki i kroję je na pół. Wrzucam produkty na przemian: twarde i miękkie. Jeśli smak mi nie odpowiada lub chcę zaserwować go dzieciom, dodaję odrobinę miodu i soku z cytryny.

Sok ten to prawdziwa bomba witaminowa, choć zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, bo nie jest słodki, a dodatek kapusty sprawia, że jest lekko pikantny.

  • SOKI IDEALNE NA JESIEŃ I ZIMĘ

Jesienią i zimą warto sięgać po:
– owoce bogate w witaminę C, czyli cytrusy;
imbir, który ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto łagodzi objawy przeziębienia, a spożywany regularnie wzmacnia odporność;
– przyprawy korzenne: cynamon, goździki, kurkumę, kardamon i gałkę muszkatołową.

Opcja pierwsza:

Marchew x 3 szt.

Grejpfrut x 1 szt.

Pomarańcza x 1 szt.

Jabłko x 1 szt.

Imbir ok. 1 cm korzenia

Przyprawy: odrobina kurkumy, cynamonu i goździków

Wszystkie składniki myję. Cytrusy obieram ze skórki i kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki. Goździki zalewam niewielką ilością gorącej wody, przykrywam, zostawiam na około 10 minut, następnie odcedzam i taki napar (przestudzony) dodaję wraz z pozostałymi przyprawami do soku.

 

Opcja druga:

Granat x 1 szt.

Grejpfrut x 1 szt.

Burak x 1 szt.

Maliny x 1 garść

Wszystkie składniki myję. Granat i grejpfruta obieram ze skórki. Buraka kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki.

Opcja trzecia:

Gruszka x 1 szt.

Dynia Hokkaido – ilość zależy od wielkości, ale z założenia niech będzie ½ warzywa

Marchew x 2 szt.

Cynamon x ½ łyżeczki

Imbir ok. 1 cm korzenia

Gałka muszkatołowa – do smaku 

Wszystkie składniki myję. Dynię obieram ze skórki lub chwilę gotuję na parze (w moim parowarze wystarczy około 10 minut, by warzywo było w całości miękkie). Jeśli trzeba marchew i gruszkę kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty do wyciskarki. Na koniec, gdy sok jest już wyciśnięty, doprawiam go cynamonem i gałką muszkatołową.

  • KOKTAJLE WARZYWNO – OWOCOWE Z WYCISKARKI WOLNOOBROTOWEJ

Koktajl o smaku szarlotki

Jabłka x 2 – 3 szt.  

Cynamon x 1 łyżeczka

Kardamon x ½ łyżeczki

Mleko roślinne np. owsiane x 1 szklanka  

Płatki owsiane x 2 – 3 łyżki  

Miód do smaku

Garść namoczonych wcześniej orzechów np. włoskich

Płatki owsiane miksuję z mlekiem. Umyte jabłka wrzucam do wyciskarki, używając sita do koktajli. Wlewam mleko. Całość mieszam i doprawiam miodem oraz przyprawami.

Koktajl gruszkowo – jaglany

Płatki jaglane x 4 łyżki  

Szpinak x 1 garść

Gruszki x 2 szt.  

Mleko roślinne

Szpinak moczę w zimnej wodzie około 30 minut. Mleko miksuję z płatkami jaglanymi. Następnie wrzucam gruszki i szpinak do wyciskarki. Dolewam mleko i całość mieszam.

Koktajl szpinakowo – owocowy

Szpinak x 1 garść

Jabłka x 2 szt.

Banan x 1 szt.

Odrobina soku z cytryny – do smaku

Szklanka wody lub mleka roślinnego

Szpinak moczę w wodzie około 30 minut. Następnie wrzucam jabłka i banana po kolei do wyciskarki.  

Koktajl czekoladowy

Mleko roślinne x 1 szklanka

Banan x 2 szt.

Awokado x 1 szt.

Kakao w proszku x 1 łyżka

Miód do smaku

Z awokado usuwam pestkę. Wrzucam owoce do wyciskarki, wlewam mleko, dodaję kakao i miód, całość miksuję.   

Koktajl z awokado i ananasa

Awokado x 1 szt.

Banan x 1 szt.

Ananas x 3 plastry

Mleko roślinne x 1 szklanka

Usuwam pestkę z awokado. Wszystkie owoce wrzucam do wyciskarki i miksuję z mlekiem.

Koktajl egzotyczny

Mango x 1 szt.

Ananas 3-4 plastry

Kiwi  x 1 szt.

Mleko ryżowe x 1 szklanka

Kiwi obieram ze skórki, z mango usuwam pestkę. Owoce wrzucam do wyciskarki i miksuję z mlekiem.

  • SORBETY Z WYCISKARKI – czy to możliwe? Owszem, w wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings można przygotowywać również mrożone desery. Wystarczy wówczas umieścić w pojemniku ulubione owoce i zmiksować je w pełnym sitku, tzw. przystawce do lodów. Jeśli chcecie, by smak był nieco delikatniejszy (mniej owocowy), możecie dodać jogurt naturalny, serek mascarpone, śmietanę lub mleko skondensowane. 

Do tej pory przygotowałam kilka sorbetów, tak by sprawdzić, czy to faktycznie możliwe 😉 Wykorzystałam owoce, które akurat miałam w zamrażarce (maliny, borówki, truskawki), spróbowałam też sorbetu z bananów i cytrusów, niemniej jesień to czas, gdy chętniej sięgam po rozgrzewające napoje. Z niecierpliwością będę więc czekać na sezon letni, myślę, że wtedy pełne sito przystosowane do lodowych deserów będzie przeze mnie często używane.   

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close