Poród w wodzie – wady i zalety. Czy taki poród boli mniej?
Poród w wodzie to jedna z możliwości powitania malucha na świecie, z których może skorzystać przyszła mama. Ta opcja wydaje się kusząca, gdyż mówi się o niej, że jest bardziej komfortowa dla matki niż rodzenie dziecka w klasycznej pozycji na łóżku. Jakie wady i zalety ma poród w wodzie? To warto wiedzieć.
Jak wygląda poród w wodzie?
Jak sama nazwa wskazuje, to poród, który odbywa się we wcześniej zdezynfekowanej i wyścielonej specjalną folią wannie, wypełnionej do wysokości 50-60 cm wodą lub solą fizjologiczną w odpowiednim stężeniu. Woda powinna mieć temperaturę 36–37°C, natomiast temperatura powietrza powinna wynosić 25–26°C. Rodząca może z niej skorzystać, gdy szyjka macicy osiągnie rozwarcie na 4–5 cm. Może wyjść z wody tuż przed rozwiązaniem lub pozostać w niej do końca. Czwarta faza porodu, czyli urodzenie łożyska odbywa się już poza wanną. Trzeba też wiedzieć, że taki sposób rozwiązania ciąży musi być wcześniej omówiony z lekarzem prowadzącym, a przyszła mama przygotowuje się do niego w szkole rodzenia.
Poród w wodzie: zalety i wady
Zalety porodu w wodzie:
Poród w wannie ma kilka zalet, których nie sposób przecenić. Zaliczamy do nich fakt, że dziecko rodzące się w wodzie odczuwa mniejszy stres, ponieważ bez szoku, płynnie, wydostaje się z ciała matki. Można spotkać się z opiniami, że maluch narodzony w ten sposób jest znacznie bardziej zrelaksowany i spokojniejszy.
Innym argumentem przemawiającym za narodzinami w wodzie jest to, że relaksuje ona układ nerwowo-mięśniowy, co wycisza również rodzącą, łagodzi odczuwany przez nią ból. Kobieta inaczej czuje ciężar zanurzonego ciała, dzięki czemu łatwiej jej znaleźć dogodną dla siebie pozycję. Dodatkowo przebywanie w wodzie, słuchanie jej szumu, uspakaja emocje. Ponieważ woda skutecznie rozluźnia mięśniówkę, rzadziej zachodzi podczas takiego porodu konieczność nacinania krocza rodzącej.
Wady porodu w wodzie:
Choć poród w wodzie wydaje się świetnym rozwiązaniem dla mamy i dziecka, posiada także kilka wad. Nie każda kobieta ma dostęp do takiej opcji, a jeśli już, to zazwyczaj jest ona płatna. W zależności od wielości i renomy ośrodka cena za taką usługę waha się pomiędzy 200 a 500 zł.
Nie każda przyszła mama może też skorzystać z niej ze względu na medyczne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich m.in.:
- zaburzenia tętna dziecka,
- złe ułożenie malucha,
- istnienie wad wrodzonych,
- dużą wagę płodu,
- ciążę mnogą,
- zapalenie błon płodowych,
- problemy kardiologiczne matki,
- łożysko przodujące,
- krwawienie z dróg rodnych,
- zakrzepicę w obrębie miednicy,
- infekcję przebiegającą z wysoką gorączką,
- ciężką niedokrwistość,
- choroby skóry,
- niewydolność nerek u rodzącej,
- zagrażającą rzucawkę.
Rozważając poród w wodzie, należy przede wszystkim poszukać odpowiedniej placówki oraz omówić ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę. Takie rozwiązanie ma zalety jak i wady, nie stanowi jednak większego zagrożenia dla zdrowia i życia matki czy dziecka niż poród w tradycyjnym ujęciu.
Źródło: www.pbkm.pl, porody.medicover.pl
Fot. Rebekah Vos/Unsplash
- Poród lotosowy. W jaki sposób przebiega i czy jest bezpieczny?
- Na czym polega poród vacuum (przy pomocy próżnociągu)?
- Poród kleszczowy — wskazania, przebieg, konsekwencje. Co trzeba o nim wiedzieć?
- Poród francuski — rozwiązanie pomiędzy cesarskim cięciem a porodem naturalnym. Na czym polega?
- ,,W bólach rodzić będziesz” – a może nie? Znieczulenie przy porodzie
- Czop śluzowy. Jak wygląda i na jak długo przed porodem może odejść?