Kultura 9 maja 2024

Przesądy o butach

Przesądy o butach powoli zanikają. Niewiele osób je zna, jeszcze mniej przestrzega. Tym bardziej warto je przypomnieć, bo to ważny element naszej kultury. Powstawały w czasach, kiedy buty nie były tak łatwo dostępne jak obecnie. Dziś mogą szokować lub śmieszyć, kiedyś były traktowane bardzo serio. 

 

Przesądy o butach – spróbuj ich przestrzegać i zobacz, co się zmieni w Twoim życiu: 😉 

 

– Nie dawaj butów w prezencie. Nieważne, czy będą nowe, czy używane, czy też może twoje dziecko z nich wyrosło i chcesz „puścić” dalej. Ubranka jak najbardziej, buty już nie.

Od ortopedy możesz usłyszeć, że to źle wpłynie na rozwój stóp Twojej pociechy. Nasze babki uważały jednak, że podarowanie butów oznacza, że odtąd każdy pójdzie w swoją stronę. 

Na szczęście jest prosty sposób odczarowania tej przepowiedni: osoba, która otrzymuje buty, powinna za nie zapłacić choćby symboliczną złotówkę. 

 

– Nie kładź butów na stole. Słusznie, kto by to pomyślał! Toć nieszczęście gotowe! Skąd to przekonanie? Buty raczej nie są czyste od spodu, a stół niegdyś służył przede wszystkim do spożywania posiłków. Faktycznie łatwo było o nieszczęście, zwłaszcza gdy założymy, że przesądy rodziły się i były najmocniej przestrzegane w środowiskach wiejskich. Dziś też nie kładź butów na stole – są lepsze miejsca, na przykład… parapet!

 

– Jeśli jesteś kobietą i szykujesz się do ślubu, już na tydzień przed ceremonią połóż buty ślubne na parapecie. Jeśli dobrze ukryjesz je wśród kwiatów, nie będą bardzo widoczne. Ten zabieg ma zagwarantować szczęście w miłości. Osobiście obstawiałabym raczej szczęście w małżeństwie, bo skoro za tydzień ślub to na szukanie szczęścia w miłości chyba za późno?

 

– Dbaj o sznurówki.  I to nie tylko dlatego, że w rozwiązanych butach źle się chodzi. Zerwanie sznurówki było niegdyś uważane za zwiastun wielkiego nieszczęścia. Zapewne dlatego, że w niektórych środowiskach ciężko było o nowe. Niemniej dbaj o sznurówki, a gdy są przetarte, wymień. One potrafią się zrywać w najmniej odpowiednich momentach!

 

– Kolejność zakładania butów jest bardzo ważna. Aby wszystko się udało, załóż najpierw prawy but, później lewy. Nowe buty możesz założyć tylko rano. Niegdyś nowe rzeczy zakładało się najpierw do kościoła, dziś chyba nikt już nie przestrzega tej zasady.

 

– Nigdy nie zaczynaj ubierania się od butów, bo Twoje plany wezmą w łeb. Słusznie, ciężko się zakłada majtki przez buty ;-P

 

– Buty przyniosą szczęście, jeśli odpowiednio je wyposażysz. Grosik pod wkładkę będzie w sam raz. Możesz też włożyć nieduży (naprawdę nieduży!) kamień szlachetny albo półszlachetny. Ta druga opcja jest lepsza, doprawdy nie wypada nosić diamentów w butach!

 

– Masz za mało butów, a na nowe brakuje pieniędzy? Mądrość ludowa i na to zna sposób. Jeśli w Wigilię spalisz stare buty, kolejny rok przyniesie ci kilka par nowych. Niegdyś ludzie mieli piece, więc można było czynić takie eksperymenty, dziś trudno mi sobie wyobrazić palenie butów. Może jednak nie próbujcie.

 

– Masz koszmary senne? Najwyraźniej nie umiesz ustawić butów przy łóżku. Nie kładź ich obok siebie, ale ułóż w literę T. Drugi sposób to postawienie butów przy drzwiach sypialni – jeden skieruj na zewnątrz, drugi do środka. Nocne potwory poczują się zdezorientowane i pójdą straszyć kogoś innego.

 

– Nie noś jednego buta, to zwiastuje śmierć jednego z rodziców. Obstawiam, że w ten sposób straszono dzieci, chcąc uchronić je przed skrzywieniem kręgosłupa.

 

– Chcesz podarować komuś szczęście? Rzuć za nim butem. Niestety internet nie był łaskaw poinformować mnie, czy but ma trafić w tę osobę, czy niekoniecznie.

 

– Uważaj przy zakładaniu butów, bo jeśli założysz prawy but na lewą nogę lub odwrotnie, niechybnie dopadnie cię pech. Chcesz się go pozbyć? Napluj do buta przed założeniem go na właściwą nogę. Bleee, ja tak nie robię, a Wy jak sobie chcecie.

 

– Masz nowe buty? Nie wybieraj się w nich na cmentarz, bo śmierć szybko się o Ciebie upomni. Może uzna, że masz już buty do trumny.

 

– Jeśli musisz wybrać się do szewca, nie rób tego przed ważnym wydarzeniem. Naprawianie butów może bowiem przynieść pecha. Obstawiam raczej, że to sposób na tych, co to „zawsze mają czas”. Faktycznie lepiej, żeby te buty naprawili z odpowiednim wyprzedzeniem. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 9 maja 2024

Xencelabs przedstawia pierwszy w branży 16-calowy tablet graficzny 4K OLED: doskonałe połączenie profesjonalizmu i mobilności

Ultracienki i lekki tablet graficzny OLED zapewnia wyjątkowe możliwości w zakresie mobilności, wyraziste kolory, wysokie poziomy kontrastu i precyzyjne pióra o właściwościach umożliwiających wykonywanie naturalnych ruchów.

VANCOUVER, Wash., 9 maja 2024 r. /PRNewswire/ — Xencelabs, międzynarodowy dostawca cyfrowych rozwiązań do rysowania i nowy wybór dla kreatywnych specjalistów, ogłosił premierę tabletu Xencelabs Pen Display 16, nowego rozwiązania w zakresie pisania piórem po ekranie dla specjalistów sektora kreatywnego, nauczycieli, studentów i uczniów.

Twórz gdzie, kiedy i jak chcesz

Elastyczność jest jedną z cech charakterystycznych tabletu Xencelabs Pen Display 16, a liczne zastosowania tego urządzenia są odzwierciedleniem filozofii projektowania produktów, która przyświeca marce Xencelabs. Dzięki grubości zaledwie 12 mm i niebywałej lekkości (1,21 kg), tablet może towarzyszyć ci wszędzie tam, gdzie zaprowadzi cię twoja kreatywność – do twojej ulubionej kawiarni, na prezentację u klienta lub z sali lekcyjnej do domu. Tablet Xencelabs Pen Display 16 można podłączyć do dowolnego kompatybilnego komputera stacjonarnego, laptopa Mac lub laptopa z systemem operacyjnym Linux za pośrednictwem jednego kabla USB-C. Do zestawu dołączony jest 10-bitowy hub dla tych, którzy muszą podłączyć się za pośrednictwem złącza HDMI lub Display Port. Dołączony lekki i wygodny do przenoszenia stojak Xencelabs Mobile Easel oferuje dwa kąty rysowania.

Wyświetlacz OLED dla zachwycającej jakości obrazu

Wyświetlacz tabletu graficznego 4K OLED jest odpowiedzią na głosy użytkowników z sektora kreatywnego, którzy chcieli, aby kolory ich rysunków i obrazów były bardziej żywe i realistyczne. Wyświetlacz OLED eliminuje artefakty, takie jak „wyciek” podświetlenia (backlight bleeding) i czerwone piksele. Co więcej, artyści są zachwyceni możliwością tworzenia naturalnych kolorów na głęboko czarnym tle.

Powierzchnia wyświetlacza z wytrawianego szkła oferuje bezproblemowe i naturalne odczucie pisania piórem po papierze i brak odblasków. Wyświetlając do 1,07 miliarda kolorów, tablet graficzny wyposażony jest w pięć fabrycznie skalibrowanych przestrzeni barw: Adobe® RGB (98%), P3-DCS (98%), sRGB (99%), Rec 2020 i Rec 709. Aluminiowa tylna obudowa tabletu zapewnia szybkie odprowadzanie ciepła bez rozpraszającego dźwięku wentylatora.

Płynne, precyzyjne i responsywne pióro

Tablet Xencelabs Pen Display wyposażony jest w dwa czułe na nacisk pióra, spełniające potrzeby artystów pod względem ergonomii i stylu. Pióro z trzema przyciskami ma szerszy korpus i funkcję wyboru skrótów przypisanych do przycisków, a cienkie pióro (Thin Pen) z dwoma przyciskami odpowiada na potrzeby tych, którzy poszukują odczucia i efektów rysowania ołówkiem lub cienkim pędzlem. Oba pióra mają czułą na nacisk funkcję gumki.

Quick Keys – do 40 skrótów na aplikację

Superintuicyjny w obsłudze pilot Quick Keys ma osiem przycisków skrótów z wyświetlaczem OLED oraz zmieniające kolory pokrętło do tworzenia skrótów funkcji wielu programów. Działa do 53 godzin po jednym ładowaniu.

Ceny i dostępność

Pakiet Xencelabs Pen Display 16 Bundle (sugerowana cena detaliczna producenta: 1249 $ w USA, 1389 € w UE i 1199 £ w Wielkiej Brytanii) i zestaw podstawowy Xencelabs Pen Display 16 Essentials (sugerowana cena detaliczna producenta: 999 $ w USA, 1129 € w UE i 969 £ w Wielkiej Brytanii) będą dostępne odpowiednio w maju i pod koniec czerwca w sklepie Xencelabs eStore i na portalu Amazon. Informacje na temat cen w innych regionach i lokalnych punktów sprzedaży na całym świecie dostępne są na stronie xencelabs.com.

Xencelabs

Xencelabs, firma o zasięgu globalnym prowadząca działalność od 2019 roku, dostarcza najlepsze w swojej klasie cyfrowe rozwiązania graficzne, umożliwiając specjalistom sektora kreatywnego poszerzenie ich inwencji twórczej i poprawę produktywności. Szczegółowe informacje na temat firmy Xencelabs znajdują się na stronie www.xencelabs.com.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2407308/Xencelabs_Pen_Display_16.jpg

Źródło: Xencelabs

 

 

Źródło informacji: PR Newswire

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 8 maja 2024

Dreame X40 ultra – rewolucja w sprzątaniu domu 

Odkurzanie to jedna z najmniej przyjemnych czynności. Warto zatem szukać rozwiązań, które pomogą nam ją ułatwić i przyśpieszyć. Dobrą opcją może tutaj być robot sprzątający Dreame X40 Ultra, który wyróżnia się nowoczesnymi technologiami i innowacyjną, wysuwaną szczotką boczną. Co jednak może Ci zaoferować?

Dreame X40 Ultra zaskoczy Cię swoją imponującą mocą ssania, która – za sprawą innowacyjnego systemu Vormax™ – sięgać może nawet do 12000 Pa. Dzięki temu poradzi on sobie z niemal każdym zabrudzeniem, zaczynając od włosów, sierści, a kończąc na większych cząstkach kurzu. To jednak nie wszystko! Do Twojej dyspozycji pozostają także 4 różne poziomy ssania, co sprawia, że robot sprosta wielu potrzebom. Ponadto dodatkowa szczotka TriCut tnie włosy, zapobiegając ich plątaniu się i kieruje je bezpośrednio do pojemnika na kurz. Dzięki temu sprzątanie jest jeszcze bardziej komfortowe.
Tym, co wyróżnia robota sprzątającego Dreame X40 Ultra, jest jego innowacyjna, wysuwana szczotka boczna, która bez problemu dotrze do każdego, nawet trudno dostępnego zakamarka. Ma ona także możliwość unoszenia na wysokość ok. 10 mm, co zapobiega zanieczyszczeniom krzyżowym między suchymi i mokrymi zabrudzeniami. Jest to szczególnie ważne podczas czyszczenia dywanów.
Model X40 Ultra wyposażony jest także w obrotowe i wysuwane pady mopujące. Podczas mopowania wykorzystuje technologię MopExtend™ RoboSwing, która pozwala na dokładne sprzątanie trudno dostępnych obszarów. Dzięki niej pady mają także możliwość wysuwania się do 4 cm – sprawia to, że Dreame X40 Ultra może wyczyścić podłogi wzdłuż listew przypodłogowych oraz krawędzi. Zaś zaawansowana funkcja wykrywania i czyszczenia OmniDirt gwarantuje, że proces mopowania zostaje przeprowadzony z nienaganną dokładnością.
Z funkcją CleanGenius sprzęt ten dostosowuje się do różnych typów podłóg i poziomów zabrudzenia. X40 Ultra zapewnia optymalne czyszczenie nawet na dużych powierzchniach, ponieważ zastosowano w nim takie technologie jak:
  • rozpoznawanie 360° i unikanie przeszkód;
  • szybkie mopowanie;
  • precyzyjne planowanie trasy.
Co więcej, robot ten wykorzystuje nawigację LDS, dzięki czemu bez problemu porusza się po Twoim domu.
Dreame X40 Ultra powstał z myślą o komforcie użytkowania, dlatego działa w pełni automatycznie. Po zakończonej sesji sprzątania samodzielnie wróci do swojej bazy, gdzie sam się wyczyści oraz umyje pady mopujące gorącą wodą o temperaturze 70°C, a następnie wysuszy je gorącym powietrzem. Dodatkowo wyróżnia się antybakteryjnym zbiornikiem i workiem na pył z węglem aktywnym umieszczonym w bazie, co skutecznie neutralizuje zapachy i bakterie. Wymienione wyżej technologiczne rozwiązania minimalizują konieczność ręcznej obsługi i pozwalają na radość z czystego domu bez wysiłku.
To jednak nie wszystko. Dreame X40 Ultra wykazuje kompatybilność z aplikacją Dreamehome oraz asystentami głosowymi takimi jak Amazon Alexa, Google Assistant oraz Siri. Dzięki temu obsługa robota nigdy nie była taka prosta!
odkurzacz Dreame X40
Źródło informacji: Dreame
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close