Lifestyle 20 grudnia 2023

Przychodnie zamknięte w święta. Gdzie uzyskać pomoc medyczną?

W święta przychodnie POZ są zamknięte. Z najnowszego badania opinii zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl wynika, że co drugi Polak potrzebował (przynajmniej kilka razy w życiu) pilnej konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym lub okołoświątecznym. [1] Co drugi z rodaków chciał się wtedy zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą (tak odpowiedziało 51 proc. badanych), a co piąty z zatruciem pokarmowym (23 proc.). Reszta potrzebowała konsultacji w związku ze skokami ciśnienia i złym samopoczuciem (23 proc.), silną reakcją alergiczną (17 proc.), sprawami ginekologiczno-urologicznymi (15 proc.). [1] Gdzie się udać, gdy przychodnia w Święta jest zamknięta?

W dni świąteczne przychodnie POZ nie działają. Co zrobią Polacy, gdy w okresie świątecznym będą musieli dostać się do lekarza, a przychodnia będzie zamknięta? Z badania opinii Erecept.pl wynika, że większość z nich pojedzie na SOR (tak odpowiedziało blisko 47 proc. ankietowanych biorących udział w badaniu opinii) albo do placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (48 proc.). Część z nich skorzysta z teleporady dostępnej przez telefon lub online (blisko 15 proc.) a część będzie próbowała załatwić prywatną wizytę domową (13 proc.). [1]

Jak daleko mają Polacy do NiŚOZ?

Z danych Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu wynika, że do około 20 proc. miejscowości w Polsce nie dociera żaden transport publiczny. [2] Mieszkańcy, którzy chcą się przemieszczać poza granice swojej wsi lub miasteczka, także do przychodni lekarskiej, zdani są na rower, własny samochód, pomoc rodziny albo sąsiada.

Połowa Polaków przyznaje, że ma maksymalnie 10 km do najbliższego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (tak odpowiedziało 51 proc. ankietowanych biorących udział w badaniu SW Research na zlecenie Erecept.pl). [1] Co czwarty twierdzi, że od takiej placówki medycznej dzieli go odległość pomiędzy 10 a 20 km, a co dziesiąty, że pomiędzy 20 a 40 km.

Większość rodaków zdaje sobie sprawę, że wykluczenie komunikacyjne rośnie w Święta, gdy większość autobusów, busów czy pociągów PKP jeździ w ograniczonym zakresie. Polacy, którzy mieliby jechać w Święta na SOR lub do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wybraliby zatem – jako środek transportu – samochód (55 proc.), poprosiliby o podwiezienie sąsiada lub kogoś z rodziny (19 proc.), ewentualnie zdecydowaliby się na taksówkę (11 proc.). [1]

Najważniejszy szybki kontakt z lekarzem

Polacy, zapytani jaką formę teleporady wybraliby w nagłej sytuacji w okresie okołoświątecznym, raczej nie zdecydowaliby się na TPK (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu) prowadzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką opcję wybrałoby tylko 7 proc. ankietowanych. Co trzeci (ponad 30 proc.) wybrałby konsultację telemedyczną online lub przez telefon. Większość przyznała, że forma telekonsultacji nie ma znaczenia, najważniejsze, by móc szybko skonsultować się z lekarzem (tak odpowiedziało 44 proc.).

[Mini-poradnik]

Gdzie do lekarza w Święta, Sylwestra, w nocy albo w weekend?

W przypadku przeziębienia, infekcji, gorączki, bólu brzucha i innych dolegliwości, które występują w dni świąteczne, w nocy lub w weekend (gdy przychodnia jest zamknięta), pacjent może udać się do najbliższej placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które są otwarte całodobowo w weekendy i święta. Wizyta taka nie wymaga skierowania ani rezerwacji terminu.

Warto podkreślić, że wizyta na SOR powinna mieć uzasadnienie i występować tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Pacjent, który nie ma możliwości dojazdu w święta do placówki stacjonarnej ani nie chce stać w poczekalni, może skorzystać z konsultacji telemedycznej. Podczas takiej konsultacji lekarz oceni jego stan zdrowia, przepisze odpowiednie leki, a w razie potrzeby wypisze e-zwolnienie lub e-skierowanie na dodatkowe badania. Podczas telekonsultacji lekarz może uznać, że istnieje potrzeba, by pacjent udał się do placówki stacjonarnej.

[1] Badanie Opinii SW Research zrealizowane na zlecenie Erecept.pl w I połowie grudnia 2023 na reprezentatywnej grupie Polaków. Metodologia: Ominibus, N=800

[2] Dane Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu opublikowane m.in. na portalu wyborcza.biz.pl w artykule Anny Zaleskiej pt.: „Albo jeździsz samochodem, albo masz problem. Oto mapa wykluczenia transportowego”. Źródło: https://wyborcza.biz/biznes/7,156481,29097363,albo-jezdzisz-samochodem-albo-masz-problem-oto-mapa-wykluczenia.html?disableRedirects=true

 

 

Źródło informacji: Erecept.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 19 grudnia 2023

Coraz więcej Polaków planuje spędzić święta poza domem – analiza OLX

Hamująca inflacja jest zapowiedzią tego, że tegoroczne święta będą łagodniejsze dla portfeli konsumentów niż te ubiegłoroczne. Przekłada się to na śmielsze plany związane z tym okresem oraz te dotyczące zbliżających się ferii zimowych. Jak wynika z danych OLX, w ślad za poprawą nastrojów rośnie zainteresowanie noclegami w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Potwierdza to fakt, że już w listopadzie tego roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., liczba osób poszukujących noclegów wzrosła dwukrotnie.

Tradycyjne święta z nowoczesnym twistem

Święta Bożego Narodzenia to okres, który większość Polaków nierozłącznie kojarzy z czasem spędzonym w gronie rodziny oraz najbliższych. Pielęgnujemy też tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale zachowując to, co cenne i wartościowe, stopniowo wprowadzamy zmiany. Dlatego też nikogo dzisiaj nie dziwi, np. zamawianie gotowych świątecznych potraw. Więcej chętnych jest również na to, aby ten wyjątkowy okres celebrować poza domem. Potwierdzeniem tego, że trend ten zyskuje coraz więcej sympatyków, są dane OLX. W listopadzie, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, istotnie wzrosło zainteresowanie wyjazdami i noclegami. Liczba osób przeglądających oferty wzrosła o 16%, a użytkownicy chętnie kontaktowali się z właścicielami obiektów – liczba złożonych zapytań wzrosła o 1/3, podczas gdy w ubiegłym roku wzrost ten wynosił zaledwie 5%. Tendencja ta utrzymuje się również w grudniu, co jest zapowiedzią tego, że wielu Polaków planuje zimowe wyjazdy.

Południe Polski celem zimowych wyjazdów

Jak wynika z danych OLX, Polacy zimą najchętniej wybierają się na południe kraju. Tam też zimowa baza noclegowa jest najbardziej rozbudowana. Serwis podaje, że w listopadzie tego roku w województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim dostępnych było łącznie 8 tysięcy aktywnych ogłoszeń. Przeglądało je natomiast aż 400 tysięcy użytkowników. Niezmiennie do miana zimowej stolicy Polski pretenduje Zakopane. Ale w Małopolsce poszukujemy również noclegów w innych miejscowościach, wśród których najpopularniejszymi są: Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Kościelisko oraz Zawoja. Dużym zainteresowaniem osób poszukujących noclegów w listopadzie cieszył się również Wrocław, wyprzedzając w tym rankingu Warszawę i Kraków. Pamiętać jednak należy, że jak wynika z danych historycznych OLX, szczyt zainteresowań bazą noclegową, dostępną w serwisie, przypada na styczeń. Zatem ci, którzy chcą mieć komfort wyboru, nie powinni zwlekać z ich rezerwacją na ostatnią chwilę.

„Bieżący rok, a w zasadzie jego druga połowa, przyniosły zdecydowaną poprawę nastrojów konsumenckich, co przekłada się na nasze wydatki, również te świąteczne. Jak wynika z badania Związku Banków Polskich, w tym roku mniejsza liczba Polaków planuje je w tym czasie ograniczać. To zaś znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu miejscami noclegowymi, ponieważ poprawa sytuacji ekonomicznej zachęca coraz więcej osób do spędzania świąt poza domem. Dowodem tego jest znaczące ożywienie w naszym serwisie. W listopadzie tego roku liczba wysłanych zapytań, w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym, wzrosła o 12%” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Kameralnie, luksusowo i w rozsądnej cenie

Informacje dostarczane przez OLX pokazują, że w nasze wyjazdowe zwyczaje na stałe wpisał się komfort i atrakcje na miejscu. Potwierdza to lista najpopularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarkę, np. balia czy jacuzzi. Utrzymuje się również moda na wyjazdy w większej grupie – z rodziną lub znajomymi. Dowodzi tego zainteresowanie domkami czy apartamentami. W ujęciu miesięcznym wzrosło ono średnio o 52%. Taki skokowy wzrost zainteresowania może oznaczać tylko jedno, wraz z upływem czasu baza noclegów – łączących komfort oraz atrakcyjną cenę, w bardzo szybkim tempie będzie się kurczyła. To zaś powinien być sygnał do podjęcia decyzji przez tych wszystkich, którzy planują w górach ferie zimowe, a którzy nie zarezerwowali jeszcze noclegów.

„Moda na spędzanie wolnego czasu w większej grupie osób na stałe wpisała się w nasz styl życia. I nie mówimy tutaj o kilku osobach, co sugerowałoby wyjazdy rodzinne. Coraz częściej są to wyszukiwania noclegów dla grup kilkunastoosobowych. To zaś skłania nas do tego, żeby poszukiwania rozpocząć wcześniej, bo to zwiększa szansę na znalezienie miejsca spełniającego wszystkie nasze warunki. Dlatego też jeśli ktoś planuje wyjazd lub ferie w górach, zwłaszcza w grupie kilku lub kilkunastoosobowej, to już teraz powinien zacząć intensywnie szukać miejsc noclegowych” – podkreśla Konrad Grygo.

 

Źródło informacji: OLX

Obraz Michelle Raponi z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dania główne 18 grudnia 2023

Ziemniaki na Święta? Kulinarne pomysły Agnieszki Jasińskiej na ziemniaki w świątecznej odsłonie

Karp, barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa, kapusta, pierogi, ryba po grecku… To potrawy, które tradycyjnie pojawiają się na wigilijnym stole. Świątecznym daniom często towarzyszą ziemniaki, pełniące jednak jedynie rolę dodatku. Agnieszka Jasińska – kucharz, pedagog, fotograf i trener w gastronomii oraz ekspertka kulinarna kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” udowadnia, że w czasie Świąt kartofle mogą grać pierwsze skrzypce.

Ziemniaki w świątecznej odsłonie

Pieczony naleśnik wytrawnie z musztardowym puree

Składniki na 4 porcje:

  • 150 g mąki pszennej typ 450
  • 4 jajka
  • 200 ml mleka tłustego
  • 30 ml/3 łyżki oleju rzepakowego

Do miski przesiej mąkę, dodaj jajka i przy pomocy trzepaczki do jajek połącz składniki na gładką masę. Następnie, cały czas energicznie mieszając, do masy dodaj mleko. Masę dopraw szczyptą soli i dokładnie wymieszaj. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Piekarnik rozgrzej do 230 st. C. Przy pomocy pędzelka wysmaruj blaszkę do muffinek lub żeliwną patelnię olejem rzepakowym. Blaszkę do muffinek lub żeliwną patelnię wysmarowaną olejem rzepakowym wstaw do rozgrzanego piekarnika na 3 minuty. Z piekarnika wyciągnij formę i ostrożnie, przy pomocy chochelki, wlej ciasto do otworów na babeczki. Blaszkę wstaw do rozgrzanego piekarnika i jej zawartość piecz przez ok. 25 minut.

Musztardowe puree:

  • 1 kg ziemniaków
  • 80 g masła
  • 3/4 szklanki/200 ml mleka
  • sól
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1/2 łyżeczki chrzanu
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka soli
  • świeżo posiekana natka pietruszki – do podania

Ziemniaki wyszoruj pod strumieniem wody. Włóż do dużego garnka i dodaj gorącą wodę, ok. 5 cm powyżej ziemniaków. Dodaj 2 łyżki soli. Przykryj i doprowadź do wrzenia na wysokim ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu ok. 30 minut, aż ziemniaki będą miękkie. W międzyczasie (tuż przed przygotowaniem ziemniaków) do małego garnka wlej mleko, podgrzej, nie doprowadzając do wrzenia. Dodaj masło, mieszaj, aż masło się rozpuści, wyłącz palnik.

Kiedy ziemniaki będą gotowe, odcedź je. Wyciągnij z garnka. Obierz ziemniaki, podnosząc każdy z nich widelcem
i obierając nożem. Obrane ziemniaki włóż z powrotem do garnka i ugnieć na puree lub przeciśnij przez praskę. Dodaj mleko z masłem, a następnie musztardę i chrzan, czarny pieprz i 1 łyżeczkę soli. Ugniataj aż do połączenia i wchłonięcia mleka. Ziemniaki zmienią się w kremową masę. Sprawdź i przypraw solą. Posyp posiekaną natką pietruszki.

Odświętne gołąbki z farszem ziemniaczanym

Składniki na 4 porcje:

  • 1 główka kapusty włoskiej
  • 1 kg ziemniaków surowych
  • 500 g ziemniaków
  • 2 cebule
  • 1/2 litra wywaru warzywnego
  • 2 łyżki smalcu
  • 1-2 jaja
  • sól
  • pieprz

Sos grzybowy:

  • 60 g suszonych grzybów
  • 2 łyżki masła
  • 1 cebula 
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziela angielskie
  • 200 ml gorącej wody
  • 25 g masła
  • 2 łyżki mąki pszennej 
  • sól
  • pieprz

Grzyby namocz w letniej wodzie na ok. 1,5 godziny, odcedź i pokrój w paski. Rozgrzej patelnię i dodaj dwie łyżki masła. Cebulę obierz, drobno posiekaj i smaż razem z grzybami na maśle. Do grzybków i cebulki dolej 150 ml wody z liściem laurowym i zielem angielskim. Gotuj od 3 do 5 minut. Sporządź zawiesinę z mąki i 50 ml wody. Dodaj zawiesinę do sosu i wymieszaj trzepaczką. Dopraw solą, pieprzem do smaku. Gotuj jeszcze ok. 3 minuty. Z kapusty wytnij głąb i obgotuj ją w osolonej wodzie. Oddziel liście i zetnij grube nerwy liściowe. Przygotowuj nadzienie ziemniaczane. Ziemniaki ugotuj w gorącej i posolonej wodzie. Gdy będą gotowe, odcedź je i przeciśnij przez praskę. Cebulę drobno posiekaj i przyrumień ją na smalcu. Surowe ziemniaki obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Odsącz je na gęstym sicie lub przez tetrę, wylej nadmiar płynu, a skrobię ziemniaczaną z dna naczynia dodaj do ziemniaków. Dodaj cebulę do masy ziemniaczanej. Dodaj również przeciśnięte przez praskę ugotowane ziemniakami, jajka, sól i pieprz. Farsz nakładaj na liście, zwiń w rulon, zawijając jego brzegi do środka. Układaj je na liściach kapusty w brytfannie lub rondlu z grubym dnem, pamiętając, aby pierwszą warstwę ułożyć nieco luźniej. Gołąbki przykryj liśćmi kapusty i zalej gorącym, dobrze posolonym wywarem. Szczelnie przykryj. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 st. C (grzałka góra-dół) i duś ok. 1,5 godziny. Upieczone lub duszone gołąbki podajemy z sosem grzybowym.

ziemniaki na święta

Zapiekanka ziemniaczana w cieście francuskim

Składniki:

  • 500 g ciasta francuskiego
  • 500 g ziemniaków
  • sól, pieprz
  • 200 g kiełbasy
  • 100 g tartego sera żółtego
  • 30 g pietruszki
  • 100 g mozzarelli
  • 1 jajko

Zagotuj wodę w garnku. Dodaj do garnka 1 łyżeczkę soli. Ziemniaki obierz i wrzuć do wrzątku. Gotuj 30 minut do miękkości. Kiełbasę drobno posiekaj i podsmaż lekko na patelni ok. 3 minuty. Ciasto francuskie podziel na 6-8 kwadratów lub prostokątów o równej wielkości. Ugotowane i wystudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę. W misce wymieszaj ziemniaki, sól, pieprz, boczek, starty ser i pietruszkę. Dokładnie wymieszaj i uformuj takie kulki, by były 4 cm mniejsze od ciasta. Ułóż je na środku ciasta. Kulki dokładnie owiń w ciasto francuskie. Ułóż ciasto z masą ziemniaczaną na blasze do pieczenia sklejeniem do dołu i posmaruj jajkiem. Piecz w temperaturze 200 st. C ok. 20 minut.

 

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej www.ziemniakiczykartofle.com.pl oraz na profilach: www.facebook.com/ziemniakiczykartofle i https://www.instagram.com/ziemniaki_czy_kartofle 

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Dominika Malik-Przybylska, ITBC Communication, e-mail: dominika_malik@itbc.pl, tel.: +48 733 419 558

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Obraz Christo Anestev z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close