Twoje dziecko wstaje rano pogryzione i swędzi je skóra? Przyczyna może jeżyć włosy na głowie
Jeśli twoje dziecko wstaje rano pogryzione i narzeka na swędzącą skórę, której towarzyszy zaczerwienienie lub bąble, można potraktować to jako sygnał alarmowy, że prawdopodobnie pojawiło się w domu niechciane towarzystwo. Ukąszenia insektów i pasożytów mogą powodować uciążliwe objawy skórne u dzieci. Dyskomfort często skutkuje wybudzaniem się malucha w nocy oraz uczuciem zmęczenia w ciągu dnia. Ukąszenia powodują świąd, ból, a także silny odczyn alergiczny, który może zakończyć się u wrażliwego dziecka wstrząsem anafilaktycznym.
Co robić, gdy dziecko wstaje rano pogryzione?
Przyczyn pogryzienia dzieci w nocy może być kilka. Niektóre z nich można odkryć wcześniej, bo, widać je na pierwszy rzut oka (wszy). W przypadku innych należy przyjrzeć się zmianom, jakie powstają na skórze, a także obejrzeć dokładnie dziecko i miejsce, w którym śpi, aby ustalić przyczynę problemu.
Twoje dziecko wstaje rano pogryzione? Oto powody
Do najczęstszych źródeł pogryzień, które pojawiają się w nocy, można zaliczyć obecność owadów i pasożytów.
Pluskwy
Obecność pluskiew jest jedną z najczęstszych przyczyn pogryzień dzieci i dorosłych nocą. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy w domu panuje idealny porządek i wzorowa czystość, czy raczej „artystyczny” bałagan. Pluskwy mogą pojawić się niezależnie od statusu materialnego danej rodziny. Najczęściej przenoszone są do domu po kontakcie z tapicerowanymi meblami u kogoś w domu, w hotelu czy internacie.
Te niewielkie owady bardzo lubią zamieszkiwać łóżka oraz ich bliskie okolice. Szukając pluskiew, należy sprawdzić nie tylko łóżko i materac, ale też pościel i maskotki. Pluskwy mają płaskie ciało, dzięki któremu ukrywają się w drobnych szczelinach łóżka. Zazwyczaj o tym, że istnieje jakiś problem, można przekonać się po dokuczliwym świądzie i śladach na skórze. Można je rozpoznać po niewielkich, zazwyczaj czerwonych bąblach, które mocno swędzą. Warto również wiedzieć, że pluskwy zostawiają też charakterystyczne ślady na drewnianych meblach
Pchły
Także pchły powodują pogryzienia i świąd skóry, który nasila się nocą. Najczęściej problem dotyczy osób, które mają zwierzęta. To właśnie one w swojej sierści przenoszą nieproszonych gości, którzy mogą żerować na człowieku. Istnieją także pchły ludzkie, których jesteśmy bezpośrednimi żywicielami. Po czym można rozpoznać ugryzienia pcheł? Pojawiają się czerwone swędzące i bolesne bąble, które najczęściej można zauważyć na silnie ukrwionych obszarach skóry (pod pachami w zgięciach łokci i kolan).
Wszy
U dzieci najczęściej pojawiają się wszy głowowe, czyli te, które żyją na owłosionej skórze głowy, oraz wszy odzieżowe, żyjące w ubraniach, kąsające resztę ciała. Jak rozpoznać, że dziecko jest gryzione przez wszy? Przy wszy głowowej pojawia się silne swędzenie w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej, można zauważyć zaczerwienienie skóry przy linii włosów i za uszami. Jeśli dziecko drapie swędzące miejsca, na skórze pojawiają się ranki, z których może sączyć się wydzielina. Wesz odzieżowa zostawia czerwone grudki rumieniowo-obrzękowe o średnicy nawet do kilku centymetrów, brunatne zabarwienie i niewielkie blizny.
Świerzb
Świerzb powoduje objawy, które przypominają wysypkę alergiczną. Świerzbowcem, czyli maleńkim pajęczakiem bytującym na skórze, można się zarazić wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi. Może stać się to w żłobku, przedszkolu, szkole czy w internacie. Po zakażeniu od osoby chorej świerzbowiec przedostanie się na skórę potencjalnego żywiciela i drąży w niej korytarzyki, w których składa jaja. Z jaj wykluwają się larwy, które, gdy stają się dorosłe, składają kolejne jaja. Obecność świerzbowców powoduje reakcję układu odpornościowego i pojawienie się silnego świądu oraz zmian skórnych. U dzieci świerzb zazwyczaj pojawia się na podeszwach stóp i dłoni oraz na owłosionej skórze głowy. W takim przypadku można zauważyć na niej krostki i pęcherzyki. Świąd spowodowany świerzbem nasila się w nocy.
Meszki
Te niepozorne owady bywają bardzo irytującym towarzystwem. Gdy zaczynają gryźć, rozcinają skórę swoim aparatem gębowym i następnie wysysają z niej krew. Po ukąszeniu meszek powstają krwawe bąble, które utrzymują się przez kilka dni. Ślina tych owadów powoduje miejscowy obrzęk i zaczerwienienie, a w poważniejszych sytuacjach gorączkę, złe samopoczucie, a u osób uczulonych nawet wstrząs anafilaktyczny.
W przypadku śladów ukąszeń u najmłodszych trzeba zachować czujność i obserwować dziecko. Zazwyczaj reakcja jest miejscowa (swędzący bąbel i zaczerwienienie) i wystarczy dane miejsce posmarować żelem na ukąszenia owadów. Gdy powodem są wszy, pchły czy świerzb, konieczna jest wizyta w aptece i dobór odpowiedniego środka zwalczającego problem. Do tego potrzebna bywa dezynfekcja mieszkania oraz wysoki reżim higieniczny.
Jeśli pogryzione dziecko źle się czuje, miejsce ukąszeń stało się mocno opuchnięte i zaczerwienione, pojawiła się gorączka, dreszcze, wymioty czy problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.