Podróże 12 listopada 2023

Chorwacki Split – miasto, w którym idea smart city staje się rzeczywistością

Malowniczy Split, drugie do wielkości miasto w Chorwacji odwiedzane każdego roku przez miliony turystów, to również wyjątkowe miejsce na europejskiej mapie innowacji. A to za sprawą #SmartCitySplit, aplikacji stworzonej i rozwijanej we współpracy z chorwackim oddziałem firmy telekomunikacyjnej T-Mobile, która w dotychczas niespotykanie szerokim zakresie realizuje ideę tzw. inteligentnego miasta.

„Dzięki tej aplikacji stale informujemy mieszkańców o tym, co dzieje się w ich mieście, zadajemy im pytania, czy organizujemy małe referenda. Z drugiej jednak, aplikacja służy także obywatelom do komunikacji z władzami miasta, załatwiania spraw urzędowo-administracyjnych, informowania o problemach np. poprzez przesyłanie zdjęć. Jest to więc efektywna platforma komunikacyjna, w której wszystkie usługi miejskie są łatwo dostępne w jednym miejscu” – tłumaczy Ivica Puljak, burmistrz miasta Split.

<iframe allowfullscreen frameborder=”0″ height=”350″ src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/UmD1BaYx.html” title=”Chorwacki Split – miasto, w którym idea smart city staje się rzeczywistością (materiał partnerski)” width=”620″></iframe>

Smart City Split czyni miasto oraz jego instytucje dużo bardziej przyjaznymi dla każdego mieszkańca, który dowolną sprawę urzędową może załatwić „od ręki”, za pomocą swojego urządzenia mobilnego. Już niebawem platforma ma zostać rozbudowana m.in. o cyfrowy portfel, służący do opłacenia dowolnej usługi – muzeum, teatru czy restauracji.

„Każdego dnia coraz więcej obywateli korzysta z funkcji inteligentnych miast, ale głównym celem aplikacji jest przybliżenie miasta wszystkim obywatelom. Będziemy kontynuować naszą pracę, aby stale ulepszać dostępne rozwiązania oraz budować jak najlepsze doświadczenia każdego użytkownika aplikacji” – przekonuje Neno Marsic z chorwackiego T-Mobile.

Więcej o innowacyjnej aplikacji #SmartCitySplit opowiadają burmistrz miasta oraz przedstawiciel chorwackiego T-Mobile w załączonym materiale wideo.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Obraz neufal54 z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 12 listopada 2023

Miód na prezent

Podarunki mają w sobie magiczną moc wywoływania uśmiechu na twarzach naszych bliskich. Jeśli szukasz pomysłu na prezent, który nie tylko zadowoli podniebienie, ale także wpłynie na dobre samopoczucie, to miód na prezent jest doskonałym wyborem. Przeczytaj, jak sprezentować komuś miód oraz dlaczego jest to pomysł, który trafia prosto do serca.

Dlaczego miód to idealny prezent?

To doskonały zamiennik cukru i innych sztucznych słodzików. Jego słodycz pochodzi wprost z natury, nie zawiera chemii ani konserwantów.

Miód to nie tylko smaczny dodatek do herbaty czy płatków śniadaniowych, ale również skarbnica wartości odżywczych. Znajdziesz w nim witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspierają zdrowie i odporność organizmu.

Miód jest uniwersalnym składnikiem, który może być wykorzystywany w wielu kuchniach i potrawach. Nadaje się zarówno do słodzenia napojów, jak i jako składnik dań mięsnych czy deserów.

Jak sprezentować miód?

1. Eleganckie opakowanie: wybierz piękne opakowanie, na przykład szklany słoik z ozdobnym wieczkiem lub elegancką butelkę. Starannie wybrane opakowanie dodaje prezentowi wyjątkowego uroku.

2. Personalizacja: jeśli masz możliwość, możesz zamówić etykietę z dedykacją lub imieniem obdarowywanej osoby. To gest, który sprawi, że prezent będzie jeszcze bardziej osobisty.

3. Zestaw prezentowy: rozważ stworzenie zestawu prezentowego, w którym miód będzie główną atrakcją. Możesz dodać do niego herbatę, orzechy czy nawet specjalne łyżeczki do miodu.

Najlepszy rodzaj miodu na prezent

Wybór rodzaju miodu na prezent zależy od gustu i preferencji obdarowywanej osoby. Oto kilka sugestii:

1. Miód akacjowy: delikatny i łagodny w smaku, idealny do herbaty lub jako słodkie dodatki do deserów.

2. Miód lipowy: zlekko cytrusowym aromatem, doskonały do napojów i sałatek.

3. Miód gryczany: charakteryzuje się intensywnym smakiem, świetny do wykorzystania w kuchni jako naturalny słodzik.

4. Miód manuka: znany z wyjątkowych właściwości zdrowotnych, doskonały dla osób ceniących naturalne suplementy.

Miód to nie tylko prezent, to również wyraz troski i życzenia zdrowia. To gest, który doceni każdy, kto dba o swoje samopoczucie. Śmiało więc sięgnij po ten naturalny skarb i podaruj go swoim bliskim, sprawiając im radość i wywołując uśmiech na twarzy. Najlepszy miód na prezent znajdziesz na https://pasiekisadowskich.pl/kategoria/zestawy-miodow.

 

Źródło informacji: Pasiekisadowskich.pl

Obraz Nicola Giordano z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bez kategorii 11 listopada 2023

MON: Obchody Narodowego Święta Niepodległości – muzea wojskowe zapraszają (komunikat)

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na spędzenie Narodowego Święta Niepodległości w muzeach wojskowych. Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej, a zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. By uczcić Narodowe Święto Niepodległości wraz z muzeami wojskowymi, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, z myślą o różnych grupach wiekowych.

Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Oddział Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Artylerii w Toruniu czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na aktywne spędzenie Dnia Nieodległości. Do wszystkich muzeów wstęp tego dnia jest bezpłatny. Szczegóły poniżej.

Muzeum Wojska Polskiego

W siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli (oraz jego oddziałach: Muzeum Katyńskim, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu) będzie można bezpłatnie obejrzeć unikatowe zbiory muzealne nowo otwartej wystawy inauguracyjnej pt. „1000 lat chwały oręża polskiego” (3200 eksponatów) czy zwiedzić wystawę „Spotkania z zabytkami” poznając ciekawostki na temat najcenniejszych i najciekawszych eksponatów opowiadane przez kustoszy Muzeum. Muzeum zaplanowało także koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Ponadto w programie: prezentacja pojazdów pancernych Wojska Polskiego: 18 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, 7 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, stoisko wystawienniczo – promocyjne Jednostki Wojskowej GROM, wirtualna strzelnica laserowa, stoisko klocków konstrukcyjnych COBI wraz z dioramą historyczną.

UWAGA! ekspozycja plenerowego parku maszyn przy al. Jerozolimskich 3 (dawna siedziba MWP) została zamknięta w związku z przenosinami Muzeum do Cytadeli.

W weekend 11-12 listopada Muzeum będzie otwarte w godzinach 11.00-18.00 (przypominamy, iż ostatnie wejście na sale wystawowe będzie możliwe o godz. 17:20); wstęp bezpłatny.

Adres: Cytadela Warszawska, Plac Gwardii Pieszej Koronnej Pawilon Południowy, ul. Dymińska 13, 01-519 Warszawa.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział MWP)

W siedzibie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej wszyscy odwiedzający będą mogli uczestniczyć w otwarciu wystawy „Sprzęt nurków komandora Józefa Rembisza” (Muzeum Nurkowania w Warszawie) a także zobaczyć prezentację i odpalanie silników zabytkowych pojazdów pancernych m.in. czołgów Grizzly MK I, T34/76, T- 55 AM 2.

Ponadto w programie: Prezentacja wybranych eksponatów wyremontowanych w 2023 r. przez Wolontariat MPTW i Fundację Pro Militaris; Prezentacja grup rekonstrukcyjnych Wojska Polskiego od czasów Napoleońskich po II wojnę światową.

Muzeum będzie otwarte w godzinach: 10.00-15.00; wstęp bezpłatny. Adres: Powsińska 13, 02-920 Warszawa.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2023 muzeum zaprasza na wyjątkową atrakcję, jaką będzie kuratorskie oprowadzanie po wystawie pod tytułem: „Mundury lotnicze Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”. Wystawa jest hołdem oddanym lotnikom Marynarki Wojennej, nawiązującym do 100 rocznicy utworzenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz 90 rocznicy przelotu przez Atlantyk kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego.

Oprowadzanie rozpocznie się około godz. 12:00 – precyzyjny czas rozpoczęcia zwiedzania będzie związany z zakończeniem uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się przy pomniku „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, sąsiadującym z Muzeum.

Muzeum będzie otwarte w godzinach: 9:00-16:00; wstęp bezpłatny. Adres: Lotników Polskich 1, 08-530 Dęblin.

Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Oddział Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie w godzinach od 12.00. do 14.00 zaprasza na finał VII Międzynarodowego i Polonijnego Konkursu Literackiego o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego „Tam gdzie kamienie mówią po Polsku”. Wydarzenie to organizowane jest we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP – Okręg Środkowopomorski. Natomiast w godzinach od 17.00. do 20.00. odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Śpiewamy dla Niepodległej” Muzeum będzie otwarte w godzinach od 09.00 do 20.00; wstęp bezpłatny. Adres: Wojska Polskiego 70, 75-903 Koszalin.

Centralna Biblioteka Wojskowa

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Centralna Biblioteka Wojskowa zaprasza na dwie wystawy: „Niepodległa. Ludzie i wydarzenia” (miejsce ekspozycji – Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie) do zobaczenia do 30 listopada br. oraz „Odbudowa Wojska Polskiego. Walki o granice 1918-1921” (miejsce ekspozycji – Galeria Plenerowa CBW) do zobaczenia do 30 listopada br.

Ponadto w programie zaplanowaliśmy pokaz multimedialny na elewacji gmachu Centralnej Biblioteki Wojskowej w godzinach 16.30-24.00; wstęp bezpłatny. Adres: Ostrobramska 109, 04-041 Warszawa

Muzeum Wojsk Lądowych (siedziba główna – Bydgoszcz)

Muzeum Wojsk Lądowych z okazji Święta Niepodległości zaplanowało prezentację pojazdów historycznych – Daimler Dingo i Scout Car, zwiedzanie eksponatów stałych m.in. wejście do czołgu T-72, konkurs historyczny związany z wiedzą dotyczącą topografii eksponatów muzealnych, a także zwiedzanie wystaw, w tym nowej wystawy czasowej z okazji 50-lecia Muzeum Wojsk Lądowych. Muzeum będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00; wstęp bezpłatny. Adres: ul Czerkaska 2, 85-641 Bydgoszcz.

Muzeum Artylerii w Toruniu (oddział MWL w Bydgoszczy)

Muzeum Artylerii w Toruniu w Święto Niepodległości 11 listopada przygotowało m.in. pokaz sprzętu wojskowego UAZ , Goździk i wyrzutnia rakiet RM-70, wystawę prac plastycznych dzieci z okazji Święta Niepodległości Ponadto w programie: Spróbowanie swoich sil na strzelnicy pneumatycznej ASG; przymierzanie mundurów i spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi.

Muzeum czynne od 10.00 do 14.00; wstęp bezpłatny. Adres: Jana Sobieskiego 28, 87-100 Toruń.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w Narodowe Święto Niepodległości zaprasza na pokaz przekroju mundurów z epoki, którą zaprezentuje grupa rekonstruktorów historycznych GRH Obrona Wybrzeża. Kolejną atrakcją jest trzydniowa (10-12 listopada) projekcja animowanego filmu, stworzonego przez zespół Sabaton. Film „The war to end all wars” („Wojna, która zakończy wszystkie wojny”) dotyczy I wojny światowej i stworzony został do muzyki zespołu. Projekcje odbędą się w tym czasie w wielu instytucjach/muzeach na całym świecie. Muzeum będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 16.00; wstęp bezpłatny. Adres: Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości! UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP) ak/

Źródło informacji: MON

Obraz Sebastian Bona-Kuchejda z Pixabay

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close