Czy zakwas żytni jest zdrowy?
Czy zakwas żytni jest zdrowy? To pytanie, które pojawia się często u osób, które rozpoczynają przygodę z pieczeniem domowego chleba. Odpowiedź, którą znajdziecie poniżej, rozwieje wszelkie wątpliwości.
Z czego powstaje zakwas żytni?
Zacznijmy od początku. Zakwas żytni powstaje na bazie mąki żytniej i wody. Wystarczą te dwa produkty, by dzięki fermentacji stworzyć “żyjący” organizm, który nadaje chlebom wyjątkowych właściwości. Dochodzi wtedy do wytworzenia dzikich drożdży, bakterii kwasu mlekowego oraz bakterii wpływających na wytwarzanie kwasu octowego. Dzięki temu naturalnemu procesowi mąka wzbogaca się nowe, istotne dla zdrowia substancje.
Czy zakwas żytni jest zdrowy?
Jest.
Bakterie kwasu mlekowego oraz octowego nie tylko wspierają mikroflorę jelitową, ale także są istotne dla wydzielania enzymów trawiennych. Sprawiają, że układ pokarmowy dostaje naturalną ochronę i działa sprawniej, co nie tylko pomaga zdrowiu i wzmacnia układ odpornościowy, ale też odgrywa niemałą rolę dla zachowania szczupłej sylwetki.
Co jeszcze sprawia, że zakwas jest zdrowy? Proces fermentacji mąki sprawia, że bakterie “zjadają” glukozę powstałą z rozpadu skrobi, dzięki czemu żytni zakwas zawiera bardzo mało węglowodanów (w 2,6 g w 100 g zakwasu), co jest ważną informacją dla diabetyków. Ponadto uwalniane są cenne minerały, np.: żelazo, cynk, magnez, czy wapń, które wzbogacają chleb.
Do tego wszystkiego trzeba dodać fakt, że podczas fermentacji dochodzi do zmian w strukturze glutenu, co jest ważne dla osób z jego nietolerancją, oraz do rozkładu fruktanów (trudnostrawnych węglowodanów), które pogłębiają dolegliwości związane z IBS (zespół jelita drażliwego) lub SIBO (przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim).
Czy chleb jest tak samo zdrowy, jak zakwas, na którym go upieczono?
Oczywiście zalety zakwasu cieszą zwolenników zdrowego odżywiania, ale na to, jakie walory będzie miał dany chleb, wpływa także rodzaj i jakość mąki wykorzystanej do pieczenia, oraz ewentualne dodatki. Bo co z tego, jeśli sam zakwas ma mało węglowodanów, ale pieczemy chleb z jasnej mąki (niskiego typu) z dodatkiem rodzynek, fig lub daktyli, które mają wysoki indeks glikemiczny? Dla odmiany np. chleb upieczony z mąki żytniej typu 2000, który jest ciężki i nie tak delikatny w smaku, jak pszenny, jest znacznie zdrowszy i polecany osobom na diecie czy cierpiącym z powodu cukrzycy.
Podsumowując odpowiedź na pytanie: “Czy zakwas żytni jest zdrowy?”, warto podkreślić, że jest, podobnie jak chleby pieczone z mąk razowych, i można piec na nim chleby nie tylko żytnie, ale też mieszane i pszenne.
Źródło: ichfdieta.pl
Źródło zdjęcia: Bátor Viktória/Pexels
- Chleb na zakwasie pszenno-żytni – przepis
- Zakwas żytni na chleb – jak przechowywać i jak dokarmiać?
- Zakwas żytni suszony. Jak go zrobić i przechowywać?
- Zaczyn na chleb z mąki żytniej (bez drożdży)
- Chleb pszenny z żurawiną
- Chleb zmieniający życie
- Masz dość nadmuchanych bułek? Wypróbuj nasz przepis na bułeczki ciabatta