Strefa gier i zabaw 6 kwietnia 2023

Gaming edukacyjny – czym jest i jak go wdrożyć

Czy granie w gry może być korzystne dla najmłodszych? To pytanie rodzice zadają sobie już od wielu lat. Dotychczas szczególnie w kontekście maluchów taka aktywność kojarzyła nam się z prostą rozrywką, mającą przeważnie negatywny wpływ na dzieci. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe możliwości, dzięki którym gaming w wydaniu edukacyjnym stał się bardzo skutecznym sposobem na efektywną naukę. Trzeba jednak wiedzieć, czym jest oraz jak wprowadzić dziecko w świat rozrywki, by ten był dla niego bezpieczny i rozwijający.

Technologia powoduje, że w natłoku atrakcyjnych, kolorowych i interaktywnych treści coraz trudniej najmłodszym o uwagę. Dzieci dużo czasu spędzają na korzystaniu z elektroniki – głównie urządzeń mobilnych. Z badań Digital Care wynika, że już 2/3 z nich ma własną komórkę, a blisko połowa używa telefonu więcej niż 3 godziny dziennie. Smartfon, ale też tablet, czy laptop służy im m.in. jako źródło rozrywki, często nieweryfikowanej przez rodzica. Traci na tym edukacja, która nadal w większości opiera się na tradycyjnym podręczniku. Jednak, zamiast zakazywać urządzeń elektronicznych i mówić o ich negatywnym wpływie, lepiej zastanowić się, w jaki sposób mogą spowodować, że uczenie stanie się przyjemnością, a czas spożytkowany w Internecie będzie dla dziecka efektywny. A to za sprawą gamingu edukacyjnego.

Granie w gry a nauka

Gamifikacja lub inaczej gaming edukacyjny to metoda kształcenia polegająca na wykorzystaniu w trakcie nauki mechanizmów powszechnie stosowanych w grach. Zwykle opiera się na założeniach tych komputerowych – strategicznych, zręcznościowych czy fabularnych. Ma za zadanie motywować i zachęcać dziecko do pracy poprzez współpracę i rywalizację, pokonywanie wyzwań, kolekcjonowanie punktów czy przechodzenie poziomów. Sprawia, że uczenie się rzeczy uważanych za nudne, żmudne lub rutynowe staje się dla dziecka ciekawe.

Środowisko cyfrowe obecnie jak żadne inne jest w stanie skutecznie skupić uwagę dziecka. Dzieje się tak, ponieważ gry online kładą nacisk na bodźce sensoryczne, które są bardzo ważne w nauczaniu współczesnego ucznia. Gamifikację, oczywiście w ograniczonej formie, można wprowadzać już od szóstego roku życia. Ważne, by jako rodzic zrobić to mądrze – np. w pięciu prostych krokach„– mówi Julia Kuberska, Head of Learning and Develompent Tutore Poland.

Gaming edukacyjny – wskazówki dla rodzica

Pierwszym, najważniejszym krokiem, od którego rodzic powinien zacząć wdrażać gaming edukacyjny, jest weryfikacja, w jaki sposób dziecko spędza czas online, ale także co wartościowego może znaleźć w sieci. Gotowe gry zachęcające do nauki angielskiego czy matematyki bez trudu wyszukamy w Internecie. To rozgrywki przeglądarkowe często nie wymagające żadnych nakładów finansowych czy instalacji. Decydując się na płatne rozwiązania, warto wziąć pod uwagę np. kursy językowe z aplikacją na telefon, gry logiczne bądź quizy poszerzające wiedzę o świecie. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, w co dziecko obecnie gra, jakie strony poświęcone rozrywce odwiedza oraz czy zawierają bezpieczne treści dostosowane do wieku i rozwoju.
Następnie należy porozmawiać z dzieckiem – dowiedzieć się jakie gry są obecnie popularne wśród rówieśników, na czym polegają, a także jak nasza pociecha sobie w nich radzi. Granie może być ważnym aspektem codziennego życia i komunikacji. Stąd nie można bagatelizować tematu. Istotne, aby wiedzieć, które tytuły są ważne dla dziecka i dlaczego.
Trzecim punktem jest ustalenie wspólnie z dzieckiem zasad grania. Najlepiej, jeśli te nie są narzucone z góry, lecz wypracowane wspólnie. Mogą dotyczyć czasu – np. zabawy przez 30 minut dziennie lub raz w tygodniu przez 2 godziny. Im więcej dokładnych zasad będzie zawierał kontrakt, tym lepiej. Dobrze, jeśli wszystkie zostaną spisane i powieszone w formie plakatu u dziecka w pokoju – tak, aby wspólnie można by było do nich wrócić. Konsekwencja w przestrzeganiu reguł, będąca czwartym krokiem pozwoli wspierać dziecko w znalezieniu balansu między środowiskiem cyfrowym a spędzaniem czasu na aktywnościach na świeżym powietrzu” – dodaje Julia Kuberska.
Choć regulamin jest ważny, nie można zapomnieć, że najistotniejsza jest dobra zabawa. By lepiej rozumieć potrzeby dziecka warto wspólnie z nim „wejść” do jego świata i razem zagrać – np. rywalizować w quizie, wspólnie rozwiązać zagadkę czy ukończyć zręcznościową rozgrywkę. Pomysłów na wspólną integrację może być wiele
Źródło informacji: Biuro prasowe Tutore Poland
Obraz Charles z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wielkanoc 5 kwietnia 2023

Prezent na Zajączka nie musi być słodki, ani drogi

Zajączek to niewątpliwie jedna z ulubionych tradycji wielkanocnych wśród dzieci. Tak jak zimą odliczają dni do przyjścia Mikołaja, a potem Gwiazdora czy Aniołka, tak wiosną niecierpliwie wypatrują śladów zająca, który ma im przynieść prezenty. W różnych regionach Polski wygląda to, co prawda, nieco inaczej, najczęściej podarki zostawione przez tego uroczego zwierzaka ograniczają się do słodyczy, ale bywa też tak (np. na Śląsku, skąd pochodzę), że zwyczaj ten celebruje się bardziej i dzieciaki znajdują w Niedzielę Wielkanocną większe prezenty.

Co przynosi wielkanocny zajączek?

Łakocie są oczywiście bardzo pożądane przez małych łasuchów, dlatego czekoladowe jajka i zające stanowią właściwie podstawowy element wielkanocnego podarku. Jednak oprócz słodyczy dzieci dostają też zabawki, zarówno te, którymi bawią się w domu, jak i takie, które można zabrać ze sobą na dwór.

Wielkanoc bowiem łączy się z początkiem wiosny, która zachęca do tego, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.  Można to więc fajnie powiązać i podrzucić dzieciom takie prezenty, które wykorzystają w terenie i zmotywują je do aktywności fizycznej.

Co zatem podarować dzieciom poza słodyczami? Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet do dyspozycji, niemniej uważam, że przy obecnych cenach słodyczy, prezent w formie zabawki wcale nie musi być dużo droższym wydatkiem.

Prezent od Zajączka nie musi być słodki – zatem co oprócz słodyczy?

Poniżej przedstawiam kilka propozycji podwórkowych zabawek:

Zestaw do baniek mydlanych – obecnie jest tak szeroki wybór gadżetów do puszczania baniek, że można znaleźć coś atrakcyjnego dla mniejszych, jak i większych dzieci;

Skakanka, guma do skakania, hula hop;

Piłka – dla maluchów zwykła, gumowa, dla większych dzieci do siatkówki, piłki nożnej, czy koszykówki;

Paletki do badmintona, tarcze na rzepy do łapania piłek (nie wiem, czy to ma swoją własną nazwę – w razie czego, oświećcie mnie), dysk do rzucania – frisbee albo bumerang;

Pistolet na wodę – dzieciaki wykorzystają go najpierw w Śmigus-dyngus (o ile oczywiście pogoda pozwoli), a potem w ciepłe i słoneczne dni przez całą wiosnę oraz lato;

Zabawki do piaskownicy;

Latawiec;

Gadżety dla miłośników przyrody, małych odkrywców, bądź sympatyków zabaw detektywistycznych: szkło powiększające, lornetka, latarka, kompas, walkie-talkie, siatka lub pojemnik z lupą do łapana i oglądania owadów, aparat fotograficzny – obecnie jest szeroki wybór cyfrowych niedrogich aparatów dla maluchów, które w zupełności wystarczą im do uwieczniania ciekawych chwil, czy spotkanych na swej drodze robaczków.

Dla dzieci lubiących zabawę na dworze czy rodzinne wycieczki przydatnym prezentem może być: plecak i bidon;

Rolki, hulajnoga lub gadżety takie jak: kask i ochraniacze 

Propozycje prezentów na Zajączka do domu i „na wynos”:

Książki i gry planszowe – jedne i drugie są zawsze dobrą opcją, na każdą okazję. Ich zaletą jest to, że wybierać można w tańszych i droższych tytułach – jak nam pasuje.

Materiały piśmiennicze i plastyczne: kolorowe długopisy, mazaki, zestawy kredek, farby – niekoniecznie w klasycznej formie, mogą to być np. kropkowe farby, do malowania kamieni, co zachęci dzieci do wcześniejszego pójścia na spacer i pozbierania odpowiednich kamyków;

Kolorowanki, książeczki z łamigłówkami, zestawy kreatywne, masy plastyczne (np. ciastolina, Hey Clay)

Jak widać, pomysłów na prezenty od Zajączka jest dużo, nie muszą to być tylko słodycze i typowe zabawki, które często szybko lądują w kącie. Wiele z nich można zabrać ze sobą w teren – na dwór, na wycieczkę, a nawet na wakacje. I co ważne, na zakup większości z nich nie trzeba wydawać majątku. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karmienie 5 kwietnia 2023

Zbożowy posiłek, który warto włączyć do diety niemowlęcia

Produkty zbożowe to jedne z pierwszych – zaraz po warzywach i owocach – pokarmów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają energię, a także ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Ponadto to dzięki nim maluch poznaje posiłki o nowych konsystencjach. Aby dziecko chętnie zajadało się wartościowymi i różnorodnymi zbożami, warto proponować mu je już na etapie rozszerzania diety. Po jakie sięgać, aby były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Zboża – cenny składnik diety

Pierwsze lata życia są wyjątkowe – organizm dziecka jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Zarówno kształtowanie funkcji narządów, jak i szybki metabolizm w tym okresie życia sprawiają, że właściwie skomponowana dieta najmłodszych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju. Wprowadzanie do jadłospisu produktów zbożowych pozwala niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje, a także pomaga uzupełniać jego coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Komponując dietę malucha, warto uwzględniać w niej różnorodne gatunki zbóż, które różnią się od siebie zarówno smakiem, jak i wartością odżywczą. To przyzwyczai niemowlę do bardziej urozmaiconego jadłospisu w przyszłości, a zatem pozwala kształtować dobre nawyki żywieniowe, które będą przez dziecko powielane w dorosłym życiu.

Bogactwo zbóż

Węglowodany zawarte w zbożach dostarczają energię, która jest bardzo potrzebna intensywnie rozwijającemu się organizmowi małego dziecka – zarówno do wzrostu, nauki, jak i codziennych zabaw. Ponadto wprowadzanie zbóż do diety pomaga uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B czy magnez i cynk [1].

Jakie produkty zbożowe dla malucha?

Warto pamiętać, że organizm niemowlęcia wciąż intensywnie się rozwija, przez co nie jest obojętny na składniki zawarte w pożywieniu. Właśnie dlatego wybór produktów nie może być kwestią przypadku. Pomocna w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Wśród tego typu produktów można znaleźć kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso. Najbardziej wartościowe zboża to te z pełnego przemiału, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze, np. błonnik.

Na miarę potrzeb malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż te odnoszące się do produktów ogólnego przeznaczenia (spożywanych przez starszych członków rodziny) [2]. Ponadto widoczne na ich opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. czy 10. miesiącu życia) pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.

Produkty zbożowe w Kaszkach BoboVita PORCJA ZBÓŻ – naturalnie i bez zbędnych dodatków

Na sklepowej półce można znaleźć szeroką gamę kaszek BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które spełniają potrzeby żywieniowe najmłodszych i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż. To propozycje o wyjątkowo pysznych owocowych smakach, które zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów i barwników, a także są bez oleju palmowego, maltodekstryny i bez dodatku cukru– zawierają tylko naturalnie występujące cukry, które pochodzą z mleka modyfikowanego, owoców i zbóż. Każda partia zawartych w nich zbóż przeszła nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa!
Aby poznawanie różnorodnych zbóż było jeszcze ciekawsze, teraz maluchy mają do wyboru nowości – kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ w 3 pysznych odsłonach. To smakowite owocowe owsianki z ryżem.​
Kaszka mlecznawzbogaci codzienny jadłospis malucha w cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak:
  • biotynę dla prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • wapń dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,
  • jod dla wsparcia rozwoju poznawczego,
  • żelazo i witaminę C dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Najcenniejsze produkty zbożowe…

Owies i jego przetwory, ze względu na swój skład oraz właściwości, są jednym z cenniejszych produktów zbożowych, o które warto rozszerzyć dietę niemowlęcia. Owies charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. W porównaniu do innych zbóż ma wyższą zawartość białka o znacznym udziale aminokwasów egzogennych, a także wyższą zawartość korzystnych frakcji tłuszczowych. Owies to także nieocenione źródło błonnika pokarmowego. Ponadto ma delikatny smak i przyjemny zapach. Przygotowana na jego bazie owsianka z dodatkiem owoców i mleka stanowić będzie pyszny pełnowartościowy posiłek dla malucha.
* Witamina A, D, tiamina oraz wapń wymagane przepisami prawa w kaszkach mlecznych.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Źródło wpisu: Biuro Prasowe Nutricia
Obraz Sabine z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close