Ile godzin powinno spać dziecko w ciągu doby?
”Ile powinno spać dziecko w ciągu doby?” jest pytaniem, które bardzo często zadają sobie mniej i bardziej doświadczeni rodzice. Ich nadzieje i oczekiwania często biegną jednym torem, a możliwości i potrzeby dziecka drugim. Specjaliści określili jednak precyzyjnie, ile snu potrzebuje dziecko na różnych etapach życia.
Jak długo powinno spać dziecko w ciągu doby?
To nie tylko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecięcego organizmu, ale, przynajmniej na początku, ogromne znaczenie ma wiek dziecka. W przypadku noworodków, które statystycznie przesypiają nawet 17 godzin, co brzmi świetnie, drzemki mogą być na tyle krótkie, że w ich trakcie rodzic nie jest w stanie wygodnie usiąść i napić się ciepłej kawy. Inne maluchy dla odmiany prześpią w tej samej sytuacji dwie — trzy godziny, dopóki nie obudzi ich głód czy pełna pielucha. Noworodki i małe niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy, więc pobudki mogą zdarzać o różnych porach w ciągu doby.
Mniej więcej po ukończeniu 3. miesiąca życia maluchy zaczynają spać nieco krócej, za to ich nieprzerwany sen zaczyna się wydłużać. Z czasem maluchy wypracują sobie 2-3 pory w ciągu dnia, gdy będą potrzebowały uciąć sobie regenerującą drzemkę. Gdy zacznie stabilizować się rytm dobowy, łatwiej będzie układać dzień z maluchem. Zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia dzieci odrzucają jedną drzemkę w ciągu dnia, a następnie kolejne, aż do momentu, gdy nie będą ich potrzebowały. Tutaj górnej granicy nie ma, bo często nawet sześciolatki potrzebują raz dziennie zmrużyć oko dla lepszego samopoczucia.
Ile powinno spać dziecko w ciągu doby według specjalistów?
Jeśli zastanawiasz się, czy twoje sypia tyle, ile powinno, sprawdź to na poniższej grafice. Informacje opracowali naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF).
Pamiętaj jednak, że każde dziecko może rozwijać się inaczej. Jedno będzie więcej czasu spędzało na aktywności, a drugie będzie śpiochem, który wysoko ceni sobie ciepłe łóżeczko. Nie ma dwóch takich samych maluchów, stąd też mówiąc o ilości snu potrzebnego dziecku, specjaliści zakładają pewne widełki. To jednak nie oznacza, że każdy malec musi “trzymać się” schematu. Jednak jeśli coś zaniepokoi cię w kwestii długości (zbyt krótki lub długi nieprzerwany sen) czy jakości snu dziecka, zapytaj o to pediatrę.
Dlaczego odpowiednio długi sen jest ważny dla dziecka?
Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Dzięki niemu układ nerwowy odpoczywa, organizm się regeneruje. Choć to czas relaksu, mózg nieprzerwanie pracuje, porządkując informacje pozyskane w ciągu aktywności i “ucząc się” nowych rzeczy. Poza tym podczas snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, który wspiera rozwój narządów oraz wzrost kości długich. Odpowiednio długi i zdrowy sen zapewnia to wszystko maluchowi.