Jak być rodzicem w erze mediów społecznościowych?
Czy nam się to podoba, czy nie, media społecznościowe są integralną częścią życia naszych nastolatków. Z pewnością ułatwiają codzienną komunikację i mają sporo zalet, ale za nimi idą wady i wyzwania dla rodziców, którzy muszą być dla swoich dzieci wsparciem, drogowskazem i… kimś, kto się w ogóle nie wtrąca w ich życie. Jak więc być mądrym rodzicem dzieci w sieci?
Poznaj wroga, czyli najpopularniejsze media społecznościowe
Zacznijmy od ustalenia, co to są media społecznościowe. Ujmując rzecz ogólnie, są to te strony internetowe lub aplikacje mobilne, które pozwalają na interakcje z twórcami i nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między obserwującymi.
Dwa najpopularniejsze social media to Facebook i Instagram. Tuż za nimi stoją TikTok, Twitter i Snapchat, a nieco dalej X, Threads, YouTube, Pinterest i cała rzesza innych.
Moim prywatnym zdaniem najprzyjemniejsze algorytmy ma Instagram, który faktycznie podsuwa interesujące treści. Facebook niestety wciska popkulturową sieczkę.
Z TikTokiem nie miałam do czynienia, ale dużo złego czytałam o jego algorytmach, więc dziecko profilaktycznie dostało zakaz. YouTube i Pinterest mnie osobiście służą do innych rzeczy niż nawiązywanie kontaktów, ale najwyraźniej młodzież ma swój punkt widzenia. Snapchat ostatnio stał się modny wśród dzieci, które dopiero dorwały się do telefonów. Moja chrześnica przysyła mi czasem linki do Snapa i… nie wszystkie mi się podobają.
Internet może Wam zasugerować instalowanie tych wszystkich aplikacji po kolei, żeby je dobrze poznać. Nie róbcie tego. Po pierwsze to strata czasu, po drugie z całą pewnością Wasze dzieci i tak będą z nich korzystały w inny sposób. Lepiej od razu zapytajcie ich, jak to działa i czy jest fajne. Spytałam moją nastolatkę i stwierdziła, że młodzież spędza teraz najwięcej czasu na Instagramie. Przyznaję, trochę mnie zaskoczyła.
Rozmawiaj z nastolatkiem o treściach w sieci
Wyidealizowany obraz codzienności prezentowany w internecie przerodził się w presję społeczną i potrzebę stałego porównywania się z innymi. Na szczęście coraz więcej mówi się o globalnej edycji zdjęć, jednak nadal spora część nastolatków popada w kompleksy, porównując swoje życie do tego, które widzi na Instagramie czy Pintereście.
Z takimi przemyśleniami nastolatek nie powinien zostawać sam. Rozmawiaj z nim o tym, co można zobaczyć w internecie, pokaż coś, co wpadnie Ci w oko, poproś o opinię. U nas w domu wzajemne wysyłanie sobie różnych treści jest na porządku dziennym i bardzo polecam to rozwiązanie. Mamy o czym rozmawiać i jako rodzice trzymamy rękę na pulsie. Nie znaczy to, że bawimy się w cenzurę, ale rozmawiamy, komentujemy, tłumaczymy, a czasem też uczymy się od dziecka. Ciekawe doświadczenie, powiem Wam.
Remedium na kompleksy może być wspieranie pozytywnego wizerunku dziecka, podkreślanie jego mocnych stron i nie traktowanie tego, jako czegoś oczywistego. Jeśli mamy powody, by być dumnymi rodzicami, otwarcie o tym mówmy. A jakieś powody przecież zawsze się znajdą 😉
Ucz prywatności
Doskonale wiem, że w internecie nie ma czegoś takiego, jak całkowita prywatność, ale tym bardziej warto dbać o tę cząstkę, która jeszcze jest dostępna. Im mniej prywatnych danych w internecie, tym lepiej. Owszem, można założyć konto na imię i nazwisko, ale nie trzeba udostępniać publicznie swojego adresu i numeru telefonu. Naucz dziecko ograniczać widoczność treści tylko dla znajomych i uczul, że znajomi to nie pieniądze, nie warto zabiegać o ich ilość.
Warto też krytycznym okiem przyglądać się publikowanym treściom. Drugie i trzecie tło czasem zdradzają dużo więcej, niż byśmy chcieli.
Ustal granice czasowe
Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Uratujesz dziecko przed uzależnieniem od korzystania z mediów społecznościowych. Takie uzależnienie nie dość, że potrafi być silne, to jeszcze łatwo je przegapić. Nastolatek będzie się upierał, że nie robi nic złego, jedynie ogląda memy i w każdej chwili może przestać.
Jeśli jednak to zaprzestanie łączy się z nerwowością i rozdrażnieniem, coś jest na rzeczy. Warto porozmawiać z nastolatkiem o tym, jak media społecznościowe mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Gdy dziecko przyzna, że ma z tym problem, być może trzeba będzie poszukać pomocy specjalisty.
Młodsze nastolatki można kontrolować, ze starszymi nie będzie to takie proste, choćby dlatego, że masę czasu spędzają poza domem. Im wcześniej pomożesz dziecku wyrobić zdrowe nawyki, tym lepiej.
Przykład idzie z góry
Jeśli spędzasz pół dnia w internecie i nie ma to związku z Twoją pracą, to nie miej złudzeń – Twoje dziecko też będzie to robić.
Bycie rodzicem w erze rewolucji technologicznej to na pewno wyzwanie, ale nie musi skończyć się porażką. Media społecznościowe mogą być groźne, ale nie gryzą. Wykorzystaj je do lepszej komunikacji ze swoim dzieckiem. To naprawdę działa!
- Czy nastolatki mogą pracować? Jak rozliczyć dochody nieletnich z Instagrama, TikToka i innych źródeł
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Bunt nastolatka – czy jest potrzebny i jak go przetrwać
- Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
- Co grozi za hejt? Wszystko zależy od tego, ile masz lat
- Co kupić na gwiazdkę nastolatkowi lub nastolatce?
- Czego nie mówić nastolatkom?
- Czy nastolatek może sam jechać na wakacje?
- Czy płacić dzieciom za pomaganie?
- Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?
- Dlaczego nastolatki hejtują siebie w sieci?
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki nie chcą brać udziału w spotkaniach rodzinnych?
- Dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć?
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki nie jedzą śniadań?
- Dlaczego nastolatki piją alkohol i jak powinniśmy na to reagować?
- Dlaczego nastolatki powinny pracować w wakacje?
- Dlaczego nastolatki przeklinają? Co robić, gdy nastolatek przeklina?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki są złośliwe dla siebie nawzajem?
- Dlaczego nastolatki uciekają z domu?
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
- Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? Nie rób siary!
- Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie?
- Dlaczego nastolatki łatwo wpadają w złość i jak sobie z tym radzić?
- Dlaczego nastolatki śpią do południa?
- Dlaczego nastolatek eksperymentuje z różnymi stylami ubioru?
- Jak rozmawiać z nastolatkiem o polityce?
- Dlaczego nastolatkowie mają bałagan w pokoju?
- Dlaczego warto przekonać nastolatka do wolontariatu?
- Dzieci chętniej pokażą rodzicom śmieszny filmik niż powiedzą o przykrym zdarzeniu w sieci