Jak sklejać figurki Star Wars: Shatterpoint?
Star Wars: Shatterpoint to pojedynkowa gra figurkowa, która wymaga od nas dłuższego przygotowania w porównaniu do innych gier planszowych. Otwierając nową grę, jesteśmy gotowi powypychać tekturowe elementy, poskładać je, a nawet czasem złożyć dwie plastikowe części, by otrzymać figurkę. W grze Shatterpoint nie jest już tak prosto, dlatego przygotowałam dla Was taki mini poradnik jak sklejać figurki, abyście nie popełnili tych samych błędów co ja.
Po otwarciu pudełka gry Star Wars: Shatterpoint ukaże się Wam kilka arkuszy z elementami do wycinania. Niektóre figurki składają się z pięciu, czy sześciu elementów (np. Anakin) i przyznam, że sklejenie ich nie jest czymś nie do przejścia. Bardzo ładnie i szybko się je łączy w całość. Jednak wraz z kolejnymi postaciami poprzeczka się podnosi.
Jak sklejać figurki Star Wars: Shatterpoint?
Przede wszystkim przygotujcie dobrze oświetlone miejsce. Warto położyć na blat stołu kartkę, w razie gdyby wylało się więcej kleju.
Ponadto będziecie potrzebować:
- klej do plastiku (np. modelarski);
- cążki do wycinania elementów z arkuszy;
- nożyk do usuwania pozostałości z głównego arkusza;
- patyczki do uszu, do usuwania nadmiaru kleju;
- pęsetę do przytrzymania drobnych elementów.
Nie musicie zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach modelarskich. Wszystkie te elementy znajdziecie np. w duńskiej sieciówce na A.
W pudełku nie znajdziecie niestety instrukcji, jak składać figurki. Jest ona dostępna na stronie producenta – SWP01_CoreSet_Assembly_5-2-23 (002). Polecam ją wydrukować lub wyświetlać na ekranie komputera.
Instrukcja poprowadzi Was krok po kroku, jakie elementy wyciąć z arkusza i w jakiej kolejności jej skleić.
Jednakże nie zawsze wszystko dobrze widać i łatwo popełnić błędy, np. uciąć wystający fragment, który wzięliście za resztę arkusza. Po fakcie może się okazać, że jednak ten wypukły element był ważny.
Po wycięciu wszystkich elementów danej postaci, czy budynku, złóżcie je na sucho. Część elementów zawiera wypustki, dzięki którym nawet bez kleju możecie złożyć postać. Warto tak sprawdzać każdy element i dopiero po upewnieniu się, ściąć niepotrzebne fragmenty plastikowej wypraski.
Nie musicie być specjalistami modelarzami, by poradzić sobie ze sklejeniem budynków, czy figurek. Z mojego laickiego doświadczenia mogę zapewnić, że to świetna zabawa dla całej rodziny. Jednakże młodsze dzieci (poniżej dwunastu lat) nie powinny sklejać same figurek, gdyż łatwo o błąd lub choćby trudność w przytrzymaniu drobnych elementów. Niestety dziś już w szkole nie ma zajęć z modelowania, gdzie dzieciaki mogły nauczyć się etapów składania modeli i ich malowania.
Na koniec jeszcze jedna mała wskazówka. Nie oczekujcie, że skleicie wszystko w jeden wieczór. Dajcie sobie dużo czasu i nie spieszcie się.
W grze Star Wars: Shatterpoint łącznie macie do złożenia aż szesnaście figurek i dwadzieścia trzy elementy terenu, więc zarezerwujcie sporo czasu i dużo cierpliwości. Jeśli się pomylicie w sklejaniu, wystarczy spirytus, by rozpuścić klej. Nie zastępujcie także kleju do plastiku kropelką czy innym silnym klejem, bo łatwo możecie się przykleić do składanego elementu.
To wszystko, co potrzebujcie wiedzieć, a ja uciekam dalej sklejać. Potem czeka mnie kolejne wyzwanie, czyli pomalowanie figurek i budynków.
Tytuł: Star Wars: Shatterpoint – zestaw podstawowy
Wydawca: Atomic Mass Games
Wiek: od 14+
Liczba graczy: 2
Czas gry: 90 – 120 minut
Wydawca: Rebel
Wpis powstał we współpracy z Rebel