Dom 15 czerwca 2023

Jak urządzić w ogrodzie miejsce do zabawy dla dzieci?

Wakacje już niemal pukają do drzwi i warto zadbać, by dzieciaki nie spędziły ich w całości z nosami w telefonach. Jeśli masz przydomowy ogród lub choćby patio, koniecznie zrób tam miejsce do zabawy dla dzieci. Te sprzęty na pewno zachęcą je do wyjścia na dwór.

Te akcesoria trochę kosztują, ale dzieciaki będą zachwycone

Piaskownica

Jest czymś tak oczywistym, że jedyne, nad czym warto się zastanowić, to jaką piaskownicę kupić. Od razu podpowiem, że piasek do piaskownicy, jeśli musicie go kupić, do najtańszych nie należy i w takim wypadku warto kierować się wielkością samej piaskownicy. Drewniane piaskownice moim zdaniem są praktyczniejsze i wygodniejsze, ale plastikowe z klapą mogą jednocześnie służyć jako basen.

Domek

O ile w przypadku piaskownicy celowałabym w drewnianą, nawet dla małego dziecka, to przy domku nie do końca. Starsze dzieci faktycznie lubią drewniane domki ogrodowe, koniecznie z tarasem, a jeszcze lepiej z drabinką i zjeżdżalnią. Maluchy natomiast zdecydowanie wolą plastikowe w żywych kolorach.

Plac zabaw

Plac zabaw przy domu to bardzo fajna opcja, o ile mamy na niego dość miejsca. W klasycznej wersji składa się ze zjeżdżalni i huśtawki. Można go rozbudować np. o ścianę wspinaczkową lub połączyć z drewnianym domkiem.

Przydomowe place zabaw powinny rosnąć razem z dzieckiem. Nawet nastolatki lubią się huśtać, chociaż mają już swoje określone preferencje. Moja nastoletnia córka twierdzi, że „jedyna słuszna” huśtawka, to bocianie gniazdo.

Basen

Nie ma dziecka, które nie lubi bawić się w wodzie. Lato to idealna pora, by wyjść naprzeciw dziecięcym upodobaniom do chlapania, stawiając w ogrodzie basenik lub basen, oczywiście z kompletem zabawek do wody.

Im mniejsze dziecko, tym mniejszy basen będzie potrzebny. No, chyba że i rodzice lubią poobiedni chillout w wodzie. Wtedy basen powinien być odpowiednio większy, ale małemu dziecku dla bezpieczeństwa warto założyć rękawki.

Trampolina

Przedmiot marzeń, westchnień i zazdrości. Trampolina jest nawet lepsza od huśtawki, szczególnie gdy bawi się na niej kilkoro dzieci. Moim prywatnym zdaniem bezpieczniejsze są te z siatką wewnętrzną, która izoluje dzieci od stelaża i twardych sprężyn.

Ale uwaga: chociaż producenci przekonują, że już kilkulatki mogą swobodnie skakać, to lekarze stawiają wyraźną granicę – na trampolinę wpuszczamy dzieci, które ukończyły szósty rok życia. Młodsze mogą się na niej co najwyżej turlać, co też jest jakąś przyjemnością, choć zapewne mniejszą.

Dmuchańce

Oczywiście nie tak wielkie, jak te znane z festynów, bo i miejsca zajmują dużo i cena może być zaporowa. Mniejsze, bardziej kameralne dmuchane zabawki można kupić już za kilkaset złotych. Dmuchańce cieszą się tak samo dużym powodzeniem, jak trampoliny.

Niektóre dmuchańce mogą służyć jednocześnie jako basen lub wodny plac zabaw i to dopiero jest frajda!

Nie masz funduszy na ogrodowe atrakcje? Te zrobisz samodzielnie!

Tor przeszkód

Dzieci uwielbiają tory przeszkód, po których mogą się wspinać, czołgać, pełzać itp. Zrobienie toru przeszkód wymaga kreatywności i otwarcia na przekonanie, że wszystko da się wykorzystać – nawet zużytą oponę i niepotrzebną szafkę na buty.

Tory przeszkód cieszą przede wszystkim przedszkolaków, ale nierzadko okazuje się, że i starsze dzieci mają chęć na „powrót do dzieciństwa” i zabawę w takim nietypowym dla nich miejscu.

Kącik sensoryczny

Kącik sensoryczny z samej definicji jest miejscem pełnym różnorodnych rzeczy, więc najlepiej zrobić go z… resztek! Pozostałości po budowie lub remoncie domu świetnie się do tego nadadzą. Różnorakie płytki, deseczki i kamienie można ułożyć w mozaikowy chodnik. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Ogrodzenie można wykorzystać jako wieszak, na którym zawisną sznurki, rzemyki, pasy, gumowe zabawki itp. Masę pomysłów można znaleźć w internecie.

Ogród DIY dla dzieci

Zrób to sam i baw się dobrze! Przy robieniu, bo potem pałeczkę przejmą dzieci 😉

W ramach DIY można zrobić masę ciekawych i – co najważniejsze – oryginalnych rzeczy. Stara szafa może stać się domkiem, niska komoda przeistoczyć w kuchnię, nawet pieniek można zagospodarować, przerabiając go na stolik lub planszę do gry w kółko i krzyżyk. Zamiast tradycyjnej kredy wykorzystuje się wówczas kolorowe kamienie. Sprytni rodzice mogą zrobić np. huśtawkę z palet. Trzeba tylko mieć czas, cierpliwość i odpowiednie narzędzia.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 15 czerwca 2023

Twoje dziecko wstaje rano pogryzione i swędzi je skóra? Przyczyna może jeżyć włosy na głowie

Jeśli twoje dziecko wstaje rano pogryzione i narzeka na swędzącą skórę, której towarzyszy zaczerwienienie lub bąble, można potraktować to jako sygnał alarmowy, że prawdopodobnie pojawiło się w domu niechciane towarzystwo. Ukąszenia insektów i pasożytów mogą powodować uciążliwe objawy skórne u dzieci. Dyskomfort często skutkuje wybudzaniem się malucha w nocy oraz uczuciem zmęczenia w ciągu dnia. Ukąszenia powodują świąd, ból, a także silny odczyn alergiczny, który może zakończyć się u wrażliwego dziecka wstrząsem anafilaktycznym.

Co robić, gdy dziecko wstaje rano pogryzione?

Przyczyn pogryzienia dzieci w nocy może być kilka. Niektóre z nich można odkryć wcześniej, bo, widać je na pierwszy rzut oka (wszy). W przypadku innych należy przyjrzeć się zmianom, jakie powstają na skórze, a także obejrzeć dokładnie dziecko i miejsce, w którym śpi, aby ustalić przyczynę problemu.

Twoje dziecko wstaje rano pogryzione? Oto powody

Do najczęstszych źródeł pogryzień, które pojawiają się w nocy, można zaliczyć obecność owadów i pasożytów.

Pluskwy

Obecność pluskiew jest jedną z najczęstszych przyczyn pogryzień dzieci i dorosłych nocą. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy w domu panuje idealny porządek i wzorowa czystość, czy raczej „artystyczny” bałagan. Pluskwy mogą pojawić się niezależnie od statusu materialnego danej rodziny. Najczęściej przenoszone są do domu po kontakcie z tapicerowanymi meblami u kogoś w domu, w hotelu czy internacie.

Te niewielkie owady bardzo lubią zamieszkiwać łóżka oraz ich bliskie okolice. Szukając pluskiew, należy sprawdzić nie tylko łóżko i materac, ale też pościel i maskotki. Pluskwy mają płaskie ciało, dzięki któremu ukrywają się w drobnych szczelinach łóżka. Zazwyczaj o tym, że istnieje jakiś problem, można przekonać się po dokuczliwym świądzie i śladach na skórze. Można je rozpoznać po niewielkich, zazwyczaj czerwonych bąblach, które mocno swędzą. Warto również wiedzieć, że pluskwy zostawiają też charakterystyczne ślady na drewnianych meblach

Pchły

Także pchły powodują pogryzienia i świąd skóry, który nasila się nocą. Najczęściej problem dotyczy osób, które mają zwierzęta. To właśnie one w swojej sierści przenoszą nieproszonych gości, którzy mogą żerować na człowieku. Istnieją także pchły ludzkie, których jesteśmy bezpośrednimi żywicielami. Po czym można rozpoznać ugryzienia pcheł? Pojawiają się czerwone swędzące i bolesne bąble, które najczęściej można zauważyć na silnie ukrwionych obszarach skóry (pod pachami w zgięciach łokci i kolan). 

Wszy

U dzieci najczęściej pojawiają się wszy głowowe, czyli te, które żyją na owłosionej skórze głowy, oraz wszy odzieżowe, żyjące w ubraniach, kąsające resztę ciała. Jak rozpoznać, że dziecko jest gryzione przez wszy? Przy wszy głowowej pojawia się silne swędzenie w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej, można zauważyć zaczerwienienie skóry przy linii włosów i za uszami. Jeśli dziecko drapie swędzące miejsca, na skórze pojawiają się ranki, z których może sączyć się wydzielina. Wesz odzieżowa zostawia czerwone grudki rumieniowo-obrzękowe o średnicy nawet do kilku centymetrów, brunatne zabarwienie i niewielkie blizny.

Świerzb 

Świerzb powoduje objawy, które przypominają wysypkę alergiczną. Świerzbowcem, czyli maleńkim pajęczakiem bytującym na skórze, można się zarazić wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi. Może stać się to w żłobku, przedszkolu, szkole czy w internacie. Po zakażeniu od osoby chorej świerzbowiec przedostanie się na skórę potencjalnego żywiciela i drąży w niej korytarzyki, w których składa jaja. Z jaj wykluwają się larwy, które, gdy stają się dorosłe, składają kolejne jaja. Obecność świerzbowców powoduje reakcję układu odpornościowego i pojawienie się silnego świądu oraz zmian skórnych. U dzieci świerzb zazwyczaj pojawia się na podeszwach stóp i dłoni oraz na owłosionej skórze głowy. W takim przypadku można zauważyć na niej krostki i pęcherzyki. Świąd spowodowany świerzbem nasila się w nocy.

Meszki

Te niepozorne owady bywają bardzo irytującym towarzystwem. Gdy zaczynają gryźć, rozcinają skórę swoim aparatem gębowym i następnie wysysają z niej krew. Po ukąszeniu meszek powstają krwawe bąble, które utrzymują się przez kilka dni. Ślina tych owadów powoduje miejscowy obrzęk i zaczerwienienie, a w poważniejszych sytuacjach gorączkę, złe samopoczucie, a u osób uczulonych nawet wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku śladów ukąszeń u najmłodszych trzeba zachować czujność i obserwować dziecko. Zazwyczaj reakcja jest miejscowa (swędzący bąbel i zaczerwienienie) i wystarczy dane miejsce posmarować żelem na ukąszenia owadów. Gdy powodem są wszy, pchły czy świerzb, konieczna jest wizyta w aptece i dobór odpowiedniego środka zwalczającego problem. Do tego potrzebna bywa dezynfekcja mieszkania oraz wysoki reżim higieniczny.

Jeśli pogryzione dziecko źle się czuje, miejsce ukąszeń stało się mocno opuchnięte i zaczerwienione, pojawiła się gorączka, dreszcze, wymioty czy problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


Źródło zdjęcia: Reimond de Zuñiga/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 15 czerwca 2023

Świeża i promienna cera. Jak zadbać o skórę – podpowiada dr n. med. Edyta Blus

Gładka, dobrze nawilżona, promienna cera bez oznak starzenia to marzenie każdej kobiety. W codziennej pielęgnacji nie wystarczy jedynie sięganie po dobre kosmetyki. O skórę należy dbać przede wszystkim od środka, dostarczając organizmowi jak najwięcej wartościowych składników. Dzięki temu z pewnością odwdzięczy się pięknym i promiennym wyglądem. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza po zimowo-wiosennym okresie, gdy zmęczona trudnymi warunkami atmosferycznymi cera potrzebuje szczególnej troski.

Choć wydaje się to banalne, wypita rano, lekko ciepła woda z cytryną lub miodem może okazać się zbawienna dla naszej skóry. Sok z cytryny, dzięki zawartości witaminy C, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, co opóźnia efekty starzenia, natomiast miód działa łagodząco na wszelkie podrażnienia i zmiany skórne. Bardzo ważne jest również, aby przez resztę dnia pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. 

Promienna cera: Naturalne zasoby

Przydatny w kontekście zdrowej, pięknej skóry jest również zielony ogórek. Schłodzony w lodówce i pokrojony na cienkie plastry, skutecznie niweluje oznaki przepracowania, w tym opuchnięte oczy. Wystarczy położyć go pod oczami na kilka minut – efekt jest zauważalny niemal od razu. Nie ulega wątpliwości, że miód posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jest doskonały w okresie jesienno-zimowym jako dodatek do napojów, niemniej równie doskonale sprawdzi się jako nawilżenie dla skóry. Miód koi, nawilża, a także odżywia skórę. Będzie idealnym dodatkiem do maseczek domowej roboty.

Produkty kosmetyczne stosowane miejscowo działają głównie w zewnętrznej warstwie skóry w naskórku, poprawiając jej nawilżenie. Efekty stosowania w skórze właściwej mogą być widoczne dopiero po kilu miesiącach regularnego korzystania z danego produktu. Właściwym rozwiązaniem są suplementy diety wpływające na poprawę stanu skóry. EstroVita Skin to naturalna kompozycja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 pochodzenia roślinnego, wzbogacona witaminami A, E i D, a także koenzymem Q10. Można ją dodać do koktajlu, sałatki czy jogurtu. Sprawdzi się również jako dodatek do maseczek. W ostatnim czasie pojawiła się na rynku EstroVita Skin w formie wegańskich kapsułek. 

Promienna cera: Odpowiednia pielęgnacja

Mycie twarzy zawsze warto rozpocząć od oczu, a następnie oczyścić resztę cery – aż po szyję. Skórę należy delikatnie masować – nie pocierać. Do mycia twarzy najlepiej stosować przegotowaną, niskozmineralizowaną wodę z butelki lub napar, na przykład z lipy. Nakładając rano i wieczorem odżywczy krem lub maseczkę, warto przeprowadzić na swojej skórze delikatny masaż, który poprawi jej ukrwienie.

Codzienna troska o piękną skórę nie musi być karkołomnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by móc cieszyć się promienną cerą. Warto zatroszczyć się również o swoją dietę – to, co mamy na talerzu, ma niebagatelny wpływ na naszą skórę.

dr n. med. Edyta Blus

Starszy specjalista ds. badań w dziale R&D w onesano

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Tumisu z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close