Kwasy, które można stosować na skórę przez cały rok
Kwasy i zabiegi z ich użyciem najczęściej kojarzą nam się z sezonem jesienno-zimowym, kiedy słońce operuje dużo słabiej i jest go zdecydowanie mniej niż latem. Tymczasem są takie kwasy, które nie wykazują działania fotouczulającego, nie złuszczają naskórka agresywnie i mogą być stosowane przez cały rok – oczywiście z zachowaniem pewnych środków ostrożności. O jakich kwasach mowa?
Zacznijmy od tego, jak działają kwasy na skórę?
Kwasy przyspieszają fizjologiczny proces odnowy komórkowej tzn. przejścia komórek naskórka z jego warstwy podstawnej do rogowej, gdzie następuje ich złuszczenie. Proces ten w zdrowej skórze trwa około 28 dni. Działanie kwasów poprzez przyspieszenie tego etapu, daje efekt wygładzenia, zagęszczenia, napięcia i odnowienia skóry, a także rozjaśnienia przebarwień.
Jakie kwasy można stosować w okresie dużego nasłonecznienia?
Takie, które nie powodują silnego złuszczania i reakcji fotouczulającej, ponieważ te, które działają agresywnie, mocno złuszczając naskórek, powodują jego ścieńczenie, co z kolei stwarza duże ryzyko poparzeń słonecznych.
Zanim przystąpimy do zabiegu z użyciem kwasów, koniecznie należy zastanowić się, czy nie przyjmujemy na co dzień leków uwrażliwiających na działanie słońca, które mogą powodować powstawanie przebarwień – jeśli dołożymy do tego kwasy, to ryzyko automatycznie wzrośnie. Są to między innymi: antybiotyki – szczególnie z grupy tetracyklin, leki obniżające ciśnienie, przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe oraz niektóre zioła, np.: dziurawiec zwyczajny, rumianek, krwawnik, nagietek lekarski, nawłoć, arnika górska, wrotycz.
Decydując się na zabieg eksfoliacji kwasami w okresie letnim, należy oczywiście bezwzględnie stosować ochronę UV(!), przynajmniej o faktorze 30, a najlepiej 50. Trzeba pamiętać też o tym, by ponownie aplikować krem z filtrem mniej więcej co dwie godziny.
Kwasy, które można stosować latem:
Kwas migdałowy: charakteryzuje się bardzo wysoką tolerancją, dzięki czemu mogą go stosować osoby z wrażliwą i naczynkową cerą. Ponadto wykazuje silne działanie antybakteryjne, dlatego polecany jest osobom borykającym się z trądzikiem.
Kwas azelainowy: również wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych (hamuje nadmierne wydzielanie sebum) i neutralizuje wolne rodniki, chroniąc skórę przed starzeniem.
Kwas laktobionowy: złuszcza bardzo łagodnie (dużo łagodniej od kwasów owocowych), nie powoduje żadnego podrażnienia, zaczerwienienia i dyskomfortu w postaci pieczenia czy mrowienia. Wykazuje silne właściwości nawilżające, antyoksydacyjne, regenerujące i poprawiające procesy gojenia naskórka.
Kwas bursztynowy: daje efekt odświeżonej, rozświetlonej i rozjaśnionej cery. Wykazuje też działanie antyoksydacyjne i przeciwtrądzikowe – może być stosowany jako alternatywa dla kwasu salicylowego. Jego właściwości sprawiają, że dedykowany jest dla skór dojrzałych, przesuszonych, wymagających intensywnej regeneracji.
Kwas askorbinowy: działa podobnie do kwasu bursztynowego.
Kwas fitowy: wyróżnia się bardzo silnymi właściwościami rozjaśniającymi, napinającymi i antyoksydacyjnymi. Delikatnie złuszcza i rozjaśnia przebarwienia zarówno posłoneczne, jak i te związane z wiekiem, tzw. plamy starcze, a także blokuje pojawianie się nowych zmian pigmentacyjnych. Jest to kwas dedykowany osobom z wyraźnym fotostarzeniem, u których skóra ewidentnie traci jędrność, zdrowy kolor i blask.
Kwas ferulowy: jest pochodną kwasu cynamonowego, w związku z tym wyczuć w nim można charakterystyczny zapach cynamonu. Kwas ferulowy jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu niezwykle mocno chroni skórę przed procesami starzenia i fotostarzenia. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, rozjaśnia przebarwienia, wzmacnia naczynka krwionośne. Przy tym nie wywołuje żadnego podrażnienia, pieczenia i widocznego gołym okiem złuszczania.
Kwasy polecane dla konkretnego typu cery:
Skóra tłusta, problematyczna i z trądzikiem (niekoniecznie młoda) – kwas migdałowy, laktobionowy i azelainowy.
Skóra sucha, dojrzała, poszarzała, delikatna, atroficzna i z przebarwieniami – kwas laktobionowy, bursztynowy, askorbinowy i migdałowy.
Skóra dojrzała z wyraźnymi objawami starzenia, z dużą ilością zmarszczek mimicznych – kwas ferulowy.
Skóra z licznymi przebarwienianimi, którą głównie chcemy rozjaśnić – kwas fitowy w połączeniu z witaminą C.
Na jakie części ciała oprócz twarzy, szyi i dekoltu można stosować kwasy?
Zdecydowanie na plecy, które są bardzo problematyczną partią ciała, szczególnie u osób borykających się z trądzikiem. To tam „lubią” pojawiać się głębokie wypryski pozostawiające brzydkie przebarwienia. Poza tym kwasy można również stosować na wierzchnią część dłoni oraz w przypadku rogowacenia okołomieszkowego – wówczas zmiany często występują na udach i ramionach.