O której dzieci powinny iść spać, a o której wstawać? Ekspert wskazuje godzinę
Czy istnieje idealna godzina, o której dzieci powinny kłaść się do łóżka i ta, o której najlepiej wstawać rano? Okazuje się, że tak. Ekspertka zajmująca się zdrowym snem podpowiada, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. O której dzieci powinny iść spać, a o której wstawać?
Dzieci podobnie jak dorośli mogą być bardzo zmęczone po intensywnym dniu. Niech nie zwodzi was fakt, że większość czasu spędzają na błogiej zabawie czy drzemkach. Jeśli malec chodzi do żłobka czy przedszkola, a starszak do szkoły, zmęczenie przyspiesza wysoki poziom funkcjonowania w ciągu dnia. Te środowiska i dziecięce zajęcia są dla najmłodszych po prostu bardzo stymulujące.
Choć zagonienie dziecka do łóżka wydaje się zadaniem wykonalnym, znacznie trudniej jest czasem zachęcić malucha do wyciszenia i zasypiania o odpowiedniej porze. Jednak zdaniem ekspertów godzina, o której dziecko kładzie się spać i wstaje, jest niezwykle ważna. W rozmowie z magazynem „The Mirror” Jennifer Robinson, ekspertka zajmująca się snem, wyjaśnia, na co najlepiej zwrócić uwagę. Jennifer prowadzi programy treningu snu jako The Happy Sleep Coach, promując wśród rodziców zalety prawidłowej higieny snu oraz zachęca do wprowadzenia codziennej, wieczornej rutyny.
Sprytny sposób na zasypianie dzieci
Jennifer Robinson przypomina, że magia usypiania leży w zachowaniu rodziców. Choć nie zawsze odnosimy sukcesy, warto pamiętać, że dzieci w swoim funkcjonowaniu często potrzebują po prostu rutyny. Okazuje się, że sztywne trzymanie się godzin snu i pobudki może znacznie ułatwić nam życie, a dziecku poprawić jakość nocnego odpoczynku.
Każdy wyjątek potwierdza regułę
Bywa, że z różnych powodów, pójście spać o ustalonej porze zwyczajnie się nie udaje – i nie ma w tym niczego zaskakujące. Najlepiej w takich sytuacjach trzymać się tzw. zapasowej godziny, czyli starać się, aby przesunięcie harmonogramu, nie było dłuższe niż godzina w jedną lub drugą stronę. Zdarza się również, że dziecko jest bardziej zmęczone lub odwrotnie, nasze plany opóźniają codzienne rytuały, a wtedy musimy wykazać się pewną elastycznością.
Zapasowa godzina przydaje się również do wprowadzania zmian. Jeżeli twoje dziecko chodzi zbyt późno spać lub zrywa się o świcie, spróbuj zmiany tych nawyków małymi krokami. Nie zmieniaj jego rutynowych godzin snu i wstawania o dłużej niż godzinę. Powód jest bardzo prosty — większe „skoki” zakończą się niepowodzeniem.
Ile snu potrzebują dzieci? O której dzieci powinny iść spać?
Przyjmuje się, że dziewięciomiesięczne dziecko ma podczas doby ok. 12 godzin czuwania i 12 godzin snu. I ten schemat utrzymuje się aż do ukończenia co najmniej siedmiu lat. W przypadku niemowląt przed 9 miesiącem życia, pory snu mogą się znacznie różnić. Nie zapominaj, że dziecko w ciągu dnia ma sporo drzemek, co skraca czas jego snu w nocy. Jednak na tym etapie jego rozwoju drzemki są również ważne. Zdaniem ekspertki godzina 19 wydaje się optymalnym czasem na sen dla małych dzieci.
To jak długo w ciągu nocy śpi dziecko, zależy również od jego aktywności w ciągu dnia. Wiele dzieci przestaje kilkukrotnie drzemać w ciągu dnia, gdy zaczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem dla maluchów. Co ciekawe, może to wręcz pogorszyć ich nocny sen i powodować pobudki.
Brak drzemki w połączeniu z super stymulującym środowiskiem, w którym przebywają w ciągu dnia i zmęczeniem, może spowodować, że dzieci wpadną w cykl przemęczenia. Nie bez przyczyny wielu rodziców często powtarza, że im dziecko bardziej zmęczone, tym szybciej biega 😉
Najczęściej w takiej sytuacji dziecko zasypia ze zmęczenia przed wieczorem, np. podczas drogi do domu, w samochodzie. Po powrocie jest chwilowo wypoczęte i ani śni mu się wskakiwać do łóżka. Aby temu zapobiec, postaraj się odciągnąć malucha od zasypiania podczas powrotów, ale pozwól mu szybciej się położyć. Zamiast zasypiania o godz. 19, przestaw malca na pójście do łóżka już o godz. 18. W ten sposób unikniesz nakręcania się cyklu przemęczenia i potencjalnych problemów.
Ekspertka wyjaśnia również, jaki błąd popełniamy najczęściej. Wielu rodziców błędnie uważa, że jeśli ich dziecko budzi się przed 7 rano, musi to oznaczać, że zbyt długo spało i powinno kłaśc się później wieczorem. W rzeczywistości może być odwrotnie, a wcześniejsze położenia malca do łóżka, może zminimalizować problem.
Źródło: mirror.co.uk
Zdjęcie dodane przez Sam K: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dziewczyna-spi-na-lozku-1359554/