Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
Szycie krocza po porodzie to zabieg, który wykonuje się po nacięciu lub samoistnym pęknięciu krocza podczas porodu. W trakcie szycia zakładane są szwy wchłaniające się lub standardowe. Jakiej pielęgnacji wymaga rana i jak długo po porodzie rozpuszczają się założone szwy?
Podczas II etapu porodu, gdy główka dziecka przechodzi przez kanał rodny, może dojść do samoczynnego pęknięcia krocza. Aby uniknąć pękania w niekontrolowany sposób, często profilaktycznie nacinane jest krocze. Ma to m.in.: chronić mięśnie głębokie i powierzchowne krocza przed uszkodzeniem, skrócić czas trwania porodu i ułatwić maluchowi przejście przez ostatni odcinek kanału rodnego. Po ostatnim etapie porodu, gdy kobieta urodzi już łożysko, przychodzi czas na ocenę ewentualnych obrażeń, i jeśli trzeba, zszycie rany.
Szycie krocza po porodzie. Na czym polega zabieg?
Szycie krocza po porodzie służy umożliwieniu dobrego przylegania brzegów rany i skróceniu pierwszego okresu gojenia. Zabieg wykonywany jest przez położną lub lekarza, najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub gdy działa jeszcze znieczulenie zewnątrzoponowe. Mimo tego szycie może powodować dyskomfort lub ból.
Liczba założonych szwów uzależniona jest od wielkości powstałej rany. Świeżo upieczonej mamie zakłada się szwy zwykłe, wymagające usunięcia po kilku dniach, lub takie, które się wchłaniają. Zdejmowanie standardowych szwów może być nieprzyjemne, z powodu możliwego pieczenia skóry lub uczucia jej ciągnięcia.
Szycie krocza po porodzie — jak długo goi się rana a szwy się rozpuszczają?
Nie ma tu reguły. Czas gojenia zależny jest m.in. od tego, czy krocze pękło samoistnie, czy było nacinane, oraz jak duże są uszkodzenia mięśni i skóry. A jak szybko rozpuszczają się szwy po szyciu krocza? To również indywidualna kwestia. Zazwyczaj szwy rozpuszczalne wchłaniają się (lub częściowo wypadają) w ciągu 2-3 tygodni od założenia, ale może trwać to dłużej.
Jakiej pielęgnacji wymaga zszywane po porodzie krocze?
Po założeniu szwów miejsca intymne wymagają szczególnej higieny, ponieważ są narażone na rozwój infekcji. Przyczynia się do tego wydalanie tzw. odchodów połogowych, które są idealną pożywką dla bakterii. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, zaleca się m.in.:
- odpowiednio częstą zmianę podkładów poporodowych i podpasek;
- częste przemywanie okolic intymnych odpowiednim preparatem łagodzącym ból i świąd skóry, bez używania gąbki lub myjki;
- zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem;
- osuszanie rany w delikatny sposób, jednorazowym ręcznikiem;
- częste wietrzenie krocza.
Poza tym, aby przyspieszyć prawidłowe gojenie, warto pamiętać, by:
- przy dużej opuchliźnie i dokuczliwym bólu stosować okłady z lodu;
- unikać długiego stania i dźwigania ciężarów;
- wzmacniać mięśnie Kegla.
Tuż po porodzie można minimalizować ból, siadając na dmuchanym kole ratunkowym.
Jeśli w tym czasie pojawi się jakiś niepokojący sygnał, należy omówić go z położną lub lekarzem. O problemach z raną mogą świadczyć objawy takie jak: gorączka, dreszcze, silny i nieustępujący ból krocza, uczucie ciągnięcia skóry przy szwach. Skłonić do konsultacji powinny również: sącząca się wydzielina, przykry zapach odchodów połogowych, obrzęk i zaczerwienienie skóry.
Przy prawidłowej pielęgnacji rana goi się całkowicie w ciągu 4 – 6 tygodni po porodzie.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/photos/surgery-tools-scalpel-scissors-1662204/
- Ćwiczenia w ciąży – jaki sport można uprawiać, co trzeba wiedzieć?
- Dziewiąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Nowoczesna wyprawka dla noworodka, czyli jakim cudem dałam sobie radę bez tych gadżetów?!
- ,,W bólach rodzić będziesz” – a może nie? Znieczulenie przy porodzie
niestety szwy rozpuszczaja sie jakis czas i nie od razu mozna wszystko robic od razu po zabiegu