Wiedźmia Skała: Czas pełni – czas znów spotkać się w miejscu mocy! Dodatek do gry

Wiedźmia Skała: Czas pełni to rozszerzenie wprowadzające kilka elementów, które możecie dowolnie ze sobą łączyć, by wzbogacić grę podstawową. Obejmuje ono wieże arcymistrzów, oraz dwa moduły: ukryte moce pełni księżyca i wzmocnione składniki, czyli nowe, silniejsze płytki akcji.

Minęło kolejne stulecie, po którym wiedźmy i czarodzieje znów gromadzą się przy magicznej Wiedźmiej Skale, aby odnowić wytwarzaną przez nią sieć energii i wzmocnić własną pozycję w czarodziejskim świecie. Tym razem zgromadzenie odbywa się podczas pełni księżyca, którego światło sprawia, że moce arcymistrzów stają się jeszcze potężniejsze… 

Czym jest Wiedźmia Skała?

To strategiczna gra planszowa, w której wcielamy się w uczonych mistrzów gildii zebranych wokół pradawnego świętego kamienia. Każde z nas dysponuje własnym zestawem płytek akcji – w swojej turze wybieramy jedną z nich i umieszczamy w kociołku według własnego uznania, tak, by zakryć 2 puste pola. Następnie wykonujemy akcje związane z zagranymi symbolami: budowanie sieci energii na kryształowej kuli, przemieszczanie naszych wiedźm, czy gromadzenie zaklęć i rozmaitych bonusów. Na uczestników czeka wiele ważnych decyzji. Od tego, jaki kafelek wybrać, poprzez to, jakie symbole będziemy chcieli ze sobą grupować, aż do kolejności wykonywanych akcji – wszystko zależy od gracza i taktyki, jaką obierze, a każdy ruch będzie miał znaczenie.

Co wprowadza dodatek „Czas pełni”?

 • Arcymistrzów, którzy zastępują duże figurki wiedźm z gry podstawowej. Duże wiedźmy możemy usunąć lub przyjąć dla ich użycia nową, specjalną zasadę opisaną w instrukcji.
 • Moduł wzmocnionych składników, który symbolizuje coraz większą biegłość magów. Zawiera 6 płytek mocy z identycznymi symbolami, ułatwiającymi tworzenie skupisk. Można je pozyskać tylko w kilku konkretnych miejscach na planszy.
 • Moduł magii pełni księżyca, w ramach którego nowi zwierzęcy towarzysze pozwolą nam zyskać dostęp do ukrytych mocy i wyjątkowych zdolności.

 

Podstawowe informacje o:

Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60-90 min.
Kategoria: dodatki
Mechanika: wybór akcji, kaskadowe efekty, budowanie obszarów
Zawartość pudełka:
4 arcymistrzów
4 wieże
6 płytek akcji
4 kafelki dostępu do płytek mocy
3 zwoje
6 pełni księżyca
4 żetony zwierząt
Planowana data premiery: 2 czerwca 2023
   Wiedźmia Skała: Czas pełni     
Źródło wpisu: informacja prasowa wydawnictwa Rebel
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 11 maja 2023

Ile godzin powinno spać dziecko w ciągu doby?

”Ile powinno spać dziecko w ciągu doby?” jest pytaniem, które bardzo często zadają sobie mniej i bardziej doświadczeni rodzice. Ich nadzieje i oczekiwania często biegną jednym torem, a możliwości i potrzeby dziecka drugim. Specjaliści określili jednak precyzyjnie, ile snu potrzebuje dziecko na różnych etapach życia. 

Jak długo powinno spać dziecko w ciągu doby?

To nie tylko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecięcego organizmu, ale, przynajmniej na początku, ogromne znaczenie ma wiek dziecka. W przypadku noworodków, które statystycznie przesypiają nawet 17 godzin, co brzmi świetnie, drzemki mogą być na tyle krótkie, że w ich trakcie rodzic nie jest w stanie wygodnie usiąść i napić się ciepłej kawy. Inne maluchy dla odmiany prześpią w tej samej sytuacji dwie — trzy godziny, dopóki nie obudzi ich głód czy pełna pielucha. Noworodki i małe niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy, więc pobudki mogą zdarzać o różnych porach w ciągu doby. 

Mniej więcej po ukończeniu 3. miesiąca życia maluchy zaczynają spać nieco krócej, za to ich nieprzerwany sen zaczyna się wydłużać. Z czasem maluchy wypracują sobie 2-3 pory w ciągu dnia, gdy będą potrzebowały uciąć sobie regenerującą drzemkę. Gdy zacznie stabilizować się rytm dobowy, łatwiej będzie układać dzień z maluchem. Zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia dzieci odrzucają jedną drzemkę w ciągu dnia, a następnie kolejne, aż do momentu, gdy nie będą ich potrzebowały. Tutaj górnej granicy nie ma, bo często nawet sześciolatki potrzebują raz dziennie zmrużyć oko dla lepszego samopoczucia.  

Ile powinno spać dziecko w ciągu doby według specjalistów? 

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje sypia tyle, ile powinno, sprawdź to na poniższej grafice. Informacje opracowali naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF). 

ile powinno spać dziecko

Fot. Dakota Corbin, Unsplash / wrolimamy.pl

Pamiętaj jednak, że każde dziecko może rozwijać się inaczej. Jedno będzie więcej czasu spędzało na aktywności, a drugie będzie śpiochem, który wysoko ceni sobie ciepłe łóżeczko. Nie ma dwóch takich samych maluchów, stąd też mówiąc o ilości snu potrzebnego dziecku, specjaliści zakładają pewne widełki. To jednak nie oznacza, że każdy malec musi “trzymać się” schematu. Jednak jeśli coś zaniepokoi cię w kwestii długości (zbyt krótki lub długi nieprzerwany sen) czy jakości snu dziecka, zapytaj o to pediatrę. 

Dlaczego odpowiednio długi sen jest ważny dla dziecka?

Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Dzięki niemu układ nerwowy odpoczywa, organizm się regeneruje. Choć to czas relaksu, mózg nieprzerwanie pracuje, porządkując informacje pozyskane w ciągu aktywności i “ucząc się” nowych rzeczy. Poza tym podczas snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, który wspiera rozwój narządów oraz wzrost kości długich. Odpowiednio długi i zdrowy sen zapewnia to wszystko maluchowi. 


Źródło informacji: opiekaokoloporodowa.pl, szumisie.pl
Źródło zdjęcia: Dakota Corbin/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 10 maja 2023

Wakacje na kempingu. Dlaczego warto jeździć z dziećmi na kemping?

Kemping to wolność, swoboda, bliskość natury, liczne atrakcje dla małych i dużych, no i wielka przygoda!

Jako dziecko co roku w wakacje jeździłam z dziadkami wypoczywać na łonie natury, wśród pól i lasów. Spaliśmy wtedy w namiocie albo (kto miał więcej szczęścia) w przyczepie kempingowej. Kąpaliśmy się w misce, załatwialiśmy w porośniętym pajęczynami wychodku lub pod krzaczkiem, brudne ciuchy praliśmy na tarce i płukaliśmy w pobliskiej rzece. Z jednej strony nie były to moje wymarzone wakacje – wszechobecne pająki, szczypawki i inne robactwo, to była moja zmora! – z drugiej jednak wspominam je z rozrzewnieniem.

W swoim dorosłym życiu długo biłam się z myślami, czy chcę w ten sposób spędzać wakacje z dziećmi. Jakoś tak nie byłam pewna, czy z maluchami będzie nam wygodnie na kempingu? Do pierwszego razu… ?

Kiedy w końcu zdecydowaliśmy, że spróbujemy takiej opcji, wróciliśmy (cała nasza pięcioosobowa rodzina) zachwyceni! To były jedne z naszych najlepszych wakacji. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że to dla nas najfajniejsza opcja – żadne all inclusive się z tym nie równa!

Dlaczego tak nam się spodobało i tym samym, dlaczego uważam, że warto jeździć z dziećmi na kemping? Przeczytajcie…

DLACZEGO WARTO JEŹDZIĆ Z DZIEĆMI NA KEMPING? 

 1. Wbrew pozorom wypoczynek pod namiotem czy w domku typu mobile home jest wygodny. W dzisiejszych czasach pola kempingowe są bowiem doskonale zagospodarowane i przygotowane pod różnych turystów (małych i dużych, mniej i bardziej wymagających…). Przede wszystkim znajdują się tam czyste łaźnie i ubikacje, a do tego do dyspozycji są też pralnie, nie trzeba więc martwić brudnymi ciuchami i poświęcać czasu na ręczne przepierki. Poza tym willowe namioty i wspomniane domki wyposażone są w prywatne małe łazienki oraz mini kuchnie, dzięki czemu nie trzeba korzystać ze wspólnych punktów.   

Na marginesie dodam, że wiele kempingów oferuje toalety i łazienki dostosowane do dzieci – z nisko zawieszonymi kibelkami, umywalkami i małymi prysznicami.

 1. Spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Zaraz po przebudzeniu – jeszcze w kapciach i piżamie – możemy wyjść z dziećmi na dwór. I to jest jedna z większych dla nas zalet, bo nie trzeba nikogo specjalnie szykować, wybierać się, po prostu rozsuwasz zamek namiotu, czy otwierasz drzwi przyczepy/domku i już jesteś na zewnątrz. Dla mnie i moich dzieci jest to ogromna wygoda i swoboda.
 2. Wieczorami nic nas nie ogranicza, do oporu możemy siedzieć na dworze – z pociechami, sam na sam z mężem, albo przyjaciółmi. Nikt bowiem nie musi wracać z dziećmi do hotelowego pokoju, nie trzeba losować, kto dziś usypia maluchy i pilnuje ich, gdy będą spać. Nadchodzi pora snu i dzieciaki po prostu wędrują do swoich łóżek, a Ty siedzisz sobie dalej na łonie natury i delektujesz się chwilą. Jak sobie przypomnę, ile razy musieliśmy z mężem rozdzielać się podczas wakacji w hotelu, ten argument nabiera jeszcze większej mocy.
 3. Reset od zbędnych mediów. Bez telefonu być może trudno wyobrazić sobie jakikolwiek wyjazd, chociażby z tego względu, że mamy w nim aparat, którym chętnie uwieczniamy rodzinne chwile, ale generalnie mamy doskonałą okazję do tego, by odciąć się od komputera i telewizora. Dzięki temu mamy mnóstwo czasu dla siebie, który chętnie poświęcamy na różnego rodzaju aktywności sportowe, gry w karty czy planszówki.
 4. Kemping to takie malutkie miasteczko, w którym jest wszystko to, czego potrzebujemy, by wypocząć z dziećmi: dostęp do morza, jeziora lub rzeki (w zależności od tego, gdzie się „rozbiliśmy”), baseny, a nawet aquaparki, place zabaw, różnego rodzaju boiska, korty tenisowe, pola do gry w mini golfa, siłownie, sale zabaw i do fitnessu. Są sklepy, piekarnie, lokale gastronomiczne, drobne punkty z fast-food`ami, łakociami, lodami, a także stragany z pamiątkami. Wszystko to jest ogrodzone, nierzadko bramy wejściowe pilnowane są przez ochroniarzy, więc teoretycznie nasze dziecko nie powinno wyjść samo poza teren kempingu.  
 5. Na kemping zazwyczaj przyjeżdżają ludzie, którzy lubią taki rodzaj wypoczynku. Najczęściej są sympatyczni, otwarci na nowe znajomości, serdeczni i przyjacielsko nastawieni do rodzin z dziećmi oraz tych, którzy zabierają na wakacje swoje czworonożne pupile. Nie przeszkadza im to, że życie tętni tu od świtu do nastania ciszy nocnej i ciągle słychać bawiące się dzieci – mówię zazwyczaj, bo raz zdarzyło się nam, że pewna starsza pani, mieszkająca tuż obok nas, była bardzo niezadowolona, że moje dzieci od 8.30 jeżdżą na rowerach. Szczęśliwie dla nas, szybko się wyniosła ?
 6. Duża ilość rodzin z dziećmi sprawia, że nasze pociechy zawsze mają towarzystwo, a ponieważ małolaty z reguły łatwo nawiązują nowe relacje i szybko się integrują – nikt nie narzeka na nudę. Wszyscy bawią się razem, nie zważając na wiek, płeć i narodowość – każdy mówi w swoim języku, a i tak świetnie się dogaduje.

Dzięki temu, że pola kempingowe są przestronne i w zasadzie bezpieczne, dzieciaki mają mnóstwo miejsca do tego, by się wybiegać i wyszaleć. Ponadto liczne alejki świetnie nadają się na spacery, przejażdżki na hulajnogach, rowerach oraz rolkach.

Niezwykłą frajdą dla dzieciaków jest wieczorne bieganie z latarkami i zabawa w chowanego.

 1. Bliskie otoczenie przyrody sprawia, że człowiek zdecydowanie chętniej niż na co dzień spędza czas aktywnie, poza tym będąc z dala od miejskich betonów, siłą rzeczy baczniej przyglądamy się naturze – wszystkim robaczkom i roślinom, chętnie je odkrywamy i poznajemy. To z kolei stanowi doskonałą okazję do wspólnej edukacji – kogo lub co właśnie znaleźliśmy.  
 2. W domu mamy różne zwyczaje, w prace porządkowe czy przygotowywanie posiłków jedni angażują się bardziej, inni mniej, co pewnie po części wynika z nadmiaru obowiązków i pośpiechu. Na kempingu panuje zupełnie inny klimat, który tak pozytywnie na nas wpływa, że wszystko robimy razem i robimy to z przyjemnością.
 3. Wypoczynek na kempingu to po prostu jedna wielka przygoda! ?

Zdjęcia: Fizinka

 

Obraz chulmin park z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close