Zadania do kalendarza adwentowego – 24 pomysły
Zadania do kalendarza adwentowego to fajna alternatywa dla słodyczy, bądź opcja dodatkowa do łakoci tudzież drobnych upominków. Poza tym stanowią też doskonały pretekst do tego, by w tym szczególnym okresie – po całym roku życia w ciągłym biegu – zwolnić nieco tempo i spędzić więcej czasu z rodziną. Dlatego w moich propozycjach zadań do kalendarza skupiłam się właśnie na: rodzinie, współdziałaniu i dzieleniu się dobrem z innymi.
Myślę, że przemyślane i odpowiednio zaplanowane czynności pomagają usprawnić pewne prace związane z przygotowaniami do świąt, a przy tym umilają ten okres i przypominają o tym, co jest w życiu ważne.
24 zadania do kalendarza adwentowego:
1 grudnia
Napiszcie list do Mikołaja
Młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać, mogą zrobić to z pomocą rodzica lub narysować to, co chciałyby dostać.
2 grudnia
Stwórzcie w domu zimowo-świąteczny klimat
Wyciągnijcie schowane lampki i różnego rodzaju dekoracje, albo stwórzcie własne – witraże na okna, choinki, świeczniki, stroiki na stoły, wieńce na drzwi itp.
3 grudnia
Przygotujcie kartki świąteczne, które wyślecie bliskim
W ciągu roku bywamy tak zabiegani, że nie mamy dość czasu na spotkania w gronie przyjaciół czy rodziny. Okres okołoświąteczny to więc dobry moment, by wysłać pozdrowienia i dać znać innym, że pamiętamy i myślimy o nich. Z kolei samodzielne tworzenie takich kartek jest doskonałą okazją do tego, by fajnie spędzić czas z dziećmi.
4 grudnia
Spędźcie popołudnie razem – całą rodziną
Pobudujcie z klocków, pograjcie w planszówki, ulepcie coś z plasteliny, rysujcie, malujcie, róbcie to, co lubicie, co daje Wam radość i pozwoli spędzić czas razem. Koniecznie odłóżcie na bok telefony i wyłączcie telewizory!
5 grudnia
Przygotujcie poczęstunek dla Mikołaja
Wszyscy dobrze wiedzą, że Mikołaj to łasuch i nie pogardzi żadnym łakociem. Wygospodarujcie więc odrobinę czasu wolnego i wspólnie upieczcie ciastka, które zostawicie wieczorem dla Świętego. Szklanka mleka bądź ciepłe kakao to też dobry pomysł – to nic, że przez noc wystygnie, Mikołaj nie będzie grymasił.
6 grudnia
Stwórzcie karmnik dla ptaków
Zimą trudniej zdobywać pokarm, możemy więc pomóc różnym zwierzętom i stworzyć dla nich karmniki. O tym, gdzie je ustawić i co do nich włożyć przeczytacie tutaj: Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków ; Kiedy, czym i jak dokarmiać ptaki zimą.
7 grudnia
Pośpiewajcie razem świąteczne piosenki, albo kolędy
Przy okazji stwórzcie playlistę, której będziecie słuchać, spędzając razem czas, np. podczas pieczenia pierników, czy innych zabaw. Możecie też stworzyć listę kolęd, które zabrzmią podczas rodzinnych spotkań w święta.
8 grudnia
Przeczytajcie świąteczną książkę
Wybór książek w klimacie świątecznym jest ogromny, można przebierać do woli w tytułach. Szczególnie polecam: Święty Mikołaj. Historia prawdziwa, Święty Mikołaj bierze nadgodziny, Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta, Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą.
Przeczytajcie razem przynajmniej jedną pozycję.
9 grudnia
Wybierzcie się w odwiedziny
Wykorzystajcie dzień wolny od szkoły oraz pracy i wpadnijcie w odwiedziny do babci i dziadka, wujka i cioci, kuzynów, albo przyjaciół. A może znacie kogoś, kto nie jest członkiem Waszej rodziny, ale jest samotny i ucieszy się z czyjejś wizyty – pamiętajcie, że grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku, w czasie którego samotność lubi bardziej doskwierać.
10 grudnia
Przygotujcie własnoręcznie prezenty dla bliskich
Najlepsze prezenty to te, w które włożysz swoje serce, nie ma ku temu lepszej okazji niż stworzyć podarunek samodzielnie. Może to być jakaś praca plastyczna wykonana przez dzieci, albo album ze zdjęciami, personalizowany kalendarz, bombki na choinkę np. z imionami dzieci/wnuków, albo las w słoiku.
11 grudnia
Zróbcie dobry uczynek
Zastanówcie się wspólnie, czy w okolicy jest jakaś organizacja, której moglibyście w jakiś sposób pomóc – schronisko dla zwierząt, dom dziecka, dom opieki społecznej. Albo zajrzyjcie do Internetu – tam przed świętami pojawia się mnóstwo akcji, w których w prosty sposób można komuś pomóc, np. zamawiając „List od Mikołaja” i wpłacając choćby drobną darowiznę na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Poza tym do wzięcia udziału w tego typu kampanii można zachęcić część swojej rodziny, albo wyjść z taką inicjatywą w przedszkolu lub szkole, do których chodzą dzieci, wtedy pomoc będzie większa. Zresztą nauczyciele bardzo często sami organizują świąteczne zbiórki, wystarczy się do nich przyłączyć.
12 grudnia
Zróbcie rodzinne zdjęcie
Jeśli macie, wykorzystajcie mikołajkowe czapki lub inne świąteczne rekwizyty i pstryknijcie kilka fotek na pamiątkę, które koniecznie od razu wywołajcie – nie odkładajcie tego na później, bo zapomnicie! Wydrukowane fotki możecie też oprawić w ramki i podarować bliskim np. dziadkom.
13 grudnia
Wybierzcie się w ciekawe miejsce
Wioska lub fabryka zabawek świętego Mikołaja, albo ogród świateł – wyrwijcie się z domu i wybierzcie do miejsca, które czynne jest tylko zimą i/lub w okresie okołoświątecznym.
14 grudnia
Upieczcie, a potem udekorujcie razem pierniczki
Wspólne wyrabianie ciasta, wykrawanie kształtów, rozkoszowanie się zapachem pieczonych pierników, no i oczywiście ich dekorowanie to obowiązkowy element w kalendarzu adwentowym!
15 grudnia
Przygotujcie ozdoby na choinkę
Niech każdy zrobi przynajmniej jedną – z masy solnej, z papieru, bibuły, drewna… możliwości jest dużo, a inspiracji i instrukcji „krok po kroku” w Internecie nie brakuje.
16 grudnia
Ubierzcie wspólnie choinkę
Jedni ubierają ją szybciej, inni później, tuż przed samą wigilią, a nawet w tym samym dniu, w związku z tym datę strojenia świątecznego drzewka dostosujcie do swoich rodzinnych zwyczajów.
Ja np. lubię nacieszyć się widokiem choinki, dlatego najczęściej wnosimy ją do domu mniej więcej tydzień przed świętami.
17 grudnia
Zorganizujcie zabawę w śniegu albo na lodzie
Jeśli pogoda na to pozwala, pobawcie się razem w śniegu, zbudujcie bałwana albo igloo, zróbcie bitwę na śnieżki, a jeśli białego puchu brakuje, wybierzcie się na lodowisko!
18 grudnia
Wybierzcie się na jarmark świąteczny
Co roku w większych miastach czy gminach organizowane są jarmarki, na których można zakosztować różnych regionalnych i świątecznych przysmaków, zaopatrzyć się w nie (chociażby pierogi, uszka, krokiety, ryby, różnego rodzaju ciastka itp.), a także zakupić prezenty, najczęściej typu hand made.
19 grudnia
Ogarnijcie wspólnie Wasze cztery kąty
Wiadomo, że dom sprząta się regularnie, nie od święta, ale w pokojach dziecięcych potrafią się gromadzić spore ilości zbędnych rzeczy, zepsutych zabawek i innych pierdół, które tylko zbierają kurz lub zajmują miejsce w szufladach czy na półkach. Święta to więc dobra pretekst, albo zachęta – jak kto woli – do tego, by zagonić dzieci do zrobienia gruntownych porządków w ich pokojach.
20 grudnia
Pomóżcie w lepieniu pierogów, uszek lub w przygotowaniach innych świątecznych potraw
Pierogi i uszka zdecydowanie szybciej, a już na pewno przyjemniej lepi się, gdy chętnych do pracy jest więcej par rąk. Spytajcie więc mamę, babcię, a może przyjaciół czy nie trzeba im pomóc w tej czynności.
21 grudnia
Zróbcie domek z piernika
Stwórzcie własny projekt domku, albo poszukajcie gotowego szablonu w sieci i do dzieła!
22 grudnia
Poznajcie świąteczne zwyczaje
Odszukajcie razem w Internecie ciekawostki dotyczące świątecznych tradycji – nie musicie ograniczać się tylko do Polski – może dowiecie się czegoś ciekawego albo zabawnego…
23 grudnia
Zróbcie coś dla siebie
Przed świętami dużo myślimy o innych – jak komuś w czymś pomóc i sprawić przyjemność – czas więc skupić się też trochę na sobie. Niech w tym jednym dniu każdy z Was zrobi coś dla siebie – poczyta książkę, weźmie długą relaksującą kąpiel, poleniuchuje przed telewizorem… niech to będzie cokolwiek, co sprawi, że będzie Wam miło.
24 grudnia
Wspólnie przygotujcie wigilijną kolację
To już ostatni dzień, nakryjcie wspólnie do stołu, podzielcie się przy tym zadaniami – niech jedno z Was zaścieli obrus, drugie rozłoży talerze i sztućce, trzecie poukłada serwetki… A potem, gdy już wszystko będzie gotowe, cieszcie się sobą nawzajem.
…
Źródło zdjęcia: Canva
- Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka
- Herbaciany kalendarz adwentowy
- Zbuduj z dzieckiem magię świąt, odkryj radość z każdego dnia
- Jak zrobić krok po kroku choinki z papieru
- Jak zrobić śnieżynkę z papieru krok po kroku
- Dekoracje okien na zimę i święta – jak ozdobić okna
- Bombka techniką serwetkową czyli zrób to sam
- Zrób to sam, czyli bombki ze wstążki z cekinami