Boże Narodzenie 22 listopada 2023

Zadania do kalendarza adwentowego – 24 pomysły

Zadania do kalendarza adwentowego to fajna alternatywa dla słodyczy, bądź opcja dodatkowa do łakoci tudzież drobnych upominków. Poza tym stanowią też doskonały pretekst do tego, by w tym szczególnym okresie – po całym roku życia w ciągłym biegu –  zwolnić nieco tempo i spędzić więcej czasu z rodziną. Dlatego w moich propozycjach zadań do kalendarza skupiłam się właśnie na: rodzinie, współdziałaniu i dzieleniu się dobrem z innymi.

Myślę, że przemyślane i odpowiednio zaplanowane czynności pomagają usprawnić pewne prace związane z przygotowaniami do świąt, a przy tym umilają ten okres i przypominają o tym, co jest w życiu ważne.

24 zadania do kalendarza adwentowego: 

1 grudnia

Napiszcie list do Mikołaja
Młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać, mogą zrobić to z pomocą rodzica lub narysować to, co chciałyby dostać.

2 grudnia

Stwórzcie w domu zimowo-świąteczny klimat
Wyciągnijcie schowane lampki i różnego rodzaju dekoracje, albo stwórzcie własne – witraże na okna, choinki, świeczniki, stroiki na stoły, wieńce na drzwi itp.

3 grudnia

Przygotujcie kartki świąteczne, które wyślecie bliskim
W ciągu roku bywamy tak zabiegani, że nie mamy dość czasu na spotkania w gronie przyjaciół czy rodziny. Okres okołoświąteczny to więc dobry moment, by wysłać pozdrowienia i dać znać innym, że pamiętamy i myślimy o nich. Z kolei samodzielne tworzenie takich kartek jest doskonałą okazją do tego, by fajnie spędzić czas z dziećmi.

4 grudnia

Spędźcie popołudnie razem – całą rodziną
Pobudujcie z klocków, pograjcie w planszówki, ulepcie coś z plasteliny, rysujcie, malujcie, róbcie to, co lubicie, co daje Wam radość i pozwoli spędzić czas razem. Koniecznie odłóżcie na bok telefony i wyłączcie telewizory!

5 grudnia

Przygotujcie poczęstunek dla Mikołaja
Wszyscy dobrze wiedzą, że Mikołaj to łasuch i nie pogardzi żadnym łakociem. Wygospodarujcie więc odrobinę czasu wolnego i wspólnie upieczcie ciastka, które zostawicie wieczorem dla Świętego. Szklanka mleka bądź ciepłe kakao to też dobry pomysł – to nic, że przez noc wystygnie, Mikołaj nie będzie grymasił.

6 grudnia

Stwórzcie karmnik dla ptaków
Zimą trudniej zdobywać pokarm, możemy więc pomóc różnym zwierzętom i stworzyć dla nich karmniki. O tym, gdzie je ustawić i co do nich włożyć przeczytacie tutaj: Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków ; Kiedy, czym i jak dokarmiać ptaki zimą. 

7 grudnia

Pośpiewajcie razem świąteczne piosenki, albo kolędy
Przy okazji stwórzcie playlistę, której będziecie słuchać, spędzając razem czas, np. podczas pieczenia pierników, czy innych zabaw. Możecie też stworzyć listę kolęd, które zabrzmią podczas rodzinnych spotkań w święta.

8 grudnia

Przeczytajcie świąteczną książkę
Wybór książek w klimacie świątecznym jest ogromny, można przebierać do woli w tytułach. Szczególnie polecam: Święty Mikołaj. Historia prawdziwa, Święty Mikołaj bierze nadgodziny,  Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta, Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą.

Przeczytajcie razem przynajmniej jedną pozycję.

9 grudnia

Wybierzcie się w odwiedziny
Wykorzystajcie dzień wolny od szkoły oraz pracy i wpadnijcie w odwiedziny do babci i dziadka, wujka i cioci, kuzynów, albo przyjaciół. A może znacie kogoś, kto nie jest członkiem Waszej rodziny, ale jest samotny i ucieszy się z czyjejś wizyty – pamiętajcie, że grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku, w czasie którego samotność lubi bardziej doskwierać.

10 grudnia

Przygotujcie własnoręcznie prezenty dla bliskich
Najlepsze prezenty to te, w które włożysz swoje serce, nie ma ku temu lepszej okazji niż stworzyć podarunek samodzielnie. Może to być jakaś praca plastyczna wykonana przez dzieci, albo album ze zdjęciami, personalizowany kalendarz, bombki na choinkę np. z imionami dzieci/wnuków, albo las w słoiku.  

11 grudnia

Zróbcie dobry uczynek
Zastanówcie się wspólnie, czy w okolicy jest jakaś organizacja, której moglibyście w jakiś sposób pomóc – schronisko dla zwierząt, dom dziecka, dom opieki społecznej. Albo zajrzyjcie do Internetu – tam przed świętami pojawia się mnóstwo akcji, w których w prosty sposób można komuś pomóc, np.  zamawiając „List od Mikołaja” i wpłacając choćby drobną darowiznę na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Poza tym do wzięcia udziału w tego typu kampanii można zachęcić część swojej rodziny, albo wyjść z taką inicjatywą w przedszkolu lub szkole, do których chodzą dzieci, wtedy pomoc będzie większa. Zresztą nauczyciele bardzo często sami organizują świąteczne zbiórki, wystarczy się do nich przyłączyć.

12 grudnia
Zróbcie rodzinne zdjęcie
Jeśli macie, wykorzystajcie mikołajkowe czapki lub inne świąteczne rekwizyty i pstryknijcie kilka fotek na pamiątkę, które koniecznie od razu wywołajcie – nie odkładajcie tego na później, bo zapomnicie! Wydrukowane fotki możecie też oprawić w ramki i podarować bliskim np. dziadkom.

13 grudnia

Wybierzcie się w ciekawe miejsce
Wioska lub fabryka zabawek świętego Mikołaja, albo ogród świateł – wyrwijcie się z domu i wybierzcie do miejsca, które czynne jest tylko zimą i/lub w okresie okołoświątecznym. 

14 grudnia

Upieczcie, a potem udekorujcie razem pierniczki
Wspólne wyrabianie ciasta, wykrawanie kształtów, rozkoszowanie się zapachem pieczonych pierników, no i oczywiście ich dekorowanie to obowiązkowy element w kalendarzu adwentowym!

15 grudnia

Przygotujcie ozdoby na choinkę
Niech każdy zrobi przynajmniej jedną – z masy solnej, z papieru, bibuły, drewna… możliwości jest dużo, a inspiracji i instrukcji „krok po kroku” w Internecie nie brakuje.

16 grudnia

Ubierzcie wspólnie choinkę
Jedni ubierają ją szybciej, inni później, tuż przed samą wigilią, a nawet w tym samym dniu, w związku z tym datę strojenia świątecznego drzewka dostosujcie do swoich rodzinnych zwyczajów.
Ja np. lubię nacieszyć się widokiem choinki, dlatego najczęściej wnosimy ją do domu mniej więcej tydzień przed świętami.

17 grudnia

Zorganizujcie zabawę w śniegu albo na lodzie
Jeśli pogoda na to pozwala, pobawcie się razem w śniegu, zbudujcie bałwana albo igloo, zróbcie bitwę na śnieżki, a jeśli białego puchu brakuje, wybierzcie się na lodowisko!

18 grudnia

Wybierzcie się na jarmark świąteczny
Co roku w większych miastach czy gminach organizowane są jarmarki, na których można zakosztować różnych regionalnych i świątecznych przysmaków, zaopatrzyć się w nie (chociażby pierogi, uszka, krokiety, ryby, różnego rodzaju ciastka itp.), a także zakupić prezenty, najczęściej typu hand made.

19 grudnia

Ogarnijcie wspólnie Wasze cztery kąty
Wiadomo, że dom sprząta się regularnie, nie od święta, ale w pokojach dziecięcych potrafią się gromadzić spore ilości zbędnych rzeczy, zepsutych zabawek i innych pierdół, które tylko zbierają kurz lub zajmują miejsce w szufladach czy na półkach. Święta to więc dobra pretekst, albo zachęta – jak kto woli – do tego, by zagonić dzieci do zrobienia gruntownych porządków w ich pokojach.

20 grudnia

Pomóżcie w lepieniu pierogów, uszek lub w  przygotowaniach innych świątecznych potraw
Pierogi i uszka zdecydowanie szybciej, a już na pewno przyjemniej lepi się, gdy chętnych do pracy jest więcej par rąk. Spytajcie więc mamę, babcię, a może przyjaciół czy nie trzeba im pomóc w tej czynności.

21 grudnia

Zróbcie domek z piernika

Stwórzcie własny projekt domku, albo poszukajcie gotowego szablonu w sieci i do dzieła!

22 grudnia

Poznajcie świąteczne zwyczaje

Odszukajcie razem w Internecie ciekawostki dotyczące świątecznych tradycji – nie musicie ograniczać się tylko do Polski – może dowiecie się czegoś ciekawego albo zabawnego…

23 grudnia

Zróbcie coś dla siebie

Przed świętami dużo myślimy o innych – jak komuś w czymś pomóc i sprawić przyjemność – czas więc skupić się też trochę na sobie. Niech w tym jednym dniu każdy z Was zrobi coś dla siebie – poczyta książkę, weźmie długą relaksującą kąpiel, poleniuchuje przed telewizorem… niech to będzie cokolwiek, co sprawi, że będzie Wam miło.

24 grudnia

Wspólnie przygotujcie wigilijną kolację

To już ostatni dzień, nakryjcie wspólnie do stołu, podzielcie się przy tym zadaniami – niech jedno z Was zaścieli obrus, drugie rozłoży talerze i sztućce, trzecie poukłada serwetki… A potem, gdy już wszystko będzie gotowe, cieszcie się sobą nawzajem.

 

Źródło zdjęcia: Canva

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 22 listopada 2023

Niemcy skracają czas pracy. Polacy… pracują najwięcej w UE

Niemieckie miasto Wedel wprowadziło niedawno 4-dniowy tydzień pracy dla urzędników. Według danych Eurostatu Niemcy od lat są w czołówce najmniej zapracowanych narodów Europy. Tymczasem Polska znajduje się na przeciwnym końcu tego rankingu. Dłużej od nas pracują tylko Grecy.

Europa otwiera się na krótszy tydzień pracy

Coraz więcej państw europejskich testuje nowe możliwości w zakresie uelastycznienia pracy. Niemieckie miasto Wedel (powiat Pinneberg) ogłosiło niedawno ustawowy 4-dniowy tydzień pracy dla pracowników urzędów. To nie pierwsze tego typu eksperymenty wprowadzane przez naszych sąsiadów. Od lutego 2023 roku 33 niemieckie firmy dołączyły do półrocznego pilotażu skracającego tydzień pracy do 4 dni.

Podobne rozwiązanie jakiś czas temu zapowiedziano też w Szkocji. Dodatkowy wolny dzień w tygodniu ma pomóc pracownikom zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

W polskiej debacie publicznej temat długiego czasu pracy powraca od lat. Rozważano skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godz., a także pracę przez 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem. Jak do tej pory żadne z rozwiązań nie okazało się na tyle godne uwagi, aby próbować je wdrożyć.

Eksperci z platformy edukacyjnej do nauki języków obcych Preply biją jednak na alarm. Według badań jesteśmy narodem przepracowanym. Jak wynika z danych opublikowanych przez Pracuj.pl, aż jedna trzecia Polaków odczuwa przeładowanie codzienną pracą.

Badania jasno wskazują, że przeładowanie pracą i związane z tym stres oraz zmęczenie to pierwszy krok do wypalenia zawodowego. Wbrew pozorom narażeni są wszyscy, niezależnie od formy pracy czy zajmowanego stanowiska. Oczywiście ogromna część odpowiedzialności leży po stronie pracodawców. Niekiedy jedynym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje, jest po prostu zmiana miejsca pracy. Polacy coraz częściej swojego work-life balance szukają za granicą – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Czas pracy: Polacy w niechlubnej czołówce. Dłużej od nas pracują jedynie Grecy

Dane nie pozostawiają złudzeń. Z zestawienia przygotowanego przez Preply na podstawie danych Eurostatu wynika, że pod względem liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków jesteśmy w europejskiej czołówce. W 2022 roku średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godz. Tymczasem Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godz. dłużej (40,5 godz.).

Gorzej od nas wypadli jedynie Grecy, których średnia tygodniowa to równe 41 godz. Tuż za Polską w rankingu znalazły się Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się średnio 40,2 godz. w tygodniu, a także Portugalia (39,9 godz.).

Ponad 80% mieszkańców Polski pracuje powyżej 40 godz. tygodniowo. Dla porównania w Holandii aż 45,6% społeczeństwa pracuje mniej niż 35 godz., a 23,3% poniżej 25. Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godz., co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu w Unii Europejskiej. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3 godz.), Dania (35,4 godz.) i Austria (36 godz.). Do europejskiej średniej najbliżej jest Francuzom. Pracują 37,4 godz. tygodniowo.

Pracownicy fizyczni i właściciele firm pracują najdłużej

Mimo znaczących różnic w liczbie godzin spędzonych w pracy we wszystkich państwach można zauważyć kilka podobnych trendów. Najbardziej zapracowane są sektory, w których dominują stanowiska wymagające pracy fizycznej – rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (43,9 godz. tygodniowo), budownictwo (40,5 godz.), działalność organizacji i zespołów eksterytorialnych (40,2 godz.) oraz branża górnicza i wydobywcza (40,1 godz.).

Jednogłośnie najdłużej pracują jednak właściciele firm. W 2022 roku osoby zatrudniające pracowników pracowały średnio 47,5 godz. tygodniowo. Liderem są tu właściciele firm belgijskich, którzy poświęcili biznesowym obowiązkom aż 51,2 godz. w skali tygodnia (z dyrektywy unijnej wynika, że średni czas pracy pracownika nie może przekraczać 48 godz.). Europejczycy pracujący na własny rachunek (bez zatrudniania pracowników) spędzili w pracy 40,7 godz., a osoby pracujące na różnego rodzaju umowach – 36,7 godz.

Biorąc pod uwagę wyłącznie osoby pracujące na pełen etat, Polacy zajmują szóste miejsce spośród wszystkich państw UE (41,3 godz.). Wciąż jest to jednak powyżej średniej (40,6 godz.). Wyprzedzają nas tylko Grecy, Austriacy, Szwedzi, Cypryjczycy i Portugalczycy.

 

Źródło: Preply

O Preply

Preply to internetowa platforma nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli Kirilla Bigaia, Serge’a Lukyanova i Dmytro Voloshyna, Preply rozrosła się z 3-osobowego zespołu do firmy zatrudniającej prawie 500 pracowników 60 różnych narodowości. Z biurami w Barcelonie, Nowym Jorku i Kijowie, pracownicy pracują w 30 krajach w Europie, USA, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

KONTAKT:

Matylda Setlak

PR Director

agencja PR All 4 Comms

tel.+48 (0) 788 252 651

tel.+44 (0) 7737 1 63 194

e-mail: matylda@all4comms.com

www.all4comms.com

 

Źródło informacji: All 4 Comms

Obraz StockSnap z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zakupach 21 listopada 2023

Trapery damskie, czyli must have jesienno-zimowej stylizacji

Wybierasz się na zakupy w poszukiwaniu nowej pary butów na sezon jesienno-zimowy? Uniwersalnym, aczkolwiek oryginalnym dziś wyborem będą damskie trapery. Przypomnij sobie wszystkie ich praktyczne zalety i zwróć uwagę na modele w nowoczesnej odsłonie.

Zalety solidnych w projekcie traperów damskich

Zacznijmy od samego projektu i procesu tworzenia damskich traperów. Obuwie tego rodzaju najczęściej wykonuje się ze skóry licowej albo solidnego materiału w postaci skóry ekologicznej. Późniejsze woskowanie tworzywa daje efekt łatwych do utrzymania w czystości butów, które dodatkowo cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Inwestując w tego typu obuwie, będziesz miała pewność tego, że posłuży ono nawet kilka sezonów.

Podszewka, wykonana najczęściej ze skóry naturalnej albo wełny zapewnia optymalny komfort cieplny. W tego rodzaju butach stopy się nie przegrzewają, nie dochodzi również do bolesnych i uciążliwych obtarć. Ich cholewka sięga za kostki, jest stosunkowo wysoka, co możesz zauważyć na przykładzie tej oferty: https://answear.com/h/trapery-damskie.

Podeszwy damskich traperów, które z reguły są antypoślizgowe, umożliwiają stabilny chód, nawet po śliskiej czy oblodzonej powierzchni. Całe buty wiązane długimi sznurowadłami, czasem z boku wyposaża się w zamki błyskawiczne, czyli swego rodzaju udogodnienie usprawniające ich zakładanie.

Trapery w klasycznej odsłonie vs. nowoczesne modele

W klasycznej doskonale znanej wersji, damskie trapery mają kolor czarny lub brązowy i średniej grubości podeszwę. Pasują zarówno do spódnic, jak i jeansów. Są świetnym uzupełnieniem codziennych stylizacji, casualowych outfitów, ale również bardziej oficjalnych zestawów.

Nieco bardziej nowoczesna odsłona butów jesienno-zimowych, to trapery na zaskakująco wysokiej podeszwie, dostępne w bogatej gamie kolorystycznej. Znaleźć można wśród nich modele w kolorze kremowym, białym lub buty wysoce lakierowane.

Do jakich płaszczy i kurtek pasują damskie trapery?

Damskie trapery niezależnie od modelu pasują do popularnych kurtek puchowych, na przykład takich, jak w te ofercie: https://answear.com/k/ona/odziez/kurtki. Grube, często oversizowe okrycia wierzchnie o długości do bioder lub za kolana z powodzeniem łączyć można zarówno z klasycznymi, jak i nieco bardziej designerskimi traperami.

Do obuwia we wskazanym stylu poza puchówkami, pasują także kurtki pilotki wzbogacone o kożuchy. Najczęściej wykonane z naturalnych materiałów lub zamszu, idealnie komponują się ze skórzanymi traperami. Tworzą z nimi zgrany duet, który w zależności od pozostałych dodatków może mieć charakter streetwear lub vintage.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe elementy garderoby, do traperów warto dobierać sukienki oraz spódniczki lub skinny jeans, równoważąc je obszernymi swetrami. Dobrym wyborem będą także damskie bluzy w rozmaitym wydaniu, które można znaleźć w internecie, między innymi na stronie: https://answear.com/k/ona/odziez/bluzy

Na korzyść omawianych butów świadczą więc nie tylko praktyczne zalety, ale również pewna uniwersalność, która niekiedy przeplata się z dość oryginalnym designem. Szczególnie gdy mowa o nowoczesnych modelach w wyrazistych lub niecodziennych kolorach.

 

Źródło informacji: answear.com

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close