Boże Narodzenie 24 listopada 2023

Amazon.pl sprawdził, czy Polacy są tradycjonalistami w kwestii świąt, prezentów, emocji i zmieniających się tradycji świątecznych

Coraz więcej Polaków marzy o tym, by spędzić święta mniej tradycyjnie, z dala od domu – ponad ¼ badanych (26 proc.) chciałaby wyjechać do ciepłych krajów lub w góry np. na snowboard.

W tym roku Polacy planują wydać na upominki świąteczne średnio 650 zł, w tym największa grupa badanych (24 proc.) chce przeznaczyć na prezenty od 251 zł do 500 zł.

44 proc. Polaków kupuje prezenty w sklepach internetowych, a 67 proc. uważa, że dzięki zakupom online może znacznie łatwiej i szybciej nabyć prezenty.

Blisko połowa respondentów (47 proc.) chciałaby dostać pieniądze lub kartę podarunkową.

Warszawa, 23.11.2023 r. – Amazon.pl we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził badanie, w którym sprawdził, czy Polacy w kwestii świąt nadal są tradycjonalistami, jakie emocje towarzyszą im w tym czasie oraz jaki mają stosunek do prezentów. Aż 64 proc. Polaków ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia spędziło tradycyjnie w domu, w otoczeniu rodziny. W tym roku o Świętach w dużym gronie rodzinnym marzy z kolei tylko 30 proc. badanych, a coraz więcej chciałoby spędzić je z dala od domu, w ciepłych krajach, na plaży lub w górach (26 proc.). O wyjeździe za granicę marzą głównie przedstawiciele Generacji X [1] (22 proc.) oraz kobiety (20 proc).

Prezent – praktyczny i w dobrej cenie

Z raportu Amazon.pl wynika, że Polacy bardzo lubią poszukiwanie i kupowanie prezentów. Ponad połowa z nas uwielbia obdarowywanie się prezentami i w tym roku aż 75 proc. respondentów zamierza także wręczyć swoim bliskim upominek. Polacy planują w tym roku przeznaczyć na prezenty średnio 650 zł, w tym 24 proc. chce przeznaczyć na ten cel od 251 zł do 500 zł, a 21 proc. od 501 zł do 1000 zł. Inflacja ma niemały wpływ na wydatki, jakie planujemy przeznaczyć na prezenty i święta. 31 proc. badanych twierdzi, że będzie szukało promocji i okazji zakupowych, a 21 proc. zacznie wcześniej szukać prezentów, by móc je kupić w niższej cenie. Idealnym sposobem na oszczędne zakupy jest oczywiście czas promocji i 19 proc. Polaków decyduje się na zakup podarunków w okresie Black Friday. Co ciekawe, najmłodsi (Gen Z [2]) częściej lubią planowanie i kupowanie prezentów świątecznych i częściej korzystają z promocji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to kobiety wcześniej zaczynają rozglądać się za prezentami (już w listopadzie) – 22 proc. badanych i przeznaczają na nie nieco niższe kwoty. Mężczyźni z kolei częściej zakupu dokonują dopiero w grudniu – 29 proc. i wydają nieco więcej pieniędzy.

Przy wyborze prezentu kierujemy się przede wszystkim jego funkcjonalnością (58 proc.) i jakością (54 proc.), a w mniejszym stopniu zwracamy uwagę na preferencje osoby obdarowywanej (35 proc.) czy emocjonalny przekaz (30 proc.). Radość z kupowania podarków świątecznych jest ważna, ale jednocześnie rzadko wykonujemy prezenty własnoręcznie i aż 71 proc. z nas uważa, że najlepszy prezent powinien być głównie praktyczny, a w mniejszym stopniu piękny (20 proc.). Rozsądna cena prezentu jest istotnym kryterium dla aż 84 proc. Polaków.

„Święta to przede wszystkim wspaniała okazja do bycia razem i sprawiania sobie najpiękniejszych przyjemności. Badania psychologiczne wskazują, że częścią naszego dobrostanu jest poczucie, że możemy kogoś obdarować i sami pozwalamy obdarować siebie. To czyni nas szczęśliwszymi. Pozwólmy sobie na to bez wyrzutów sumienia. To przecież jedyny czas w roku, żeby nadać odrobinę magii codzienności, zwrócić uwagę na swoje potrzeby i potrzeby bliskich”. – mówi Małgorzata Ohme, psychoterapeutka.

Polacy mają też swoje wymarzone prezenty i w 2023 roku chcieliby w pierwszej kolejności dostać pieniądze (26 proc.) i karty podarunkowe (21 proc.). Duża część z nas woli sama wybrać sobie odpowiedni prezent, niż zdać się na pomysłowość bliskich. W tym roku również marzymy o kosmetykach, perfumach, ubraniach, książkach, ozdobnych świecach i zabawnych skarpetkach. Skarpetki to wciąż jeden z najczęściej dawanych prezentów, aż 20 proc. Polaków znalazło je rok temu pod choinką.

W ramach wyjątkowej współpracy z polskimi sprzedawcami Amazon.pl przygotował limitowane serie produktów świątecznych. Jednym z nich jest zestaw skarpetek, stworzonych wspólnie z polską firmą Rainbow Socks, inspirowany lokalnymi wzorami i haftami, a drugim – zestaw świec świątecznych od polskiego producenta Candellana. Cały dochód ze sprzedaży obu produktów będzie przeznaczony na cele charytatywne.

Zakupy w sieci wciąż zyskują na popularności wśród Polaków – aż 67 proc. z badanych przyznało, że jest to dla nich znacznie szybszy i łatwiejszy sposób na nabycie prezentów. Blisko 44 proc. z nas kupuje większość prezentów w sklepach internetowych typu Amazon.pl. i serwisach e-commerce.

„Poszukiwanie prezentów świątecznych to często wyzwanie, dlatego cieszymy się, że coraz więcej Polaków decyduje się na ich zakup w sklepach internetowych. Na Amazon.pl nasi klienci już teraz mogą znaleźć ponad 400 milionów produktów, zarówno polskich marek, jak i tych światowych. Oferta Amazon.pl jest tak bogata, że znalezienie prezentu praktycznego, pięknego czy niszowej, lokalnej marki nie stanowi problemu. Dlatego warto skorzystać z okazji na Black Friday Week, w ramach którego można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert. Black Friday Week na Amazon.pl trwa do 27 listopada”. – zachęca Marco Reissig, Country Manager Amazon.pl.

W kwestii świątecznych prezentów, marzeń i planów zakupowych kobiety i mężczyźni nieco się różnią. Kobiety częściej niż mężczyźni marzą o prezentach takich jak kosmetyki, perfumy czy biżuteria. Częściej także wolałyby otrzymać kartę podarunkową lub voucher na usługę lub bilet na wydarzenie. Mężczyźni z kolei dużo częściej niż kobiety chcieliby otrzymać elektronikę, alkohol, sprzęt sportowy czy ubrania.

Podobnie na nasze zachowanie wpływa pokolenie, w którym się urodziliśmy oraz wykształcenie. Przedstawiciele Generacji Z (71 proc.) oraz Millenialsi [3] (68 proc.) najczęściej kupują prezenty online i uważają, że dzięki temu mogą nabyć podarunki szybciej i sprawniej. Osoby z wyższym wykształceniem chętniej stawiają na prezenty przemyślane, niż spontaniczne oraz ponadczasowe niż modne.

Ponad połowa Polaków otrzymuje nietrafione prezenty, większość je zachowuje (58 proc.) ze względów sentymentalnych, co czwarty zapytany przekazuje taką rzecz komuś z rodziny, a co piąty – sprzedaje w serwisie aukcyjnym.

Polacy będą szukać okazji zakupowych

Tegoroczny Black Friday Week na Amazon.pl potrwa do 27 listopada, więc to doskonała okazja na upolowanie prezentów dla bliskich osób. Polacy chętnie kupują prezenty na Amazon.pl, doceniając niezwykle szeroką ofertę produktów oraz szereg korzyści jakie daje subskrypcja Amazon Prime, w tym nielimitowane, szybkie i bezpłatne przesyłki milionów produktów. Nowi klienci Prime mogą rozpocząć 30-dniowy bezpłatny okres próbny na Amazon Prime. Następnie z subskrypcji można korzystać dalej za jedyne 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.

O badaniu

„Raport Amazon.pl – czy wciąż jesteśmy tradycjonalistami? Prezenty, emocje i nawyki świąteczne Polaków 2023” został zrealizowany we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w dniach 18-28 października 2023 roku, na reprezentatywnej próbie Polaków N=1003 (mieszkańcy Polski w wieku 18-55 lat), metodą CAWI.

Świąteczny Niezbędnik

W Świątecznym Niezbędniku Amazon.pl znajdzie się coś dla każdego niezależnie od wieku. To szeroka selekcja rozchwytywanych produktów w kategoriach takich jak słodycze, elektronika, zabawki, kosmetyki, karty podarunkowe, a nawet prezenty dla zwierząt i nie tylko. W niezbędniku klienci znajdą wszystko – od zabawnych swetrów po pomysły na prezent mikołajkowy.

Każdy dzień jest lepszy z Prime

Amazon Prime zadebiutował w Polsce w październiku 2021 roku. Klienci Prime mają dostęp do wszystkiego co najlepsze w Amazon w zakresie zakupów i rozrywki, w tym do szybkich i darmowych dostaw milionów produktów ze sklepu Amazon.pl, bez minimalnej kwoty zamówienia, obszernego katalogu nagradzanych filmów i seriali w Prime Video, darmowych gier i materiałów in-game dzięki Prime Gaming, a także do ekskluzywnych okazji Prime przez cały rok. Każdy może wypróbować Prime w ramach bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego, aktywowanego na stronie Amazon.pl/prime. Po tym okresie Prime będzie dostępny za jedyne 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie. Z pakietu można zrezygnować w dowolnym momencie.

Amazon w Polsce

Sklep Amazon.pl został uruchomiony 2 marca 2021 r. Klienci mogą robić zakupy w przystępnych cenach, wybierając z katalogu liczącego ponad 400 milionów produktów w ponad 30 kategoriach i korzystać z darmowych i szybkich dostaw oraz rozrywki w ramach Amazon Prime. Amazon zainwestował w Polsce od 2012 roku ponad 18,5 mld zł. Kwota ta obejmuje zarówno wydatki kapitałowe na infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i działalność operacyjną: wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów. Centra Rozwoju Technologii Amazon (Amazon Development Centers) w Gdańsku, Warszawie i Krakowie dostarczają innowacyjne rozwiązania wspierające produkty i usługi Amazon na całym świecie, w tym m.in. rozwiązania głosowe Alexa. Amazon stworzył dotychczas w Polsce ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w dziesięciu nowoczesnych centrach logistycznych, Amazon Web Services w Warszawie i Amazon Development Centers oraz w łańcuchu dostaw, wspierającym operacje Amazon oraz w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem sklepu, docierając do setek milionów klientów na całym świecie.

Informacje o Amazon

Amazon wyznaje cztery zasady przewodnie: koncentrację na kliencie, a nie na konkurencji, pasję do innowacyjnych rozwiązań, zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej oraz myślenie długofalowe. Amazon dąży do tego, by być najlepszym pracodawcą, najbezpieczniejszym miejscem pracy oraz najbardziej zorientowaną na klienta firmą na świecie. Amazon jako pierwszy na świecie wprowadził m.in. następujące produkty i usługi: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, program Postaw na Swój Rozwój, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo, Alexa, technologia Just Walk Out, Amazon Studios i Deklarację Klimatyczną (The Climate Pledge). Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź biuro prasowe i naszego bloga Aboutamazon.pl oraz śledź nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze @AmazonNewsPL i YouTube.

[1] Generacja X to pokolenie ludzi urodzonych w latach 1965-1980.

[2] Generacja Z to pokolenie ludzi urodzonych w latach 1996-2010.

[3] Millenialsi (Generacja Y) to pokolenie ludzi urodzonych w latach 1981-1995.

 

Źródło informacji: Amazon

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 23 listopada 2023

Mother shower zamiast baby shower. Imprezy dla przyszłych matek zyskują na popularności

Mother shower to względna nowość, która zyskuje coraz większą popularność na Zachodzie. W Europie traktuje się ją jeszcze jako nieznaną szerzej alternatywę dla przyjęcia organizowanego na cześć dziecka. Czym różni się jedna impreza od drugiej?

Chyba każdy słyszał o baby shower, a może nawet i brał udział w takim spotkaniu. Impreza zazwyczaj organizowana jest w czasie ostatniego trymestru ciąży, gdy niewiele już zostało do rozwiązania. W centrum zamieszania jest przyszła matka, choć to nie ona jest główną bohaterką podczas przyjęcia. Najważniejszym celem jest celebrowanie nadchodzących narodzin dziecka i to ono staje się prawdziwą gwiazdą. Mowa jest głównie o nim, pojawiają się zdjęcia z USG, a przyszła mama zazwyczaj dostaje upominki związane z opieką nad noworodkiem. Królują ubranka, zabawki, pieluszki, kosmetyki dla niemowląt. Nie każdemu jednak symbolika baby shower odpowiada i na zachodzie coraz większą popularność zdobywa mother shower.

O co chodzi w mother shower?

Na co dzień to maleńki człowiek w brzuchu wzbudza powszechne zachwyty i troskę, kobiety, mimo iż to one są cichymi bohaterkami, otrzymują tej uwagi znacznie mniej. To po porodzie jeszcze bardziej się pogłębia i świeżo upieczona mama schodzi na boczny plan. Dlatego tradycyjne baby shower zastępuje mother shower i zamiast skupiać się na upominkach dla dziecka, uwaga gości wędruje do przyszłej mamy. Nacisk kładzie się na rozpieszczanie ciężarnej, a nie skupianie się tylko na dziecku. Zamiast typowo dziecięcych akcesoriów, przyszła mama zazwyczaj otrzymuje prezenty takie jak kosmetyki do pielęgnacji, produkty przydatne po porodzie, czy ułatwiające karmienie piersią. Trafia się także odpowiednio przygotowana żywność, która uprości świeżo upieczonej mamie funkcjonowanie przez pierwsze dni po powrocie ze szpitala. Mother shower to wyraz troski innych kobiet, które w ten sposób dają przyszłej mamie wsparcie mentalne i rzeczowe. To również szansa dla bliskich kobiety, aby okazać jej miłość oraz umocnić ją w przekonaniu, że nie musi sama odbywać tej fascynującej, ale wyczerpującej podróży przez macierzyństwo.

Jak wyglądają mother shower?

Mogą przybierać różne formy. W zależności od indywidualnych preferencji bywają to tradycyjne przyjęcia z dekoracjami i zabawami dla kobiet lub też imprezy z włączeniem w nie partnerów i innych członków rodziny. Bez względu na rodzaj spotkania najważniejsza i tak jest przyszła mama i jej potrzeby. Podczas mother shower, jak i baby shower, pojawiają się balony, stosowne napisy, konfetti, świeczki, girlandy, czy ścianki do robienia zdjęć. Nie brakuje tortu i przeróżnych przekąsek oraz napojów. Obecność fotografa lub wykorzystanie porządnego aparatu w smartfonie pozwoli uwiecznić imprezę. Dla rozruszania towarzystwa i wprowadzenia klimatu można wykorzystać gry, zgadywanki, quizy, zdjęcia czy muzykę. To ma być dzień pełen miłych wrażeń dla ciężarnej. 

Niezależnie od tego, czy kobiety częściej będą decydowały się na baby, czy mother shower, najważniejsze jest to, aby przyszła mama czuła się wspierana i kochana.


Źródło: laviemom.com, female.com.au  
Źródło zdjęcia: Andreina Vincentelli/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 23 listopada 2023

Przesądy andrzejkowe

Przesądy andrzejkowe to nie całkiem to samo, co wróżby. Istnieje wiele zabobonów związanych z tym dniem i chociaż dziś nikt nie traktuje ich serio, to warto je znać, bo są naprawdę urocze. 

Jak zobaczyć przyszłego męża? 

Najlepiej śniąc o nim, a na to był całkiem „prosty” sposób. Niezamężne kobiety przez cały dzień były zobowiązane do zachowania postu, ewentualnie mogły zjeść śledzia. Jeśli udało im się wytrwać, miały zobaczyć we śnie twarz przyszłego męża. Można się zastanawiać, czy to przesąd, czy wróżba, ale popularność tego zabobonu była swego czasu naprawdę duża. Trochę kłóci się to z faktem, iż w noc andrzejkową czasu na sen było mało. 

 

Wiśnia prawdę Ci powie? 

No ja Wam powiem, że aż mnie korci, żeby sprawdzić, czy to możliwe. Chociaż z drugiej strony to mam już męża, więc przesąd może nie zadziałać. 

A cała rzecz miała być prosta – w dzień świętego Andrzeja panny były zobowiązane do ucięcia gałązki wiśni lub czereśni i włożenia do wody. Jeśli zakwitła do Wigilii, dziewoja mogła się szykować do wesela w przyszłym roku. Mam wątpliwości, czy wiśnia zerwana w listopadzie w ogóle pomyśli o wypuszczeniu listków, a co dopiero kwitnięciu, no ale może ja się nie znam. 

 

Skąd przybędzie przyszły mąż?

Ano stąd, skąd szczekają psy, dlatego panny były zobowiązane nasłuchiwać. Mało tego, obowiązane były chodzić po obejściu i sprawdzać, przy której sztachecie płotu to szczekanie zaczyna być słyszalne. Potem tylko trzeba było policzyć sztachety do bramy i już było wiadomo, za ile miesięcy zabrzmią dzwony weselne. 

Zamążpójście było chyba największym marzeniem panien, bo wszystkie wróżby i przesądy andrzejkowe skupiają się właśnie na tym.

 

Jak się ustrzec przed pechem?

Sól chyba była cenną przyprawą w dawnych czasach i nie kosztowała mało. Zapewne dlatego w wielu przesądach powtarza się motyw nierozsypywania jej. Nie inaczej w andrzejki. Rozsypana sól to gwarancja pecha i dotyczy to nie tylko niezamężnych kobiet, ale każdego, kto ową sól rozsypie. 

 

Dlaczego trzeba uważnie obierać jabłka?

Obieranie jabłek to jedna z andrzejkowych wróżb. Która panna uzyska najdłuższą skórkę, ta pierwsza wyjdzie za mąż. Ale uwaga! Skórki nie można przerwać! Przerwanie oznacza pecha w miłości i to niezależnie od tego, kto obierze najdłuższą. Mało tego – w andrzejki trzeba było spalić pestki z jabłka w piecu. Jeśli zaczęły strzelać, ich właścicielka mogła liczyć na szczęście w miłości. 

 

Jak trzymać świecę w andrzejki?

Lanie wosku i w ogóle korzystanie ze świec w czasie wróżb andrzejkowych to rzecz oczywista. Trzeba jednak było umieć się ze świecami obchodzić, bo nieumiejętne trzymanie mogło ściągnąć na głowę młodej kobiety (bo zwykle to one wróżą) pecha. O co chodzi? Ano o to, że świecy nie można trzymać poziomo. Owszem, ma to sens, bo wówczas wosk skapnie na podłogę lub na ubranie. Lepiej jednak straszyć zabobonami niż kazać po prostu uważać. Mam wrażenie, że ten motyw powtarza się w wielu przesądach. 

 

Czego na pewno nie wolno robić w andrzejki?

W andrzejki nie wolno brać ślubu! W ogóle nie polecało się brać ślubów w listopadzie, bo to miesiąc wspominania zmarłych i zadumy nad śmiercią. W same andrzejki można się było spodziewać wizyty dusz, które nie zaznały po śmierci spokoju i był to najgorszy możliwy termin na ślub. Kto się wyłamał, ten musiał się liczyć z nieszczęśliwym małżeństwem. 

W andrzejki nie wolno obcinać włosów. Muszę koniecznie zapytać moją fryzjerkę, czy jest tego dnia bezrobotna. Ponoć kto to zrobi, ten nie będzie miał szczęścia w miłości. Skąd to się wzięło? Kto wie, może fryzjerki chciały mieć tego dnia wolne? 😉 

 

Andrzejki w innych krajach

Na koniec mam dla Was jeszcze dwie ciekawostki. Jak się okazuje, andrzejki są obchodzone nie tylko w Polsce. Podczas gdy nasze panny musiały cały dzień pościć, by we śnie zobaczyć twarz przyszłego wybranka, niemieckie kobiety miały łatwiejszy sposób – wystarczyło, że poszły spać nago. 

 

W Rumunii z kolei w noc andrzejkową trzeba było zjeść czosnek, który, jak wiadomo, odstrasza nie tylko wampiry, ale i złe duchy. To Bogu ducha winne warzywo miało być obroną przed nimi. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close