Zdrowie 4 lipca 2019

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Chrypka u dziecka nie jest chorobą samą w sobie, a objawem, który może – ale nie musi – towarzyszyć pewnym schorzeniom. Zazwyczaj chrypka u dziecka jest krótkotrwała i nie wzbudza w rodzicach żadnych podejrzeń. Ale pojawienie się chrypienia u dziecka może niekiedy zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. 

U mojego młodszego syna silna chrypka pojawiła się nagle i trwała uparcie ponad trzy tygodnie. Pediatra stwierdziła, że zapewne to albo reakcja alergiczna, albo nadwyrężanie głosu w przedszkolu, ale trzeba dziecko obserwować i jeśli nie minie po tygodniu leczenia, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Przepisany na receptę lek antyhistaminowy nam nie pomógł, ale już dwa dni po zakończeniu zajęć w przedszkolu chrypka odeszła w zapomnienie. Moje dziecko znów słychać z kilometra, bo już nie zdziera głosu przekrzykując się godzinami z kolegami z grupy. Jednak jakakolwiek nie byłaby przyczyna problemu, przedłużającą się ponad dwa tygodnie chrypkę trzeba sprawdzić. 

Chrypka u dziecka – objawy

Chrypka jest efektem zaburzeń drgań fałdów głosowych, co zauważamy jako zmianę brzmienia głosu. Rodzic z marszu rozpoznaje, gdy coś jest na rzeczy, ponieważ chrypka jest zmianą głosy charakterystyczną – dziecko może mówić bardzo cicho, a jego głos staje się matowy, przerywany, szorstki. 

Chrypka u dziecka – przyczyny

Zazwyczaj chrypka u dziecka spowodowana jest błahymi przyczynami. Do najczęstszych powodów zmiany siły i barwy głosu należą:

Znacznie rzadziej chrypka wynika z poważniejszych przyczyn, które nie powinny być bagatelizowane:

  • guzki w obrębie fałdów głosowych, brodawczaki, naczyniaki;
  • wady wrodzone – błona krtaniowa, rozszczep krtani, torbiele;
  • uszkodzenie mięśni i nerwów unerwiających krtań na skutek chorób tarczycy, operacji lub intubacji;
  • ograniczenie ruchów krtani i struktur przylegających (np. chłoniaki śródpiersia)

Chrypka u dziecka – leczenie, domowe sposoby

Lekarz pediatra w zależności od przyczyn chrypki zaleci adekwatne leczenie. Jeśli leczenie nie da efektów, pediatra powinien skierować małego pacjenta do lekarza laryngologa lub foniatry, który wykona lub zleci inne, nieinwazyjne badania krtani. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista może także skierować dziecko do szpitala, aby wykonać laryngoskopię.

Jeśli chrypka nie wynika z poważniejszych przyczyn, można podjąć próby domowego leczenia. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, oraz częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Ważne, by podawać odpowiednią ilość płynów, można zastosować inhalacje z roztworu soli fizjologicznej, a także postarać się, by dziecko nie mówiło zbyt wiele. W ten sposób podrażnione struny głosowe szybciej wrócą do pełni sprawności. 

źródło: mp.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close