W szkole 14 grudnia 2023

Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?

Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku? To pytanie, moim zdaniem, jest trochę źle postawione, ale często trafia do Google. Słuszniej byłoby zapytać: Dlaczego warto założyć nastolatkowi konto w banku? Jeśli jeszcze macie wątpliwości, przekonam Was, że to dobre rozwiązanie.

 

Dlaczego warto założyć nastolatkowi konto w banku?

Wygoda dla dziecka i… rodzica!

Uwielbiam fakt, iż moje dziecko ma konto w banku. O ileż łatwiej się żyje, kiedy można tak po prostu zadzwonić po lekcjach i poprosić o kupno mleka albo chleba, bo akurat zabrakło. A i kieszonkowe można przelać na konto, co w obliczu permanentnego braku gotówki naprawdę jest wygodne.

 

Niech żyją kasy samoobsługowe!

Nie wiem, jak u Was, ale w mojej okolicy dziecko, które nie ma konta w banku i nie może skorzystać z dobrodziejstwa kasy samoobsługowej, musi stać w kolejce z amatorami tanich trunków lub emerytami, którzy są z reguły życzliwi światu, ale strasznie powolni w wyliczaniu pieniędzy. Pół biedy jak nastolatek kupuje chipsy czy inne przekąski. Gorzej, jak latem ma chęć na loda na patyku. Rozpuści mu się jak nic, zanim dojdzie do kasy.

Moje dziecko twierdzi, że dzięki karcie nie musi stać w kolejkach w McDonaldzie. Przyznam, że ja tam nie bywam i nie wiem, na czym to polega, ale pewnie jest coś na rzeczy.

 

Koniec zakupów z rodzicami

– Bo tu jest taki fajny sweter, naprawdę super i ciepły. No i on kosztuje 80 zł, przelejesz?

– Zrób mi zdjęcie.

Tak mniej więcej wyglądają zakupy ciuchowe, odkąd moje dziecię dojeżdża do szkoły w Warszawie. Wiadomo – duże centra handlowe to więcej możliwości, a i ceny trafiają się czasem dość atrakcyjne. W ten sposób została zakupiona też kurtka – poprosiłam tylko o zdjęcie metki i wszywki, żeby ocenić jakość.

 

Nie ma sytuacji awaryjnych

Albo raczej przestają być problemem. Jeśli cokolwiek się wydarzy i dziecko nagle potrzebuje pieniędzy (nieważne, 10 zł czy 100) po prostu robię przelew. Sytuacje awaryjne nie pojawiają się często, bo też nie na tym to polega, żeby co drugi dzień finansować zachcianki małolata, ale czasem doprawdy lepiej przelać, niż pozwolić dziecku się zadłużać. W naszym przypadku taką sytuacją była wycieczka szkolna.

 

Bezpieczeństwo

Wróćmy jeszcze do tej wycieczki, obozu czy większych zakupów. Bezpieczniej jest, gdy dziecko ma pieniądze na koncie, do którego ma kartę z PIN-em, niż gdyby miało nosić gotówkę przy sobie.

A nawet na co dzień lepiej, żeby nie miało jej za dużo. Nastolatki są tak roztrzepane, że i pieniądze potrafią zgubić. Przemoc i wymuszenia też nie odeszły całkiem do lamusa, a na pewno łatwiej wymusić na młodocianym wydanie gotówki niż wypłacenie jej z bankomatu.

 

Prestiż wśród rówieśników

To akurat dotyczy młodszych nastolatków, bo starsi z reguły już mają konta, ale też warto wziąć pod uwagę. Z ręką na sercu powiem, że lepiej, żeby dziecko było jednym z pierwszych, które ma konto, niż jednym z ostatnich. W tym trudnym okresie dorastania każdy dowód na „bycie dorosłym” jest na wagę złota.

 

Czy konto dla nastolatka uczy oszczędności?

Internet na pewno zechce Was przekonać, że tak, ale ja się z nim nie zgodzę. Pieniądze na koncie w banku są totalnie wirtualne i nastolatek nie do końca ma nad nimi kontrolę. To nie gotówka, którą w każdej chwili można przeliczyć. No i nie ma się co oszukiwać – nam, dorosłym, też łatwiej przychodzi wydawanie pieniędzy, których nie widać. Więc nie zgodzę się, że konto w banku uczy dzieci oszczędzania. Na pewno nie wówczas, gdy mają do dyspozycji kartę do tego konta. 

Natomiast z całą pewnością nie można powiedzieć, że konto bankowe dla nastolatka to zło, bo przyzwyczaja do rozrzutności. Ta nastoletnia rozrzutność to nic innego jak nauka panowania nad własnymi finansami, szczególnie w wersji elektronicznej.

Jeśli macie wątpliwości, to przypomnijcie sobie, ile razy wasza pociecha w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym rozlała zupkę na stół lub oblała się sokiem. A jednak nauka jedzenia była potrzebna, prawda? Z nauką wydawania pieniędzy jest tak samo. I chociaż my, dorośli, widzimy popełniane błędy, to niestety musimy przymknąć na nie oko. Oczywiście trzeba rozmawiać, edukować, podpowiadać, ale to nastolatek musi sam nauczyć się mądrze korzystać z konta w banku.

 

Gdzie założyć konto bankowe dla nastolatka?

Osobiście uważam, że najwygodniej tam, gdzie i rodzice mają swoje konta – a jeśli sami korzystają z usług różnych banków to w tym, z którego korzysta rodzic wypłacający kieszonkowe i pieniądze na inne potrzeby. To kwestia wygody, bo w takim wypadku przelew idzie natychmiastowo.

Każdy bank ma swoje zasady dotyczące zakładania kont dla dzieci, ale ogólnie trzeba uznać, że są one podobne. O ile pamiętam, to w naszym przypadku potrzebny był dowód osobisty i/lub (tu mam wątpliwości) akt urodzenia – majaczy mi się, że chodziło o dwa dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka i nie mogła to być legitymacja szkolna. A może właśnie akt urodzenia, bo nie legitymacja, a dowodu jeszcze nie było? Nie bijcie, nie pamiętam.

W każdym razie do tej operacji trzeba się było stawić z jednym rodzicem. Konto zostało założone „od ręki” i wydana do niego karta na okaziciela. W planach była zmiana na imienną, ale jakoś do tego nie doszło.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 14 grudnia 2023

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w pierwszym półroczu 2023 roku i ich znaczenie

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w pierwszym półroczu 2023 roku? Wiemy to z raportu udostępnionego na stronie dane.gov.pl. Kolejny raport z listą rozchwytywanych imion żeńskich zostanie udostępniony w styczniu 2024 r. Na razie podejrzyjmy, które z nich dotychczas cieszyły się wśród rodziców największym wzięciem. 

Rodzice, wybierając imię dla pociechy, często kierują się rankingami popularności, ale to niejedyne kryterium. Wiele osób zwraca szczególną uwagę na znaczenie oraz cechy, jakie zostały mu przypisane. Wiąże się to z nadzieją, że któreś z nich przypadną w udziale dziecku. Niemałą rolę odgrywa też tradycja rodzinna lub kulturowe dziedzictwo. Kolejnym argumentem za wyborem konkretnego imienia dla dziecka są względy praktyczne, takie jak dopasowanie do nazwiska, łatwość wymowy, sposób zapisu, czy uniwersalność, by sprawdziło się np. za granicą. Oczywiście rodzice wybierają najczęściej to, które po prostu im się podoba lub ma dla nich szczególne znaczenie. Jakakolwiek motywacja za tym nie stoi, wybór imienia dla dziecka pozostaje indywidualną decyzją jego rodziców. 

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w pierwszym półroczu 2023 roku i ich znaczenie

Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka obejmująca najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce. Oto statystyki:

  1. Zofia – aż 2626 nowo narodzonych dziewczynek otrzymało właśnie to imię. Przypisuje się mu pochodzenie greckie, wywodzące się od słowa sophia, czyli mądrość. Zosie obchodzą imieniny 30 kwietnia, 15 i 24 maja, 18 i 30 września.
  2. Zuzanna – 2489 dziewczynek zostało nazwanych tym imieniem. Jego korzenie sięgają hebrajskiego Szoszannah, które z kolei wywodzi się od określenia kwiatów lilii.  Zuzanny świętują imieniny 1,17 oraz 18 lutego, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 20 września, 11 października.
  3. Laura – 2450 dziewczynek dostało to imię. Wywodzi się ono z łaciny, w której laurem określano wawrzyn. Laury imieniny obchodzą 17 czerwca, 3 września, 8, 19 października.
  4. Hanna — imię to od w pierwszym półroczu 2023 r. dostało 2389 dziewczynek. Forma Hanna wywodzi się od imienia Anna, którego korzeni upatruje się w hebrajskim słowie Chana, czyli „wdzięk, łaska”. Hanie imieniny świętują 5 i 29 stycznia, 9 czerwca, 16 oraz 26 lipca, 6 i 18 października.
  5. Maja – 2255 noworodków płci żeńskiej otrzymało to imię. Maja pochodzi od łacińskiego słowa „maius” oznaczającego „maj”. W Polsce często uznaje się je za skróconą formę imienia Maria. Imieniny Mai przypadają na 9 kwietnia, 1 maja oraz 12 września.
  6. Julia – 2138 dziewczynkom przypadło to imię w udziale. Julia wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu i wiąże się z rodem Juliuszów. Żeńska forma imienia Juliusz oznacza osobę promienistą, młodą. Julia imieniny obchodzi 8 stycznia, 12, 16, 17, 27, 28 lutego, 8, 16 marca, 8, 16 kwietnia, 22 maja, 12, 19 czerwca, 2, 4, 27, 30 lipca, 2, 10 września, 18 października, 10, 11, 13 grudnia.
  7. Oliwia – 1983 dziewczynkom nadano to imię. Wywodzi się ono z łaciny i oznacza gałązkę drzewa oliwnego lub osobę hodującą oliwki. Imieniny Oliwii przypadają na 5 marca, 3 oraz 10 czerwca.
  8. Pola – 1844 razy zostało nadane to imię w pierwszym półroczu 2023 r. Pola to zdrobnienie od imienia Apolonia, które od pewnego czasu funkcjonuje samodzielnie. Apolonia z kolei pochodzi ze starożytnej Grecji i tłumaczy się je jako „należącą do Apolla” (boga). Pola imieniny obchodzi 9 lutego oraz 23 września. 
  9. Alicja – 1798 noworodków płci żeńskiej otrzymało to imię. Prawdopodobnie wywodzi się ono od anglojęzycznego zdrobnienia niemieckiego imienia Adelajda, które oznacza niewiastę o szlachetnym obliczu i usposobieniu. Inna teoria wskazuje na rodowód grecki, od słowa aletheia, czyli prawda. Alicja imieniny świętuje 9 i 10 stycznia, 3 i 15 lutego, 18 kwietnia, 11 oraz 18 maja, 12 i 21 czerwca, 1 września, 14 października, 16 grudnia.
  10. Maria – imię to od w pierwszym półroczu 2023 r. nadano 1586 dziewczynkom. Możliwe, że wywodzi się ono z języka hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Marysie imieniny obchodzą 1 i 23 stycznia, 2 i 11 lutego, 25 marca, 9, 14, 26, 28 kwietnia, 3, 24, 29 i 31 maja, 2, 27 czerwca, 2, 16, 22, 29 lipca, 2, 5, 15, 22, 26 sierpnia, 8, 12, 15, 24 września, 7, 11 października, 16, 21 listopada, 8 oraz 10 grudnia.

Źródło zdjęcia: Nattalia Nuñez/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zakupach 14 grudnia 2023

Jakich prezentów na święta nie lubią dostawać Polacy?

Święta Bożego Narodzenia – to właśnie na tę okazję Polacy najczęściej szukają oryginalnych prezentów. Pięknie zapakowane potrafią rozpalić wyobraźnię. W praktyce jednak chęć uszczęśliwienia kogoś nie zawsze idzie w parze z radością obdarowywanego. Badania pokazują, że blisko 76 proc. z nas udaje, że prezent nam się podoba. W gorączce świątecznych zakupów łatwo o pomyłkę. Jak jej uniknąć? Czego nie kupować? Aż w końcu – jaki pomysł na prezent może być naprawdę trafiony?

(Nie)oryginalny prezent, czyli podarunki, które nie cieszą

Najmniej cieszymy się wtedy, kiedy podarunek nie jest związany z naszymi zainteresowaniami lub potrzebami. Nawet w przypadku prezentów praktycznych, choć intencja kupującego bywa dobra, to interpretacja po stronie odbiorcy może być zupełnie inna. W czołówce najbardziej nietrafionych pomysłów na prezent prym wiodą nie tylko osławione skarpetki, piżamy czy sprzęt AGD.

Każda rzecz, która może sugerować, że obdarowywany ma jakieś słabe strony, to wstęp do niepotrzebnych nieporozumień. Z listy świątecznych prezentów wykreślmy zatem w pierwszej kolejności: kremy na zmarszczki czy antycellulitowe, zestawy żeli pod prysznic, vouchery na zabiegi wyszczuplające, poradniki dotyczące sprzątania, ubrania, które mogą okazać się za małe. Zdublowany prezent świąteczny to też żadna gratka.

Co zrobić z nietrafionym świątecznym prezentem?

Świąteczny prezent, który może okazać się nietrafiony, to często również perfumy, biżuteria czy elementy garderoby, które podobają się, ale już tylko kupującemu. Tuż po świętach w internecie mamy wysyp tekstów na temat tego, co zrobić z nietrafionym prezentem. Zamiast oddawać go do sklepu albo unieszczęśliwiać kolejną osobę, możemy oddać prezent komuś potrzebującemu, zrobić wymianę ze znajomymi lub sprzedać. Z perspektywy kupującego warto szukać takich upominków, które dają obdarowywanemu poczucie, że otrzymał prezent unikalny i ekskluzywny.

Gdzie kupić oryginalny prezent?

Według badań najczęściej kupujemy świąteczne (i nie tylko!) prezenty w internecie. Na drugim miejscu znajdują się galerie handlowe i sklepy stacjonarne. Na potrzeby obu grup odpowiada oferta Mennicy Polskiej, marki z blisko 260-letnią tradycją.

Produkty kolekcjonerskie Mennicy Polskiej to ciekawe pomysły na świąteczne prezenty, które wyróżnią się spośród innych. To również sposób na pokazanie, że wiemy więcej o zainteresowaniach obdarowywanego. Znawcę sztuki ucieszy moneta z serii Van Gogh, miłośnika literatury ta z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej czy „Arsene Lupin”. Szachiści i znawcy historii docenią monety z serii „Szachy Wikingów”.

Jeśli wśród najbliższych, dla których szukamy oryginalnego prezentu, mamy fanów fantasy, warto zainteresować się „Czarodziejem”. Dla dzieci, również tych w ciele dorosłych, niecodziennym i ciekawym pomysłem na prezent może okazać się „Akademia Pana Kleksa”, która swoją premierę będzie miała w grudniu. Uniwersalny przekaz dla młodszych i starszych znajdziemy na monetach „Przytul mnie” z uroczymi sowami czy „Be strong”, inspirowanej wyjątkową siłą żółwi, które przetrwały zlodowacenia i ocieplenia klimatu, wybuchy wulkanów oraz upadki meteorytów. Dla pasjonatów astronomii Mennica Polska przygotowała wyjątkową serię „Galaktyki”, idealną na niesamowity prezent świąteczny.

Wartościowy prezent, czyli jaki?

Produkty Mennicy Polskiej to nie tylko pomysł na niestandardowy prezent, ale też na podarunek, którego wartość może rosnąć w czasie. Ciekawą propozycją są złote monety inwestycyjne i sztabki. W ostatnim czasie bestsellerem z oferty Mennicy Polskiej okazały się dukaty i talary z wizerunkiem Kazimierza Pułaskiego, ale oferta tematyczna jest bardzo zróżnicowana.

A dlaczego warto kupować właśnie złoto na świąteczne prezenty? Bo może to być atrakcyjna lokata kapitału – zabezpieczenie przyszłości obdarowanej osoby. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat kurs złota zmienił się na plus o blisko 62 proc. Wbrew pozorom taki wartościowy prezent to inwestycja na każdą kieszeń. Najmniejszą sztabkę złota, o wadze 0,25 gram, można kupić za niewiele ponad 100 zł. Taki unikalny prezent to propozycja nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Złote produkty inwestycyjne są coraz częściej wybierane na prezent na wyjątkowe okazje takie jak chrzciny, Pierwsza Komunia Święta czy ślub.

 

 

Źródło informacji: Mennica Polska

Obraz Vilius Kukanauskas z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close