Książki 22 marca 2024

Do sprzedaży trafiły nowe części przygód Frycka

Nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazały się dwie najnowsze części serii wydawniczej „Mały Chopin” – „Frycek i pogoń za Czarnym Smokiem” oraz „Frycek i Złota Kaczka”.

„Mały Chopin” to krótkie historyjki powstałe z inspiracji barwną biografią Fryderyka Chopina. Opowieści te – chociaż umiejscowione w przeszłości – są wciąż aktualne, a Frycek sprawdza się w roli kolegi każdego dziecka. Autorką tekstów i ilustracji jest artystka wizualna – Aga Pietrzykowska (Studio „Pe”).

Seria wydawnicza została nagrodzona Nagrodą Główną w XXI Edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

„Frycek i pogoń za Czarnym Smokiem”

Czarny Smok zabrał Fryckowi jego skarb. Kto pomoże chłopcu w poszukiwaniach? Czy uda mu się odzyskać cenny przedmiot?

Książka jest dostępna w trzech językach: polskim, angielskim oraz japońskim.

„Frycek i Złota Kaczka”

Frycek i Tytus zakradli się pewnej nocy do Zamku Ostrogskich. Kogo tam spotkali? Jakie zadanie otrzymali? Oby ta przygoda zakończyła się szczęśliwie.

Książka jest dostępna w dwóch językach: polskim i angielskim.

Najnowsze książki w serii „Mały Chopin” można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowym Instytutu Chopina.

nifc.pl

 

 

Źródło informacji: NIFC

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 21 marca 2024

Dlaczego nastolatki nie jedzą śniadań?

Dlaczego nastolatki nie jedzą śniadań? Podpytałam wujka Google, ale jak zwykle się nie dogadaliśmy. Więcej dowiedziałam się od mojej nastoletniej córki. Nastolatki bowiem mają swoje tajemnice, których nawet internet nie zna. 

Dlaczego nastolatki nie jedzą śniadań? 

Bo jest taka moda! Dacie wiarę? Ja bym na to nie wpadła, a ponoć media społecznościowe, na których nastolatki przesiadują non stop, promują niejedzenie śniadań jako sposób na odchudzanie lub utrzymanie wagi. Czasem po prostu przychodzi taki trend i się nie je śniadań, bo tak, zwykle wyszukując jakieś bardziej wiarygodne powody. 

Dlaczego jeszcze nastolatki nie jedzą śniadań? Najpopularniejsze przyczyny 

Brak apetytu w godzinach rannych 

W to akurat jestem w stanie uwierzyć bez zastrzeżeń, bo rano to nastolatki chcą spać, a nie jeść. I nie jest to efekt ich głupoty, która każe im nocami przesiadywać w internecie (kiedyś internetu nie było i czytało się książki pod kołdrą), tylko biologii, która kompletnie przesunęła pory snu u nastolatków. W stosunku do osób dorosłych różnica ta wynosi około dwóch godzin. Czyli budzenie nastolatka o szóstej to mniej więcej tyle samo, co budzenie dorosłego o czwartej. No przecież to środek nocy! 

 

Brak czasu na jedzenie rano 

No pewnie, jak się późno chodzi spać, a potem cztery razy włącza drzemkę w telefonie, to na jedzenie zabraknie czasu. A przecież jest tyle ważniejszych rzeczy do ogarnięcia. W przypadku dziewczynek choćby makijaż. Dobrze chociaż, jak wezmą ze sobą coś do szkoły, gorzej jak nawet na spakowanie drugiego śniadania nie będzie czasu. 

 

Brak nawyku jedzenia przed wyjściem z domu 

I tu nie boję się wrzucić kamyczka do ogródka rodziców, którzy nie dopilnowali tego, gdy był jeszcze czas. Jeśli nie wpoili kilkulatkowi, że przed wyjściem rano z domu trzeba zjeść, to teraz zbierają tego owoce. Nawyki wyrabia się latami, zanim nastolatek dojdzie do wniosku, że fajnie rano coś przekąsić, pewnie będzie już studentem. 

 

Odchudzanie się 

Trudno mi zrozumieć, czemu nastolatki wiążą odchudzanie z niejedzeniem, ale zjawisko jest powszechne. Znałam kiedyś jedną nastolatkę, która nie rozstawała się z bidonem. Gdy chciało jej się jeść, piła wodę, żeby oszukać żołądek. Owszem, schudła, ale nie na długo. 

Zamiast przymykać oczy na niejedzenie śniadań przez naszego nastolatka bądź nastolatkę, lepiej pogadać z nim na temat diety redukcyjnej i zmian w codziennym menu. Będzie zdrowiej i bezpieczniej. 

 

Choroba 

Lista chorób, która może wywołać brak apetytu, jest bardzo długa, ale nie wpadajcie w panikę. Jeśli Wasze dziecko normalnie je obiady i kolacje, a unika tylko śniadań, to raczej nie jest chore. Dla porządku jednak napiszę, że przyczyną niechęci do porannego posiłku może być zarówno jedna z wielu chorób układu pokarmowego, alergia lub nietolerancja pokarmowa, pospolita infekcja, jak też bulimia lub anoreksja. Usłużny Google podsunął też nowotwór, ale zdziwiłabym się, gdyby tego nie zrobił, przecież jego zdaniem każdy objaw chorobowy może świadczyć o nowotworze. Jednak statystyki uspokajają – takie przypadki zalicza się do bardzo rzadkich. 

 

Stres lub fobia szkolna 

Nie ma nic dziwnego w tym, że przed stresującą sytuacją tracimy apetyt. W przypadku nastolatka źródłem stresu może być szkoła. Niechęć do chodzenia do niej nie zawsze wynika z lenistwa bądź nieprzygotowania (nieodrobienia lekcji). Fobia szkolna ma różne przyczyny, a poranny brak apetytu może być jednym z objawów. Ryzyko rośnie, gdy do niechęci do jedzenia dojdzie ból brzucha, mdłości i ogólne złe samopoczucie przypominające infekcję. 

 

Nocne podjadanie 

Co ciekawe, niektóre nastolatki nieoficjalnie przyznają, że nie są rano głodne, bo… podjadają w nocy, gdy nie śpią, albo gdy zdarzy im się wstać do łazienki. 

O ile na pewno nie można tej deklaracji potraktować jako dowód na dobre nawyki żywieniowe, o tyle przynajmniej można być spokojnym o żołądek swojej pociechy. Pusty na pewno nie jest. Jednak nie powinno się dopuszczać do tego, by takie nocne podjadanie stało się rutyną. 

 

Niejedzenie śniadań to zły nawyk, który ma wiele opłakanych skutków, począwszy od braku energii, skończywszy na problemach z koncentracją. Jeśli macie w domu nastolatki, które nie jedzą śniadań, zasugerujcie im, żeby zaczęły dzień od czegokolwiek – choćby jogurtu. To zawsze więcej niż nic. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 21 marca 2024

ORLEN Paczka dostarczy przesyłki w weekendy i niedzielę handlową

ORLEN Paczka spełnia oczekiwania klientów i uruchamia weekendowe dostawy przesyłek. Już w najbliższą niedzielę handlową, 24 marca, klienci mogą nadawać i odbierać przesyłki we wszystkich otwartych tego dnia punktach ORLEN Paczki. Dzięki temu kupujący w e-commerce jeszcze szybciej będą cieszyć się swoimi zakupami przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.

ORLEN Paczka konsekwentnie rozbudowuje swoją sieć automatów paczkowych, których jest już pięć tysięcy. Zgodnie ze strategią biznesową, ORLEN Paczka chce udostępniać usługę jak największej liczbie klientów. Obecnie to ponad 11 tysięcy punktów odbioru na terenie całego kraju, do których dostawy są realizowane również w soboty.

Konsumenci chętnie wybierają automaty paczkowe. Według raportu „E-commerce w Polsce”, aż 82% z nich preferuje tę formę dostawy. W odpowiedzi na ich rosnące oczekiwania ORLEN Paczka rozbudowuje sieć, wprowadzając kolejne udogodnienia.

„Chcemy, by nasi klienci mogli otrzymywać dostawy przez 6 dni w tygodniu, zarówno w całej sieci automatów paczkowych, jak również w punktach odbioru. Dlatego uruchomiliśmy dostawy także w soboty. Specjalnie dla naszych klientów będziemy realizować odbiory i dostawy w najbliższą niedzielę handlową, co pozwoli im jeszcze szybciej cieszyć się zakupami. Rok 2023 był dla ORLEN Paczki czasem dynamicznych wzrostów. Mamy już 5 tysięcy automatów paczkowych i aż 92 proc. zadowolonych z usługi użytkowników, i nie zamierzamy zwalniać tempa” – zapowiada Bartosz Bielak, członek zarządu RUCH S.A., operatora logistycznego ORLEN Paczki.

Spółka rozpoczęła sobotnie dostawy do całej sieci automatów paczkowych i punktów odbioru, które są czynne w weekendy. Nowa usługa będzie realizowana przez cały rok, nie tylko w okresach wzmożonej sprzedaży. To nowa jakość na rynku, która odpowiada potrzebom klientów. Już w najbliższą niedzielę handlową 24 marca ORLEN Paczka będzie odbierać i dostarczać przesyłki do wszystkich czynnych w tym dniu punktów.

„Sieć logistyczna ORLEN Paczki rozwija się niezwykle dynamicznie. Nieustannie poszerzamy zasięgi naszych tras logistycznych poprzez uruchomienie nowych automatów paczkowych i punktów odbioru. Jednocześnie podnosimy jakość świadczonych usług, aby jeszcze szybciej dowozić nasze paczki. Uruchomienie stałych dostaw w soboty ma zapewnić naszym klientom jeszcze większy komfort, a dostawy w niedzielę handlową są odpowiedzią na ich potrzeby” – mówi Piotr Dąbrowski, dyrektor Biura Logistyki RUCH S.A., operatora logistycznego ORLEN Paczki.

ORLEN Paczka odpowiada na zmiany na rynku dostaw e-commerce, dzięki czemu w krótkim czasie stała się znaczącym operatorem logistycznym. Motywuje już co czwartą osobę do zakupów online. Od chwili uruchomienia spółka notuje wysoki wzrost liczby paczek oraz zwielokrotnienie liczby nadawców. W 2023 roku dostarczyła o 240 proc. więcej paczek do automatów paczkowych niż w roku poprzednim. Wolumen jej przesyłek wzrósł o 70 proc. Spółka dostarcza paczki ze sklepów internetowych w jeden dzień roboczy, a klienci mają aż trzy dni na odbiór przesyłki.

 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close