Zaplanuj podróż i wygraj! Europa w 10 dni
Europa w 10 dni to bardzo przyjemna, ciekawa familijna gra. Idealna na zbliżające się jesienne wieczory. Wystarczy raptem trzydzieści minut, by przemierzyć Europę wzdłuż i wszerz, co wcale nie jest takie łatwe. Planowanie podróżowania po naszym kontynencie zyskuję zupełnie inną jakość.
O czym jest gra?
Na początku warto podkreślić, że autorem gry nie jest nikt inny jak Alan R. Moon, to właśnie on stworzył bestsellerową serię gier Wsiąść do Pociągu. Ma on u mmie kredyt zaufania, więc jestem ciekawa, czy i ta gra okaże się hitem wśród polskich rodzin.
Europa w 10 dni to gra, w której gracze mają za zadanie ułożyć plan dziesięciodniowej wycieczki. Mogą podróżować pieszo, promami lub samolotami. Jest tylko jeden warunek. Swoją podróż należy rozpocząć i skończyć na państwie, a wybrane kartoniki muszą odzwierciedlać naszą podróż po Europie, krok po kroku, dzień po dniu. Wygrywa ten, komu pierwszemu uda się ułożyć całą trasę.
Gra przeznaczona jest dla osób od dziesiątego roku życia. Rozgrywka średnio trwa około 30 minut. Można grać od dwóch do czterech osób. Europa w 10 dni została wydana w połowie wakacji przez Wydawnictwo Rebel.
Europa w 10 dni. Co znajdziemy w pudełku?
Pudełko jest kwadratowe i nie za duże. Wszystkie elementy mieszczą się, a specjalne przegródki pomagają utrzymać w nim porządek. Znajdziecie tam:
- 52 płytki państw
- 19 płytek środków transportu (10 płytek samolotu i 9 płytek statków)
- 4 zestawy stojaków na płytki (po 2 stojaki w każdym zestawie)
- plastikowy podajnik
- planszę i instrukcję
Europa w 10 dni. Przygotowanie gry
Przed przystąpieniem do gry należy rozłożyć dużą planszę Europy, która jest bardzo pomocna podczas gry. Następnie gracze otrzymują po dwa plastikowe stojaki. Płytki państw i środków transportu należy dobrze wymieszać albo przetasować, może Wam się uda.
W dalszej kolejności należy wybrać pierwszego gracza, który ze stosu przetasowanych kart dobiera jedną i umieszcza ją w wybranym przez siebie miejscu na swoim stojaku. Po nim następne osoby dobierają karty. Rozgrywkę rozpoczynamy, gdy wszyscy gracze będą już posiadali po dziesięć kart.
Europa w 10 dni. Zasady gry
W swoim turze gracz wykonuje następujące ruchy:
- dobiera płytkę z głównego stosu lub stosu kart odrzuconych,
- dobraną kartę wymienia z jedną z kart umieszczonych na stojakach,
- odrzuca niepotrzebną kartę na jeden z trzech stosów (można także odrzucić kartę, którą się dobrało).
Wspomniana wcześniej duża mapa Europy okazuje się w tym momencie bardzo pomocna. Dzięki niej możemy upewnić się, które państwa ze sobą graniczą – można je wtedy przemierzyć na piechotę, nie potrzeba dodatkowego środka transportu, przez co karty tych państw mogą być obok siebie.
Jeśli planujemy podróż samolotem najpierw warto upewnić się, do jakiego kraju chcemy się udać. Tak jak dzisiaj w covidowej rzeczywistości, nie można polecieć do każdego kraju. W tym celu na mapie takimi samymi kolorami zaznaczono państwa, do których można polecieć samolotem, i tak np. ze Szwecji można polecieć do Ukrainy, Francji lub Kosowa. Wtedy pomiędzy kartą Szwecji i Ukrainy powinna znaleźć się karta z różowym samolotem.
Innym środkami transportu, które możemy wykorzystać są promy przemierzające Morze Bałtyckie, Śródziemnomorskie, czy Ocean Atlantycki. Dają one o wiele więcej możliwości połączenia dwóch krajów niż samoloty. Podobnie jak w przypadku samolotów, muszą one znaleźć się pomiędzy dwoma krajami.
Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułoży plan dziesięciodniowej podróży od jednego do drugiego państwa. Poniżej przykłady zwycięskich ułożeń, na których widać, jak różnie mogą być realizowane trasy.
Europa w 10 dni. Wrażenia
Jest to chyba pierwsza gra, w której plansza spełnia tylko funkcję pomocniczą. Nic na niej się nie ustawia ani nie przesuwa. Gra jest bardzo losowa, wiele zależy od początkowego ustawienia kartoników na stojakach. Warto dodać, że niektóre państwa oznaczone gwiazdką są reprezentowane przez dwa kartoniki, co pozwala czasem w przybliżaniu się do wygranej. Dodam, że przeprawy promami i statkami dają bardzo dużo możliwości i bywa, że są kluczem do sukcesu.
Grafika gry urzeka, przyciąga wzrok, jest pełna kolorów. Po prostu pięknie się prezentuje. Kartoniki wykonane są z grubego kartonu, dzięki temu posłużą przez długi czas. Plastikowe stojaki także są wytrzymałe.
W tej grze ukryty jest również wątek edukacyjny. Poznajmy europejskie państwa, jakie kraje ze sobą sąsiadują, czy też jakie większe akweny morskie otaczają nasz kontynent. Dodatkowo na niektórych kartonikach umieszczone są symbole związane z danym krajem i tak np. Polskę reprezentują kamienice w Poznaniu, Czechy – Zamek na Hradczanach, zaś Islandię promuje Błękitna Laguna.
Europa w 10 dni to bardzo ciekawa i przyjemna gra rodzinna. Rozgrywki są krótsze i mniej emocjonujące przy dwóch graczach, jednak przy pełnej obsadzie (czyli czterech osobach) jest już o co walczyć, poziom frustracji, czy radości może sięgnąć zenitu. Jest ta moc.
Po paru tygodniach mogę spokojnie powiedzieć, że gra pozostanie z nami na długo, a świadczy o tym to, że w każdy weekend jest wyciąga na stos gier do zagrania.
Autor: Alan R. Moon, Aaron Weissblum
Ilustrator: Jacqui Davis, John Kovalic, Max Winter Osterhaus, Cathleen Quinn-Kinney
Wydawca: Rebel
Wpis powstał we współpracy z Rebel.pl
- Wsiąść do pociągu Polska oraz Wsiąść do pociągu Europa!
- Wsiąść do pociągu byle jakiego…
- Jeśli tak uważasz, popełniasz błąd czyli sekret “Wsiąść do pociągu”
- Epoka kamienia – genialna gra ekonomiczna
- Wyprawa do El Dorado. Odkryj z nami złote miasto!
- Magic Maze – świetna gra kooperacyjna dla starszych
- Wyspa Skye, gra idealna dla miłośników strategii