Lifestyle 12 lutego 2024

Zmiana samochodu a ubezpieczenie – co trzeba wiedzieć?

Zmiana samochodu wiąże się z przepisaniem prawa własności na nowego właściciela. Niesie to ze sobą skutki prawne, wymagające załatwienia formalności w urzędzie, a także dopełnienia obowiązku informacyjnego u ubezpieczyciela. Zastanawiasz się, czy można przenieść polisę na nowy samochód i co się dzieje ze składką za niewykorzystany okres ochrony? Tu znajdziesz odpowiedź!

Czy można przenieść ubezpieczenie OC na nowe auto?

Zmiana samochodu nie wymaga od kupującego podejmowania żadnych działań związanych z przeniesieniem polisy na nowe auto. Zgodnie z prawem OC jest przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy, więc przechodzi automatycznie na nowego nabywcę w momencie kupna samochodu. Obowiązkiem sprzedającego jest natomiast poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Czy kontynuowanie ubezpieczenia się opłaca?

Korzystanie z OC poprzedniego właściciela wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Niepodważalną zaletą jest wygoda, gdyż kupujący nie musi się martwić o ubezpieczenie auta od razu po zmianie samochodu. Może kontynuować polisę OC aż do końca umowy, wykorzystując składkę, którą opłacił poprzedni właściciel.

Każde OC zapewnia taki sam zakres ochrony, niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. Na wysokość składki mają jednak wpływ nie tylko parametry pojazdu, ale i indywidualne dane kierowcy, m.in. wiek, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania czy historia szkód jazdy. Może się więc okazać, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki i kupujący będzie musiał dopłacić wyliczoną różnicę.

Czy można przenieść AC na nowe auto?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni przed skutkami różnych zdarzeń, takimi takich jak kradzież, pożar, wandalizm, kolizja, zalanie czy grad. W przeciwieństwie do OC, AC nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela i wygasa w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Sprzedający powinien poinformować TU o zbyciu pojazdu i może wówczas liczyć na zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony.

Wykup swoje ubezpieczenie w LINK4

W LINK4 w Pakiecie OC otrzymujesz także Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu możesz liczyć na organizację pomocy technicznej i pokrycie jej kosztów w razie unieruchomienia pojazdu, czyli m.in.: naprawę na miejscu zdarzenia w razie wypadku, naprawę lub wymianę koła na miejscu zdarzenia, jeśli w samochodzie znajduje się koło zapasowe, czy holowanie auta do 100 km w razie wypadku.

Wybierając także ubezpieczenie AC w LINK4, obejmujesz ochroną nie tylko pojazd, ale również bagaż podręczny czy foteliki do przewozu dzieci, które znajdują się w pojeździe do sumy ustalonej w OWU. Możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkodę polegającą na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotu ubezpieczenia, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń poza tymi wyłączonymi z ochrony w OWU.

Zastanawiasz się, ile zapłacisz? Oblicz składkę OC w Kalkulatorze dostępnym na stronie. Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy konsultanta, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 lub spotkaj się osobiście z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie https://dokumenty.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

 

Źródło informacji: Link4

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dania główne 11 lutego 2024

Zakochaj się w warzywach na walentynki. Przepisy na romantyczną kolację z wykorzystaniem czerwonych warzyw

Walentynki to doskonała okazja, by za pomocą wyjątkowej kolacji wyrazić uczucia. Wykorzystanie warzyw, szczególnie tych uznawanych za afrodyzjaki, może dodać kolacji nie tylko smaku, ale i nieco magii. W zimowym okresie warto sięgnąć po polskie przetwory, które zachowują wartości odżywcze i smak świeżych warzyw. A gdy tylko nadejdzie sezon, który dla polskiej papryki rozpoczyna się w późnym lecie, warto korzystać ze świeżych warzyw prosto z grządki.

Przepisy na Walentynki:

1. Buraczane carpaccio z serem kozim

Burak, król polskich warzyw afrodyzjaków, w połączeniu z serem kozim tworzy danie pełne smaku i koloru. Cieniutko pokrojone plasterki buraka ułożone na talerzu, posypane kruszonym serem kozim i skropione oliwą z oliwek, będą nie tylko zdrową, ale i romantyczną przystawką.

2. Risotto z suszonymi pomidorami i pieczarkami

Polskie pieczarki, uznawane również za afrodyzjak, mogą być doskonałą bazą do przygotowania rozgrzewającego risotto. W połączeniu z suszonymi pomidorami, które dodadzą potrawie intensywnego smaku i barwy, stworzą idealne danie na walentynkową kolację.

3. Zapiekanka z cukinii z polskimi przetworami paprykowymi

Korzystając z polskiej cukinii, która jest dostępna przez większość roku, można połączyć ją z przetworami paprykowymi. Przygotować warstwy plasterków cukinii z dodatkiem słoikowej papryki w zalewie lub pasty paprykowej, udekorowane mozzarellą i świeżymi ziołami.

4. Spaghetti z sosem z pieczonych czerwonych warzyw

Spaghetti z sosem z pieczonych czerwonych warzyw to idealny wybór na romantyczną kolację. Pieczone pomidory, papryka i cebula tworzą głęboki, aromatyczny sos, doskonale łączący się z makaronem. Dodatek parmezanu i świeżych ziół podnosi smak tego wyrafinowanego dania, sprawiając, że jest ono nie tylko smaczne, ale i eleganckie.

przepisy na Walentynki

5. Czerwone ciasto marchewkowe z nutą wanilii

Można poczuć słodycz i pasję z czerwonym ciastem marchewkowym, które swoim wyglądem i smakiem idealnie wpisuje się w walentynkową atmosferę. Soczysta marchewka w połączeniu z intensywnie czerwonym puree z pieczonych buraków tworzy nie tylko zdrową bazę, ale i zachwyca walentynkową kolorystyką. Delikatny krem waniliowy, którym przekładane jest ciasto, dodaje całości wyrafinowanego charakteru. To deser, który rozpieści podniebienie każdego smakosza i doda romantycznego akcentu kolacji.

Przepis na to wyjątkowe ciasto i pozostałe dania można znaleźć w walentynkowym artykule na stronie www.mocpolskichwarzyw.pl.

Walentynkowa kolacja z polskimi warzywami to świetny sposób, by w zimowe miesiące cieszyć się smakiem ulubionych warzyw i jednocześnie podkreślić wyjątkową atmosferę tego dnia. Wykorzystując warzywa uznawane za afrodyzjaki, można dodać kolacji pikanterii i urozmaicenia, a przetwory warzywne pozwolą na korzystanie z ulubionych smaków, niezależnie od pory roku.

przepis na Walentynki

Moc Polskich Warzyw

Kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W maju 2023 r.  zainaugurowano już czwartą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile, dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.

KONTAKT:
Maciej Ogonowski
Brandmates
e-mail: maciej@brandmates.pl
tel.: +48 608 680 562

Źródło informacji: Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło informacji: Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 8 lutego 2024

Przesądy o biżuterii

Przesądy o biżuterii praktycznie nie mają już racji bytu. Coraz rzadziej szukamy informacji na temat kamieni i ozdób, które nosimy na co dzień lub od święta. Nie da się jednak ukryć, że dawniej przypisywano biżuterii szczególną moc – dobrą lub złą. Jesteście ciekawi?

Przesądy o biżuterii – znaczenie tych kamieni musisz znać 

 

Perły zakazane na ślubach

Perły są bardzo cenionymi kamieniami (chociaż de facto perła to nie kamień) ozdobnym, ale całkowicie zakazanym na ślubach. Ba! Nawet w pierścionku zaręczynowym nie powinno być perły. 

Średniowieczni sarmaci postrzegali perły jako łzy aniołów i zapewne stąd wzięło się przekonanie, że perły na ślubie oznaczają płacz w małżeństwie. Dziś ten przesąd chyba nie jest jakoś szczególnie mocno przestrzegany, bo coraz częściej można zobaczyć panny młode z perłami na szyi i we włosach. 

 

Opal zwiastuje nieszczęście lub śmierć 

Opale to bardzo ładne kamienie, ale… można je podarować jedynie osobom, które urodziły się w październiku. Wszystkim innym taki prezent przyniesie pecha, a nawet może być zwiastunem śmierci. Co ciekawe, opale są „przeklęte” nie tylko w naszej kulturze, ale też wielu innych. 

 

Bursztyn zapewnia szczęście w małżeństwie 

Bursztyn to trochę niedoceniona ozdoba, szczególnie w Polsce. Może dlatego, że mamy go na wyciągnięcie ręki? 

W każdym razie dawniej wierzono, że ten dar morza jest symbolem szczęścia małżeńskiego, a obdarowana nim panna wkrótce wyjdzie za mąż i urodzi wielu synów. 

Do dziś istnieje przekonanie o leczniczych właściwościach bursztynu i wyciąganiu przez niego złej energii. Czy to prawda? Nie wiem, ale lubię bursztyny. 

 

Diament symbolem sukcesu 

Diamenty niewątpliwie mają dobry PR, bo ani one rzadkie, ani przesadnie piękne, a jednak od lat są najbardziej pożądanymi kamieniami szlachetnymi i do tego dość drogimi, chociaż nie są tak rzadkie, jak jadeit czy painit. 

Obiegowa opinia głosi, że diamenty noszą osoby niezależne i odnoszące sukcesy. A że szczęściu warto pomagać, może tak kupić sobie mały diamencik, żeby owe sukcesy przyciągnął? 

 

Te prezenty są głęboko zakorzenione w przesądach o biżuterii 

 

Srebro chroni przed złem 

A dokładniej – odstrasza złe duchy. Niezależnie od tego, czy w nie wierzymy, czy też nie, srebrna biżuteria jest ładna i tania, warto sobie lub komuś bliskiemu sprawić taki upominek. 

        

Zegarek to kiepski pomysł na prezent 

Tak głosi przesąd i trochę kłóci się to z faktem, iż jeszcze kilka dekad temu zegarek był tradycyjnym prezentem komunijnym. Niemniej do dziś wiele osób wierzy, że wręczenie zegarka oznacza rozstanie. Mowa tu nie tylko o zakochanych, którzy zapewne nie doczekają ślubu. Zegarka nie powinniśmy też wręczać rodzicom, dziadkom, a nawet dzieciom. A co z pierwszą komunią? Noo… może daje jakąś dyspensę ;-). 

 

Łańcuszek cementuje związek 

Zaczynam rozumieć, czemu mężczyźni i kobiety tak chętnie obdarowują się łańcuszkami. Dotychczas myślałam, że to po prostu wygoda, albo… brak pomysłu na prezent, bo ile tych łańcuszków można mieć? Otóż im więcej, tym lepiej, bo każdy łańcuszek coraz mocniej przywiązuje do nas partnera. 

 

Bransoletka to symbol kajdan 

Uwielbiam bransoletki i na szczęście kupuję je sobie sama. Na szczęście, bo bransoletka symbolizuje kajdany w związku lub przyjaźni. Jeśli nie chcemy się czuć przytłoczeni, ograniczeni, zdominowani i zniewoleni nie powinniśmy takich prezentów przyjmować. Chociaż… jakby się dobrze zastanowić, to za wiele z tych bransoletek zapłacił mój mąż, a ja się nie czuję źle w małżeństwie, chorobliwej zazdrości u niego też nie widzę. Może samodzielne wybieranie zdejmuje zły urok? 

 

Czterolistna koniczyna na szczęście

O magicznych mocach czterolistnej koniczyny słyszał chyba każdy i dyskusja czy działa, czy nie, jest bezprzedmiotowa. Warto natomiast wiedzieć, że moc ma nie tylko świeżo zerwany listek (a ściślej – cztery listki), ale też zawieszka na łańcuszku lub bransoletce. A że czterolistna koniczyna to charakterystyczny kształt, może być zrobiona z dowolnego kruszcu lub kamienia. Równie dobrze zadziała plastik jak i szafir. 

 

Serce na miłość 

Brakuje ci w życiu miłości? Chcesz pomóc osobie samotnej? Jest i na to sposób. Wystarczy nosić biżuterię w kształcie serca. Mogą to być zawieszki do łańcuszków, kolczyki, pierścionki, medaliony, nawet spinki do włosów. Jest wielce prawdopodobne, że serce przyciągnie drugie serce. 

 

Krzyżyk… na drogę?

O biżuterii z krzyżykiem krąży mnóstwo złych legend. Ponoć wręczenie takiego prezentu to zwiastun szybkiego zakończenia znajomości. Mało tego, krzyżyk na prezent może być odebrany jako życzenia wszystkiego najgorszego. Równie dobrze można dać komuś czarnego kota. 

 

Przesądy o biżuterii są jak każde inne, można wierzyć, można nie wierzyć. Są jednak osoby, które traktują je niezwykle serio, dlatego, zanim kupimy biżuterię na prezent, upewnijmy się, na co tak naprawdę możemy sobie pozwolić. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close