FoxGames – zapowiedzi gier planszowych w 2023

FoxGames uchylił przed nami rąbka tajemnicy i podzielił się z nami planami wydawniczymi na pierwsze półrocze. Będzie się działo, ostrzegam przeglądacie na własne ryzyko.  Gwarantuję, że Wasz domowy budżet może zostać  nadwyrężony.

Księga czarów od FoxGames

Gotowi by stanąć do magicznego pojedynku? Otwórzcie zatem Księgę czarów i zanurzcie się w świecie magii. Zbierajcie niezwykłe przedmioty i pozyskujcie potężnych sprzymierzeńców, by rozwijać swój czarodziejski kunszt. Pamiętajcie jednak, że wiedza to nie wszystko, chcąc pokonać swojego przeciwnika będziecie musieli wykazać się sprytem. Przekonajcie się, kto z Was zostanie najpotężniejszym czarodziejem.

Nanga Parbat

Jesteście gotowi na zdobywanie szczytów? Wiele wysokogórskich ekspedycji nie miałoby szans powodzenia bez pomocy członków lokalnych społeczności. Są nie tylko tragarzami, ale także przewodnikami, którzy przecierają szlaki i budują obozy. W grze Nanga Parbat przejmiecie ich rolę, by pomóc wspinaczom szybko i bezpiecznie dostać się na szczyt. Wykorzystajcie swoje umiejętności i spryt, by wspiąć się ze swoją ekspedycją po zwycięstwo!

Fot. Nanga Parba od FoxGames

Fot. Nanga Parba od FoxGames

Najlepsza gra o psach 2

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nic więc dziwnego, że świat pełen jest miłośników tych czworonogów! W Najlepszej grze o psach 2 będziecie rywalizować między sobą o tytuł największego psiarza. Pamiętajcie, by zapewnić swoim podopiecznym wszystko, czego potrzebują. W tym celu będziecie kolekcjonować karty przysmaków, kości i zabawek. Pieski uwielbiają uczyć się nowych sztuczek, dlatego nie zapominajcie o tresurze. Każdy pupil ma swój niepowtarzalny temperament, od pełnego energii psotnika po leniwego arystokratę. Nie zapomnijcie o psiakach ze schroniska, które marzą o tym, by któreś z Was dało im nowy dom. Rozgrywkę zwycięży psi opiekun, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa.

Sagrada: Chwała od FoxGames

Wrota katedry Sagrada Familia znów stają przed tobą otworem. Sagrada: Chwała jest ostatnią częścią tryptyku dodatków poświęconych wspaniałym fasadom tej świątyni. To modułowe rozszerzenie wprowadza do gry dreszczyk emocji towarzyszących zaciekłej rywalizacji. Kto zasłuży na wieczną chwałę? Czas się przekonać! Do rozgrywki możesz wprowadzić wszystkie moduły dodatku lub wykorzystać wybrane spośród nich.

Sagrada: Chwała stawia przed wami nowe wyzwania, którym sprostają tylko najlepsi artyści. Bądź o krok przed swoimi rywalami i zdobywaj punkty za realizację celów z kart pionierów. Wykorzystaj w swoim witrażu zupełnie nowe kostki szarego szkła, przestrzegając restrykcyjnych zasad ich umieszczania. Zdobądź uznanie za swój niezwykły kunszt artystyczny z modułem rozkwitu. Pokonaj swoich przeciwników, realizując nowe cele z kart rywalizacji. Czyj witraż zasłuży na miano arcydzieła?

Fot. Sagrada od FoxGames

Fot. Sagrada od FoxGames

Komiks paragrafowy: Kotki i smoki: Smocze kwiaty (premiera 12.04)

Kotek Mo chce dać swojej mamie nietuzinkowy prezent na urodziny: smocze kwiaty. Lecz rosną one w odległych górach, gdzie mieszka smok i nieznane stworzenia… Na szczęście, mały czytelniku, będzie mógł liczyć na twoją pomoc! Bo to Ty jesteś bohaterem!

Do samodzielnej lektury od 6. roku życia i do wspólnej zabawy z rodzicem dla młodszych!

Komiks paragrafowy: Bocian Lucek (premiera 12.04)

Lucek nie jest zwykłym pracownikiem poczty, to listonosz żądny przygód! Jego przyjaciele z wioski, którzy znają jego zapał do wyzwań, powierzają mu zadania największej wagi. Mały czytelniku, w tej przygodzie wcielisz się w rolę Lucka, by stawić czoła pocztowym wyzwaniom i pomóc przyjaciołom. Od Twoich wyborów zależy to, czy wszystkie listy trafią do adresatów na czas. Bo to Ty jesteś  bohaterem!

Do samodzielnej lektury od 6. roku życia i do wspólnej zabawy z rodzicem dla młodszych!

Palec boży: Kwiat wiśni (premiera 26.04)

Kwiat wiśni to dodatek do gry Palec boży, który zabierze Was do mistycznego świata japońskiej mitologii. Do panteonu Pępka Świata dołączy nowe bóstwo. Od teraz będziecie mogli złączyć swoje siły w wariancie drużynowym lub kooperacyjnym oraz zaprosić do gry większą liczbę graczy.

Wypróbuj nowe karty praw, dzięki którym wprowadzicie jeszcze więcej zamieszania do Archipelagu Pępka Świata i odkryjcie nowe epickie komponenty, takie jak brama Torii i zestaw pałeczek! Wszystko po to, by bogowie mieli jeszcze więcej frajdy. Ale to wciąż nie wszystko. Karty wyzwań używane w wariancie kooperacyjnym przetestują Waszą zręczność. Udowodnijcie, że jesteście godni otrzymania błogosławieństw i pokonajcie straszne demony Oni lub stwórzcie boskie sojusze w wariancie drużynowym, który podda próbie Waszą umiejętność współpracy. Niech rozpoczną się boskie przepychanki!

Fot. Kwiat wiśni od FoxGames

Fot. Kwiat wiśni od FoxGames

Team Team (premiera 17.05)

Stwórzcie dwuosobowe drużyny i rywalizujcie między sobą! Każdy zespół składa się z mówcy i budowniczego. Celem budowniczego jest odgadnięcie wzoru widocznego jedynie dla mówcy. Celem mówcy jest naprowadzenie budowniczego na dobry trop za pomocą dźwięków, które mają naśladować głosy zwierząt. Gracze porozumiewają się za pomocą szyfru, a ich celem jest ułożenie wzoru w jak najkrótszym czasie.

Fighting Fantasy: Bestia Chaosu (premiera 31.05)

Już niedługo ponownie otworzymy przed Tobą bramę do innego świata – świata mrocznej magii i krwiożerczych potworów. Spójrz na świat Fighting Fantasy innymi ślepiami. A co jeśli tym razem to Ty wcielisz się w postać Bestii chaosu?

W powieści czytelnik wciela się w postać bestii zrodzonej na skutek magicznych eksperymentów nekromanty. Gracz decyduje o tym jak potoczą się losy bohatera, wybierając paragrafy, do których uda się w kolejnym kroku. Musi walczyć nie tylko z potworami, ale z własnymi instynktami. W miarę rozwoju akcji bohater odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu, to od czytelnika zależy jak potoczą się jego dalsze losy.

Mandragora (premiera 07.06)

Magiczny Black Friday właśnie się rozpoczął, a właściciele sklepów z czarodziejskimi cudownościami ogłosili wielką wyprzedaż! To doskonała okazja, by uzupełnić zapasy Twojej magicznej spiżarni i wyrównać rachunki z innymi czarodziejami w mieście. Wysyłasz swojego asystenta na targ, wręczając mu długą listę zakupów. Wygląda na to, że inni czarodzieje wpadli na ten sam pomysł… Twój nierozgarnięty uczeń otrzymał proste zadanie: wyczyścić sklepowe półki do ostatniej fiolki zanim zrobią to inni. W ten podstępny sposób pozyskasz składniki niezbędne do warzenia eliksirów oraz księgi zaklęć skrywające tajniki najpotężniejszych klątw, które wykorzystasz przeciwko swoim rywalom! Twój chytry plan ziści się pod warunkiem, że ten roztrzepaniec, nie zapomni o mandragorach i będzie trzymał się z dala od przeklętych zwojów…

Śledztwo w muzeum (premiera 14.06)

Łapać złodzieja!

Wiadomość z ostatniej chwili: z muzeum skradziono zabytko­wy eksponat. Policja zamknęła wszystkie wyjścia. W budynku zostało 16 podejrzanych. Czy złodziej działał w pojedynkę? A może miał wspólników? Czy udało mu się uciec jeszcze przed zamknięciem drzwi? Detektywi, czas rozpocząć śledztwo i poznać prawdę. Badajcie poszlaki, próbujcie zmylić swoich przeciwników, użyjcie zmysłu dedukcji, by wskazać winnego lub winnych. Kto z Was okaże się najwybitniejszym detektywem w mieście?

Komiks paragrafowy: Strefa 25 (premiera 14.06)

Komiks paragrafowy Strefa 25 zabierze Cię do świata, w którym roboty przejęły kontrolę. Czy zostaniesz schwytany przez drony obserwacyjne? Zestrzelony przez roboty?

Fabuła komiksu osadzona jest w 2048 roku, w postapokaliptycznym świecie. Wciel się w postać ocalałego, który walczy o przetrwanie swoje i swojego gatunku. Dokonuj wyborów i zmieniaj bieg zdarzeń. Losy ludzkości są w Twoich rękach!

Fot. Strefa 25 od FoxGames

Fot. Strefa 25 od FoxGames

 Zobacz inne gry od FoxGames

Najlepsza gra o psach

Zombie Teenz: Ewolucja – czwarty wymiar gry

Dragomino – gra ze smokami, którą pokochają także starsze przedszkolaki

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 17 marca 2023

Przesądy o noworodkach i małych dzieciach

Przesądy o noworodkach i małych dzieciach to chyba najwdzięczniejsze pole do popisu dla mądrości ludowych. Jest ich bardzo dużo, ale tu zebrałam tylko te, które wydają mi się najbardziej absurdalne albo po prostu śmieszne. 

 

  1. Nie obcinaj dziecku włosów przed pierwszymi urodzinami – zgodnie z ludową mądrością razem z włosami dziecko straci inteligencję. W innej wersji nieobcinanie włosów ma sprawić, że w przyszłości będą mocne i zdrowe. 

 

  1. Nie czesz małego dziecka, nawet jeśli ma długie włosy. Czesanie ma sprawić, że dziecko późno nauczy się mówić albo w ogóle będzie niemową. Co mają włosy do języka? Tego nikt nie wie.

 

  1. Dziecko jest niespokojne, dużo płacze i ogólnie jest kłopotliwe? Ponoć najlepszą metodą na to jest rozbicie jajka nad łóżeczkiem. Niestety nikt nie był łaskaw stwierdzić, czy jajko musi być surowe i co się ma z nim stać. Oblać nim niemowlę? W innej wersji trzeba opluć wszystkie kąty w domu. 

 

  1. Pierwsze ubranko noworodka nie powinno być nowe, ale odziedziczone po zdrowym, pogodnym, niepłaczącym dziecku. W tej chwili żałuję, że lekką ręką oddałam wszystkie ubranka mojej córki w jedne ręce. Mogłam dzielić! 

 

  1. Aby odczynić rzucane na dziecko uroki do wózka lub łóżeczka (a najlepiej i tu, i tu) trzeba przyczepić czerwoną kokardkę. Czasem widuje się przy wózkach niebieską. Ta ma zapobiegać atakom demonów na dziecko. 

 

  1. Osoby, które pierwszy raz widzą noworodka, nie powinny się nim zachwycać. Obowiązkowo trzeba powiedzieć: „tfu tfu, jakie brzydkie dziecko”. Ponoć to niezawodny sposób na to, żeby maluch nie był płaksiwy. Nie wykluczam, że coś w tym jest. Wszystkie sąsiadki pluły nad moim dzieckiem i faktycznie nie płakało. 

 

  1. Małemu dziecku nie powinno się pokazywać lusterka. Ponoć może to być powodem choroby psychicznej, a nawet śmierci. Szkoda, że nie wiedzą o tym producenci mat edukacyjnych. Lusterko to jeden z częstszych elementów wyposażenia. 

 

  1. Śmierć przyjdzie po dziecko także wówczas, gdy ubierzemy je na czarno. 

 

  1. Uprane ubranka nie mogą suszyć się na dworze, a już na pewno nie w nocy. Jeśli oświetlą je promienie księżyca, szkrab będzie lunatykiem. Czyli lepiej nie prać przy pełni. 

 

  1. Pierwsze ubieranie dziecka jest bardzo ważne – jeśli zaczniemy od lewej rączki, na bank wychowamy mańkuta. Ciekawe, czy wiedzą o tym położne w szpitalach? 

 

  1. Kapci ani butów dziecka nie można stawiać na stole. Nieprzestrzeganie tej zasady sprawi, że dziecko długo nie nauczy się chodzić. Z drugiej strony – im później, tym wygodniej dla rodziców, więc jak kto chce. 

 

  1. Nie wolno całować śpiącego dziecka, żeby nie narażać go na koszmary senne. Dobre. Warto zapamiętać. To sposób na gości, którzy koniecznie muszą wycałować noworodka. 

 

  1. Z nieochrzczonym dzieckiem nie powinno się wychodzić z domu. Powody są dwa: na dziecko może paść urok lub przyniesie ono nieszczęście innym osobom. Co w takim razie z dziećmi, których rodzice nie planują chrzcić? Tej wersji mądrość ludowa chyba nie przewidziała. 

 

  1. Aby dziecko było w przyszłości wysokie, nie można nad nim przechodzić, np. gdy się bawi na podłodze. Takie działanie odbiera dziecku cenne centymetry. 

 

  1. Małego dziecka pod żadnym pozorem nie można sadzać na stole, bo będzie głupie w dorosłości. Kłaść na stole też nie można. 

 

  1. Ząbkowanie to ważny etap w życiu malca. Jeśli pierwsze ząbki pojawią się na górze, jego życie szybko się skończy. 

 

  1. Obcinanie dziecku paznokci to prosta droga do utraty przez nie wzroku. Odrastające pazurki powinno się ogryzać. 

 

  1. Jeśli matka podejrzewa, że ktoś rzucił urok na jej dziecko, powinna potrzeć jego główkę swoimi majtkami. I proszę mnie nie pytać, czy mogą być z szafy, czy – za przeproszeniem – z tyłka zdjęte. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 17 marca 2023

Recepta na sprawny mózg na lata jest, choć nie daje gwarancji

Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych strat, a daje wiele korzyści.

Zbudowany ze 100 mld neuronów mózg to wspaniały wytwór matki natury, dzięki któremu człowiek może poruszać się po świecie, rozumieć różnorodne, rządzące nim mechanizmy, ale także odczuwać – kochać, gniewać się, smucić, cieszyć. Jednak jak każdy narząd, także i mózg w końcu, szybciej lub wolniej, poddaje się upływowi czasu. Przy czym w krajach rozwiniętych, na przykład w Europie, w ciągu ostatnich dwóch dekad przeciętna oczekiwana długość życia niemal cały czas rosła. W 2002 roku dla mężczyzn wynosiła 74,3 lat, a dla kobiet – 80,9. Cywilizowany człowiek będzie więc prawdopodobnie używał mózgu coraz dłużej. Badania sugerują na szczęście, że można i warto o niego dbać.

Trzy metody na sprawność mózgu

Jak to robić? Zespół z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego, w analizie opisanej na łamach periodyku „Brain Sciences” zebrał dostępne naukowe dane na temat tego, co pomaga zachować mózg w jak najlepszej sprawności. Według wyników kluczowe znaczenie mają trzy elementy.

  • Pierwszy to fizyczna aktywność. Badacze zwracają uwagę, że gdy ciało nie podejmuje wysiłku, to słabnie, a z nim mózg. „Aktywny styl życia pomaga rozwinąć centralny układ nerwowy i przeciwdziała starzeniu się mózgu” – twierdzą autorzy opracowania. Radzą więc wstać z fotela, bo choć wymaga to wysiłku, nie da się tego niczym zastąpić.
  • Drugi element wskazany przez norweski zespół to relacje z ludźmi. To prawda, że upodobania są różne – niektórzy lubią otaczać się wieloma osobami, inni wolą niewielkie towarzystwo, a są też tacy, którym odpowiada samotne spędzanie wieczorów. Jednak, według ekspertów warto mimo wszystko zadbać o satysfakcjonujące kontakty z innymi. „Relacje z ludźmi i interakcje z nimi wspierają liczne, złożone biologiczne procesy, które zapobiegają spadkowi wydolności mózgu” – twierdzi prof. Hermundur Sigmundsson, jeden z autorów publikacji.
  • Trzeci element to życie z pasją – realizacja pochłaniających zainteresowań, nauka nowych rzeczy i podejmowanie wyzwań. „Pasja czy silne zainteresowanie czymś, może być decydującym, napędzającym czynnikiem, który prowadzi do ciągłej nauki. Z czasem, wpływa to na rozwój i podtrzymanie połączeń neuronów w mózgu” – podkreśla prof. Sigmundsson.

 

Pokarm dla umysłu

Zajmujący się mózgiem różni eksperci mówią jeszcze o innych czynnikach. Jeden z nich to żywienie. Wiele wskazuje na korzystne działanie tzw. diety śródziemnomorskiej, czyli opartej głównie na roślinach, pełnych ziarnach, rybach i zdrowych tłuszczach takich jak oliwa z oliwek. Dostępne dane na ten temat podsumowała opublikowana w ubiegłym roku analiza przeprowadzona przez zespół z koreańskiego Uniwersytetu Chung-Ang. Z ponad 1,5 tys. znalezionych badań naukowcy wybrali 28 odznaczających się najlepszą metodą.

Ich wyniki wskazały, że ścisłe przestrzeganie tzw. diety śródziemnomorskiej (mało mięsa, dużo warzyw, tłuszcz w największej proporcji pochodzący z oliwy z oliwek, orzechów i ryb) wiązało się z niższym o 25 proc. ryzykiem łagodnego upośledzenia zdolności poznawczych oraz o prawie 30 proc. mniejszym zagrożeniem chorobą Alzheimera.

Ujawniły się też wskazówki, według których osoby żywiące się w taki sposób mogły mieć lepiej działającą pamięć epizodyczną i roboczą.

„Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może obniżać ryzyko łagodnego upośledzenia poznawczego i choroby Alzheimera. Jednak inne związki ze stanem intelektu (ogólna sprawność, pamięć robocza i epizodyczna) pozostają otwarte dla dalszej interpretacji. Podsumowując, można powiedzieć, że dieta śródziemnomorska jest zalecana dla zapobiegania i opóźnianiu zaburzeń poznawczych i poprawy intelektualnego funkcjonowania” – piszą naukowcy.

Zdrowe naczynia – sprawniejszy umysł

Ze wspomnianymi wyżej dietą i ruchem wiąże się kolejny element układanki – stan naczyń krwionośnych i być może właśnie dlatego dieta śródziemnomorska w pewnym stopniu odpowiada za dobrą kondycję mózgu – jest najzdrowsza dla naczyń krwionośnych. A warto pamiętać, że to przecież naczynia doprowadzają krew do mózgu, zatem ich stan ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia.

To, że stan naczyń bardzo silnie wpływa na zdrowie mózgu, a choroby naczyń są jednym z najsilniejszych czynników ryzyka jego chorób, naukowcy zauważyli już dawno, ale wciąż przybywa prac na ten temat. Na przykład zaledwie przed miesiącem naukowcy z amerykańskiego National Institute of Neurological Disorders and Stroke donieśli o odkryciu silnego powiązania zdrowia mózgu z ciśnieniem krwi. Prowadzone z pomocą techniki MRI obserwacje kilkuset dorosłych osób pokazały, że wśród tych, które były bardziej intensywnie leczone z powodu nadciśnienia poprawiał się stan przestrzeni okołonaczyniowych w mózgu, które biorą udział w usuwaniu toksyn.

„Jeśli mózg nie może prawidłowo pozbywać się toksycznych substancji, np. produktów metabolizmu, mogą się one gromadzić i przyczyniać do powstawania demencji – mówi dr Kyle Kern, główny autor badania. – Niektóre prace wskazują, że pulsowanie mózgowych arterii z każdym uderzeniem serca pomaga usuwać te metabolity właśnie przez okołonaczyniowe przestrzenie. Jednak wysokie ciśnienie krwi, działając w długim czasie, usztywnia tętnice, co upośledza tę zdolność usuwania toksyn. To skutkuje poszerzeniem przestrzeni wokół naczyń” – tłumaczy ekspert.

 

Nieużywany narząd zanika

To powiedzenie dobrze mieć na uwadze, jeśli chcemy dbać o mózg. Zwykle specjaliści zalecają bowiem aktywność intelektualną podejmowaną do późnej starości. Potencjalną wartość takich działań dobrze pokazał na przykład  zespół z chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Tiencin, który obserwował grupę 1600 osób wolnych od demencji na początku badania. Naukowcy uwzględnili w analizie poziom wykształcenia oraz inne intelektualne i społeczne aktywności podejmowane przez uczestników na różnych etapach życia.

W trakcie trwającego dwie dekady projektu prawie 400 osób zapadło na demencję, w tym 357 – na chorobę Alzheimera. Ochotnicy z najwyższą aktywnością mentalną okazali się być prawie o 40 proc. mniej zagrożeni demencją niż ci o najniższej. Część ochotników zmarło i przeprowadzono na nich autopsję. Jak się okazało, u mentalnie bardziej aktywnych osób, objawów demencji było mniej, nawet przy wyraźnych zmianach patologicznych w mózgu.

„Wysoka, tworzona przez całe życie rezerwa poznawcza wiąże się z redukcją ryzyka demencji, nawet w obecności silnych patologicznych zmian w mózgu. Nasze wyniki podkreślają wagę gromadzenia rezerwy poznawczej przez całe życie w celu zapobiegania demencji” – piszą naukowcy.

Ach śpij, bo właśnie…

… mózg się zmęczył i za chwilę zaśnie. Jak bardzo potrzebuje on snu, pokazało opublikowane w lutym badanie autorstwa naukowców z Pekińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. U dorosłych osób, które przez ponad 24 godziny nie spały, badacze dostrzegali dramatyczne zmiany. Już taka przerwa w regularnym śnie powodowała, że biologicznie mózg wyglądał, jakby był 1-2 lata starszy. Na szczęście, wystarczyła jedna, dobrze przespana noc, aby wrócił do pierwotnego stanu. Wystarczyło przespać trzy godziny, aby po takiej nocy nie pojawiły się opisane wyżej skutki. Podobnie, nie dostrzegano ich, gdy ktoś przez 5 dni spał tylko po 5 godzin.

Prawdopodobnie jednak nie warto wyciągać wniosku, że można się regularnie nie wysypiać. Pięć dni to bowiem nie to samo, co kilka miesięcy czy kila lat chronicznego niedoboru snu.

Ale co za dużo, to niezdrowo. Zbyt długi czas wypoczynku może oznaczać kłopoty. Dobrze pokazała to grupa z University of Oxford, która przeanalizowała dane na temat snu i zdrowia mózgu prawie 40 tys. osób wieku od 38 do 73 lat. Jak się okazało, 7 godzin snu dziennie wiązało się z największą wydolnością umysłową. Jednocześnie spadała ona z każdą odbieraną godziną z czasu na sen, ale także z każdą dodatkową. Badania wskazały, że osoby śpiące od 6 do 8 godzin na dobę miały w mózgu najwięcej istoty szarej.

Niekorzystny związek stanu mózgu z długim snem może nieco zaskakiwać, ale badacze wyjaśniają, że wydłużony czas spędzany w łóżku może wynikać m.in. z różnych zaburzeń, które negatywnie wpływają na układ nerwowy. Jeśli ktoś śpi zbyt dużo, warto więc, aby sprawdził swój stan zdrowia. Mózg mu podziękuje, podobnie jak i za inne, sprzyjające mu nawyki.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close