Ciąża i dziecko 27 czerwca 2023

Przez butelkę do kubka, czyli jak ułatwić dziecku przejście i cieszyć się z nowego sposobu picia

Okres odstawienia butelki ze smoczkiem jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. To krok ku samodzielności i wypracowanie nowego sposobu picia. Dla wielu rodziców może to jednak stanowić wyzwanie. Nauka nowej umiejętności oraz wprowadzenie nieznanego dziecku do tej pory elementu – kubka, może budzić stres u rodziców i maluchów. Jak sprawić, żeby nauka nowego, dojrzałego sposobu picia była miłym wspomnieniem?

Jak zamienić butelkę ze smoczkiem na kubek?
1. Wybierz odpowiedni moment

Wybór odpowiedniego momentu na odstawienie butelki jest kluczowy. Wiele dzieci jest gotowych na ten krok w czasie, gdy umie już samodzielnie siedzieć. Ma to miejsce zazwyczaj około 7-8 miesiąca życia. Przy nauce każdej nowej umiejętności należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Jak więc rozpoznać, że dziecko jest gotowe? Obserwuj sygnały rozwojowe swojego dziecka i poszukaj momentu, w którym będzie otwarte na nowe wyzwanie.

2. Wprowadzaj zmianę stopniowo

Wprowadzenie kubka powinno być procesem stopniowym. Zacznijcie od kilku łyków wody z kubka podczas posiłków. Nie odstawiaj butelki od razu, utrzymaj ją np. do podawania posiłków takich jak mleko. Stopniowo możesz zwiększać ilość napoju podawanego z kubka, aż dziecko poczuje się bardziej komfortowo z nową formą picia. Wtedy na dobre możecie pożegnać się z butelką.

Magdalena Mazur, neurologopeda: „Odstawienie butelki ze smoczkiem to kolejny etap umożliwiający naukę innych technik picia, takich jak picie z kubka. To ważne dla prawidłowego rozwoju wszystkich funkcji, które składają się na prawidłowy rozwój mowy, zgryzu czy prawidłowego sposobu oddychania.”

3. Wybierz odpowiedni kubek

Wybór odpowiedniego kubka jest ważny dla sukcesu przejścia z jednej formy sposobu picia na kolejną. Istnieje wiele różnych rodzajów kubków dostępnych na rynku, takich jak kubki z ustnikiem, kubki ze słomką czy otwarte kubki. Znajdź kubek, który pasuje do preferencji Twojego dziecka. Pozwól mu na eksperymentowanie i wybór ulubionego kubka.

Kubek, który idealnie sprawdzi się jako następca butelki ze smoczkiem – propozycje od Lovi:

Pierwszy kubek z ustnikiem Lovi to doskonały wybór dla dzieci, które dopiero uczą się samodzielnie pić. Dzięki niemu przejście z picia z butelki do picia z kubka staje się szybkie i łatwe. Ustnik kubka wykonany jest z delikatnego, cienkiego silikonu, co ułatwia dziecku nacisk, jak również odpowiednie wytworzenie ciśnienia ujemnego w buzi potrzebnego do pobrania płynu z kubka. Dodatkowo, ustnik jest wygięty w kształt łyżeczki. Taki design ma na celu wspomaganie procesu nauki, ponieważ podawanie wody z łyżeczki jest zalecaną metodą stopniowego odchodzenia od picia z butelki i przechodzenie na docelowe picie z kubka otwartego. W związku z tym ten kubek jest świetnym narzędziem na początek nauki samodzielnego picia. Kubek dostępny jest w dwóch nowych wersjach kolorystycznych – różowym oraz niebieskim.

Pierwszy kubek z obciążoną słomką Lovi został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić maluchom komfortowe picie. Słomka wykonana z delikatnego silikonu ma odpowiednią średnicę i długość, dzięki czemu nie podrażnia podniebienia dziecka. Wkładając do niego odważnik, słomka jest utrzymana w pozycji pionowej. Ponadto słomka jest zoptymalizowana tak, aby płyn nie wypływał z niej w sposób niekontrolowany, co pozwala dziecku na picie bez rozlewania płynu i bez krztuszenia się nim. Dzięki temu maluch podczas picia pozostaje czysty i suchy i bezpieczny. Kubek umożliwia dziecku picie pod różnymi kątami, co daje mu większą swobodę. Jest również lekki i poręczny, idealnie dostosowany do niewielkiej siły i małego pragnienia maluszka na początku nauki picia. Kubek występuje w trzech modnych kolorach – zielonym, brązowym oraz szarym z kolekcji Harmony.

Ewa Strulak, Head of design Lovi: „Przy projektowaniu pierwszych kubków dla dzieci kierowaliśmy się opiniami rodziców i potrzebami maluchów, które dopiero wchodzą w etap nauki picia. Duży nacisk położyliśmy na geometrię rączek kubków i ich kompaktowy rozmiar. W pierwszym kubeczku zaprojektowaliśmy unikalny, delikatnie łukowaty ustnik (na kształt łyżeczki). Jest on cienki, co pomaga maluchom w przejściu ze smoczka butelki na ustnik. Słomka to bardzo popularne rozwiązanie polecane przez logopedów. Rodzina pierwszych kubeczków odpowiada na różne potrzeby dzięki czemu rodzice mają wybór.”

Co jeszcze jest ważne przy zmianie butelki ze słomką na kubek?
1. Modelowanie zachowań

Dzieci często naśladują zachowanie swoich rodziców. Dlatego warto pić z kubka w obecności dziecka, pokazując mu, jak się to robi. To pomoże dziecku zrozumieć, że picie z kubka jest normalnym i naturalnym sposobem spożywania płynów. Pamiętaj, że najlepsza forma nauki dla dziecka to nauka poprzez zabawę. W czasie nauki picia z kubeczka możesz zaproponować dziecku pobawienie się w kuchnię lub urządzanie popołudniowej „herbatki” dla lalek.

2. Motywacja i pozytywne wzmocnienie

Motywuj dziecko, aby korzystało z kubka, chwaląc je za każdy, nawet najmniejszy postęp. Stwórz system nagród, który pobudzi je do picia z kubka. Może to być niewielka nagroda lub specjalny czas spędzony z rodzicem. Również pozytywne wzmocnienie w postaci uśmiechu, pochwały i entuzjazmu, będzie wspierać dziecko w tym procesie. Kiedy dziecko osiągnie już umiejętność picia z kubka, możesz wykonać pamiątkowy dyplom i w wyjątkowych chwilach wracać pamięcią do tego momentu.

3. Cierpliwość i wytrwałość

Przejście z butelki na kubek może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i w różny sposób akceptuje zmiany. Jeśli dziecko ma trudności z nabyciem nowej umiejętności, nie zniechęcaj się. Kontynuuj regularne wprowadzanie kubka i daj maluchowi czas na przystosowanie się.

Przejście z butelki ze smoczkiem na picie z kubka jest ważnym etapem rozwoju dziecka. Wprowadzenie kubka powinno być stopniowe i wspierane przez rodzica. Wybierz odpowiedni moment, zachęcaj i nagradzaj dziecko za każdy postęp, a przede wszystkim bądź cierpliwy. Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje tempo nauki, i z upływem czasu osiągnie samodzielność w picia z kubka. Odpowiednio dobrany kubek będzie przyjacielem w drodze do osiągnięcia sukcesu.

Agnieszka Hyży, ambasadorka marki Lovi: „Pierwszy kubek ze słomką towarzyszył mojemu synkowi na początku ścieżki picia. Dzięki niemu Leon płynnie i bezstresowo pożegnał butelkę ze smoczkiem. Kubki marki Lovi towarzyszą nam do dziś, jednak zmieniamy na inne wraz z rozwojem mojego dziecka.”

Więcej informacji na temat produktów marki Lovi znajdziesz na www.lovi.pl.

jak zamienić butelkę na kubek

 

Źródło wpisu oraz zdjęć: biuro prasowe Lovi
Obraz Aritha z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 26 czerwca 2023

Dlaczego nastolatki uciekają z domu?

Dlaczego nastolatki uciekają z domu? Biorąc pod uwagę, że co roku notuje się kilka tysięcy ucieczek nieletnich spod mniej lub bardziej opiekuńczych skrzydeł rodziców, problem na pewno jest poważny. Jeśli chodzi o powody, to są bardzo różne, ale bez trudu można wyodrębnić kilka najczęściej się powtarzających. Dominują konflikty w rodzinie, przemoc i brak poczucia wolności. 

Kiedy nastolatki uciekają z domu?

Kiedy rodzą się problemy, a te nie zwracają uwagi na kalendarz. Niektóre statystyki wskazują, że latem jest więcej ucieczek z domu, niż w miesiącach zimowych. Jednak jest to swego rodzaju zakłamanie, bo spora część tych ucieczek to wyjazdy wakacyjne bez zgody rodziców. Młodzi ludzie faktycznie „uciekają”, ale z zamiarem powrotu. Natomiast rzeczywiste ucieczki odnotowywane są przez cały rok i rzadko bywają starannie przemyślane i długo planowane. Częściej jest to impuls wywołany spiętrzeniem się problemów oraz sytuacji stresowych. 

 

Dlaczego nastolatki uciekają z domu? 

Jest wiele powodów, dla których młodzi ludzie decydują się na ucieczkę. Niektóre jawią się jako poważne, inne błahe. Warto jednak pamiętać, że dla nastolatków nie ma błahych powodów. Okres dojrzewania to czas, w którym nastolatki (już nie dzieci, jeszcze nie dorośli) mają skłonność do wyolbrzymiania i nadinterpretacji. Każdy ich problem jest tak samo ważny i wszystkie zasługują na uważność ze strony rodziców. Jej brak może mieć różne skutki, ucieczka z domu to tylko jeden z przykładów. 

 

Powody, dla których nastolatki uciekają z domu:

Problemy rodzinne 

Pod tym ogólnikowym określeniem tak naprawdę kryje się bardzo dużo różnorakich przyczyn ucieczek z domu, począwszy od klasycznych awantur między rodzicami, rodzeństwem czy nieustannego krzyku rodziców na dzieci, aż do przemocy fizycznej, psychicznej i molestowania seksualnego. 

Do problemów rodzinnych można też zaliczyć nieustanną presję rodziców oczekujących, że ich nastolatki będą idealne – na świadectwie obowiązkowo same szóstki, pokój posprzątany i wyglądający jak z katalogu, garderoba stonowana, nobliwa, najlepiej wybrana przez rodziców lub dziadków, sukcesy w sporcie lub czymkolwiek innym, do tego grono „porządnych” przyjaciół, całodzienna pomoc w domu itp. Święty by nie wytrzymał. 

Co ciekawe, z domu uciekają nie tylko nastolatki z tzw. nizin społecznych (cokolwiek by to pojęcie dziś nie znaczyło), ale też dzieci z „dobrych domów”, którym rodzice są w stanie zapewnić wszystko, łącznie z wakacjami za granicą dwa razy w roku. Wbrew pozorom status materialny nie ma wiele wspólnego z decyzją o ucieczce. 

 

Brak poczucia samodzielności 

Albo raczej brak zgody na samodzielność ze strony rodziców. Tu sprawa jest bardzo delikatna, bo chociaż nastolatkowi wydaje się, że jest dorosły i odpowiedzialny, to rodzice często widzą, że nie do końca tak jest. Mogą wówczas zabronić wyjazdu na wakacje z kolegami lub sympatią, słusznie (w ich mniemaniu) sądząc, że na taki krok jest za wcześnie. Zdesperowany nastolatek lub nastolatka może wówczas uciec z domu. Najczęściej jednak taka ucieczka ma z góry zaplanowany powrót. 

Jeśli jednak brak samodzielności i poczucie osaczenia ze strony rodziców dotyczy nie tylko wakacyjnych planów, ale też aspektów życia codziennego, sprawa może być bardziej skomplikowana. Nastolatki uciekają, jeśli czują stałą presję i kontrolę ze strony dorosłych, nie mają prawa do swojego zdania i w zasadzie całe ich życie składa się jedynie z obowiązków. 

Chęć przeżycia przygody

Powód wydaje się wręcz śmieszny, ale i takie są odnotowywane. Nastolatkom zdarza się uciekać z domu, jeśli wydaje im się, że ich życie jest tak bardzo uporządkowane, że aż nudne. Wówczas, najczęściej w wakacje, decydują się na ucieczkę, mylnie sądząc, że to fajna przygoda. Życie jednak szybko weryfikuje ich poglądy, jasno pokazując, że na gigancie trzeba sobie samemu zapewnić posiłek i kąt do spania, nocowanie w parkach lub lasach nie jest taka fajne, jak na filmach, a pieniądze zabrane z domu topnieją nadspodziewanie szybko.

 

Konflikty w grupie rówieśniczej 

Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku dom powinien być azylem dla skonfliktowanego z kolegami nastolatka, jednak nie do końca tak jest. Bardzo często nastolatki uciekają z domu właśnie dlatego, że czują się nieakceptowane lub wręcz odrzucone przez rówieśników. Ucieczkę postrzegają jako szansę na znalezienie innych znajomych i rozpoczęcie wszystkiego od początku. 

 

Problemy z nauką 

Jeśli nastolatkowi, mówiąc najogólniej, „nie idzie w szkole” i przeżywa z tego powodu silny stres, dodatkowo spotęgowany przez rodzicielskie wymagania, może rozważyć ucieczkę z domu. Ma to być sposób na zostawienie wszystkich problemów za sobą. 

 

Nałogi 

Nastolatki, które popadły w rozmaite nałogi często uciekają z domu, szukając środowiska, które pozwoli im w spokoju oddawać się uzależnieniom. To poważny problem, którego nie da się rozwiązać przez znalezienie dziecka i siłowe sprowadzenie do domu. Zwykle potrzebna jest terapia, także dla rodziców. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 26 czerwca 2023

23. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka – „Tańcz Ogrody!”

23. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się 30 czerwca i potrwa do 31 lipca 2023 r. w Warszawie. W tym roku organizatorzy zapraszają na projekcje do kina Wisła na Żoliborzu – tuż obok tego kina mieszkał Ryszard Kubiak – dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Ogrody Muzyczne. Koncerty będą się natomiast w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

Festiwal Ogrody Muzyczny – program

Jak co roku, na program festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live. W ramach festiwalu odbędą się retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych. Program obejmuje 25 wydarzeń: 6 koncertów live i 19 seansów filmowych.

Już 5 lipca w Studio Koncertowym Polskiego Radia zagra Martín García García – laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. który należał do ulubieńców XVIII Konkursu. Wystąpi też duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie czy Sinfonia Varsovia Camerata. Ponadto podczas tegorocznej edycji zagrają też w jednym koncercie: wybitny, polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, wirtuoz akordeonu Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.

Atrakcją programu filmowego będą balety Johna Neumeiera („Sen nocy letniej”) i Edwarda Cluga („Peer Gynt”). Zostanie pokazana najnowsza premiera zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji, a jest nią „Madama Butterfly” G. Pucciniego. W ramach tegorocznego Bregenzer Festspiele będzie ją można oglądać na żywo od 20 lipca, a po raz pierwszy na ekranie w Ogrodach Muzycznych pojawi się 1 lipca. Będzie to już trzecia w Ogrodach inscenizacja z Bregencji, po Carmen G. Bizeta i Rigoletcie G. Verdiego.

Inną perełką w programie będzie mało znana opera Rossiniego „Le comte Ory” („Hrabia Ory”) z ubiegłorocznego Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W obsadzie ulubieniec publiczności Juan Diego Flórez i młody baryton Andrzej Filończyk, który dołączył do czołówki polskich śpiewaków operowych, występujących w najlepszych teatrach operowych na świecie.

22 i 23 lipca (sobota i niedziela) organizatorzy zapraszają do Ogrodów Zamku Królewskiego – przez całą sobotę i niedzielę w plenerze, w pięknym otoczeniu kwitnących roślin, zostaną wyświetlone filmy, który cieszyły się uznaniem widzów w poprzednich Ogrodach Muzycznych. Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Program festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl.

 

Źródło informacji: Festiwal Ogrody Muzyczne
Obraz sobima z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close