Książki 14 września 2023

Menopauzing czyli nowy początek. Jak zdrowo i z energią wejść w kolejny etap swojego życia – brytyjski bestseller wkracza na polski rynek

Menopauzing to więcej niż książka, to ruch. POWSTANIE. To brytyjski bestseller #1 Sunday Times`a. Książka Roku The British BookAwards 2023. 27 września premiera u nas! 

Jako kobiety wszystkie przez TO przejdziemy. Dlaczego więc tak mało wiemy o tym, czego doświadczymy wszystkie prędzej czy później? Najwyższy czas porzucić strach, dezinformacje i wstyd. Zbyt długo cierpiałyśmy w milczeniu. Nadszedł czas, aby się uczyć, dzielić doświadczeniami i przejąć kontrolę nad naszymi ciałami i życiem. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek.

Menopauzing to przewodnik, napisany w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób to absolutny „must read” dla wszystkich kobiet, które chcą dowiedzieć się i zrozumieć, co je czeka w okresie okołomenopauzalnym. Brytyjska dziennikarka Davina McCall razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom, dzięki czemu możemy zrozumieć, że chociaż każda z nas przeżywa ten czas inaczej razem tworzymy silną społeczność. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia.

O książce Menopauzing

„Boimy się tego, czego nie znamy. Boimy się menopauzy, bo nic o niej nie wiemy. Nie znamy jej zwyczajów, nie wiemy, kiedy może zaatakować i jaką bronią w nas wymierzy. Straszy się nas terapią hormonalną, która tak naprawdę daje nam szansę na komfortowe dalsze życie i przeżywanie pełni dojrzałości. Dlatego, gdy w październiku 2022 roku trafiła w moje ręce pachnąca nowością książka Daviny McCall i Naomi Potter Menopausing, zapragnęłam, żeby ukazała się po polsku.
Oto jest. Piękna i wartościowa, merytoryczna i bardzo kobieca, łamiąca tabu menopauzy. Autorki w ciekawy i przystępny sposób tłumaczą, co i dlaczego dzieje się z naszym mózgiem i ciałem w okresie przejścia menopauzalnego. I co zrobić, żeby nie wpaść w czarną otchłań menopauzy.” –  dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog, @dr_menopauza

O autorkach książki Menopauzing

Davina McCall jedna z najbardziej popularnych i lubianych prezenterek telewizyjnych w Wielkiej Brytanii. Jej misją stała się edukacja i wsparcie kobiet w okresie menopauzy. Jest autorką dwóch programów: Sex, Myths and the Menopause oraz Sex, Mind and the Manopause. Na swoim instagramowym profilu @davinamccall prowadzi cykl #MenopauseMonday, w którym oferuje kobietom pomoc i odpowiada na pytania.

Dr Naomi Potter jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem specjalizującą się w tematyce menopauzy, a także założycielką i kierowniczką Menopause Care Ltd, największej brytyjskiej kliniki zrzeszającej lekarzy specjalistów akredytowanych przez British Menopause Society. O menopauzie mówi w szczery i bezkompromisowy, ale przystępny sposób. Jej misją jest dostarczanie kobietom aktualnych, opartych na dowodach naukowych informacji, tak aby umożliwić im podejmowanie własnych decyzji dotyczących sposobu radzenia sobie w tym często trudnym okresie życia.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz olga volkovitskaia z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Strefa gier i zabaw 14 września 2023

Zabawki na sezon jesień-zima 2023 – nowości od Fisher-Price. Radosna zabawa, rozwój i wczesna edukacja Twojego malucha

Po wakacyjnym szaleństwie i letnich wyprawach przyszedł czas na nowe przygody w domowym zaciszu, przedszkolu lub żłobku. Fisher-Price prezentuje swoje najnowsze zabawki na sezon jesień-zima 2023. Każda z nich została starannie zaprojektowana, by wspierać rodzica na różnych etapach rozwoju dziecka: od pierwszych tygodni życia po największe przedszkolne wyzwania. Warto poznać zabawki, które zamienią długie, jesienne dni w podróże pełne rozwojowych przygód. To będą hity, za które Wasze dzieci Wam podziękują.

Zabawki na sezon jesień-zima 2023: Pierwsze wyzwania dla ciekawskich świata

Muzyczny Pingwinek Kiwaczek (nr. Kat. HNC10) to uroczy przyjaciel, który od pierwszych dnia życia towarzyszy maluchowi w poznawaniu świata. Wystarczy lekki dotyk dziecka, a Muzyczny Pingwinek Kiwaczek odwdzięczy się muzyką i machaniem skrzydełek. Czarno-białe wzory, które zdobią zabawkę, to nie tylko wyrazisty kontrast, ale również sposób na wyostrzanie wzroku dziecka. Dodatkowo mięciutki materiał, szeleszczące stópki i wesoła muzyka wspomagają rozwój zmysłów dotyku i słuchu niemowlaka. Leżenie na brzuszku staje się świetną zabawą, gdy maluch dosięga pluszaka, przyciągając go rączką. To nie tylko doskonały sposób na rozwijanie koordynacji ruchowej, ale również okazja do zrozumienia ciągu przyczynowo-skutkowego. Dziecko uczy się, że jego ruchy wywołują reakcję zabawki, a to jedno z pierwszych odkryć dotyczących funkcjonowania świata.

Gdy maluszek rośnie, Muzyczny Pingwinek Kiwaczek „rośnie” wraz z nim. Jego kiwająca się podstawa zachęca dziecko do siadania i eksplorowania nowych możliwości. Teraz zabawa nabiera nowego wymiaru. Pingwinek nie tylko reaguje na dotyk, lecz także oferuje dwa tryby odtwarzania muzyki, wypełniając przestrzeń dźwiękami pełnymi uroku i radości.

Mięciutki, pluszowy Muzyczny Pingwinek Kiwaczek to doskonały towarzysz pierwszych odkryć Twojego dziecka: od leżenia na brzuszku po siedzenie i pierwsze kroki.  Wspólnie zachęcicie małego odkrywcę do poznawania świata pełnego radości i śmiechu

  • Pluszowy pingwinek reaguje na dotyk maluszka muzyką i machaniem skrzydełkami.
  • 2 tryby odtwarzania muzyki z 10 minutami muzyki i dźwięków.
  • „Rośnie” razem z dzieckiem od zabawy na brzuszku po zabawę na siedząco.
  • Kontrastowe kolory pomagają wyostrzać wzrok dziecka, a różnorodne mięciutkie, szeleszczące materiały angażują zmysły dotyku i słuchu.
  • Wprowadza zasadę przyczyny i skutku, jednocześnie zachęcając dzieci do zabawy sensorycznej

Zabawki na sezon jesień-zima 2023: Pierwsza planszówka dla Twojego malucha

„Ucz się i śmiej!” Pierwsza gra 123 Fisher-Price (nr. Kat. HRB72)  wygląda jak klasyczna planszówka, ale kryje w sobie wiele wspaniałych funkcji. Za sprawą wesołych światełek, muzyki i aktywacji, Twoje dziecko będzie miało okazję do radosnej zabawy oraz nauki jednocześnie. Interaktywna plansza, wypełniona funkcjami takimi jak przesuwanie, przekręcanie, przełączanie, obracanie i naciskanie, stanie się doskonałym zajęciem dla małych rączek. Maluch będzie nie tylko bawił się, ale także uczył, odkrywał związki przyczynowo-skutkowe oraz rozwijał zdolności poznawcze.

Zabawka została wyposażona w trzy „Poziomy nauki” dostosowane do rosnącej ciekawości dziecka:

  • Poziom 1 – Odkrywanie: Gdy maluch bawi się kolejnymi elementami na planszy, aktywuje dźwięki, wypowiedzi, a także piosenki wprowadzające literki i liczenie.
  • Poziom 2 – Zachęcanie: Starsze dziecko poznaje radość z gry planszowej, gdy urocze wypowiedzi zachęcają do aktywnej zabawy i szukania elementów.
  • Poziom 3 – Naśladowanie: Radosne dźwięki, muzyka i wypowiedzi Szczeniaczka zachęcają do rozwoju umiejętności naśladowczych.

Na planszy znajdują się również trzy „pionki”, które zachęcają maluszka do zabawy w sortowanie kształtów i naśladowanie – to wspaniała okazja do rozwijania motoryki małej.

Wiek żłobkowo-przedszkolny to kluczowy okres w rozwoju dziecka, a Gra 123 od Fisher-Price to idealny pomocnik, które angażuje, bawi i uczy jednocześnie. Każdy rodzic, czy opiekun w żłobku lub przedszkolu może być pewien, że Pierwsza gra 123 stanie się cennym wsparciem w rozwijaniu umiejętności maluchów.

Zabawki na sezon jesień-zima 2023: Pierwsze pląsy i muzyczne wygibasy dla małych DJów

Fisher-Price Taneczna Gwiazda Dj Zabawka Interaktywna nr. Kat. HRD21

Do pokochanego przez maluchy Dja, który stał się viralowym hitem wśród rodziców dołącza koleżanka – Taneczna Gwiazda Dj. Gdy dziecko naciska przyciski, interaktywna Taneczna Gwiazda „ożywa” dzięki kolorowym światełkom i ponad 75 dźwiękowym aktywacjom, na które składają się odgłosy, melodie, piosenki i wypowiedzi. To one wprowadzają malucha w świat literek, liczenia, kolorów i nie tylko.

Taneczna Gwiazda jest wyposażona w technologię Poziomy Nauki, dzięki której można dostosować zabawkę do etapu rozwoju dziecka:

  • Poziom 1 – Odkrywanie (od 9 miesiąca życia): Podczas zabawy na siedząco dziecko słucha wesołych piosenek i wypowiedzi wprowadzających literki i kolory.
  • Poziom 2 – Zachęcanie (od 12 miesiąca życia): Piosenki o literkach i liczeniu oraz radosne wypowiedzi zachęcają malucha do ruszania się.
  • Poziom 3 – Naśladowanie (od 18 miesiąca życia): Dzieci mogą tańczyć i śpiewać, zachęcane kreatywnymi piosenkami i wypowiedziami.

Taneczna Gwiazda DJ od Fisher-Price to interaktywna przyjaciółka Twojego dziecka. Ta muzyczna zabawka ma specjalną miękką sprężynę –  wesoło podskakuje, zapraszając szkraby do tańca, skakania i bujania się w rytm muzyki. To dla malucha idealna nauka kontroli swojego ciała, balansu i rytmizacji, które są niezbędne w nauce chodzenia. Co więcej, dzięki możliwości nagrywania i odtwarzania, Twoje dziecko może stać się małym artystą, tworząc własne krótkie piosenki. Kreujcie razem wyjątkowe momenty pełne tańca, ruchu, muzyki i nauki.

Fisher-Price Muzyczny Stolik DJ-a (nr. kat HRB65)

Nie szukaj dłużej – oto zabawka, która sprawi, że rozwijanie umiejętności Twojego dziecka stanie się pełne radości i fascynującej zabawy! Fisher-Price „Ucz się i śmiej!” Muzyczny Stolik DJ-a to prawdziwa uczta edukacji i rozrywki dla maluchów od 6. miesiąca życia.

Dlaczego warto postawić na ten wyjątkowy Muzyczny stolik Dja?

  • posiada 3 tryby gry na pianinie i 12 funkcjami ćwiczących zręczność malucha.
  • Znajdziesz tu ponad 100 dźwiękowych aktywacji: melodie, piosenki, dźwięki i wypowiedzi edukacyjne! Naciskaj klawisze pianinka, obracaj podświetlaną płytę Szczeniaczka lub naciskaj podświetlaną klawiaturę z cyferkami.
  • 3 Poziomy Nauki wprowadzają kolory, kształty, cyferki i liczenie, przeciwieństwa, literki i pierwsze słowa – a to wszystko po polsku, w najlepszej jakości dźwięku!
  • Funkcja Nagrywanie i odtwarzanie: nagraj wesołą wiadomość, a DJ zremiksuje ją, tworząc oryginalną piosenkę.
  • Pomaga w rozwijaniu zręczności, równowagi i koordynacji, a także wprowadza zasadę przyczyny i skutku – idealny prezent dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Z Muzycznym Stolikiem DJ-a odkryjesz nieskończone możliwości zabawy dla Twojego maluszka. Dzięki możliwości odłączenia nóg, stolik staje się idealną zabawką podłogową dla siedzących dzieci, rozwijając ich zmysły i zręczność. Gdy Twoje dziecko staje się pewniejsze na nogach, stolik będzie wsparciem dla równowagi i koordynacji. Natomiast chodzące już maluchy będą zachwycone interaktywnymi dźwiękami i światełkami. Zaproś swojego małego DJa do tworzenia własnycej muzyki i piosenek.

Zabawa to kluczowy element w procesie rozwoju dzieci, dlatego nowe zabawki Fisher-Price na sezon jesienno-zimowy zostały starannie zaprojektowane, aby wspierać radosny rozwój naszych maluchów. Wykorzystajmy odpowiednio jesienno-zimowy czas tak, aby nasze dzieci już od pierwszych dni życia mogły się cieszyć bezpieczną i mądrą zabawą każdego dnia.

Wszystkie nowości Fisher-Price są dostępne w sklepach Smyk.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz webdesignprof0 z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 13 września 2023

Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? Nie rób siary!

„Mamo przestań, to siara, obciach, no weź, nie idź ze mną”. Te i inne słowa każdy rodzic nastolatka słyszał przynajmniej raz i być może nawet zrobiło mu się przykro. Zanim jednak obrazimy się na swoje dzieci, przypomnijmy sobie, czy nie tak samo – choćby w myślach – mówiliśmy do swoich staruszków? Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? No cóż, to chyba odwieczne prawo natury.

Nastolatki wstydzą się rodziców, którzy usiłują być tacy, jak oni

Co najbardziej wkurza nastolatków w czasie wizyty rówieśników? Rodzice, którzy z jakiegoś powodu właśnie wtedy chcą przebywać w ich pokoju. Udają przy tym przyjacielskich i wszystko rozumiejących, a prawda jest taka, że… niczego nie rozumieją. Nastolatki mają swój świat, do którego wcale nie chcą wpuszczać rodziców, a na pewno nie w towarzystwie kolegów i koleżanek. I na nic nauka nowomowy młodzieżowej (zresztą umówmy się, tego się nie da nauczyć, tym trzeba żyć), bycie wyluzowanym i (przynajmniej we własnych oczach) zabawnym. Kryteria nastolatków są zupełnie inne i takie zachowanie odbierane jest jako irytujące albo groteskowe. Mówiąc wprost: rodzice zachowują się śmiesznie.

Nastolatek potrzebuje dorosłego mamy i taty, nie mentalnego rówieśnika. Warto to zapamiętać.

Obecność rodziców odstrasza nastoletnich gości

Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło – „wolna chata” nadal brzmi atrakcyjniej niż dom z rodzicami pracującymi zdalnie. To akurat znam z autopsji, bo moja córka czasem otwarcie prosi, żebym sobie gdzieś poszła, bo ona chce przyjąć swoich gości sama. Rozumiem to i o ile mogę, to faktycznie się ewakuuję. Przeważnie jednak nie mogę.

Brak rodziców w pobliżu nie tylko zapewnia swobodę, ale też jest dowodem na swego rodzaju nastoletnią dorosłość. Obecność rodziców natomiast jest dowodem braku zaufania i traktowania dziecka jak dziecko. No więc wstyd.

Rodzice potrafią zrobić obciach

Właściwie nie wiem, czy słowo „obciach” jest tu adekwatne, czy już wymyślono inne, ale wiadomo, o co chodzi. Nie ma nic gorszego, niż rodzice, którzy przy znajomych córki lub syna zaczynają wspominać co ciekawsze (ich zdaniem) sytuacje z dzieciństwa. Dziwnym trafem dla osoby najbardziej zainteresowanej są one po prostu żenujące.

Nastolatki są tolerancyjne, ale tylko dla siebie

Tolerancja jest czymś, co nastolatki cenią, promują i czego oczekują. Są bardzo tolerancyjne wobec gustów, poglądów i zachowań swoich rówieśników, ale już na rodziców patrzą bardziej krytycznym okiem. Dorosłe poglądy czy choćby sposób ubierania się mogą być dla nastoletniego dziecka powodem do wstydu przed rówieśnikami.

Czy to znaczy, że trzeba się dopasować do oczekiwań i poglądów dziecka? Absolutnie nie! Wystarczy nie afiszować się swoją indywidualnością przy jego znajomych.

Rodzicu – nie jesteś nastolatkiem, dzieli Was całe pokolenie!

Pamiętasz, jak trudno w pewnym momencie było dogadać się z rodzicami i jak bardzo w głowie tłukła się myśl, że oni nic nie rozumieją? A przecież średnia różnica wieku między rodzicami a dziećmi w ostatnich latach bardzo wzrosła. Dziś aż ciężko uwierzyć, że niegdyś rodzicami zostawali ludzie, którzy ledwo przekroczyli dwudziestkę.

Rodzice w większości nie nadążają za tym, czym nastolatki żyją na co dzień. Internet może nie jest dla nich monstrum pełnym zła, ale niewiadomego na pewno. My, rodzice, musimy uczyć się tego, z czym nasze dzieci przychodzą na świat. Jedno pokolenie wystarczyło, by zmienić ludzką mentalność i punkt widzenia na wiele rzeczy. Jak więc reagują nastolatki na nieadekwatne (ich zdaniem) do sytuacji wypowiedzi i zachowania rodziców? Ano wstydem i przewracaniem oczami.

Co ciekawe, te same dzieci w sytuacji sam na sam z rodzicami mogą im cierpliwie tłumaczyć tajniki Snapchata i TikToka. To jest właśnie paradoks związany z byciem nastolatkiem.

Twój nastolatek się Ciebie wstydzi? Całe szczęście!

Nie ma nic dziwnego w tym, że nastolatek wstydzi się rodziców i chętnie by ich wysłał na Księżyc. Nie jest to przejaw braku szacunku lub wdzięczności, co ciągle jeszcze można usłyszeć, zwłaszcza z ust konserwatywnych rodziców. Tymczasem dziecko nie musi być nam za nic wdzięczne, bo w końcu samo się na ten świat nie pchało, a skoro je powołaliśmy do życia, to naszym psim obowiązkiem jest je wychować, zapewnić wykształcenie i podstawowe dobra materialne. Po drugie – brak szacunku do rodziców może się objawiać na różne sposoby, ale akurat wstyd nie ma z tym nic wspólnego.

Ów wstyd jest powiązany z buntem nastolatka i stanowi swego rodzaju symboliczny koniec dzieciństwa. Nastolatek szuka dla siebie miejsca w dorosłym świecie, początkowo w dużej grupie rówieśniczej, z czasem będzie dążył do tworzenia intymnych relacji z osobami płci przeciwnej (najczęściej). Nie znaczy to, że nie potrzebuje rodziców lub ich nie szanuje. Jednak wzajemna relacja powinna ulec transformacji. To już nie dziecko, któremu można kazać. To nastolatek, z którym czasem trzeba wejść w dyskusję i umieć uzasadnić mu swoje stanowisko.

Jeśli Twój nastolatek zaczyna się Ciebie wstydzić, to znaczy, że rozpoczął długi proces opuszczania rodzinnego gniazda. Ale spokojnie, jeszcze parę lat u Ciebie pomieszka 😉

 

Czasem nastolatki wstydzą się rodziców pijących alkohol, biorących narkotyki lub funkcjonujących na granicy prawa. To jednak zupełnie inne kwestie i nie mają nic wspólnego z naturalnym procesem rozwoju. Warto jednak pamiętać, że chociaż to nie nastolatek powinien się wstydzić, takie sytuacje mocno obniżają jego samoocenę.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close