Soki, koktajle, a może sorbety? Zdrowe napoje i desery z wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings. Przepisy
Jedna szklanka naturalnego soku dostarcza organizmowi wiele substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy błonnik, w dodatku w najprostszej i najbardziej lekkostrawnej formie. W zależności od tego, jakich użyjemy składników, śmiało może zastąpić posiłek. Warto więc każdego dnia przygotowywać świeże soki lub koktajle z ulubionych warzyw i owoców. A na deser sorbety…
Dlaczego warto włączyć do codziennej diety świeże soki i koktajle warzywno-owocowe?
Soki i koktajle mogą zastąpić właściwie każdy posiłek, zwłaszcza jeśli wzbogacimy ich skład o białko i zdrowe tłuszcze roślinne.
Posiłek w płynie jest wygodny – można go spożyć w drodze do pracy czy szkoły. To idealne rozwiązanie dla osób zabieganych lub takich, które nie lubią zaczynać dnia od typowego śniadania.
Płynna postać sprawia, że organizm szybciej otrzymuje substancje odżywcze, a ponieważ zmiksowane produkty żołądek łatwiej trawi (bo są poddane już wstępnej obróbce), po spożyciu czujemy się lekko.
Przygotowanie soku czy koktajlu jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Ponadto w łatwy sposób możemy zaserwować rodzinie prawdziwą bombę witaminową.
Świeżo wyciskane soki i koktajle dają możliwość spożywania różnorodnych składników, takich, których z różnych powodów nie uwzględniamy w codziennym menu, bo np. nie wiemy, jak je przyrządzić lub z czym podać, albo mamy do czynienia z dziećmi, które nie chcą jeść warzyw i owoców – z doświadczenia wiem, że to, co ukryte, czyli zmiksowane, łatwiej przemycić niejadkom. Nie twierdzę oczywiście, że mały wybredny człowiek wypije wszystko, co mu się pod nos podstawi, ale jest większa szansa na to, że sięgnie po sok, przygotowany na bazie szpinaku lub selera naciowego, jeśli nie zobaczy w nim kawałków liści czy łodyg.
Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania soków i koktajli?
Po pierwsze – zawsze używaj świeżych produktów, ewentualnie mrożonych. Unikaj owoców zamkniętych w puszkach, ponieważ znajduje się w nich mnóstwo cukru.
Po drugie – miksuj dojrzałe warzywa i owoce, bo są smaczne, odpowiednio słodkie i łatwe do strawienia.
Po trzecie – pamiętaj o tym, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nie łącz więc codziennie wielu różnych składników. Najłatwiej przyswajalne są takie soki i koktajle, które stworzone zostały z dwóch lub trzech produktów.
Po czwarte – to oczywiste, ale warto przypomnieć – zawsze myj wszystkie warzywa i owoce, nawet te, które obierasz ze skórki.
Po piąte – jeśli do koktajlu chcesz dodać orzechy, namocz je wcześniej w wodzie. Będą wówczas smaczniejsze, zdrowsze, gdyż proces ten pozbawia je inhibitorów enzymów, które zabezpieczają przed wczesnym kiełkowaniem, a także szybciej trawione.
Jak przechowywać świeżo wyciskane soki i koktajle?
Napój przygotowany z surowych składników najlepiej wypić od razu, zanim część witamin zdąży się utlenić. Jeśli jednak nie możesz go spożyć w całości, przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku. Przed spożyciem wymieszaj sok, by połączyć oddzieloną od miąższu wodę.
Przykładowe przepisy na soki i koktajle przygotowane w wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings Revo 830
- SOKI W RÓŻNYCH KOLORACH…
Żółty – ulubiony sok moich dzieci
Pomarańcze x 2 szt.
Mandarynki x 2 szt.
Mango x 1 szt.
Opcjonalnie:
Brzoskwinia x 1 szt.
Marchewka x 1 szt.
Wszystkie składniki myję. Pomarańcze, mandarynki i mango obieram ze skórki, kroję na mniejsze kawałki. Marchewkę, jeśli nie jest zbyt gruba, wrzucam w całości. Z brzoskwini i mango usuwam pestkę. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki.
Moje dzieci uwielbiają ten sok za jego słodycz i kremową konsystencję, którą zawdzięcza brzoskwini i mango.
Zielony sok – mój faworyt
Seler naciowy x 3-4 łodygi
Ogórek zielony x 1 szt.
Jabłko x 1 szt.
Szpinak x 1 garść
Gruszka x 1 szt.
Cytryna x ½
Wszystkie składniki myję. Szpinak i seler naciowy moczę w zimnej wodzie przez około 10 minut. Cytrynę obieram ze skórki i dzielę na pół. Ogórek kroję na mniejsze kawałki – w całości nie zmieści się we wlocie. Wrzucam produkty na przemian do wyciskarki.
Kiwi Max – mój drugi zielony ulubieniec
Kiwi x 4 szt.
Jabłko x 1 szt.
Szpinak x 1 garść
Wszystkie składniki myję. Kiwi obieram ze skórki. Szpinak moczę w zimnej wodzie około 30 minut. Wrzucam produkty na przemian do wyciskarki.
Picie zielonych soków i koktajli to najprostszy sposób na zwiększenie ilości zieleniny w codziennej diecie. Warto to robić, ponieważ warzywa liściaste zawierają cenne składniki odżywcze, między innymi kwas foliowy, enzymy roślinne i chlorofil, który wspiera oczyszczanie organizmu.
Pomarańczowy kolor, czyli marchewkowo – cytrusowy sok
Marchew x 3 szt.
Grejpfrut x 1 szt.
Pomarańcza x 1 szt.
Imbir x 1 cm korzenia
Opcjonalnie:
Jabłko x 1 szt.
Wszystkie składniki myję. Grejpfruta i pomarańczę obieram ze skórki, kroję na pół. Wrzucam produkty do wyciskarki na przemian: twarde i miękkie.
Piękny odcień różu – zasługa granatu i malin
Pomarańcza x 1 szt.
Granat x 1 szt.
Ananas x 4 plastry
Maliny x 1 garść świeżych lub mrożonych
Wszystkie składniki myję. Granat, pomarańczę i ananasa obieram ze skórki. Wrzucam produkty do wyciskarki.
Bordowy sok multiwitaminowy
Burak x 1 szt.
Szpinak x 1 garść
Biała kapusta x ¼ główki
Jarmuż x kilka listków
Jabłko x 1 szt.
Pomidory x 2 szt.
Marchew x 1 szt.
Seler naciowy x 1 gałązka
Opcjonalnie: miód i cytryna do smaku
Wszystkie składniki myję. Buraka i kapustę kroję na mniejsze kawałki, tak by zmieściły się do małego wlotu wyciskarki. Szpinak, seler naciowy i jarmuż moczę w zimnej wodzie przez około 30 minut. Z pomidorów usuwam ogonki i kroję je na pół. Wrzucam produkty na przemian: twarde i miękkie. Jeśli smak mi nie odpowiada lub chcę zaserwować go dzieciom, dodaję odrobinę miodu i soku z cytryny.
Sok ten to prawdziwa bomba witaminowa, choć zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, bo nie jest słodki, a dodatek kapusty sprawia, że jest lekko pikantny.
- SOKI IDEALNE NA JESIEŃ I ZIMĘ
Jesienią i zimą warto sięgać po:
– owoce bogate w witaminę C, czyli cytrusy;
– imbir, który ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto łagodzi objawy przeziębienia, a spożywany regularnie wzmacnia odporność;
– przyprawy korzenne: cynamon, goździki, kurkumę, kardamon i gałkę muszkatołową.
Opcja pierwsza:
Marchew x 3 szt.
Grejpfrut x 1 szt.
Pomarańcza x 1 szt.
Jabłko x 1 szt.
Imbir ok. 1 cm korzenia
Przyprawy: odrobina kurkumy, cynamonu i goździków
Wszystkie składniki myję. Cytrusy obieram ze skórki i kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki. Goździki zalewam niewielką ilością gorącej wody, przykrywam, zostawiam na około 10 minut, następnie odcedzam i taki napar (przestudzony) dodaję wraz z pozostałymi przyprawami do soku.
Opcja druga:
Granat x 1 szt.
Grejpfrut x 1 szt.
Burak x 1 szt.
Maliny x 1 garść
Wszystkie składniki myję. Granat i grejpfruta obieram ze skórki. Buraka kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty po kolei do wyciskarki.
Opcja trzecia:
Gruszka x 1 szt.
Dynia Hokkaido – ilość zależy od wielkości, ale z założenia niech będzie ½ warzywa
Marchew x 2 szt.
Cynamon x ½ łyżeczki
Imbir ok. 1 cm korzenia
Gałka muszkatołowa – do smaku
Wszystkie składniki myję. Dynię obieram ze skórki lub chwilę gotuję na parze (w moim parowarze wystarczy około 10 minut, by warzywo było w całości miękkie). Jeśli trzeba marchew i gruszkę kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam produkty do wyciskarki. Na koniec, gdy sok jest już wyciśnięty, doprawiam go cynamonem i gałką muszkatołową.
- KOKTAJLE WARZYWNO – OWOCOWE Z WYCISKARKI WOLNOOBROTOWEJ
Koktajl o smaku szarlotki
Jabłka x 2 – 3 szt.
Cynamon x 1 łyżeczka
Kardamon x ½ łyżeczki
Mleko roślinne np. owsiane x 1 szklanka
Płatki owsiane x 2 – 3 łyżki
Miód do smaku
Garść namoczonych wcześniej orzechów np. włoskich
Płatki owsiane miksuję z mlekiem. Umyte jabłka wrzucam do wyciskarki, używając sita do koktajli. Wlewam mleko. Całość mieszam i doprawiam miodem oraz przyprawami.
Koktajl gruszkowo – jaglany
Płatki jaglane x 4 łyżki
Szpinak x 1 garść
Gruszki x 2 szt.
Mleko roślinne
Szpinak moczę w zimnej wodzie około 30 minut. Mleko miksuję z płatkami jaglanymi. Następnie wrzucam gruszki i szpinak do wyciskarki. Dolewam mleko i całość mieszam.
Koktajl szpinakowo – owocowy
Szpinak x 1 garść
Jabłka x 2 szt.
Banan x 1 szt.
Odrobina soku z cytryny – do smaku
Szklanka wody lub mleka roślinnego
Szpinak moczę w wodzie około 30 minut. Następnie wrzucam jabłka i banana po kolei do wyciskarki.
Koktajl czekoladowy
Mleko roślinne x 1 szklanka
Banan x 2 szt.
Awokado x 1 szt.
Kakao w proszku x 1 łyżka
Miód do smaku
Z awokado usuwam pestkę. Wrzucam owoce do wyciskarki, wlewam mleko, dodaję kakao i miód, całość miksuję.
Koktajl z awokado i ananasa
Awokado x 1 szt.
Banan x 1 szt.
Ananas x 3 plastry
Mleko roślinne x 1 szklanka
Usuwam pestkę z awokado. Wszystkie owoce wrzucam do wyciskarki i miksuję z mlekiem.
Koktajl egzotyczny
Mango x 1 szt.
Ananas 3-4 plastry
Kiwi x 1 szt.
Mleko ryżowe x 1 szklanka
Kiwi obieram ze skórki, z mango usuwam pestkę. Owoce wrzucam do wyciskarki i miksuję z mlekiem.
- SORBETY Z WYCISKARKI – czy to możliwe? Owszem, w wyciskarce wolnoobrotowej Kuvings można przygotowywać również mrożone desery. Wystarczy wówczas umieścić w pojemniku ulubione owoce i zmiksować je w pełnym sitku, tzw. przystawce do lodów. Jeśli chcecie, by smak był nieco delikatniejszy (mniej owocowy), możecie dodać jogurt naturalny, serek mascarpone, śmietanę lub mleko skondensowane.
Do tej pory przygotowałam kilka sorbetów, tak by sprawdzić, czy to faktycznie możliwe 😉 Wykorzystałam owoce, które akurat miałam w zamrażarce (maliny, borówki, truskawki), spróbowałam też sorbetu z bananów i cytrusów, niemniej jesień to czas, gdy chętniej sięgam po rozgrzewające napoje. Z niecierpliwością będę więc czekać na sezon letni, myślę, że wtedy pełne sito przystosowane do lodowych deserów będzie przeze mnie często używane.