Drugi miesiąc ciąży – jakie zmiany następują u mamy i dziecka?
Drugi miesiąc ciąży to czas, w którym najczęściej kobiety dowiadują się, że zostaną mamami. W ciągu czterech tygodni następują bardzo intensywne zmiany przede wszystkim u zarodka. Jeszcze ciąży nie widać, ale przyszła mama może w pełni odczuwać różne dolegliwości.
Drugi miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu?
Drugi miesiąc ciąży liczymy od 5. do 8. tygodnia — jest to środek pierwszego trymestru. W tym czasie następuje wiele zmian, które dotyczą przede wszystkim dziecka, a także kobiety ciężarnej.
5. tydzień ciąży
Po upływie pierwszego miesiąca ciąży dziecko, określane mianem zarodka, zadomowiło się w macicy na dobre. Ważne substancje potrzebne do życia otrzymuje z woreczka żółtkowego, z którego będzie korzystał do około 12. tygodnia ciąży — wtedy wytworzy się łożysko, które rozwinie się w pełni do 20. tygodnia. W 5./6. tygodniu ciąży serce zarodka, które posiada dwie komory, podejmuje pracę.
6. tydzień ciąży
W 6. tygodniu pojawia się zbudowany z chrząstki kościec oraz kształtują się najważniejsze organy, takie jak: wątroba, nerki, mózg. Proces ten nazywa się organogenezą. Pracę podejmuje układ nerwowy i krwiobieg. Zarodek mierzy ok. 0,5 cm długości, a na jego głowie można zauważyć dwie czarne plamki, które są zaczątkiem oczu.
7. tydzień ciąży
Organy malucha nadal się rozwijają, wykształca się także pępowina, która będzie łączyć dziecko i mamę aż do chwili porodu. Zauważalne są na twarzy dziecka nozdrza, a w mózgu powstają struktury, które przekształcą się w lewą i prawą półkulę.
8. tydzień ciąży
Intensywny rozwój trwa. Zarodek coraz mniej przypomina literkę C, jego ciało zaczyna się nieco prostować. Głowa, która jeszcze nie przypomina głowy dziecka, stanowi połowę długości jego ciała. W mózgu tworzy się kora mózgowa, zaczynają się także wytwarzać synapsy — połączenia między komórkami nerwowymi. Wykształcają się także palce u dłoni i stóp z liniami papilarnymi. Zarodek mierzy on już 1,5 cm długości i nieustannie porusza się w wodach płodowych, choć przyszła mama nie może jeszcze poczuć tych ruchów.
Drugi miesiąc ciąży to czas, w którym nadal niezwykle istotne dla rozwijającego się zarodka jest regularne przyjmowanie kwasu foliowego przez przyszłą mamę. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstania rozszczepu kręgosłupa.
O czym przyszła mama powinna pamiętać?
Wizyta u lekarza
W drugim miesiącu ciąża nie jest jeszcze widoczna, ale mogą pojawić się lub nasilić już istniejące objawy, takie jak na przykład: zgaga, mdłości, senność czy gorsze samopoczucie. Pomiędzy 8. a 12. tygodniem kobieta powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, który będzie prowadził jej ciążę. Na pierwszej wizycie ciążowej ginekolog wypisze skierowanie na potrzebne badania, założy również kartę ciąży. W tym czasie nie należy brać na własną rękę żadnych lekarstw, a dotychczas przyjmowane należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Dieta w ciąży
Niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna dostarczyć wszelkich potrzebnych substancji odżywczych, a szczególnie takich jak: żelazo, wspomniany wyżej kwas foliowy, kwas omega-3, białko, witaminę D. Ciężarna powinna pić także więcej wody (najlepiej mineralnej/źródlanej nisko lub średnio zmineralizowanej), ponieważ organizm potrzebuje jej teraz więcej niż przed ciążą. Warto wypijać 6 – 8 szklanek wody dziennie.
Samopoczucie
Drugi miesiąc ciąży dla kobiety może się okazać czasem, w którym górę wezmą emocje, pojawi się pewna niestabilność. Należy pamiętać, że w organizmie panuje burza hormonalna, która wpływa na samopoczucie przyszłej mamy. Ciężarna może zaobserwować u siebie huśtawkę emocjonalną od radości, po przerażenie. To na szczęście tylko przejściowy stan.
Zobacz także ciąża: pierwszy miesiąc ⇔ trzeci miesiąc
- Bezsenność w ciąży – jak zadbać o zdrowy sen?
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Ciąża bez bolących pleców
- Ciąża urojona – gdy kobieta za bardzo chce być matką
- Alkohol w ciąży, czyli kilka faktów o FAS (płodowy zespół alkoholowy)
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?