Naturalne sposoby na mszyce
Naturalne sposoby na mszyce to temat na czasie, gdy rośliny rosną w siłę. Każdy, kto choć raz miał mszyce w swoim ogrodzie, czy też w donicach na balkonie, wie, jak straszne szkody są w stanie poczynić tak małe stworzenia. Gdy już obsiądą całą roślinę i zaczną wypijać sok, ostatecznie niewiele z niej zostaje.
Walka z mszycami wymaga stanowczości i regularności. Odpuszczenie szkodnikom na początku, gdy tylko się pojawią, jest fatalną decyzją, ponieważ w ekspresowym tempie się rozmnożą i staną się niezwykle trudne do wytępienia. Dopóki problem nie jest nasilony i nie trzeba sięgać po szkodzącą np. pszczołom chemię, warto zastosować naturalne sposoby na mszyce.
Naturalne sposoby na mszyce
- Pożyteczne owady
Mszyce mają w naturze kilku wrogów, którzy doskonale sobie z nimi radzą. Nie wiem czy wiecie, ale jedna dorosła biedronka w ciągu dnia jest w stanie zjeść kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa biedronki nawet kilkaset! Wieść niesie, że jeśli chcecie zwabić do ogrodu biedronki, powinniście przywiązać żółte wstążki, które ponoć przyciągają te owady. Innym owadem, który również nie gardzi mszycami jest złotook drapieżny, równie skuteczny w polowaniu na mszyce. Złotook żywi się także nektarem, więc warto mieć rośliny miododajne w ogrodzie. Niestety o stałą obecność na balkonie tych pożytecznych owadów jest znacznie trudniej.
2. Woda
Woda, czyli środek absolutnie bezpieczny, jest pomocna przy zwalczaniu dużej ilości mszyc z mniej delikatnych roślin. Wystarczy skierować mocny strumień wody bezpośrednio na roślinę, na której żerują mszyce, by je stamtąd zdjąć mechanicznie. Najlepiej, by strumień wody leciał przez dłuższy czas tak, żeby wypłukać je z całej rośliny. Należy jednak uważać na delikatniejsze roślinki, które mogą nie przetrwać silnego uderzenia strumieniem. Zabieg ten warto powtarzać, dopóki mszyce się nie przestaną się pojawiać.
- Mleko
Wiele osób stosuje też mieszankę z mleka i wody. Chude mleko należy z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszaniną opryskać mszyce na roślinach.
- Zbieranie ręczne
Mszyce można także usuwać ręcznie. Jest to może mało pociągająca perspektywa, ale przy użyciu rękawiczek jest ona bardzo skuteczna. Mechaniczne usuwanie i niszczenie mszyc skutecznie usuwa je z roślin. Po tym można pryskać z taką roślinę strumieniem wody, by zdjąć z niej resztki mszyc.
- Pokrzywa
Pokrzywa jest dobrym środkiem na mszyce. Wystarczy zebrać kilogram pokrzywy jeszcze przed kwitnieniem, wrzucić ją do wiadra z 10 litrami wody i zostawić w chłodnym miejscu na 24 godziny. Po upływie czasu opryskujemy mszyce bez rozcieńczania. Resztę wyciągu warto odstawić na kolejne 10-14 dni, by zrobić z niego gnojówkę. Trzeba tylko pamiętać, że miesza się ją codziennie i trzymać pod przykryciem. Po tym czasie należy odcedzić płyn i spryskiwać nim rośliny. Gnojówkę z pokrzywy rozcieńcza się w proporcji 0,5l preparatu na 10l wody.
- Czosnek
Jeżeli macie główkę czosnku w domu, wystarczy dwa ząbki rozgnieść, zalać je wodą i zostawić na cały dzień. Następnie trzeba spryskać płynem nie rozcieńczając go, w miejscach, gdzie pojawiają się mszyce.
- Rabarbar
Inny, bezpieczny dla środowiska środek na mszyce, to rabarbar. Wystarczy zerwać 0,5 kg gałązek rabarbaru i gotować je przez 30 minut w 2 litrach wody. Na końcu gotowania należy dodać do wywaru płatki mydlane i poczekać aż się one rozpuszczą. Gdy płyn przestygnie, można go zastosować jako oprysk na rośliny. Wywar należy trzymać z daleka od dzieci.
8. Popiół drzewny
Do tego celu należy wykorzystać popiół z pieca lub kominka opalanego drewnem. Taki popiół należy rozpylić na roślinę zajętą przez mszyce.
9. Towarzystwo odpowiednich roślin
Na mszyce działają nie tylko pewne owady będące ich naturalnymi wrogami, ale także rośliny, których one nie lubią szczególnie. Warto zasadzić m.in.: szałwię, lawendę, tymianek, lub czosnek, które wydzielają zapach wyjątkowo nieprzyjemny dla mszyc.
Jak widzicie, jest wiele łagodnych dla innych stworzeń środków na mszyce. Zanim sięgniecie po szkodliwą chemię, koniecznie wypróbujcie opisane sposoby na uciążliwe mszyce. Pozbędzie się kłopotu, bez szkód dla ekosystemu.