W szkole 13 września 2023

Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? Nie rób siary!

„Mamo przestań, to siara, obciach, no weź, nie idź ze mną”. Te i inne słowa każdy rodzic nastolatka słyszał przynajmniej raz i być może nawet zrobiło mu się przykro. Zanim jednak obrazimy się na swoje dzieci, przypomnijmy sobie, czy nie tak samo – choćby w myślach – mówiliśmy do swoich staruszków? Dlaczego nastolatki wstydzą się rodziców? No cóż, to chyba odwieczne prawo natury.

Nastolatki wstydzą się rodziców, którzy usiłują być tacy, jak oni

Co najbardziej wkurza nastolatków w czasie wizyty rówieśników? Rodzice, którzy z jakiegoś powodu właśnie wtedy chcą przebywać w ich pokoju. Udają przy tym przyjacielskich i wszystko rozumiejących, a prawda jest taka, że… niczego nie rozumieją. Nastolatki mają swój świat, do którego wcale nie chcą wpuszczać rodziców, a na pewno nie w towarzystwie kolegów i koleżanek. I na nic nauka nowomowy młodzieżowej (zresztą umówmy się, tego się nie da nauczyć, tym trzeba żyć), bycie wyluzowanym i (przynajmniej we własnych oczach) zabawnym. Kryteria nastolatków są zupełnie inne i takie zachowanie odbierane jest jako irytujące albo groteskowe. Mówiąc wprost: rodzice zachowują się śmiesznie.

Nastolatek potrzebuje dorosłego mamy i taty, nie mentalnego rówieśnika. Warto to zapamiętać.

Obecność rodziców odstrasza nastoletnich gości

Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło – „wolna chata” nadal brzmi atrakcyjniej niż dom z rodzicami pracującymi zdalnie. To akurat znam z autopsji, bo moja córka czasem otwarcie prosi, żebym sobie gdzieś poszła, bo ona chce przyjąć swoich gości sama. Rozumiem to i o ile mogę, to faktycznie się ewakuuję. Przeważnie jednak nie mogę.

Brak rodziców w pobliżu nie tylko zapewnia swobodę, ale też jest dowodem na swego rodzaju nastoletnią dorosłość. Obecność rodziców natomiast jest dowodem braku zaufania i traktowania dziecka jak dziecko. No więc wstyd.

Rodzice potrafią zrobić obciach

Właściwie nie wiem, czy słowo „obciach” jest tu adekwatne, czy już wymyślono inne, ale wiadomo, o co chodzi. Nie ma nic gorszego, niż rodzice, którzy przy znajomych córki lub syna zaczynają wspominać co ciekawsze (ich zdaniem) sytuacje z dzieciństwa. Dziwnym trafem dla osoby najbardziej zainteresowanej są one po prostu żenujące.

Nastolatki są tolerancyjne, ale tylko dla siebie

Tolerancja jest czymś, co nastolatki cenią, promują i czego oczekują. Są bardzo tolerancyjne wobec gustów, poglądów i zachowań swoich rówieśników, ale już na rodziców patrzą bardziej krytycznym okiem. Dorosłe poglądy czy choćby sposób ubierania się mogą być dla nastoletniego dziecka powodem do wstydu przed rówieśnikami.

Czy to znaczy, że trzeba się dopasować do oczekiwań i poglądów dziecka? Absolutnie nie! Wystarczy nie afiszować się swoją indywidualnością przy jego znajomych.

Rodzicu – nie jesteś nastolatkiem, dzieli Was całe pokolenie!

Pamiętasz, jak trudno w pewnym momencie było dogadać się z rodzicami i jak bardzo w głowie tłukła się myśl, że oni nic nie rozumieją? A przecież średnia różnica wieku między rodzicami a dziećmi w ostatnich latach bardzo wzrosła. Dziś aż ciężko uwierzyć, że niegdyś rodzicami zostawali ludzie, którzy ledwo przekroczyli dwudziestkę.

Rodzice w większości nie nadążają za tym, czym nastolatki żyją na co dzień. Internet może nie jest dla nich monstrum pełnym zła, ale niewiadomego na pewno. My, rodzice, musimy uczyć się tego, z czym nasze dzieci przychodzą na świat. Jedno pokolenie wystarczyło, by zmienić ludzką mentalność i punkt widzenia na wiele rzeczy. Jak więc reagują nastolatki na nieadekwatne (ich zdaniem) do sytuacji wypowiedzi i zachowania rodziców? Ano wstydem i przewracaniem oczami.

Co ciekawe, te same dzieci w sytuacji sam na sam z rodzicami mogą im cierpliwie tłumaczyć tajniki Snapchata i TikToka. To jest właśnie paradoks związany z byciem nastolatkiem.

Twój nastolatek się Ciebie wstydzi? Całe szczęście!

Nie ma nic dziwnego w tym, że nastolatek wstydzi się rodziców i chętnie by ich wysłał na Księżyc. Nie jest to przejaw braku szacunku lub wdzięczności, co ciągle jeszcze można usłyszeć, zwłaszcza z ust konserwatywnych rodziców. Tymczasem dziecko nie musi być nam za nic wdzięczne, bo w końcu samo się na ten świat nie pchało, a skoro je powołaliśmy do życia, to naszym psim obowiązkiem jest je wychować, zapewnić wykształcenie i podstawowe dobra materialne. Po drugie – brak szacunku do rodziców może się objawiać na różne sposoby, ale akurat wstyd nie ma z tym nic wspólnego.

Ów wstyd jest powiązany z buntem nastolatka i stanowi swego rodzaju symboliczny koniec dzieciństwa. Nastolatek szuka dla siebie miejsca w dorosłym świecie, początkowo w dużej grupie rówieśniczej, z czasem będzie dążył do tworzenia intymnych relacji z osobami płci przeciwnej (najczęściej). Nie znaczy to, że nie potrzebuje rodziców lub ich nie szanuje. Jednak wzajemna relacja powinna ulec transformacji. To już nie dziecko, któremu można kazać. To nastolatek, z którym czasem trzeba wejść w dyskusję i umieć uzasadnić mu swoje stanowisko.

Jeśli Twój nastolatek zaczyna się Ciebie wstydzić, to znaczy, że rozpoczął długi proces opuszczania rodzinnego gniazda. Ale spokojnie, jeszcze parę lat u Ciebie pomieszka 😉

 

Czasem nastolatki wstydzą się rodziców pijących alkohol, biorących narkotyki lub funkcjonujących na granicy prawa. To jednak zupełnie inne kwestie i nie mają nic wspólnego z naturalnym procesem rozwoju. Warto jednak pamiętać, że chociaż to nie nastolatek powinien się wstydzić, takie sytuacje mocno obniżają jego samoocenę.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 13 września 2023

Targi Mamaville – edycja jesień 2023

Wrzesień to tradycyjny czas rozpoczęcia jesiennej edycji Targów Mamaville adresowanych do rodziców i osób planujących potomstwo. Tym razem Targi Mamaville zawitają do czterech miast: Warszawy, Gliwic, Wrocławia i Krakowa. 

Co to są Targi Mamaville? 

Targi Mamaville to cykliczna impreza organizowana dwa razy w roku z myślą o rodzicach, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat rodzicielstwa, a przy okazji zrobić zakupy dla najmłodszych członków rodziny. 

Ideą Mamaville od początku było aktywizowanie młodych mam, którym udawało się łączenie macierzyństwa z rozwijaniem pasji, a z czasem własnej firmy. Właśnie dlatego Targi Mamaville są takie unikatowe. Nie ma tu tzw. masówki, czyli ubranek, akcesoriów i gadżetów dostępnych w każdym markecie. Zamiast tego można trafić na autorskie projekty, nierzadko wykonane własnoręcznie. Wysoka jakość, najlepsze gatunkowo materiały i miłość włożona w każdą sprzedawaną rzecz zachwycają i… kuszą. Doprawdy trudno przejść obok nich obojętnie. 

 

Nie tylko zakupy 

Stwierdzenie, że Targi Mamaville to po prostu okazja do zrobienia ekskluzywnych zakupów byłoby dużym uproszczeniem. To raczej zakupy są elementem towarzyszącym różnorakim wydarzeniom o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Jak podczas poprzednich edycji, tak i teraz będzie można wziąć udział w warsztatach i szkoleniach adresowanych do rodziców dzieci w różnym wieku. 

Na najmłodszych czekają kąciki zabaw, w których będą mogli w kreatywny sposób spędzić czas. 

Regeneracja też jest ważna 

W czasie każdej imprezy będzie czas i miejsce na posilenie się. Dodatkowo strefa chillout zapewni chwilę wytchnienia, szczególnie mamom niemowlaków. 

 

Kto może czuć się zaproszony na Targi Mamaville? 

Każdy! Adresatami są co prawda kobiety w ciąży i rodzice małych dzieci oraz osoby planujące powiększenie rodziny, ale przecież nie ma sensu się ograniczać! Oferta targów jest tak różnorodna, a sprzedawany asortyment na tyle atrakcyjny, że nawet osoby bezdzietne mogą znaleźć tu coś dla siebie. Choćby stoiska z wyposażeniem wnętrz mogą być dla nich interesujące. Także zabawki, bo przecież klocki są dla wszystkich 😉 

 

Gdzie i kiedy odbędą się Targi Mamaville? 

Warszawa 17.09.2023

https://www.facebook.com/

 

Gliwice 24.09.2023

https://www.facebook.com/

 

Wrocław 30.09 i 1.10.2023

https://www.facebook.com/

 

Kraków 12.11.2023

https://www.facebook.com/

W linkach znajdują się dokładne dane adresowe oraz szczegóły dotyczące każdego wydarzenia, w szczególności listę warsztatów i szkoleń dla rodziców. Sprawdźcie, czy nie trzeba się wcześniej zapisać. 

 

Ile to kosztuje?

Wstęp na Targi jest bezpłatny. Wyjątkiem jest impreza we Wrocławiu połączona z Targami Rzeczy Ładnych. 

 


Portal W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje Targi Mamaville patronatem medialnym. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 13 września 2023

Jak Polacy spędzili wakacje 2023 – deklaracje a rzeczywistość – analiza OLX

Mimo że, jak wynika z badań, 30% Polaków jest jeszcze przed urlopem, to już teraz można podsumować sezon letni, co ilustrują dane OLX. Na ich podstawie można przeanalizować, jak Polacy spędzili wakacje oraz zastanowić się nad tym, czy obraz tegorocznych wakacji zapowiada stały trend, czy może to moda, która się szybko zmieni.

Jak Polacy spędzili wakacje 2023 – Deklaracje

Badania realizowane przed rozpoczęciem sezonu pokazywały, że na wakacje wybierał się co czwarty respondent (24%), najczęściej w okresie czerwiec – sierpień (55%) [1]. Na wypoczynek planowaliśmy przeznaczyć 3200 złotych, co było kwotą wyższą niż w ubiegłym roku, ale… niższą niż wydatki, które planowaliśmy w 2019 roku [2]. Większość osób planujących urlop wskazywała Polskę i najczęściej było to morze – wybierał się tam prawie co trzeci badany (27,3%) [3].

Polacy planowali też krótszy wypoczynek, bo zaledwie co czwarty z nas może pozwolić sobie na urlop dłuższy niż tydzień częściej niż raz w roku [4]. Najchętniej decydowaliśmy się na noclegi dające dużą swobodę, a równocześnie umożliwiające oszczędności. Potwierdziły to dane z wyszukiwarki OLX, z których wynika, że dużym zainteresowaniem cieszyła się agroturystyka, domki lub większe kwatery oferujące dostęp do kuchni oraz atrakcji dla dzieci.

„Najważniejszym wnioskiem z tegorocznych badań dotyczy zmieniającego się modelu spędzania wolnego czasu. Wpływ na to mają na pewno nasze doświadczenia z ostatnich lat. Zainteresowanie agroturystyką czy samodzielnymi domkami to dowód na to, że zaczęliśmy doceniać bliskość natury i niezależność” – komentuje Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Jak Polacy spędzili wakacje 2023 – Realizacje

W Polsce zamierzało wypoczywać 86% osób z planujących co najmniej dwudniowe wyjazdy, z czego 54% wyłącznie na terenie kraju [5]. Według danych OLX w top 10 najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości znajdowały się: Gdańsk, Zakopane i Łeba. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Kołobrzeg czy Sopot. Ale obok popularnych i dobrze znanych turystom lokalizacji coraz częściej pojawiają się mniejsze, np. Skorzęcin, Pobierowo czy Okuninka. Moc wakacyjnego przyciągania ma nie tylko Bałtyk – Sielpia Wielka w województwie świętokrzyskim również znalazła się w czołowej dziesiątce.

Priorytetem była bliskość natury czy możliwość spędzania czasu w większym gronie bliskich i znajomych. Innym istotnym czynnikiem, decydującym o sposobie spędzania urlopu stała się ekonomia, co potwierdza duże zainteresowanie samodzielnymi domkami oraz liczba odpowiedzi na ogłoszenia oferujące tego typu noclegi. W lipcu i sierpniu na jedno ogłoszenie w tej kategorii wysłano średnio ponad 30 zapytań.

Innym wakacyjnym trendem, który nadal rozwija się bardzo dynamicznie, a co potwierdzają dane OLX, jest rosnące zainteresowanie możliwością wypożyczenia kampera. W lipcu tego roku, w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku, liczba odpowiedzi na tego typu ogłoszenia wzrosła o 50%.

Trendy, czyli o zachowaniach, które zostaną z nami na dłużej

Ostatnie lata pokazują, że podczas wypoczynku coraz częściej cenimy bliskość natury i spokój. Potwierdzają to też badania, z których wynika, że podczas urlopu największą uciążliwością jest hałas, który tworzą inni wczasowicze (38,7%) [6]. Stąd też popularność agroturystyki, ale również kempingów, czy też ich bardziej luksusowej wersji – glampingów. Równocześnie aż 71% osób, które planują urlop we własnym zakresie.

„Na podstawie naszych obserwacji, ale przede wszystkim danych OLX, możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że samodzielne organizowanie wypoczynku oraz wybór noclegów, które gwarantują nam dużą niezależność, jest już trendem. Myślę też, że nadal będzie się on dynamicznie rozwijał, zwłaszcza że w odpowiedzi na potrzeby turystów stale rośnie liczba miejsc oferujących takie możliwości” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

 

OLX

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego 11,5 milionów użytkowników (Gemius, lipiec 2023), co oznacza, że platformy używa prawie co trzeci Polak.

[1] Barometr Providenta. Badanie zostało zrealizowane przez Danae metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w sierpniu 2023 r.
[2] Barometr Providenta. Badanie zostało zrealizowane przez Danae metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w czerwcu 2023 r.
[3] j.w.
[4] j.w.
[5] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2023/K_019_23.PDF
[6] Barometr Providenta. Badanie zostało zrealizowane przez Danae

 


Źródło informacji: OLX
Obraz Pexels z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close