Wielkanoc 5 kwietnia 2023

Prezent na Zajączka nie musi być słodki, ani drogi

Zajączek to niewątpliwie jedna z ulubionych tradycji wielkanocnych wśród dzieci. Tak jak zimą odliczają dni do przyjścia Mikołaja, a potem Gwiazdora czy Aniołka, tak wiosną niecierpliwie wypatrują śladów zająca, który ma im przynieść prezenty. W różnych regionach Polski wygląda to, co prawda, nieco inaczej, najczęściej podarki zostawione przez tego uroczego zwierzaka ograniczają się do słodyczy, ale bywa też tak (np. na Śląsku, skąd pochodzę), że zwyczaj ten celebruje się bardziej i dzieciaki znajdują w Niedzielę Wielkanocną większe prezenty.

Co przynosi wielkanocny zajączek?

Łakocie są oczywiście bardzo pożądane przez małych łasuchów, dlatego czekoladowe jajka i zające stanowią właściwie podstawowy element wielkanocnego podarku. Jednak oprócz słodyczy dzieci dostają też zabawki, zarówno te, którymi bawią się w domu, jak i takie, które można zabrać ze sobą na dwór.

Wielkanoc bowiem łączy się z początkiem wiosny, która zachęca do tego, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.  Można to więc fajnie powiązać i podrzucić dzieciom takie prezenty, które wykorzystają w terenie i zmotywują je do aktywności fizycznej.

Co zatem podarować dzieciom poza słodyczami? Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet do dyspozycji, niemniej uważam, że przy obecnych cenach słodyczy, prezent w formie zabawki wcale nie musi być dużo droższym wydatkiem.

Prezent od Zajączka nie musi być słodki – zatem co oprócz słodyczy?

Poniżej przedstawiam kilka propozycji podwórkowych zabawek:

Zestaw do baniek mydlanych – obecnie jest tak szeroki wybór gadżetów do puszczania baniek, że można znaleźć coś atrakcyjnego dla mniejszych, jak i większych dzieci;

Skakanka, guma do skakania, hula hop;

Piłka – dla maluchów zwykła, gumowa, dla większych dzieci do siatkówki, piłki nożnej, czy koszykówki;

Paletki do badmintona, tarcze na rzepy do łapania piłek (nie wiem, czy to ma swoją własną nazwę – w razie czego, oświećcie mnie), dysk do rzucania – frisbee albo bumerang;

Pistolet na wodę – dzieciaki wykorzystają go najpierw w Śmigus-dyngus (o ile oczywiście pogoda pozwoli), a potem w ciepłe i słoneczne dni przez całą wiosnę oraz lato;

Zabawki do piaskownicy;

Latawiec;

Gadżety dla miłośników przyrody, małych odkrywców, bądź sympatyków zabaw detektywistycznych: szkło powiększające, lornetka, latarka, kompas, walkie-talkie, siatka lub pojemnik z lupą do łapana i oglądania owadów, aparat fotograficzny – obecnie jest szeroki wybór cyfrowych niedrogich aparatów dla maluchów, które w zupełności wystarczą im do uwieczniania ciekawych chwil, czy spotkanych na swej drodze robaczków.

Dla dzieci lubiących zabawę na dworze czy rodzinne wycieczki przydatnym prezentem może być: plecak i bidon;

Rolki, hulajnoga lub gadżety takie jak: kask i ochraniacze 

Propozycje prezentów na Zajączka do domu i „na wynos”:

Książki i gry planszowe – jedne i drugie są zawsze dobrą opcją, na każdą okazję. Ich zaletą jest to, że wybierać można w tańszych i droższych tytułach – jak nam pasuje.

Materiały piśmiennicze i plastyczne: kolorowe długopisy, mazaki, zestawy kredek, farby – niekoniecznie w klasycznej formie, mogą to być np. kropkowe farby, do malowania kamieni, co zachęci dzieci do wcześniejszego pójścia na spacer i pozbierania odpowiednich kamyków;

Kolorowanki, książeczki z łamigłówkami, zestawy kreatywne, masy plastyczne (np. ciastolina, Hey Clay)

Jak widać, pomysłów na prezenty od Zajączka jest dużo, nie muszą to być tylko słodycze i typowe zabawki, które często szybko lądują w kącie. Wiele z nich można zabrać ze sobą w teren – na dwór, na wycieczkę, a nawet na wakacje. I co ważne, na zakup większości z nich nie trzeba wydawać majątku. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karmienie 5 kwietnia 2023

Zbożowy posiłek, który warto włączyć do diety niemowlęcia

Produkty zbożowe to jedne z pierwszych – zaraz po warzywach i owocach – pokarmów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają energię, a także ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Ponadto to dzięki nim maluch poznaje posiłki o nowych konsystencjach. Aby dziecko chętnie zajadało się wartościowymi i różnorodnymi zbożami, warto proponować mu je już na etapie rozszerzania diety. Po jakie sięgać, aby były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Zboża – cenny składnik diety

Pierwsze lata życia są wyjątkowe – organizm dziecka jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Zarówno kształtowanie funkcji narządów, jak i szybki metabolizm w tym okresie życia sprawiają, że właściwie skomponowana dieta najmłodszych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju. Wprowadzanie do jadłospisu produktów zbożowych pozwala niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje, a także pomaga uzupełniać jego coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Komponując dietę malucha, warto uwzględniać w niej różnorodne gatunki zbóż, które różnią się od siebie zarówno smakiem, jak i wartością odżywczą. To przyzwyczai niemowlę do bardziej urozmaiconego jadłospisu w przyszłości, a zatem pozwala kształtować dobre nawyki żywieniowe, które będą przez dziecko powielane w dorosłym życiu.

Bogactwo zbóż

Węglowodany zawarte w zbożach dostarczają energię, która jest bardzo potrzebna intensywnie rozwijającemu się organizmowi małego dziecka – zarówno do wzrostu, nauki, jak i codziennych zabaw. Ponadto wprowadzanie zbóż do diety pomaga uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B czy magnez i cynk [1].

Jakie produkty zbożowe dla malucha?

Warto pamiętać, że organizm niemowlęcia wciąż intensywnie się rozwija, przez co nie jest obojętny na składniki zawarte w pożywieniu. Właśnie dlatego wybór produktów nie może być kwestią przypadku. Pomocna w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Wśród tego typu produktów można znaleźć kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso. Najbardziej wartościowe zboża to te z pełnego przemiału, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze, np. błonnik.

Na miarę potrzeb malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż te odnoszące się do produktów ogólnego przeznaczenia (spożywanych przez starszych członków rodziny) [2]. Ponadto widoczne na ich opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. czy 10. miesiącu życia) pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.

Produkty zbożowe w Kaszkach BoboVita PORCJA ZBÓŻ – naturalnie i bez zbędnych dodatków

Na sklepowej półce można znaleźć szeroką gamę kaszek BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które spełniają potrzeby żywieniowe najmłodszych i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż. To propozycje o wyjątkowo pysznych owocowych smakach, które zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów i barwników, a także są bez oleju palmowego, maltodekstryny i bez dodatku cukru– zawierają tylko naturalnie występujące cukry, które pochodzą z mleka modyfikowanego, owoców i zbóż. Każda partia zawartych w nich zbóż przeszła nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa!
Aby poznawanie różnorodnych zbóż było jeszcze ciekawsze, teraz maluchy mają do wyboru nowości – kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ w 3 pysznych odsłonach. To smakowite owocowe owsianki z ryżem.​
Kaszka mlecznawzbogaci codzienny jadłospis malucha w cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak:
  • biotynę dla prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • wapń dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,
  • jod dla wsparcia rozwoju poznawczego,
  • żelazo i witaminę C dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Najcenniejsze produkty zbożowe…

Owies i jego przetwory, ze względu na swój skład oraz właściwości, są jednym z cenniejszych produktów zbożowych, o które warto rozszerzyć dietę niemowlęcia. Owies charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. W porównaniu do innych zbóż ma wyższą zawartość białka o znacznym udziale aminokwasów egzogennych, a także wyższą zawartość korzystnych frakcji tłuszczowych. Owies to także nieocenione źródło błonnika pokarmowego. Ponadto ma delikatny smak i przyjemny zapach. Przygotowana na jego bazie owsianka z dodatkiem owoców i mleka stanowić będzie pyszny pełnowartościowy posiłek dla malucha.
* Witamina A, D, tiamina oraz wapń wymagane przepisami prawa w kaszkach mlecznych.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Źródło wpisu: Biuro Prasowe Nutricia
Obraz Sabine z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 4 kwietnia 2023

Sposoby na osiągnięcie dobrych wyników w nauce szkolnej

Z badań wynika, że wyników w szkolnej nauce nie poprawia ślęczenie nad książkami czy tabletem poza momentami dojazdu na rozmaite zajęcia dodatkowe. Liczą się inne, z pozoru banalne sprawy. Na wiele z nich mamy wpływ. Dowiedz się więcej.

Sposoby na dobre wyniki w nauce: Kolosalne znaczenie snu

Eksperymenty na zwierzętach pokazują, że sen jest krytyczny dla nauki i zapamiętywania. Pokazaliśmy, że to samo dotyczy ludzi. Zbyt mało nocnego snu u studentów pierwszego roku, na początku nauki oznaczało gorsze wyniki pod koniec semestru, 5-9 tygodni później. Niedobór snu może szkodzić zdolności studentów do zdobywania wiedzy na zajęciach” – przestrzega prof. David Creswell, autor badania opublikowanego niedawno na łamach periodyku „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

On i jego koledzy przeanalizowali zwyczaje i wyniki 600 pierwszorocznych studentów z trzech różnych uczelni. Początek studiów, jak podkreślają badacze, to dla wielu młodych osób moment, kiedy po raz pierwszy zaczynają całkowicie decydować o tym, jak spędzają swój czas. Uczestnicy spali średnio po 6,5 godziny na dobę. Studenci, którzy przeznaczali na wypoczynek mniej niż 6 godzin, doświadczali przy tym wyraźnego spadku umysłowych możliwości. Nie pomagały żadne zabiegi, jeśli chcieli sobie pomóc, po prostu musieli się wyspać.

Sposoby na dobre wyniki w nauce: Biegiem po wiedzę

A kiedy już adept zdobywania wiedzy się wyśpi, w rozkład dnia powinien wpisać ćwiczenia – te ruchowe. Badania pokazują, że warto się odpowiednio zmęczyć i to nie tylko intelektualnie. Jak na przykład pokazali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, siedzący tryb życia chłopców w wieku 6-8 lat sprawiał, że pogarszały się ich wyniki w nauce.

Niski poziom umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej oraz duża ilość czasu spędzanego na siedzeniu przez chłopców w pierwszej klasie wiązały się z gorszą umiejętnością czytania w klasach 1-3” – informuje dr Eero Haapala, autor odkrycia.

Finlandzka grupa poczyniła swoje obserwacje w badaniu z udziałem ponad 150 dzieci. Co ciekawe, wyniki w tym badaniu obserwacyjnym nie wskazały na takie same skutki siedzącego trybu życia u dziewczynek. Ale obszerne brytyjskie badanie Children of the 90-ties, znane też jako Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC) pokazało silny wpływ sportu i ruchu na szkolne wyniki nastolatków, w tym wypadku szczególnie u dziewcząt. Naukowcy zmierzyli ilość czasu przeznaczanego na ruch przez dzieci w wieku 11 lat i sprawdzali ich rezultaty w różnych dziedzinach (język angielski, matematyka i nauki ścisłe) przez kolejne lata.

Niestety, badanie wskazało, że średnio młodzież przeznaczała na fizyczną aktywność dużo mniej czasu, niż się zaleca. Jednocześnie, w każdym wieku (aż do 15-16 lat), we wszystkich uwzględnionych obszarach edukacji wyniki były lepsze u dzieci, które więcej się ruszały. Szczególnie na wysiłku zyskiwały oceny dziewcząt uzyskiwane z nauk ścisłych.

To ważny wynik, szczególnie w świetle polityki Wielkiej Brytanii i Komisji Europejskiej nacelowanej na zwiększenie udziału kobiet w dziedzinach związanych z nauką” – komentowali rezultaty autorzy badania.

Sposoby na dobre wyniki w nauce: Słodycze do kosza, a w tornistrze butelka z wodą

Powyższe odkrycia wskazują, że na sukces w uczeniu się wpływają podobne elementy życia, które korzystnie działają na rzecz zdrowia. Naturalnie warto w takim razie zastanowić się nad dietą – czy i tu tzw. zdrowa dieta ma przełożenie na wyniki w nauce. Wygląda na to, że tak.

Kiedy np. naukowcy z Tufts Friedman School of Nutrition Science and Policy przyjrzeli się osiągnięciom i diecie 850 uczniów szkół podstawowych, zauważyli, że konsumpcja dużych ilości słonych snacków i słodkich napojów znacząco pogarszała wyniki szkolnych testów.

Niezdrowe style żywienia wiązały się z gorszymi osiągnięciami akademickimi” – stwierdzają naukowcy. – „Strategie oparte na stosowaniu różnorodnych składników odżywczych mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki uczniów i ich rozwój” – uważają.

Oprócz odpowiedniego jedzenia ważna jest też woda — w odpowiednich ilościach. W jednym z eksperymentów, spośród ponad 80 dzieci w wieku 9-11 lat, część przez cztery dni miała utrzymać swoje przyzwyczajenia związane z ilością wypijanej wody, część — zwiększyć tę ilość do 2,5 litra dziennie, a część zmniejszyć do 0,5 litra. Po tym czasie naukowcy zmierzyli ich nawodnienie oraz sprawność intelektualną. Oczywiście uczniowie, którzy pili mniej, były słabiej nawodnione. To natomiast miało związek z wynikami w testach.

Dzieci o lepszym nawodnieniu lepiej radziły sobie z zadaniami, które wymagały elastyczności poznawczej. Przy tym czwartego dnia, większe nawodnienie spowodowało wyraźną zmianę w składzie moczu, a także pomagało w radzeniu sobie z przechodzeniem między różnymi zadaniami” – piszą w swojej pracy naukowcy.

Sposoby na dobre wyniki w nauce: Natura wspiera umysł

Dobrze też mieć na uwadze środowisko, w którym uczeń czy student spędza swój czas. Choć nowe osiedla często projektuje się z myślą o włączaniu do nich zielonych terenów, z otoczeniem oświatowych placówek bywa różnie. Tymczasem zielone otoczenie może pomóc w szkolnych czy akademickich osiągnięciach.

Badanie autorstwa zespołu z Pennsylvania State University, Abington pokazało, że nawet możliwość spoglądania na naturę przez okno wspomaga naukę. Badacze zmierzyli wyniki studentów uczących się w dwóch klasach — z widokiem na betonowy mur oraz na naturalny krajobraz.

Po pierwsze okazało się, że druga grupa miała bardziej pozytywne nastawienie. Po drugie, należący do niej studenci mieli na koniec semestru lepsze oceny, choć nie zanotowano różnic w obecności na zajęciach.

Wyniki te sugerują, że klasy z widokiem na naturę dają studentom przewagę. Wskazują, też, że włączenie naturalnych elementów do otoczenia może wspierać pozytywne nastawienie i osiąganie dobrych wyników” – piszą naukowcy.

Kto z kim przestaje ten taki się staje

Odpoczynek, ruch, dieta, zielone naturalne otoczenie… do tego należy dodać jeszcze odpowiednie środowisko rówieśnicze. Przekonują o tym badacze z rosyjskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Taką zależność zauważyli, obserwując ponad setkę uczniów — ich wyniki w nauce szkolnej i relacje z innymi. Okazało się, że dzieci zawierając przyjaźnie na początku nauki, nie zwracały uwagi na osiągnięcia szkolne. Jednak z czasem wszyscy członkowie danej grupy przyjaciół uczyli się na podobnym poziomie. Większość tych uczniów, którzy otaczali się osobami z sukcesami w szkole, poprawiła własne oceny.

Niestety, działała też odwrotna zależność — młode osoby, które przyjaźniły się z uczniami, którzy nie najlepiej radzili sobie z nauką w szkole, z czasem także osiągały gorsze wyniki.

Przyjaźń z tymi, którzy mają lepsze wyniki szkolne, pomaga w nauce „- mówi Sofia Dokuka, autorka pracy opublikowanej w piśmie „PLOS One”.

Wczesne początki

Warto zwrócić uwagę na to, że w toku edukacji procentuje to, co działo się jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Jeden z działających w tym okresie mechanizmów pokazała grupa badaczy z University of New York, która sprawdziła, dlaczego dzieci z bogatszych, lepiej wykształconych rodzin mają w nauce więcej sukcesów. Jak się okazało, w okresie przedszkolnym lepiej sytuowane dzieci miały więcej szans na rozwijanie zdolności językowych. To z kolei przełożyło się na późniejsze wyniki, w wieku nastoletnim. Różnica w umiejętnościach werbalnych odpowiadała aż za 50 proc. przewagi uzyskiwanej nad dziećmi z rodzin biedniejszych. Co więcej, z upływem czasu różnice w osiągnięciach się pogłębiały.

Nasze wyniki pokazują, że prowadzona w domu nauka dzieci poniżej 5. roku życia jest naprawdę ważna dla ich szans na późniejsze sukcesy akademickie. Dzieci z rodzin uplasowanych na lepszej pozycji społecznej, jeszcze zanim rozpoczną szkołę, są bardziej zaznajomione z językiem używanym w systemie formalnej edukacji i wymaganym przez nauczycieli” – tłumaczy autorka badania, prof. Sophie von Stumm.

Badacze zalecają m.in. czytanie dzieciom bajek czy angażowanie ich w rozmowy. Takie aktywności, według naukowców, z jednej strony zacieśniają więzi z rodzicami, a z drugiej pomagają rozwinąć kompetencje emocjonalne i społeczne.

 

Źródła:
Doniesienie o znaczeniu snuhttps://www.eurekalert.org/news-releases/979637
Doniesienie o szkodliwym wpływie siedzącego trybu życiahttps://www.eurekalert.org/news-releases/791726
Doniesienie na temat wpływu ćwiczeń na wyniki nastolatkówhttps://www.eurekalert.org/news-releases/550779
Praca naukowa na temat wpływu żywienia na wyniki w naucehttps://eventscribe.com/2019/ASN/fsPopup.asp?Mode=posterInfo&PosterID=203788
Praca naukowa na temat znaczenia nawodnienia organizmuhttps://www.eventscribe.com/2019/ASN/fsPopup.asp?Mode=presInfo&PresentationID=543785
Praca naukowa na temat wpływu przyrodyhttps://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0013916513499583
Doniesienie o znaczeniu wczesnego rozwijania zdolności językowychhttps://www.eurekalert.org/news-releases/568368
Doniesienie na temat wpływu kontaktów z innymi uczniamihttps://www.eurekalert.org/news-releases/677894

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Obraz Наталия Когут z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close