Kultura 14 lutego 2020

Przesądy związane z chrztem, czyli czego nie wolno robić na chrzcinach

Chrzest, chociaż jest obrządkiem religijnym, od wieków otoczony był wieloma przesądami. Niektóre całkiem zanikły, jak choćby trzymanie dziecka w domu i z dala od ludzi, dopóki nie zostanie ochrzczone, inne nadal mają się dobrze, o ile chcemy w nie wierzyć. Zapraszam na przesądy związane z chrztem, oczywiście z przymrużeniem oka ;-).

 

 1. Nigdy nie proś na chrzestnych małżeństwa. Ponoć źle to wróży, ale nie udało mi się ustalić, czy małżeństwu, czy też chrzczonemu dziecku. Jedna z wersji głosi, że jeśli oboje podadzą cudze dziecko do chrztu, to swojego się nie doczekają. 

 

 1. Nigdy nie proś na chrzestną kobiety w ciąży. Właściwie nie do końca wiadomo dlaczego. Miłośnicy przesądów spierają się, czy to chrzczone dziecko ma odebrać zdrowie nienarodzonemu, czy też odwrotnie. Jeszcze inna wersja głosi, że zło, które wyjdzie z ochrzczonego dziecka, wejdzie w to nienarodzone.

 

 1. Chrzestnymi nie powinny zostawać osoby przypadkowe. I to nawet nie dlatego, że później nie będą miały z dzieckiem kontaktu, ale dlatego, że… dziecko odziedziczy po nich różne cechy urody i charakteru. Zwłaszcza te złe. Dlatego najlepiej, żeby to były osoby bez żadnych wad.

 

 1. Chrzestny musi być czujny w czasie chrztu. Jeśli zapali świecę lewą ręką, chrzczone dziecko wyrośnie na mańkuta. Jeszcze gorzej będzie, gdy nie zachowa uwagi i świeca mu zgaśnie tuż po zapaleniu. Plotka głosi, że zdmuchuje ją śmierć, także ten…

 

 1. Chrzestnym trzeba dobrze życzyć, zwłaszcza tym niezamężnym i bezdzietnym, dlatego panna może zostać tylko chrzestną dziewczynki, a kawaler chrzestnym chłopca. Jeśli będzie odwrotnie, sami nie doczekają się potomstwa.

 

 1. Bycia chrzestnym lub chrzestną nie można odmówić. I to nie dlatego, że zwyczajnie nie wypada, ale by nie zepsuć dziecku życia. Jeśli już na starcie ktoś mu rzuci kłody pod nogi, to tak będzie zawsze.

 

 1. W czasie chrztu dziecko powinno mieć w ubranku monetę, na przykład w kieszonce. Jeśli nie ma kieszonki, monetę trzeba umieścić gdzie indziej. Jej obecność ma zapewnić dostatnie życie dziecku.

 

 1. Chociaż chrzest jest obrzędem religijnym, nie powinno się dawać dziecku w prezencie krzyżyka. Dopuszczalny jest jedynie medalik. Podarowanie krzyżyka jest jak nałożenie krzyża na barki dziecka. Ponoć będzie go dźwigało do końca życia.

 

 1. Moneta to nie jedyny przedmiot, który powinien być blisko dziecka w tym dniu. Przyda się też cukierek, by zapewnić maluchowi słodkie życie, oraz notes i długopis, by w przyszłości garnęło się do nauki. Jeśli dołożysz do tego zestawu igłę (przy czym nie wyobrażam sobie, gdzie można by ją umieścić) dziecko będzie zręczne. 

 

 1. Po powrocie do domu, zanim położysz dziecko do łóżeczka, posadź je lub połóż na stole. Dzięki temu prostemu zabiegowi w przyszłości będzie bardzo gościnne.

 

 1. Jednym z prezentów z okazji chrztu powinna być srebrna lub złota łyżeczka. Jeśli dziecko ją dostanie, nigdy nie będzie chodziło głodne.

 

 1. Im bardziej dziecko krzyczy w czasie chrztu, tym… lepiej! Ponoć te „rozdarte” dzieci lepiej się chowają. Nie wiem tylko przed kim ;-P

 

Zdjęcie: Pixabay 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Mamy rok 2020 a ja dalej jestem prześladowany za źle zapaloną świece. Dzięki. Już wystarczy że w pracy się śmieją że trzymam myszkę w drugiej ręce. Nie pozdrawiam. Tomek

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close