Sos musztardowo-miodowy. Sałatka z jarmużem i orzechami włoskimi
Sos musztardowo-miodowy to idealna słodko-kwaśna kombinacja do różnego typu sałatek. Szukając ostatnio inspiracji, natrafiłam właśnie na ten przepis. Delikatnie go zmodyfikowałam i stwierdziłam, że to jest to, czego właśnie potrzebuję. Sos musztardowo-miodowy dodaję do różnych sałat, ale stwierdzam, że bardzo służy jarmużowi, który jest bardzo zdrowy, ale bywa dość “surowy” w smaku. Samego jarmużu bym nie zjadła, ale z tym sosem – palce lizać.
Sos musztardowo-miodowy
Składniki potrzebne na doprawienie średniej miski sałaty:
- 3 łyżki oleju rzepakowego – jeśli wolicie wykorzystajcie oliwę z oliwek,
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny – ja wolę ocet,
- 1 łyżeczka płynnego miodu. Ze skrystalizowanym mocno miodem porządnie się namieszacie, bo go połączyć z innymi składnikami,
- 1 łyżeczka musztardy sarepskiej lub francuskiej – stosuję zamiennie, obie lubię,
- ząbek czosnku – nie ma go w oryginalnym przepisie i nie jest konieczny, jeśli wolicie delikatny sos. Ja natomiast uwielbiam ten dodatek i moim zdaniem pasuje tu idealnie, więc dodaję go za każdym razem,
- sól i pieprz do smaku.
Wykonanie jest niemożliwie proste – wrzucam do jednego naczynia wszystkie składniki i mieszam porządnie, a na końcu doprawiam solą i pieprzem. Wyczytałam kiedyś, że olej/oliwę powinno się dodawać na samym końcu mieszania, ale nigdy tego nie rozdzielam i sos zawsze wychodzi idealnie. Na doprawienie dużej miski sałaty musicie podwoić te proporcje.
Sałatka z jarmużem i orzechami włoskimi
Tu sprawa jest równie prosta, co z sosem musztardowo-miodowym, tyle że dobór składników do wykorzystania jest bardziej swobodny. Podam Wam przepis na wariację sałatki, za którą przepada moja rodzina:
Składniki:
- pęczek jarmużu,
- dowolna sałata – by zrównoważyć specyficzny smak jarmużu,
- dwa pomidory,
- młoda cebulka ze szczypiorkiem,
- dwie garści włoskich orzechów,
- opcjonalnie jabłko, gruszka lub żurawina – dla przełamania smaku.
Wykonanie:
- Jarmuż myję, usuwam twarde ogonki porządnie ugniatam, by zmiękł. Jeśli jarmuż jest starszy i twardawy, trzeba go zblanszować, czyli wrzucić na maksymalnie 3 minuty do wrzątku, a następnie przelać zimną wodą. To sprawi, że będzie miękki. Liście jarmużu kroję i wrzucam do naczynia.
- Sałatę myję, rozdrabniam i wrzucam do jarmużu.
- Myję i kroję pomidory, podobnie jak cebulkę ze szczypiorem.
- Możecie wkroić jabłko, gruszkę lub wrzucić suszoną żurawinę dla przełamania smaku. Zrezygnowałam z tej praktyki przez wybrzydzanie dzieci, choć owoce fajnie się komponują w tej sałatce.
- Dodaję sporą garść obłupanych i rozkruszonych orzechów. Jeśli nie macie orzechów włoskich – prażone pestki słonecznika lub dyni też będą pasowały.
- A teraz gwóźdź programu, czyli dolewam sos musztardowo-miodowy.
- Sałatka wjeżdża do lodówki, bo najlepiej smakuje schłodzona.
Jak widzicie, przepis na sos musztardowo-miodowy jest śmiesznie prosty w wykonaniu, a sałatkę możecie modyfikować tak, jak lubicie najbardziej. Myślę, że ten sos jest tak pyszny, że będzie pasował do każdego rodzaju zieleniny. Ostatnio zrobiłam całą dużą miskę sałatki z jarmużu i orzechów dla gości z nadzieją, że zostanie mi jeszcze trochę na kolację. Nie zostało 😉
Smacznego 🙂