Gry planszowe wspierające domową edukację. Konkurs!

Zbliża się wielkie święto gier planszowych. W naszych domach to święto powinno wybrzmieć w szczególny sposób. Z tego względu proponujemy Wam odświeżenie kilku starszych i nowych gier, które wspierają rozwój intelektualny naszych dzieciaków.

Orientacja przestrzenna

To nie tylko umiejętność czytania map, orientacji w terenie, lecz przede wszystkim dla przedszkolaków, to orientacja na kartce papieru. Często zapominamy, by uczyć dzieci, gdzie jest dół kartki, gdzie lewy bok itd. Świetna do kształtowania orientacji przestrzennej na kartce papieru jest gra Labi. Jej plusem jest możliwość zagrania z dużą liczbą graczy. Kolejnym etapem rozwoju jest umiejętność obracania przedmiotów, najpierw na płaskich kartkach, a później w wyobraźni. Tutaj polecam Wam gry typu: Ubongo, Patchwork Express, Park Niedźwiedzi, Ogródek, Getriko, Kubik.

patchwork express

Szacowanie i rachowanie 

Rachowanie obejmuje dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie. To umiejętności, które rozwijamy już bardzo wcześnie, czasem nieświadomie, gdy prosimy dzieci, by policzyły np. zebrane kasztany.  Wśród wielu gier wyróżniamy tutaj Polowanie na Robale, Mrówki, Tutto, Eurobiznes, Halli Galli, czy Kości obfitości

Natomiast szacowanie to umiejętność określenia na oko liczebności zbioru. Tutaj sprawdzą się takie gry jak seria Cardline (Dinozaury, Zwierzęta), Głębia, Odlot.

Gry rozwijające pamięć

Naukę wierszyków, piosenek można urozmaicić różnymi grami. Tutaj świetnie sprawdzi się klasyczna gra memo oraz jej wersje obudowane wątkiem fabularnym i dodatkowymi zasadami. Dla przedszkolaków polecamy Misia i jej mali pacjenciKurnik, a dla starszych Luxtorpedę

Gry logiczne

Logiczne myślenie to umiejętność łączenia posiadanej wiedzy i informacji oraz wykorzystania jej. To także zdolność dedukcji, planowania, przewidywania kolejnych ruchów przeciwnika. W tej kategorii polecamy Rummikub, Hop! Hop!, czy pięknie wykonaną grę Abalone.

Wśród gier logicznych znajdziemy także gry ekonomiczne jak Epoka Kamienia, czy strategiczne jak Ślimaki to mięczaki, czy dla nieco starszych dzieci Wyspa Skye

Gry detektywistyczne

Dedukcja to także ważna część umiejętności logicznego myślenia. W domowym zaciszu możemy rozwijać ją w różny sposób. Poprzez znaną pewnie wszystkim grę ciepło-zimno, czy zabawy w szukanie schowanych przedmiotów. Wydawnictwa gier poszły o krok dalej i zapraszają do rozgrywki całą rodzinę. Przedstawione poniżej propozycje nie tylko kształtują myślenie dedukcyjne, ale także uczą współpracy, bo celem wszystkim jest wygranie z grą. Moje dzieci pokochały Liska Urwiska oraz Similo  czy Scotland Yard.

Zdolności manualne

Kształtowanie motoryki małej można rozwijać także poprzez gry planszowe, które wymagają między innymi sprawnej koordynacji w zakresie ręki. Klasyczne pchełki, czy ubrane w fabułę kosmitów Micro Monster świetnie się tutaj sprawdzą. Można śmiało wybrać również spośród takich gier jak: Kociaki Łobuziaki, Szalona misja, Potworne przepychanki oraz Smocza dolina.

Spostrzegawczość i refleks

Dobble to świetna gra dla przedszkolaków. Nie tylko rozwijamy spostrzegawczość, ale także refleks. Dla starszych dzieci polecamy trudniejszą podobną grę Jungle Speed.

Gry wzbogacające słownictwo

Już w przedszkolu dzieci uczone są jak budować i rozwijać swoje wypowiedzi. Później ta umiejętność będzie wykorzystywana w szkole. Story cubes są bardzo ciekawą alternatywą i zachęcającą do tworzenia własnych opowiadań. Dla starszych dzieci, które potrafią już czytać i pisać polecamy gry: Jednym słowem, Ekspresłówka, Gra słów czy tradycyjne Scrabble.

Konkurs

Dla wszystkich którzy dotrwali do tej części, ogłaszamy konkurs z okazji Dnia Gier Planszowych. Mamy dla Was trzy zestawy po dwie gry.

Pierwsze miejsce:

Orbis oraz Patchwork Express

 

Drugie miejsce:

Kraina Snów oraz Smoki

Trzecie miejsce:

Kwiatki oraz gra niespodzianka od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

Szczegóły dotyczące konkursu na naszym fan page’u FB- tutaj

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close