Kiedy urodził się Marcin, tak bardzo chciałam go przytulić, pobyć z nim i nauczyć się karmić piersią. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, zaraz po porodzie mogłam się nacieszyć tą chwila razem z mężem. Położne pomogły mi przystawić dziecko do piersi, które trochę possało i zasnęło. Tak bardzo cieszył mnie ten fakt, karmienie piersią było dla mnie bardzo ważne. Wiedziałam, że na początku tego mleczka jest niewiele, a dziecko też nie potrzebuje tak dużo.
Byłam pełna pozytywnych myśli. Na oddziale spotkałam przemiłą panią położną, która kilka razy na mój dzwonek zaglądała do nas i pomagała przystawić maluszka do piersi, bo nie było to dla mnie takie łatwe, jak mi się wydawało. Czasem udało mi się przystawić to bezbronne maleństwo, by odpowiednio ssało. Jednak drugiej nocy poprosiłam pielęgniarkę o dokarmienie glukozą Marcinka, bo czułam, że nie potrafię go sama poprawnie przyłożyć, a nawet jak się już uda to się odrywa i dalej płacze. Tak bardzo pragnęłam, aby spał spokojnie, bez płaczu, a z drugiej strony czułam, że pokarmu jest niewiele i powoli zapadałam się w tej myśli, że mam za mało mleczka.
Kiedy przyjechaliśmy do domu, razem z mężem odnieśliśmy mały sukces, gdyż udało się ułożyć małego, tak by spokojnie złapał pierś. Byliśmy dumni. Dni mijały, czasem było lepiej a czasem gorzej. Jednak cały czas czułam, że chyba coś jest nie tak bo moje dziecko je z jednej piersi po 40 minut, a czasem dłużej. Były dni kiedy ssał prawie 3 godziny z przerwami, by później zasnąć na dwie godziny. Czułam narastającą we mnie frustrację, a opinie niektórych znajomych wręcz mnie dobijały, gdy mówiły, że: pewnie pokarmu nie mam, że tak jak one przejdę na butelkę. Za nic nie chciałam się poddać.
Niestety kolejna wizyta położnej w domu, a później opinia lekarza – dziecko przybiera za mało na wadze – wagowo jest w 3 centylu. Wypłakałam wszystkie chusteczki jakie były w domu. Dlaczego, mam tak mało pokarmu? Przecież ja tak bardzo chcę karmić Małego piersią, przecież to jest takie naturalne. Pielęgniarki w ośrodku zdrowia były dla mnie wielką pomocą. Cierpliwie czekały, aż nakarmię Marcinka, by później go ponownie zważyć i zobaczyć ile przybrał. Mimo tego, usłyszeliśmy – dokarmianie sztucznym mlekiem 3-4 razy dziennie.
Tego samego dnia kupiliśmy mleko modyfikowane. Razem z mężem czuliśmy się w dołku, maleństwo płakało, nie umieliśmy dobrze się przystawić do piersi, a jak już się udało to dziecko “trzymało się” mnie długo, bardzo długo. Podjęliśmy decyzję, że podamy mleko modyfikowane.
Po pierwszych dokarmieniach, jeszcze raz z mężem mocno przedyskutowaliśmy całą sprawę. Mój mąż był i jest dla mnie ogromnym wsparciem. Czułam, ze nie jestem sama w tej sytuacji. Za radami znajomych całkowicie wrzuciliśmy na luz. Mleko modyfikowane odłożyliśmy na bok i postawiliśmy wszystkie karty na karmienie piersią. Przez pierwszy cały weekend za zadanie miałam odpoczywać, relaksować się i nie myśleć o tym, że może mam za mało mleka. Efekt po trzech dniach Marcinek przybrał 100g (normy 25-30 dziennie dla tamtego okresu). Skakaliśmy z radości, choć wiele trudności było jeszcze przed nami.
W tym czasie spotkałam się także z niesamowitą położną, która poświęciła nam mnóstwo czasu na naukę przykładania dziecka do piersi w różnych pozycjach. Nawet lekarz był wielce zdziwiony, że dziecko tak ładnie przybiera tylko na piersi. Minął dobry miesiąc kiedy mogłam powiedzieć, że już potrafię sama prawidłowo ułożyć syna. Lecz tak na dobre razem z naszym synem zgraliśmy się około 4 miesiąca życia. Ja nauczyłam się go przykładać, rozpoznawać kiedy połyka, a mały skupił się na jedzeniu. Wcześniej ssał, ale nieefektywnie, a teraz jest w tym coraz lepszy.
Gdy pisałam ten tekst – mój 5 miesięczny maluszek, kiedy czuł pierś w pobliżu, sam szeroko otwierał buzię i szukał, jak mógł mnie złapać, a karmienie zajmowało nam wtedy ok. 10 -15 minut. A ponadto pokarmu miałam aż za dużo.
Czy było warto powalczyć? Zdecydowanie TAK. Choć przyznam nie było łatwo, wiele dała nam nasza determinacja i wiara w nas, naszą intuicję oraz wsparcie najbliższych.
Przede wszystkim dziękuję mojemu mężowi, Monice, Marysi i Marcie za wsparcie w trudnych chwilach.
Ja w Was wierzyłam od początku, w ogóle wierzę w mądrość dziecka i uważam, że współczesna medykalizacjja prawie każdej sfery macierzyństwa niczemu nie służy, każdy w około mądry i zagłusza to okropnie matczyną intuicję! Bardzo, bardzo się cieszę, że się Wam udało! Ja sama nie miałam łatwej historii karmienia, więc tym bardziej się cieszę!
Jakbym czytała swoją historię, te same problemy na początku, też początkowe dokarmianie, a później jedna prosta rada doradcy laktacynego: przystawiać przez całą dobę co 2 godziny – tak przez kilka dni i mleka będzie więcej… Możliwe??? tak juz po 2 dniach przekonałam się, ze mleka jest duuużo więcej, po niecałym tygodniu mleka było na tyle, że raz dziennie odciągałam laktatorem i zamrażałam, na sytuacje kiedy mąż zostawał sam z synkiem, żeby mógł go nakarmić 🙂 Cieszę się, ze Wam się udało, jesteś kolejnym świadectwem na to, ze mleko produkuje się przede wszystkim „w głowie” jeśli wierzymy, ze pokarm będzie i… Czytaj więcej »
Jest to temat dla mnie jak najbardziej na miejscu i o czasie ponieważ nasza córeczka ma miesiąc, ja pokarm miałam w 3 dniu po porodzie. Po wyjściu ze szpitala malutka mniej więcej co 3 godzinki jadła po dobre 30 minut (je po tyle minut w dalszym ciągu) a w ostatnich dniach a raczej nocach córcia mogłaby się w ogóle nie odrywać od cyca… co zje i położe ją do łóżeczka zaraz do mnie wraca i ssie dalej i tak mamy nie przespane noce z małymi przerwami na sen. zaczęłam zastanawiać się nad jakością mleka i czy jej nie dokarmiać mlekiem… Czytaj więcej »
gratuluję siły i chęci, życzę aby przygoda z karmieniem się ustabilizowała. Marcinek m już 10 miesięcy i nadal woli mleczko od mamy, a ja chętnie go karmię. Mimo powrotu do pracy, nie poddałam się i odciągam dla niego mleczko. Oj życzę przespanej nocy, bo myśmy jeszcze takowej nie zaznali 🙂
Widzę, że znowu karmienie się unormowało co 2-3 godzinki w ciągu dnia i nocy, także mam nadzieje, że te nocne przygody córci bez odrywania się od cyca były jednorazowymi przypadkami 🙂 A tak swoją drogą to śmieję się, że jak byłam w ciąży to marzyłam aby znów móc spać na brzuszku a teraz marzy mi się choć jedna przespana cała noc, ale póki co nie ma co na to liczyć 🙂
Może niedługo doczekasz się przespanych nocy 🙂 Dzieci są różne! Choć moja córka zaczęła przesypiać nocki gdy skończyła dwa latka. Tymczasem na świecie pojawił się synek, który robi nam pobudki. Cóż – uroki rodzicielstwa 🙂
Historia podobna do naszej, synek nie umiał zassać prawidłowo piersi, płakał a ja razem z nim. Też walczyliśmy i także się udało 🙂 Karmiłam piersią prawie 13 mies. Warto powalczyć mimo przeciwności losu. Pokarmu miałam dużo i zamrażałam go. Synek z czasem opanował technikę ssania, ja różne pozycje i cieszyliśmy się obydwoje z tych wspólnych chwil. Do dziś pamiętam radość gdy pierwszy raz załapał prawidłowo pierś i nie musieliśmy dokarmiać go odciągniętym mlekiem ze strzykawki.
Córkę karmiłam 5 miesięcy. Przestałam z własnej winy. Zabrakło mi samozaparcia, cierpliwości… Teraz czekam na na synka i marze o tym, by karmić go przynajmniej do roczku! Mam znacznie większe doświadczenie niż 4 lata temu i większą motywację… Mam nadzieję, że się uda! a czy warto? Na pewno tak!:)
Dasz radę! Oby starczyło CI samozaparcia i będzie dobrze 🙂
No to karmimy już tydzień:))) Synek w przeciwieństwie do córki ma problemy z chwyceniem cycusia. W szpitalu łatwo nie było, ale nie poddawałam się i widzę już, że idzie mu coraz lepiej. Tylko, kiedy jest bardzo głodny albo zmęczony ma problem ze ssaniem. Bywa, że siedzi przy cycusiu nawet godzinę i bywa to męczące, tym bardziej, że zmęczenie daje o sobie znać, ale kiedy tak przytulam synka do piersi i patrzę, jak słodko pije, jestem bardzo szczęśliwa:) Mam nadzieję, że uda mi się karmić jak najdłużej!
Gratuluję siły i wytrwałości!! 😉
Córeczkę karmiłam 11 miesięcy i przestałam, bo stwierdziłam, że obie już do tego dojrzałyśmy, a ona równie mocno kochała butelkę jak maminą pierś. Nie było więc kłopotu.
Synka karmiłam 7,5 miesiąca, bo zaczął mnie maluch podgryzać… A może po prostu poszłam na łatwiznę? Może marzyłam, by znów móc ubrać to, co chcę, a nie to, co będzie można szybko zdjąć/rozchylić by nakarmić dziecko…
troszkę uroniłam łez czytając ten tekst.. moja córcia ma 4,5 miesiąca i przeżyłyśmy jeszcze więcej trudności z karmieniem, dlatego to o czym piszesz jest mi tak bliskie. ale nam też się udało – a może udaje, bo nie wiem co będzie dalej, ale na razie karmię moją Kruszynkę (która, swoją drogą, znajduje się trochę poniżej 3 centyla…. ale od początku tak było, bo urodziła się baaardzo malutka..). Gratuluję Ci z całego serca i życzę dużo szczęścia 🙂
Wiem co znaczą problemy z karmieniem;( Ja niestety mogłam karmić tylko nie całe 2 miesiące, a bardzo chciałam chociaż do roku.
Historia wzruszająca naprawdę, nigdy bym się nie spodziewała że można mieć takie problemy karmieniem dziecka. PODZIWIAM że autorka do końca wytrwała, zawsze byłam zdania że karmienie piersią to najlepsze wyjście. Czytałam artykuł na ten temat http://vivalavita.pl/artykul/karmieniepiersiacowartowiedziec-839.html i jeszcze bardziej się przekonałam. Moje następne dziecko będzie też karmione piersią i mam nadzieję, że nie dopadną mnie żadne problemy w tej kwestii.
Agata