Mechaniki w grach planszowych – mini słownik
Mechanika od greckiego słowa, mechane, oznacza maszynę. Nie bez przyczyny kojarzy się ono nam z budową i działaniem różnych maszyn. Od początku ludzkości próbujemy wyjaśniać otaczający nas świat i ująć go w zrozumiałej dla wszystkich formie. Podobnie jest w grach planszowych, gdzie także wykorzystuje się słowo mechanika. Jakie mechaniki pojawiają się w grach planszowych?
Jakie mechaniki spotkamy w grach planszowych?
Mechaniki w grach planszowych charakteryzują, na czym polega dana gra, co jest jej motorem, jaki to jest typ/rodzaj gry. Niewtajemniczonym w świat gier planszowych angielskie określenia mogą nic nie mówić, a czasem nawet odstraszyć. Dlatego przygotowałam dla Was krótką listę najpopularniejszych mechanik, jakie możecie spotkać w grach planszowych wraz z przykładami gier.
- Work placement – to jedna z moich ulubionych mechanik. Każdy gracz posiada pewną liczbę pracowników. Waszym zadaniem jest rozmieszczanie pionków (pracowników) na polach akcji, aby wykonać przypisane do nich akcje. Najczęściej pole zajęte przez jeden pionek staje się w tej rundzie niedostępne dla pozostałych. Dla początkujących graczy polecam Agricolę rodzinną, Epokę kamienia, a dla bardziej zaawansowanych Tzolkin, czy Agricole.
- Deck-building – czyli budowanie talii. Gracze zaczynają z taką samą talią kart początkowych, a w trakcie gry stopniowo nabywają lepsze, pozbywając się tych słabszych. Odpowiednie karty na rękach pomogą nam wykonywać bardziej skomplikowane akcje i wygrać grę. Na początek polecam takie gry jak Challengers!, Dominion, Wyprawa do El Dorado, Star Reals/Hero Realms.
- Bag building – jest bardzo podobna do mechaniki deck-bulding, z tą różnicą, że zamiast kart stosujemy worek, w którym umieszczamy zdobyte żetony albo kości, by wykorzystać je w późniejszym etapie gry. Spotkacie ją w: Szarlatanach z Piaskurowic, Dice Settlers.
- Set collection – polega na kolekcjonowaniu kart, żetonów, surowców itp. niekoniecznie tego samego rodzaju. W wielu grach przekładają się na punkty zwycięstwa, ale mogą służyć do kupowania czegoś za konkretne zestawy z określonymi symbolami. Im więcej kart tego samego rodzaju, tym więcej punktów zwycięstwa. Tę mechanikę możecie spotkać w 7 Cudów Świata, Ticket to ride, czy Splendorze.
- Hand management – czyli zarządzenie ręką. Polega ona na takim doborze kart lub określonych zestawów kart, które przynoszą dodatkowe korzyści w trakcie gry, np. W grze Wsiąść do pociągu możemy za dany zestaw kart z wagonami wybudować kolejne połączenie kolejowe. Wśród gier, które opierają się na mechanice zarządzania ręką, znajdziemy jeszcze: Everdell, Zaginiona wyspa Arnak, 7 Cudów Świata, Star Wars: Wojny Klonów i wiele innych.
- Gry kooperacyjne – polegają na współpracy wszystkich graczy. Najczęściej gramy przeciwko grze, jednak są i takie, gdzie wśród graczy ukrywa się zdrajca. Jego zadaniem jest utrudniać grę pozostałym graczom. Wśród wielu wciągających gier polecam dla najmłodszych: Lisek Urwisek, Zakazana wyspa, Księga cudów, Kroniki zamku Avel czy Magic Maze.
- Push your luck, press your luck – to mechanika polegająca na podejmowaniu ryzyka, w celu uzyskania większych korzyści. Kusicie los i zdajecie się na łut szczęścia. Warto jednak być gotowym, by w razie niepowodzenia w miarę łagodnie poczuć klęskę. Mechanikę push your luck spotkacie w takich grach jak Mordercze krewetki, Pradawny las, Amazonia, Via Magica, czy Super farmer.
- Area Control – czyli kontrola danego obszaru przez danego gracza, ale także utrzymanie jej do końca gry. Kontrolowane obszary mogą dodawać specjalne zdolności, czy punkty zwycięstwa. Mechanikę kontroli obszaru spotkacie w takich grach jak Carcassonne, Cyklady, Pięć Klanów, Smallworld.
- Tile placement – polega na wykładaniu kafelków, żetonów terenu, dzięki czemu powstaje większa całość. Najbardziej popularną grą wykorzystującą tę mechanikę jest Carcassonne, wśród innych równie popularnych znajdziecie Wyspa Skye, Akropolis, Lama Land, Dragomino.
- Draft kości/kart – polega na tym, że wybieramy kartę lub kość z dostępnej dla wszystkich graczy puli. Każdy kolejny gracz ma mniejszy wybór. Na początek polecam lekkie i przyjemne tytuły jak Pachnący ogród, Moje skarby, czy 7 Cudów Świata.
- Roll and move – czyli rzuć kostką i porusz się pionkiem o wyrzuconą liczbę oczek, które spotkacie w klasycznym Chińczyku, czy Eurobiznes.
Jak już zapewne zauważyliście, wiele gier nie wykorzystuje tylko jednej mechaniki. Ten mini słowniczek to tylko pewna namiastka zestawienia, które zawiera najbardziej popularne mechaniki w grach planszowych. Mam nadzieję, że pomoże Wam odnaleźć ulubiony rodzaj gry.
Odwiedź nas na Facebooku
Zdjęcia: Archiwum prywatne, materiały prasowe
Zdjęcie główne: TheAndrasBarta z Pixabay